Volná diskuse

sociální, zdravotní a úřad práce

moonika

Ahoj cestovatelé, v polovině srpna odjíždím na 5 a půl měsíce do Indonésie, vracím se na konci ledna 2016.
Řeším všechny věci kolem sociálního a zdravotního pojištění, úřadu práce apod. (do konce června jsem zaměstnanec, 9 let ve stejné firmě) a moc si nevím rady, těžko se mi v tom orientuje a neznám nikoho, kdo s tím má nějaké zkušenosti…
Je mezi vámi někdo, kdo může poradit? (zkoušela jsem volat na linky všech jmenovaných institucí, ale dostalo se mi pouze obecných informací, které mi moc nepomohly).
Díky moc za pomoc!

Zkušenosti čtenářů

Sociální pojištění řešit nemusíš (prostě nebudeš pojištěná). Zajdi po skončení pracovního poměru na ZP a budeš platit měsíčně sama (odhlásit se u zahraničních cest do 6 měsíců nejde). Nevím, co bys chtěla po Úřadu práce, když nebudeš hledat práci. Tam bys mohla být přihlášená jedině ze začátku než odjedeš. Btw. jak budeš řešit víza do Indonésie na tak dlouho?

moonika

Budu na projektu neziskovky (bez mzdy, náklady na celý pobyt si hradím sama), 2-měsíční víza zařídím na ambasádě tady před odjezdem, potom se prodlužují na místě každý měsíc vždy o další měsíc. Šest měsíců je maximální doba bez nutnosti vycestovat mimo Indonésii.
Děkuji za reakci 🙂
Zkusím ještě jeden dotaz – výši toho zdravotního pojištění předem asi nelze zjistit, nebo ano?

1337 Kč měsíčně, ale může se zvýšit, pokud se zvýší min. mzda:
https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/od-ledna-2016-se-meni-zdravotni-pojisteni-u-vsech-skupin-platcu
Možná by se vyplatilo si pobyt prodloužit třeba v Thajsku nebo Malajsii tak, aby překročil 6 měsíců, a před odletem se odhlásit od ZP (nic by se pojišťovně neplatilo za každý započatý měsíc cesty, jen cestovní pojištění). Může být vše na 1 letence se stopoverem.
https://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/1-5-dlouhodoby-pobyt-v-cizine

moonika

Super, moc děkuji za přehledné informace. Moc jste mi pomohl/a 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: