Ahojte,
prosím, prečítajte si ako to skutočne funguje v diktatúre na SR. V očiach slepých oviec ide asi iba o maličkosť, no pre slobodných ľudí ktorý sa nechcú stať súčasťou našej prehnitej materialistickej spoločnosti a ktorý majú túžbu spoznávať svet, ide o totálnu kontrolu nad slobodou človeka.
Som mladý, nemám žiadne záväzky, som nenáročný, milujem cestovanie – nízkorozpočtovo stopom, nemám problém pracovať ako dobrovoľník za výmenu pre jedlo, ubytovanie a novú skúsenosť. Milujem život a preto nemám rád stereotyp.
V podstate cestujem spôsobom že, pracujem zopár mesiacov, šetrím – šetrím – šetrím, dám výpoveď – cestujem. Verím, že toto je úplne bežný spôsob pre mnoho slobodných cestovateľov.
Teraz vám vysvetlím v čom je problém, pokiaľ má človek v občianskom preukaze napísane SR.
Pokiaľ je človek na SR nezamestnaný, má dve možnosti.
Môže sa voľne pohybovať kde len chce, ALE, MUSÍ PLATIŤ takmer 60eur mesačne do zdravotnej poisťovne. Alebo, môže sa dobrovoľne zaregistrovať na úrade práce, čím mu povinnosť platiť tento poplatok odpadá ALE, namiesto toho má novú povinnosť a to, že sa raz mesačne MUSÍ POVINNE osobne hlásiť na úrade práce v presne stanovený termín. Pokiaľ sa na úrad práce človek nedostaví, bude vyradený z evidencie. Už sa síce nebude musieť ako väzeň stíhaný na slobode povinne zapisovať na úrade, ale namiesto toho bude musieť platiť zdravotné poistenie.
Takže, buď človek bude platiť túto – na priemerné slovenské pomery vysokú sumu každý mesiac (aj keď doktora v živote nevidel), alebo sa od miestneho úradu práce vzdiali maximálne na takú vzdialenosť, aby sa každý mesiac stihol osobne zapísať.
Ak premýšľate nad možnosťou neplatiť, tak to by ste sa museli zmieriť s tým, že vám narastie na zdravotnom poistení imaginárny dlh, a pán exekútor vám oficiálne ukradne všetok majetok a ak nebude mať stále dosť, tak vám bude s každej budúcej výplaty kradnúť veľkú väčšinu peňazí až pokým to celé nesplatíte.
Počul som, že v ČR sa dá aspoň zrušiť trvalý pobyt na ktorý sa vzťahuje zdravotné poistenie. To na SR ale nie je možné.
Keď som cestoval v Dánsku alebo v Nórsku – ľudia boli šokovaný ako to tu funguje a nechápali. Keď je niekto bez práce, tak je proste bez práce a nikoho to nezaujíma. Môže, ale nemusí ísť na úrad práce. V tom je zásadný rozdiel.
Chcem ešte dodať, že tento mesačný poplatok je na moje skromné dobrodružné cesty dostatok aj na mesiac. To znamená, že to je skutočne veľa. Keby to bolo 10, možno 15 euro ako kedysi, tak by som tu o tom nepísal. Stále sa to ale zvyšuje a už to je takmer 60eur. Nechcem mať s touto diktatúrou nič. Najradšej by som zrušil občianstvo, ale ani to nie je možné.
Neviem ako sa s tohto systému odpojiť. Práve som si hľadal farmy cez workaway.info keď som si uvedomil, že ja kur.a nemám peniaze navyše na zaplatenie vlastnej slobody!
Máte pre mňa typ? Ako to robíte vy? Alebo, som jediný koho toto trápi? Uniká mi nejaká diera v systéme? Dá sa to obísť?
Ďakujem že ste si to prečítali až do konca. Cítil som len potrebu, vyjadriť tu to, čo ma najviac zaťažuje, keď je reč o cestovaní a slobode.
ty ses vazne uplny vymastenec…takovi frajeri chteji byt hrozne svobodni jen do te doby, nez jim praskne slepe strevo! kdyz ses takovy machr, tak se odstehuj do USA nebo treba do nejake Africke zeme…ale na to ses moc velkej posera co? ty bys chtel vysavat socialni system nekde na severu….je mi spatne z takovych mladych nemakcenku…vetsinou se takto chovaji kluci…do 30 ti jsou u maminky s tatinkem, ta jim pere, zehli a jeste jim nosi obedy z prace. styd se!!
co sa tyka odhlasenia, tak to nie je na SR mozne. Zistoval som si to na uradoch a to je to co ma hneva. Pretoze clovek nema na vyber. Cestovne poistenie moze byt iba navyse, ale povinne zdravotne poistenie sa platit musi stale, s vinimkou pokial clovek pracuje legalne v zahranici tak ma poistenie v danej krajine.
Samozrejme ze clovek moze ochoriet aj ked je mlady, ale ja hovorim o slobodnej volbe. Je vidiet ze mnoho ludi este nechape matrixu ktory nam tu je predkladany. Zdravotne poistenie povinne, jedovate ecka v potravinach legalne a miliony idu na zbrojenie.
anonym 1, zamysli sa prosim este raz trochu hlbsie nad mojou spravou. Ale v kazdom pripade ti dakujem za nazor.
„bb“ – tvoje nazory su pre mna take ubohe, ako uboha je tvoja prezyvka. Pokial si nie si isty tym co pises a hambis sa za svoje meno, tak sa aspon vyjadruj slusne a neurazaj druhych ludi. Ja nepoznam teba, ty nepoznas mna no aj napriek tomu sa v tvojej hlavicke najde tolko arogancie a tuposti ze sa ma opovazis nazyvat tak ako si to prave urobil. Najviac ma mrzi ze takych arogantnych egoistov ako si ty je na svete stale velka vacsina.
Tesim sa na dalsi agresivny komentar bez ziadnej duchaplnej myslienky.
Já bych mu tak nenadával. Mám podobný pocit. Už jsem 17 let odhlášený, jsem často na cestách, a když jsem v Evropě, většinou pracuji v Anglii.
To že se dá odhlásit je fajn (nevím jak na Slovensku, mluvím o ČR), ale zpětné prokazování se že jsem byl pojištěn je nesmysl – třeba v Anglii když tam jsem, jsem automaticky pojištěný – ale tady to ti blbečci neuznají – započítají jen data kdy jsem pracoval. To je proti logice a podle mě i proti EU.
Oto: ty by sis to predstavoval nasledovne: ted se nekde poflakovat a nic nedelat v cizine a az budes stary a nemocny, tak si zacit platit opet pojisteni na slovensku a pocitat, ze se o tebe ten jejich solidarni zdravotni system opet postara…..nebo je pro tebe problem vydelavat 10 euro / hodina na severu a poslat 60 euro na zdravko na slovensko?? ano je, protoze nehodlas poradne makat ani tam…..a psat takovy veci, ze na slovensku nemuzes svobodne zit a cestovat…tak to uz je silna kava….
Tak si to neplat a namisto toho si udelej dlouhodobe cestovni pojisteni. Ja pouzivam treba anglicky Globelink. Rok stoji nejakych 250 EUR, takze je to o dot mene nez mesicni pojisteni doma.
Jojo, a jde to mnohem levněji, já to měl za cca 120 liber na rok – už jsem to použil několikrát, stačí pohledat srovnání nabídek třeba na moneysupermarket.
Pavel, dakujem za velmi prakticky typ vhodny pre cechov. Zopakujem to este raz. Slovenske zakony toto nedovoluju. Tu nie je moznost neplatit bez toho aby vam po krku nesiel vypalnik (exekutor). Cestovne poistenie to slovenske jednoducho nenahradza a zrusit sa neda.
Pre tych, ktory sa uz v mysli pripravuju na mna zautocit v podobnom zmysle ako to urobili ludia pod prezyvkami „bb“ a „dd“ , prosim, precitajte si moj prispevok pomalsie a s otvorenymi ocami. Toto nie je moj nazor, to je fakt. Nebudeme sa predsa hadat o tom ze trava je zelena.
Na mojich cestach som stretol mnoho alternativnych ludi. Ludi, ktory ziju vo svojich dodavkach, karavanoch, stoparov, poulicnych umelcov… Na europskom rainbow gathering som nestretol so stoviek ludi ani jedneho cloveka so ziadnej inej krajiny kde by system fungoval tak ako na SR. Nikoho. Rumuni, spanieli, portugalci, anglicania, dani, svedi, nemci… Nikde to nefunguje tak ako tu. A predsa sa tu najdu tak zaslepeny ludia ktory budu mna oznacovat za vypatlanca a tento system obhajovat.
Poviem vam jeden priklad. V Norsku a Svedsku som pred dvoma rokmi pracoval pre neziskovku ako dobrovolnik. Ked som sa vratil domov po viac ako pol roku, tak zdravotna poistovna neuznala potvrdenie ktore som si priniesol ze som v zahranici pomahal a musel som za celu dobu vsetko doplatit aj s urokami. A za co? Je toto FREE? Je to skutocne zdravotne poistenie alebo dan zo zivota? Zamyslite sa nad tym este raz a hlbsie.
Ja tu poukazujem na to, ze pokial sa slovak chce zbalit na vandr, tak ho zdravotne poistenie moze stat viac nez vsetky vydavky okolo vyletu dokopy.
2 Eura denně je sotva na základní potraviny. Tak proč pomáháš cizím lidem v cizích zemích zdarma a pak se domáháš, aby ti pomáhali doma ostatní Slováci ze svých daní? Kdybys vážně onemocněl nebo měl úraz, pojedeš se léčit domů a uvidíš, že to je pojištění. Nebo snad radši umřeš? Když už máš zkušenosti, mohl bys třeba pracovat pro neziskovku jako zaměstnanec. Nebo emigruj, v tom ti SR nemůže zabránit. Jen nevím, kde by ses uchytil. Ve většině zemí takovéto alternativní typy nemají moc rádi.
To jsou strašné kecy – Oto má pravdu, měli byste si to co napsal číst pomaleji a víc přemýšlet. A míň (a lépe vůbec nesoudit).
Oto, pokud se na Slovensku opravdu nejde odhlásit, ani při dlouhodobém pobytu v zahraničí (jako to jde nad 6 měsíců v ČR), tak máš asi fakt nejlepší změnit občanství. Mi tady v ČR už roky zůstává rozum stát nad naším hloupým systémem, ale jestli to máte ještě horší – to je mi líto. Škoda, že většina nenapsala nic použitelného – jak typické, asi ti závidí, že žiješ, cestuješ, a hledáš volnost.
Kašli na ně, jen ukazují svou náturu, a mají potřebu si to vylít anonymně na netu.
Já už tak žiji 18 let – pracuju, cestuju – obojí na plno.
(Už potřetí, psal jsem i tu 1. odpověď) Jirko, to se pleteš. Já také cestuju podobně jako ty, jen trochu méně dobrodružně (ne výpravy k mizejícím kmenům v džungli PNG), 17 let (z toho přes 4 roky na cestách a 7 let zaměstnání, zbytek něco na ŽL nebo hledání práce, třídění fotek atd.) a taky se rád odhlásím od pojištění, když to jde. Kdyby to nešlo, tak holt budu asi o 35OOO Kč chudší, ale nebudu si někde stěžovat na diktaturu kvůli 60 Eurům měsíčně. SR by jistě odhlášení měla umožňovat, ale je třeba si uvědomit, že cestovní pojištění nekryje vše a vážně nemocný se stejně vrátí na léčení domů (zlomená noha není vážné onemocnění) a třeba ze Švédska je to kousek. Ty vyděláš dost peněz a žiješ a cestuješ naplno. To se ale o Otovi asi říct nedá, když přežívá za 60 Eur měsíčně. Nicméně já tu nikoho nesoudil, ať si dělá každý, co chce. Jen říkám, že ve světě takové nikde nevítají s otevřenou náručí (teď třeba mají problémy i pouliční muzikanti v Madridu nebo mladí Brazilci mi (s úsměvem) říkali, že takovým jako já, tam říkají vagabundos, a to jsem spal ve stejném hostelu jako oni na dovolené). Získat trvalý pobyt lze většinou jen tehdy, pokud člověk investuje určitou částku a podniká nebo má odbornost, která je v zemi potřeba, ale i tak to není jednoduché a stojí to dost peněz.
Možná nezaměstnaní někde v západní a severní Evropě nemusí platit pojištění, ale pak to nespravedlivě neplatí ani ti, co pracují na černo nebo ti, co mají dost peněz a nemusí pracovat (platí to za ně ostatní). A co vysoké daně z nemovitostí ve většině západních zemích včetně USA a Nového Zélandu? Z této daně se cestovatelé nevykroutí, když nejsou nějaký čas doma (mohou svůj byt pronajímat, ale to nese rizika a starosti). To je také příznak diktatury? Jde zkrátka o to, že věci okolo nás něco stojí a je třeba nějaká disciplína. Kdyby všichni chtěli obcházet systém, skončí státy při troše smůly třeba jako teď Ukrajina – i ty miliony na zbrojení se někdy můžou vyplatit. (Nakonec někdy je i lepší lehká ale osvícená diktatura, třeba typu Ekvádor nebo Maďarsko, kde jsou lidi spokojení.)
Nechci moralizovat (sám bych se tím neřídil), ale přece jen mě napadá, že to není tak dlouho, co mladí muži dobrovolně odcházeli bojovat za svobodu (třeba letci do GB), ale Oto se tu dnes o svobodu zajímá takto: „Uniká mi nejaká diera v systéme? Dá sa to obísť?“ Pro spokojenější život je lepší se trochu (ne totálně) přizpůsobit okolnostem (to ve vývoji života na zemi ostatně sehrálo podstatnou roli) a snažit se svět pochopit než být stále nespokojený. To dostaneš, Oto, rakovinu spíše z té nespokojenosti než z éček.
Je videt, ze system naprogramoval spousty a spousty hloupouckych ovecek. Nekteri lide neumi budto cist nebo nechapou text. Bracha ze Slovenska by si i rad zaridil cestovni pojisteni, ale je mu to stejne k nicemu, pokud po nem nadale Slovensky stat pozaduje uhradu zdravotniho pojisteni na Slovensku. To je preci nehorazne a na hlavu postavene, vemte si priklad: Bracha pracuje 3 roky v cizine, 3 roky cestuje a utraci nasetrene penize. Celych 6 let plati cestovni pojistku, posledni rok si zlomi nohu v Anglii, osetreni je kryto z CESTOVNIHO POJISTENI!!!!! Proc tedy musi ten chudak platit dalsi zdravotni pojisteni doma, kde 6 let nebyl? 🙂 U nas to jde zrusit a platit si misto toho cestovni pojisteni. System by se zaradoval, kdyz vidi ty zastupy hlupaku.
Jirka, dakujem za typ o zmene obcianstva. Ver mi, ze to je vec o ktorej som zhodnotil uz davno ze bude to najrozumnejsie co mozem spravit ak bude moznost.
Martin, dakujem aj tebe za dalsi priklad zo zivota. Uz som si myslel ze som tu jediny kto vidi tie suvislosti. 😉
Já myslel například to, že když člověk žije třeba v UK, a je Slovák a nemůže se odhlásit – vztekal bych se úplně stejně, a nejspíš už nebyl Slovákem, takže Otovi rozumím.
A taky byly doby, kdy jsem cestoval se 3 dolary na den, bylo to těžké, ale skvělé. Tak jako Oto téhle společnosti nerozumím, a rvu se s tím.
S Martinem naprosto souhlasím.
Ahoj, tiež mám rovnaký problém ako Oto. Chcem dlhodobo cestovať a nemám inú možnosť ako každý mesiac platiť tých 60 euro! A je to príliš veľa, tiež by sa tie peniaze dali na ceste využiť úplne inak! Najviac ma rozčuľuje, že štát bráni človeku žiť život tak ako chce a nie je možné to nijako obísť!
ja mam alternativu prihlasit sa na univerzitu a ak mas do 30 rokov zdravotne poistenie za studenta plati stat
Spousta věcí je jistě špatně, ale zrovna v tomto jsi spíš mimo ty, zvlášť jestli máte možnost odhlásit se při pobytu v zahraničí nad 6 měsíců od placení zdravotního pojištění (při následném doložení cestovního pojištění po tu dobu), jako to je v ČR (není třeba rušit trvalý pobyt).
Vážně onemocnět může i mladý a úraz může mít každý, třeba i bez vlastní viny. Pak by byly náklady mnohem vyšší než 60 EUR měsíčně, ale to by ses najednou chtěl zase přihlásit a za těch 60 EUR bys chtěl prvotřídní péči. Obejít se to dá možná jen tak, že budeš doživotně bezdomovec.
Jestli to někde za takové případy, jako jsi ty, platí stát za všech okolností, tak je to proto, že jsou bohatší než Slováci, mají větší socialismus a nevadí jim podporovat ty, co obcházejí systém. To je tedy šokující 🙂 Někteří lidé jsou nezaměstnaní dobrovolně, protože mají dost peněz a třeba nějaký čas cestují. Nebo dost lidí pracuje na černo. Proč by za takové měl platit stát?
Je mnoho zemí ve světě (možná většina), kde pojištění není dostupné a lidi se pak na náročnou léčbu musí skládat s celou rodinou a známými nebo umřou – to je tedy svoboda. Za 1 návštěvu měsíčně na nějakém úřadě je nikdo zadarmo léčit nebude.
Diskuse proběhla o tomto také tady v květnu 2013:
http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/volna-diskuze/zdravotni-pojisteni-odhlasit-/