Ahoj,
premyslim o studiu oboru v Asii, konkretne asi v Sikkimi, Indie. Laka me studium v zahranici a hlavne v jine kulture, ne v te nasi nijake, co vladne v Evrope.
Ma s tim nekdo zkusenosti, nebo mel by take nekdo zajem o takovou akci?
Jela bych az pristi rok po prazdninach…
O nějakém studijním projektu v Sikkimu mi není nic známo, ale zkontaktoval bych indickou ambasádu, zda nemá „výměnný“ studijní program. Do Sikkimu zrovna tento měsíc jedu, tak se mohu zeptat, pokud bude příležitost. Já mimochodem studoval rok v Indonésii. Zajímavá zkušenost, která mi leccos dala a mj. ukázala, co pro mne znamená domov. Co se týče (cituji) „nijaké“ evropské kultury – to je absolutní nesmysl a asi jen vyplývá z toho, že nevíš co mluvíš.
Dik za odpoved a radu, jen tak pro poradek je to za prve vec nazoru, no a za druhe uz jsem nejakou tu moznost srovnani s jinymi zememi mela (byla jsem i v Indii), takze rozhodne vim o cem mluvim, no a tenhle nazor mi bohuzel vyplynul z me zkusenosti. Tva bude jina, to sem rada. Nicmene jsem si v posledni dobe nevsimla, ze by sme treba nejak nosili kroje, narodni obleceni apod. a taky ruku na srdce kdo dodrzuju tradicni ceske zvyky, ze jo…
market, martinova poznamka o ‚kulture‘ je naprosto korektni. samozrejme, ze nosime „kroje“ a „dodrzujeme zvyky“ – avsak trochu komplikovaneji nez se domnival treba boas nebo geertz (to se tyka jak „nas“, tak „indu“, ke kterym referujes). navic, koncept „kultury“ je o poznani slozitejsi, nez si zrejme myslis (mnozi dnesni soc. antropologove povazuji „kulturu“ za prazdny termin a proto se s nim jiz temer nepracuje). co je podle tebe treba takova ‚indicka kultura‘?
k diskusi o „narodu“ („narodni obleceni“) je treba pochopit konceptualni ramec ‚nacionalismu‘ (ne v ramci zjednoduseneho medialniho diskursu). potom mozna bude jasnejsi, jake kraviny pises. 🙂
Tomas to napsal trochu komplikovane, nicmene jadrem sdeleni je, ze pokud pomerujes hloubku evropske kultury tim, ze v Cechach uz nechodime obleceni jako Psohlavci, tak opravdu nevis co mluvis. To je snad celkem mirne vyjadreni nesouhlasu 🙂
…taky jsem se snazil na par radcich nakousnout slozite konceptualni tema. co je kultura (ceska, indicka, evropska)? jak muzeme uvazovat o ceske kulture tak, abychom neupirali pravo jednotlivce na jeho svobodne jednani ci moznost existence subkultur? co charakterizuje treba tu ceskou? 5 pivek a 4 hodiny u telky denne a vikendova navsteva nakupniho centra s rodinou? ma potom stara zena z jihomoravske vesnice pri hranici s rakouskem pravo byt ceskou, pokud pivo pije pouze na hodech, na televizi nekoukne co je rok dlouhej a misto nakupuniho centra se vyda v nedeli do kostela? neni kultura prazanu podobnejsi napr. te obyvatel berlina nez one jihomoravske vesnice? a neni kultura obyvatel teto vesnice blizsi kulture vesnicanu v rakouske vesnici pres kopec? co potom kultura me 85lete sousedky – zeny, ktera temer nevytahne boty z domu? jak moc jsou si blizke ci daleke „ceske kultury“ teto zeny a moje – prispevek pisu z mobilniho telefonu z manhattonu a za nedlouho budu zpet v jv asii? co je tedy vlastne ta nase „ceska kultura“? neni to v pripade indie jeste o poznani slozitejsi – viz. napr. appadurai? market, koukni na knizku orientalismus od saida. vysla i v ceskem prekladu a treba ti umozni zase o kousek sisrsi rozmer.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Eva Schrollová: Sama 3000 km po Te Araroa a ještě dál
Co jíst pro celodenní energii? Potraviny, které vás udrží plné síly i na dlouhé túře
Berlín si připomene 35 let od pádu Zdi
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.