Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Sumatra

Pavel

Plánuji procestovat severní Sumatru, ale nemůžu se rozhodnout, která doba je nejlepší pro cesty. Vedro mi nevadí, spíše bych nechtěl moc znoknout. Poradí mi někdo? Moc děkuji

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, nejvic tam prsi koncem roku, podle toho, co mi rekli mistni. Unor je sussi (a letos prvni pulka unora byla jen s malo destem, treba na Pulau Weh 9 dni nezaprselo krome kratke lehke nocni prehanky) a leto je taky sussi. V lete je tam ale hlavni turisticka sezona, i kdyz turistu asi krome Bukit Lawang zas tak moc neni. Dnes se ale nemuzes na obvykle obdobi deste a sucha moc spolehnout. Mne ted proprsely 3 ze 4 dnu na Camiguinu a to melo byt uz sussi obdobi. Dnes i vcera kvuli tomu zrusili i jedine letecke spojeni a ja musel jet pres Mindanao a letet na Palawan pres Manilu.

Pavel
Libor:

Moc děkuji

Jirka

Doporučuji ti používat
https://weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine-region-sumatra-id,Indonesia
Kde to máš modré na bílém, statisticky přesné.

Pavel
Jirka:

Děkuji za info

Libor

Podivat se na statistiku je dobre voditko, i kdyz to u kratsi cesty muze dopadnout uplne jinak, ale spise na wikipedii (data z WMO) nebo en.climate-data.org. Ta stranka zminena Jirkou pise v textu protirecici si informace, treba u Medanu je rijen jako 1 z mesicu s dobrym pocasim a nize, ze se mu ma vyhnout. Navic pro Medan uvadi data pro Padang, ktery ma jine klima. Unor neni dle dat WMO nejteplejsi mesic, spis 1 z nejchladnejsich.

niemandos
Libor:

Statistika je fajn věda, ale o skutečném průběhu počasí neřekne nic moc. Libor má pravdu. Konkrétní zkušenost je rozhodně cennější, než nějaká statistika, Je tam stejně jen množství srážek za měsíc a počet deštivých dnů, pokud se nepletu. Že prší každý den hodinu dvě večer nemusí nikomu vadit. Jirka je asi statistický nadšenec:). A to že je únor nejteplejší měsíc je fakt kravina na entou. Pavle já můžu přispět svou zkušeností ze sev. Sumatry. Vrátil jsem se min týden. By jsem tam 3 týdny a kousek. Pršelo prakticky každý den. V Bukit Lawangu v noci, na Samosiru většinou kolem 18 hod začalo a pár hodin pršelo. Na ostrovech Banyak pršelo většinou v noci, což bylo víc než příjemné vzhledem k absenci elektřiny. V Berastagi začínalo pršet mezi 16-17 hod a byl to teda pořádný deštík. Voda tekla proudem a dávali to i v TV, že jsou záplavy :). Nejteplejší měsíce jsou v našem létě. V únoru je právě téměž nejchladněji a pro návštěvu je to idelální měsíc. Turistů minimum všude kde jsem byl. Jediná nevýhody je ta, že hodně fouká, takže pokud máš rád snorchl, tak to může být určitý problém. Po pravdě i na Samosiru se odpoledne už moc plavat nedalo. Vlny větší jak na moři :). Pokud ti nevadí turisti, tak je asi nejlepší léto, ale kdo by létal do Asie v létě :). I když i takoví se najdou. 🙂
 
Libore, jsi to asi ty, co jsem se ti zapomněl ozvat ohledn+ toho výšlapu na horu v Ketambe. Nakonec se ke mně připojil ještě jeden spolucestující, takže jsem Ketambe odpískal a tobě už nenapsal. Byl jsi tam nakonec?
 
Cauky

Pavel
niemandos:

Děkuji za info

Libor

Ja jsem mel dost dni, kdy nezaprselo ani vecer, ale s ohledem na to, ze jsem nemel klimatizaci, byl odpoledni dest spis prijemny. Na druhou stranu bez mraku byly pekne zapady slunce. Vitr jsem mel az od 11.2. Do te doby voda v jezere Toba i u Pulau Weh bez vln.
Ano jsem to ja. Po predchozich 3 mesicich intenzivniho cestovani jsem si potreboval trochu odpocinout, tak jsem se na Ketambe vykaslal a zustal dele v Bukit Lawangu. Kdyz jsem videl tu silnici do BL a provoz na ni, byl jsem rad, ze jsem se tak rozhodl a nemusel absolvovat neco podobneho a  jeste delsiho.

Nikola
Libor:

Mohla bych se zeptat na nějaké info ohledně Sumatry? Chystáme se v srpnu. Moc děkuji. Můj mail je [email protected]

niemandos

Já jsem byl na Sumatře až od 7.2. odpoledne. Hned ten den jsme se přesunovali do Bukit Lawangu. Večer jsem chytli pořádnou bouřkua déšt nás pak skutečně provázel až na pár dnů celý pobyt, což mě ale vůbec nevadí, protože se člověk fakt zchladí jak píšeš. Cestování bylo záživné. Jen přes Medan víc jak 2 hodiny. A ty díry na západě. masakr. Průměrná rychlost je tam tak 15-20km/h max. Nám foukalo na Tobě celý týden kromě 1 dne vždy odpoledne. My jsem zase nedali tu větší sopku v Berastagi, protože je aktivní, což mě dost mrzelo. Jak se ti líbilo na Wehu? Velmi  mě to zajímá pro případnou příští cestu. Na Banyak ostrovech to bylo super. Několik dnů jsme byli na ostrově úplně sami kromě rodiny, která tam žije. Jen to cestování bohužel trvalo ze Samosiru 2 dny, ale stálo to za to. Mluvil jsme s lidma, co byli v Ketambe týden v pralese a orangutamy vůbec neviděli.
 

Nikola
niemandos:

Dobrý den, můžu se zeptat, jak jste ze Samosiru cestovali na Banyak? Také to tak plánujeme, ale jak píšete dva dny, tak mě to trochu odrazuje. 🙂 Děkuji.

niemandos
Nikola:

ahoj,
nech tu mail. Napíšu ti co chceš vědět.
 
P

Nikola
niemandos:

Mail je [email protected]
Moc děkuji. 🙂

niemandos
Nikola:

Fajn. Zítra ti to pošlu. Je to na dlouho. Odkud jsi? Kdybys byla náhodou někde z okolí Brna nebo Uherského Hradiště, tak bychom mohli dát pivko a já ti to všechno povyprávěl. Je to fakt na dlouho. Myslím, že můžu poradit i s dalšími cíli na Sumatře. To jen kdyby. Nechce se mi psát totiž dvě strany textu. A nemusíš se bát. Nehledám partnerku :)). Taky se může stát, že ti někdo zítra napíše v mém jménu. Pohybují se tu totiž  divní patroni. Mě poznáš podle toho, že koncovka mailu bude mendelu.cz.
 
Měj se

Jirka

niemando: Když se budu muset rozhodnout mezi tvý zážitkem a statistikou, jasně volím statistiku. Pokud má Libor spolehlivější data, je to správné doplnění. Statistika ti samozřejmě neřekne nic o tom, jak bude za dva týdny. Stejně jako ti statistika neřekne, jestli umřeš na rakovinu plic když začneš hulit jako fabrika. Ale statistika ti řekne, že budeš mít xkrát větší pravděpodobnost na deštivé počasí a nebo xkrát větší pravděpodobnost, že toho raka dostaneš.
Libore, text je automaticky generovaný. Co jsem se podíval na grafy, oba zdroje ukazují, že v Medanu je vyrovnaná teplota a co se srážek týče, ukazují stejný trend, akorát kapku jiná čísla. Tady je to otázka metodiky a zdrojů, nicméně oba zdroje mi dají stejnou odpověď na to, kdy tam jezdit.

Libor

Vystup na Sinabung je zakazany snad uz od roku 2010, kdy se probudil. Ted bylo az 6 erupci popela denne a uzavreli i vesnice v okoli. I Berastagi bylo lehce zasypane.
Na Wehu to bylo pekne, prijemne a levne s vybornym jidlem (v Mama mia, ale spal jsem kvuli kohoutum dal v Olala). Spani v Iboih, snorchlovani s mnoha rybami hned u brehu Iboih, i kdyz jinde, treba na sousednim Rubiah, by korali byli lepsi. Vylety na motorce na vodopad v dzungli s koupanim, na zapad slunce (u velke lodi, ktera po poruse motoru uvizla na brehu), na geotermalni lokality na sopce. Je tam i „podmorska sopka“, ale to jsou jen bubliny a trochu tepla ze dna. Vetsi plaz je na druhe strane ostrova, jinak to plazova destinace neni. Teren (i silnice) je dost kopcovaty, ostrov je malo osidleny a plny zelene i dzungle. Banda Aceh stal take za navstevu, hlavne ty 2 lode uvizle ve meste po tsunami. Z Medanu tam jezdi i luxusni nocni nonstop busy 2+1 sedacky po pomerne dobre silnici.

Jitka
Libor:

Libore,
mohl bys mi napsat o Pulau Weh víc informací? Např. na letišti budou taxíky k přesunu do ubykace? V ubytování nám poradí jaké výlety můžeme podniknout? Dají průvodce nebo si jen domluvíme řidiče? Vůbec nevím jak to funguje, protože do takových končin jedeme uplně poprvé:-)))

niemandos
Jitka:

Jitko, to si asi děláš srandu!? Dívala ses vůbec na mapu. Weh je ostrov a letiště na něm není, tak nechápu, jak můžeš psát, jestli jezdí taxíky z letiště. Ty další otázky raději nebudu komentovat. Dám ti ale dobrou radu. Pro tebe bude  daleko vhodnéjší navštívit Thajsko, Sri Lanku nebo třeba Bali. Tam najdeš co hledáš. Sumatra není pro tebe. Ta je pro maličko zkušenější cestovatele.
 
Když si to ted ještě jednou čtu, tak mi ten tvůj příspěvek spíš připadá jako provokace. To snad ani nemůže nikdo myslet vážně 🙂
 
 

Jirka

Ahoj lidi:-) Jsem rád, že jsem konečně našel pořádné informace o Sumatře:-) Letos s přítelkyní plánujeme navštívit JV Asii, nejlépe září až říjen…Přemýšlíme, kam se vydat. Dlouho jsme zvažovali Srí Lanku, případně Filipíny. Včera nás ale docela ohromila Sumatra, ale moc informací jsem o ní nikde nenašel. Tady se dívám, že je docela rozsáhlá diskuze, tak se chci přidat. Naše představa je navštívit krásnou přírodu, podniknout treky do džungle, výšlap na sopku, poznat kulturu, ale i se aspoň 3-4 dny válet na pláži a šnorchlovat:-) Myslíte, že Sumatra stojí za to? Jak se vůbec v této době pohybuje cenově? Budeme mít na cestování cca. 16 dní…Děkuji za jakékoliv info, kdyby se chtěl někdo rozepsat, tady je můj e-mail- [email protected] Moc Všem děkuji za jakékoliv poznatky a rady:-)

Libor

Ahoj, cenove je Sumatra tak nizko, ze nizsi uz snad ani byt nemuze, i kdyz nekdy se turistum uctuje za dopravu vic nez mistnim. Napriklad vystup na sopku Sibayak – cely den vcetne jidla, dopravy, vstupneho na sopku a pak do termalu me vysel na 115 Kc. Levnejsi ubytovani je kolem 200 Kc za dvouluzak bez klimatizace, nekdy i se snidani, ale clovek musi pocitat s tim, ze v koupelne neni umyvadlo (jen kohoutek) a splachuje se kbelikem. Verejna doprava je nekdy horsi kvality a z tohoto nebo i duvodu casu a trasy je lepsi pouzit sdilene taxi (6 lidi + ridic), ktere je stale pomerne levne. V rijnu je podle statistik nejvic srazek, tak jedte radeji v zari a spis zacatkem zari, ale samozrejme vyjit to muze jinak. Pokud je hodne suche leto, muze byt ve vzduchu hodne koure:
https://en.wikipedia.org/wiki/2015_Southeast_Asian_haze
Jako itinerar bych doporucil Bukit Lawang vcetne 2-denniho treku, coz staci na orangutany (ale 3-denni, ktery neni bezny, by byl lepsi, pokud si chcete vic uzit dzungli), Bat cave (pruvodce po jeskyni v cene vstupneho, takze nemusite platit za drahy doprovod k jeskyni – to najde kazdy), prochazka podle reky.
Dal Berastagi a vystup na Sibayak. Za hezkeho pocasi vecer vystup ci vyjezd na vyhlidku na Sinabung.
Jezero Toba, ale jet tam sdilenym taxi se zastavkami na vyhlidkach (priplatte si za odbocku na vodopad Sipisopiso, kde je i krasna vyhlidka na jezero Toba).
Pulau Weh viz vyse.
Kdyby bylo vic casu, tak lakava je oblast u Bukittinggi.
Nikolo, napis otazky kdyz tak sem.

Jirka
Libor:

Děkuji ti moc Libore za podrobné info:-) Moc pomohlo…Ať se ti daří!

Libor

Jeste doplnim, ze 2-denni trek stoji vcetne vseho i zaverecneho sjezdu perejnate reky asi 1,1 mil. rupii. Doporucuju trek od Junia guesthouse, ma na spani pekne misto, jen karimatky jsou tenke (to asi vsude, lepsi je vzit nafukovaci). Prespani v BL v tomto ubytovani take doporucuju, ale musi se rezervovat. Trek si vzdy rezervujte u ubytovani a ne u pruvodce, ktery vas nekde potka. Pivo je drahe a na Pulau Weh obzvlast, tam neni ani k sehnani oficialne, byt nekde vam ho prodaji.

Libor

K dotazu z 28.6. Jitko, letiste tam je, stejne jako na spouste jinych ostrovech. Ja jsem jel trajektem, ale taxiky jsou vsude na svete, kam se da dojet autem, takze jiste i tady. Podle zkusenosti z pristavu hromada. Chlapek nam domluvil levnejsi odvoz dokonce uz v Banda Aceh pred nalodenim, aby zajistil kseft pro znameho. Bylo to na motorce s bocnim vozikem a strechou, kam se vejdou 3 lidi s bagly. Ale auta jsou tam take. V Iboih se jiste taxi najde, ale beznejsi je pujcit si skutr a dle off-line mapy a GPS si ostrov projet samostatne. V ubytovani asi poradi, kam jet. Nebo kdyz tak nekdo z hostu, coz je bezna soucast cestovani. Navsteva Pulau Weh a dalsich znamych mist na severu Sumatry nevyzaduje nejake velke cestovatelske zkusenosti. Naopak diky domluve anglicky a levnym taxikum to zvladne snadno spousta lidi.

niemandos
Libor:

Tak to jsem přehlédl, že je letiště přímo na ostrově. Vůbec by mě to nenapadlo, když je letiště kousek v Banda Acehu a v cestopisech co jsem četl, všichni letěli tam. Je to prý pěkné město co stojí za shlednutí, kdyžuž tam člověk je.  Krom toho z KL letí AirAsia do Banda Acehu, takže je výhodnější, pokud se bude vracet  z Wehu zpátky do Kl, nebo poletí prvně tam, letět do Acehu. Každopádně moje chyba.
Nic to ale nemění na mém názoru na Jitku. Aby nebyla zklamaná z kvality služeb. To co ty Libore považuješ za standard, může být pro druhého hodně nekvalitní. A podle otázek, které Jitka napsala mám pocit, že patří do té druhé skupiny. Na Lance si může pronajmout řidiče a bude to mít se vším komfortem. Dokonce zde na Stezce si může najít dopředu řidiče. Myslím, že pro ní skvělá volba :)).
Jo na spoustě ostrovech je letiště. To asi bylo myšleno na mě, že jem mimon. Clověk se může splést 🙂
 

Jitka
niemandos:

Niemandos,
má cesta je polo-pracovní. Jedeme s manželem. Respektive on už tam je, já letím v pondělí. Plán je takový, že z KL letím do Medanu jsou ty pracovní povinnosti, dva dny, během toho výlet do NP na trek do pralesa a snad bude štěstí a uvidíme orangutana. Prý jsou vidět i když si jen sedneš k mostu do kavárny, během toho dne se tam ukáží i několikrát (zkušenost kamaráda, který tam na půl žije). Po dvou dnech v Medanu letím z Medanu na Pulau Weh. Nechtěla jsem mít nejistotu a z Freddie´s, kde budeme ubytovaný jsme si zajistili odvoz z letiště. Mimochodem velmi příjemný majitel. Bohužel měl již jen dvě noci. Takže pak přesun do jiného ubytka na jinou část ostrova. Výlety tam si domluvíme v ubytování. 4 dny na ostrově. Pak zpět Medan na dva dny, opět polo-pracovně, poté cesta autem, ano máme zajištěného řidiče, pojede nás víc se přesouváme do Balige na Tobu. Cestou zkoukneme nějaký zajímavý místa. Další den bude pracovní. Pak dva dny na Samosiru. Další den v Balige a následně tam odtud přesun do Jakarty, tam tři dny, pár schůzek a zpět Praha. Celkem to vychází asi na 19 dní. Co stihneme vidět, to stihneme. Bydlení v Balige bude buď na místní univerzitě nebo u kamaráda. V ostatních případech jsme volili spíš lepší ubytování. Čistě z důvodu komfortu, a proč ne.
Kdybych jela s batůžkem na měsíc a měla jen volno pro sebe, tak bych cestu asi plánovala jinak.
Každý děláme to co chceme a co nás baví, že:-)
Tak cestám zdar.

niemandos
Jitka:

Jitko,
nic ve zlém.Jen ty tvoje otázky, jestli jede z letiště taxi a zda ubytovaní je schopno zajistit program byly dle mne zvláštní. Myslím, že z letiště jezdí taxi prakticky všude na světě, obzvláště v turistických destinacích typu Pulau Weh a ubytování zajistí (zprostředkuje) program za penízky taky všude, pokud je trošku solidní. Spousta indonésanů si chce tímto způsobem vydělat.
Orangutany určitě uvidíte. Stačí si zaplatit ten půldenní trek. Víc není potřeba. Stejně ten denní se chodí pořád dokola. Doporučuji jít ráno myslím 7,30. Není to taková masovka jak pak v 9 hod.
To, že jsi si zajistila odvoz přes ubytování schvaluju. Je to jistota a pokud je solidné ubytování, tak to nebude dražší jako taxi.Lepší než se dohadovat s taxikáři na letišti 🙂
To Belige neznám. Je to úplně mimo turistické cíle. Jestli pojedete z Medanu po zemi, tak bych se stavil v Berastagi. Chtělo by to ale zůstat aspon 1 celý den.Berastagi i jeho obyvatelé jsou moc fajn. Asi se mi tam líbilo nejvic ze všech míst na Sumatře. Je to tam takové indonéské. To, že máte řidiče, mě nijak nepobuřuje :). Taky jsme používali taxi na delší přesuny. Ono to nakonec vyjde téměř stejně draho, když je více lidí a za třetinu času.
Hezký pobyt na Sumatře
PS: Jen tě lituju, že budeš muset být tolik dní v Medanu. Je to neuvěřitělně hnusné, přelidněné město s dopravou, kterou jsem snad neviděl ani v Indii 🙂

Jitka
niemandos:

Niemandos,
uznávám, že to bylo trošku naivní, ale ani já ani manžel jsme prostě tyhle informace neměli, před svými kolegy z jiné země jsme se tímto způsobem nechtěli shazovat, aby si nemysleli, že my si myslíme, že jsou sto let za opicemi:-) Takže jsem se shodila tady. To přežiju:-)
Díky za tip ohledně treku. Původně jsem myslela, že dáme i zpáteční raft, ale jsem na to srab:-) Krom toho manžel tam už je a teď má zánět průdušek – je citlivý z přechodu do klima a ven:( Venku 35 a uvnitř 19.
Byl teď v Medanu 5 dní a říkal, že venku je to vesměs hnusný. Už jsem mu tvé poznatky o Medanu sdělovala před odjezdem, takže to čekal a nebyl to takový šok. Nicméně většina schůzek probíhala na univerzitě, kde to mají docela hezké. Já tam budu kratší dobu než on a většinou jen na přespání v Ayradutě:-)
Díky za tip na Berastagi. Podívám se kde to je a zda se nám to vejde do plánu. Včera jsem si hledala výlety po Samosiru, koukala se na fotky a tam je to také moc hezké a zajímavé k vidění.
Balige je taková malá vesnička, ale mají tam třeba muzeum Batak´s. A kousek od toho jsou i nějaké vodopády, pak něco jako přehrada – kaskádovitě, atd. Na Samosir pojedeme lodí.
Jsem zvědavá fakt zvědavá už se mi to blíží. Takhle daleko cestuju sama poprvé.

niemandos
Jitka:

No ta plavba na pneumatice (není to raft) bych rekl není vůbec nebezpečná a v tom horku osvěží. My jsme to nevyužili, protože se mi to zdálo moc turistické, ale možná jsme měli. Brodili jsme zpátky řeku a kamoše to strhlo a měl štěstí, že si v těch balvanech nic nezlomil :).
V Berastagi se určitě zastavte. Pokud nebudete mít čas můžete aspon vyjet na vyhlídku a prohlédnout si sopky. Jedna je aktivní a je to moc zajímavý pohled. Nebo si zajat do lázní trošku dát odpčinout tělu po té namáhavé cestě.  A ještě před Samosirem je vodopád Sipiso piso. Je známý a fakt pěkný. Má myslím 120 m. Je to kousek od hlavního tahu, kterým pojedete kolem jezera do Belige.
Tak si to tam užij. Je to trošku jiný svět než Evropa, ale krásný. No až na ty odpadky a palmové plantáže.
PS: Na tu klimatizaci si dej pozor. Do dopravních prostředků se dobře obleč, protože v Asii je takový sport, že čím větší zima, tím lepší. Zánět průdušek je pro nezkušeného evropana běžná věc. Doporučuji klidně čepici a svetr do auta 🙂
 
 

Jitka
niemandos:

Niemandos,
tak vidíš jak si nakonec pokecáme:-)))
ahaaa tak díky za info o jízdě na pneumatice, už jsem to nedávno viděla na youtube. Trek kde holčinu držela orangutanka s mládětem za ruku, trvalo to 40 min než jí pustila, i průvodci už vypadali nervozně. A nakonec jeli na té pneumatice. Řeka mi ale přišla docela rozvodněná. Manžel je po úrazu nohy, tak se mu do takových dobrodružství moc nechce, kdyby mu ta achillovka znovu praskla byl by to tam dost průser.
Ta klima je dost hrozná:( To je mají hodně blbej sport. Ale díky za radu, přibalím si i tu čepici a teplou mikinu, kterou jsem si původně brát nechtěla.
Máš tip na to co je dobrým suvenýrem domů?
J.

Niemandos
niemandos:

už jsem si našla Berastagi, je to po cestě z Medanu do Balige (jižně na Tobě) a tak tam máme v plánu se právě zastavit. Je to sice kousek před Berastagi, ale chtěla bych na vlasní oči vidět Taman Alam Lumbini. A jestli se nepletu tak z Berastagi si mimo jiné můžeš naplánovat i trek na tu sopku Sinabung ne? Tam to nedáme, ale dle fotek by měla být vidět právě i z Berastagi. Víš o tom něco? Vzhledem k tomu, že na Balige se jede cca 7h a chceme to stihnout do tmy, tak se zase tak moc zdržovat nemůžeme. Ještě bych chtěla vidět totiž ten vodopád, o kterým tu psal Libor. A taky dle toho jak se domluvíme s ostatníma a naším průvodcem z univerzity.
Tak díky za rady a tipy:-)
Jitka

niemandos
Niemandos:

Ty píše pod mým pseudonymem? A ten další příspěvek je taky tvůj? Pohybují se tady totiž takoví hlupáci,kteří tu píší příspěvky pod cizímy pseudonymi.
Výhled na  sopky je z té vyhlídky moc pěkný, pokud je hezké počasí. Jedna je aktivní, takže když budete mít štěstí, uvidítě i erupci. Na Sinabungu jsme byli.  Dá se dojet dost pod něj, ale i tak to pěšky trvá tak 3-4 hodiny tam a zpět. Je to ale krása. Možná by ses mohla urvat z Medanu a zajet si tam s někým na otočku a navštívit i ty sirné lázně. Berastagi je z Medanu jen 3-4 hodiny autem. Určitě lepší jak trčet ve městě.
Pokud se suvenýrů týče, tak já už nějakou dobu nic nevozím. Ale určitě se dá koupit spousta vyřezávaných věci ze dřeva na Samosiru. V Berastagi jsem myslím nic neviděl, ale ani jsem to nehledal.
Ten vodopád co píše Libor to je to Sipiso Piso
 
Ten sjezd na pneu bude naprosto v pohodě. Vody určitě nebude tolik jako v únoru, když jsem tam byl já. Ted je období sucha.
 
PS: No pokecáme :). Taky pracuju na univerzitě, tak jsem ti chtěl pomoct

Jitka
niemandos:

Niemandos, nepíšu pod tvým pseudonymem, jen na začátku textu píšu oslovení. Dávala jsem dva příspěvky, ale do „vaše jméno“ vždy uvádím své jméno. Nevím proč se to tak zobrazilo:(
Jestli se urvu to nevím, to na mě až tak nezáleží, ale spíš to vidím, že moc ne a taky uvidím jak mi bude. Ale díky za tip, pokud zbyde čas, tak bych k těm lázním vyrazila. Sopka mi stačí z dálky:-) Trochu cítím respekt:-)
Tak se měj a díky
J.

Eva

Poradí mi někdo, jak se nejlépe dostat z Padangu do Singapuru? Let jsem našla jen přes Jakartu.

niemandos
Eva:

Nevím ceny a nechce se mi to hledat, ale myslím, že přes KL to je podstatně kratší, tudíš i levnější. Nehledě na to, že v KL můžeš prohlédnout město a dojet do Singapuru busem těch pár hodin. Nebo pokračovat za 400 Kč Air Asia, pokud by ti pozemní cesta nevyhovovala.
Takže asi tak, Ale najít si lety je úplný základ každého cestovatele. Kdo to nezvládne, by měl asi raději sedět doma 🙂

Eva

No, neměla jsem na mysli let, spíš směr. V KL cestu začínám a teprve ji připravuji. Ale i tak díky za tip. Cestou z KL do S bych mohla navštívit ještě Malaku.
Sedět doma určitě nezůstanu. I když je mi 64, projela jsem celý svět.

niemandos
Eva:

Tak 64 je věk perfektní :). Být v důchodu a cestovat si v zimě po Asii byl můj sen. No moje generace už se důchodu jaksi nedočká  :). Z tvého příspěvku jsem pochopil, že hledáš letecký spoj. Ono“ jak se nejlépe dostat“ skutečně dle mě znamená v případě Padangu letět. Přes KL to  bude nejrychlejší a z největší pravděpodobností nejlevnější. Těžko se ale odpovídá na dotaz, když nejsi konkrétní. Jestli máš čas, můžeš to vzít po zemi do Dumai (bus jede prý z Bukittingi, z Padangu nevím) a odtud lodí třeba do té Melaky nebo Batamu, kde přestoupíš na spoj do Singapuru. To v případě, že máš ráda lodě 🙂 Já bych do toho nešel
Nevím, co myslíš tím, že máš procestovaný celý svět. Jestli všechny země světa, nebo jen všechny kontinenty, ale když jsi nenašla spoj s Padangu přes KL, tak to je divné, protože v Asii je nejlevnější a nejvyhlášenější společnost AirAsia a kdyby jsi se na ni podívala, tak bYs viděla, že létá z Padangu 2x denné do KL a odtud do Singapuru 10x denně. Ale možná je to tím, že si tolik s počítačem nerozumíš, což je u tvé genrace normální a pochopitelné. Jinak nejlepší je podívat se na web. stranky letiště. Většinou tam jsou všechny lety, které přilétají i odlétají :).
Měj se hezky

m.

to eva> zial, mas pravdu, priamy let Padang – Singapur neexistuje.  Ak trvas na lete do Singapuru, pozri sa na Pekanbaru, priamy let do Singapuru od 25e cez Jetstar.
Taktiez si preklikaj https://www.rome2rio.com/  da ti zhruba prehlad ake mas ine moznosti.
Ahoj.

niemandos
m.:

http://www.rome2rio.com – Výborné stránky. Clovek se pořád učí 🙂
 
Díky
 

niemandos

Tak jsem na to zrychleně koukl a letá něco z Padangu do Batamu, Ve spojení s dopravou po souši a lodí ale vyjde dráž než ten spoj přes KL s AirAsii. Každopádně zajímavá alternativa. Vzhledem k tomu, že západ Sumatry je můj příští cíl, asi využiji, než se hned vracet do KL. Sice Singapur mě vůbec neláká. ale jednou bych se tam podívat mohl. Ještě jednou díky m za ten odkaz. Kdysi jsem už ho někde viděl, ale zdárně zase zapomněl 🙂
Vláčet se do Pekanbaru bych asi nechtěl, ale pokud má Eva čas a chut a spojila by to s nějakou návštěvou něčeho proč ne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: