Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Pravda o Thajsku (prosinec 2017)

Tomáš

Aneb Thajsko bez růžových brýlí.
Do této země jsme se vydali s tím, že uvidíme „ráj na zemi“. Takto je totiž Thajsko mnohde prezentováno. Takové ty marketingové kecy. Tuto zemi jsme zvolili jako první takovou tu cestovatelskou, jakože na otrkání a zjištění, jestli vůbec nás takové cestování bude bavit, jelikož naše „dovolené“ bývají ve znamení pochodování po horách.
Tady vyplivnu pár postřehů, postupně podle míst, jak jsme je navštívili:
Bangkok: Mírný chaos, velký provoz, hluk, samý tuk tuk, taxi, masáž, obleky, chrámy, Khao San, bordel v řece
Pattaya: „Pláže“- pouze pár metrů široké pásy hned u silnice, všude bordel nejen v písku, hluk, bary, hotely, plno lidí.
Ayutthaya: Trosky, ruiny, zříceniny, máte-li romantické představy o ruinách ukrytých v džungli (takže jste si to jako já nenastudovali), tak nemějte, je to takový park ve městě a další ruiny rozeseté kolem, na vypůjčeném kole vše v pohodě obrazíte
Sukhothai: Velmi podobné Ayutthayi, jen asi 12km z města, zaveze songthaew, na místě kolo
Chiang Mai: chrámy, restaurace, kavárny, město mnoha rádoby digi nomádů
Krabi: Tygří chrám na Tygří hoře
Rai Leh beach a přilehlé: Ano, průzračná voda, ale bordel ve vodě, v písku na plážích i mimo ně, hlavně plastové kousky, na Ton Sai resort obehnaný zdí, zeď musíte přelézt k sídlu s dalšimi ubytovacími kapacitami a vůbec ke všemu, celé je to smešné, bez bordelu docela pěkné
Phi Phi: Nui beach celkem pěkná, nebýt bordelu všude
Lanta: naprosto průměrná Pra Ae beach, jinak asi nic zajímavého
Lipe: hotely, resorty, trochu plavat ale v proudu jde jen v severní části Sunrise beach, jinak korály nebo lodě
Phangan: brutální skůtr kros, zdejší cesty v kopcích mimo silnice jsou fakt o hubu, pláže průměr, hnusné resorty, bordel jako všude
Takto jsme cestovali měsíc a nikde jsme na „paradise on earth“ nenarazili. Doplňuji, že jsme celkem zdatnými chodci, takže jsme toho hodně obešli i po svých, nebo projezdili na skůtru, každé místo jsme se snažili řádně prozkoumat.
Podnikli jsme několik výletů do přírody, která nás nijak extra nenadchla, džungle, houští, nějaké kopce, jsme zvyklí z hor a evropská příroda nám přijde krásnější. Všude kde jsme byli, bordel, poházené odpadky. Od Rai Leh jsem doufal, že to na dalších místech bude lepší, nebylo. Nedělali jsme výlety loďkou po okolních ostrůvcích, tam možná to znečištění není, nějak se nám to nechtělo zjišťovat.
V Thajsku se dá dobře levně ubytovat, samozřejmě co kdo snese. Pivo pro čechy drahé, začíná od 40Kč za 620ml flašku, 4 značky: Chang, Leo, Singha, Heineken, pít se to dá. Mlíko super drahé. Pečivo zapomeňte, leda plněné buchty z obchodů 7/11. V obchodech nějakou nabídku potravin nečekejte. Balená voda 12Kč 1,5l. Jídlo z ulice jde velmi levně, záleží kde a co.
Vnitrostátní letenky: Pokud jste se někde dočetli, že jsou velmi levné, tak musíte je mít už dopředu, jinak několikatisícová sumička
Zajímavé, co jsme zjistili: Hory jsou ve skutečnosti hezčí než na fotkách, kdežto u moře uděláte relativně hezčí obrázky, než jak to ve skutečnosti vypadá. Jak klamavé!
Nechápu ty nadšené ohlasy na Thajsko. Pochybuji o tom, že na vrcholu sezony to byla zrovna 14 dní náhoda, co jsme putovali po ostrovech a všude bylo po plážích špinavo. Odmyslete odpadky, zbydou resorty a hotely co hyzdí pláže. Navíc, takové množství resortů a zdaleka nevypadaly obsazeně, přitom výstavba dalších!
Chrámy, jo jsou pěkné, prolezli jsme jich ohromné množství, viděli stovky Buddhů, kdo má žaludek na turisty narvaný královský palác v Bangkoku za 500 bht, užije si jistě i ten.
Celkově abych to shrnul, nebyla naplněna očekávání o krásných plážích, o nějakém přiblížení se buddhismu ani řeč. Přesto nás to poznávání celkem bavilo. Pro další, zde nevypsané poznatky si mi o ně, v případě zájmu, klidně napište. Čau :-).

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Vidim, ze Vase oblibene slovo je bordel. Pekny popis skutecneho Thajska zeme tretiho sveta. Na zdejsi „cestovatele“ to nebude mit zadny vliv tem se v takovych bordelovych destinacich libi hlavne kdyz je to low cost a jsou selficka na FB.

Karel
Jirka:

Ja jsem tech bordelu napocital jenom 6. Nevim jaka duta hlava nekdy v davne minulosti vymyslela oznacovat neporadek jako bordel. Bordel (bordello) je prece neco uplne jineho. V bordelu je vzdy poradek a organizovanost. Vim o cem mluvim. Tyto podniky navstevuji 2x do mesice.

Ann

Teda není mi jasný, proč člověk s takhle negativním pohledem vůbec někam jezdí. Jasně, pokud vstupní předpoklad pro cestu do Thajska je akorát film Pláž, tak pak asi přijde zklamání. Ale jinak ten příspěvek moc nechápu. Vypíchnou si ty nejprofláklejší cíle a pak se divit… To je jako navštívit Prahu na Václaváku a tvrdit, že je to hnusné město plné prostitutek a drog. Stejně tak jako překvapení nad cenou mlíka a nedostatkem pečiva v JV Asii 😀

Karel
Ann:

Thajsko je opravdu spinava zeme tretiho sveta. Ja tam jezdim vyhradne kvuli levnym a kvalitnim sexualnim sluzbam a pokrmum z psiho masa. Ubytovani vzdy v Shangri-La Hotel tam i snidane a obed. Vecere v podnicich kde jsou lahudky z psiho masa a potom sexualni zabava. Doprava zasadne taxi. Zbytek Thajska me absolutne nezajima. Jinak k te Praze. Je to snad nejspinavejsi mesto v Evrope plne prostiturek a drog. Divim se, ze tam jeste vubec nekdo jezdi. Kazdy takovy turista si zaslouzi byt okraden taxikarem, cisnikem, kapsarem a dalsimi prazskymi „podnikateli“.

Tomáš
Ann:

Tak tohle je mimo. Když člověk hledá info o Thajsku, narazí právě na samé nereálné, nadšenecké superlativy, jak z popisků cestovek (což je jasné), tak i z cestopisů na netu. Neřeknu články 10 let zpět, ale 2 roky, z loňska, letošní? Tady jde vidět, jak blogeři píšou. Prostě tak, aby se líbilo a dobře to vypadalo, aby to bylo cool a nevím co. Prostě lži, klam. Negativně to vypadá, protože už tak jsem se rozepsal na dýl, tak abych nenatahoval. Zdruhé strany, jak mám mít pozitivní názor na všudypřítomné znečištění a při takové deziluzi? Nevím kdy a jestli jste tam byla, klidně vám pošlu ilustrativní foto přímo z pláže, i s lidma, jak si náramně hoví mezi odpadky a plasty z moře. Nádhera. S negativním postojem jsme tam nejel, ten se zformoval cestou. Tím spíš, že mám přírodu velmi rád a znečištění mě dost štve, doma se snažíme třídit. Škoda té země. Dnes můžeme závidět těm, co navštívili před 10 a více lety, než se to posr*lo. Nejsem plážový povaleč ale chtěl jsem vidět tu krásu. My jsme ji tam nenašli. I když hezké fotky se dají udělat i tak. Do Thajska už se spíš nepodíváme. Jsou jiná místa.

Tomáš:

Vam se asi budete tezko nekde libit…

To je docela sranda, že se někdo dal takto nachytat na reklamní slogany CK nebo na fotky ze sociálních sítí, a myslel si, že na najde „ráj na zemi“ v nejturističtějších místech nejturističtější země na světě v nejvyšší sezónu. Příště zkuste jižní Pacifik (lépe mimo prázdniny na NZ a v Austrálii), tam se ještě takové pláže dají najít. Poměrně čisté pláže (a voda u nich) jsou i na Filipínách, což je finančně přijatelnější. Nicméně skútrů a tuk-tuků je v jejich okolí někde dost. Očekávání, že proběhnutím pár chrámů na turistických místech se dá příblížit k buddhismu, snad ani nemohlo být myšleno vážně.
Thajsko není destinace na vyšší hory, ty jsou krásnější v Evropě. Lesy jsou ale v Evropě většinou jen monokulturní plantáže, takže se nemohou krásou srovnávat s původním pralesem v thajských NP, kde jste nejspíš nebyli.
To je překvapení, že letenky jsou těsně před odletem výrazně dražší a že je drahé mléko v zemi, kde ho místní nepijí a kam se musí dovážet. Mléko ani většina turistů nepostrádá. Pečivo tam místní také běžně nejí.
Na příští cestu doporučuju z Asie Japonsko. Krásné pláže tam sice kromě ostrovů na jihu moc nejsou, ale je tam čisto, klid, krásné hory a sopky a také mnoho chrámů.

Tomáš

Na Lantě na jihu jsme v nějakém parku byli, zaplatili jsme nesmyslný poplatek za vstup na pláž a pár kilometrů stezky houštím. Všude, kde jsme byli, dělali jsme pěší výlety do přírody, kde to šlo. Džungle nic moc pro nás, vodopády celkem pěkné. Jsme holt na to zdolávání pohoří, tím spíš jako ultratrailista.
Nepochybuju, že takových, co podlehli zcestným prezentacím, bude hodně, jen o tom raději před okolím mlčí, vylíčí svoji exotickou dovolenou tak, jak se všude dočteme, a nakonec tomu možná sami uvěří, jak parádní že to bylo.
Náboženství mě vždy nějakým způsobem zajímala, přestože se k žádnému nehlásím, tak jsem asi čekal na nějaké pocity, no ale ani stovka zlatých buddhů a všech těch chrámů nás neoslovily, kromě toho, že to je potrava pro foťák. Prostě nic. Nevěřící Tomáš :-D.
Jak jsem teď zjistil i u zcestovalého známého, je rozdíl mezi tím, jak někdo danou destinaci popisuje a tím, jaká ve skutečnosti je. Zkreslování pravdy si prostě někteří neodpustí.

Tomáši, já cestuju podobným stylem jako ty, hlavně na hory a do krásné přírody, hodně chodím pěšky (třeba i po městech v tropech) a všímám si znečištění (vadí mi hodně). Dřív jsem ani raději do takových destinací jako Thajsko nejezdil, protože mě to nelákalo (asi jsem chodil jen na prezentace cestovatelů a ne začátečníků, kteří kromě Evropy ani jinde než v JV Asii nebyli). Když jsem ale nakonec do Thajska jel, docela se mi tam líbilo a užil jsem si to.
Za prvé jsem tam byl vždy mimo sezónu (počasí vyšlo většinou dobře), takže třeba na Railay bylo max. jen pár desítek lidí. Odpadky tam mimo sezónu stíhali sbírat a poměrně čisté byly pláže většinou i jinde. Někdy přináší příliv odpadky na mnohé pláže v JV Asii, ale s tím se dá dělat jedině to, že tam nebudeš jezdit. Díky těm skalám s obrovskými krápníky mi přišla pláž Phra Nang jako jedna z nejkrásnějších pláží na světě, a to jsem viděl už hodně pláží na všech kontinentech včetně tichomořských ostrovů (kromě Antarktidy).
Za druhé jsem si o tom něco přečetl (například recenze hostelů, to je dobrý zdroj kritických informací i o okolí) a místo nechvalně známé Pattayi jsem jel o kousek dál na krásný a klidný Ko Samet, kde na nejhezčí a snadno dostupné pláži bylo jen asi 5-8 lidí. Chce to ale jet mimo víkend.
Za třetí jsem byl v opravdových pralesech, kde jsem se také koupal pod vodopády. Dokonce jsem viděl i divokého slona, před kterým jsme museli chvíli v autě couvat. I na Railay je na vápencových kopcích pěkná džungle (nejen houští), ale na to jste si asi neudělali čas.
Za čtvrté jsem si užil i Bangkok, protože jsem bydlel na klidném místě poblíž Khao San, kam jsem chodil akorát na výborné a levné jídlo, ovocné džusy a masáže.
Nemyslím si, že by lidi o Thajsku záměrně lhali, aby si nemuseli přiznat, že to tam nestojí za to. Mnoho lidí odpadky tolik nevnímá a samo je odhazuje (viz české příkopy a česká města, ale je fakt, že v JV Asii je to mnohem horší). Jsou na hluk a davy zvyklí z domova a na liduprázdné hory, se kterými by to mohli srovnávat, nejezdí. Jsou spokojení, že je tam teplo, výborné jídlo a kvalitní ubytování za dobré ceny a že si tam můžou odpočinout. Srovnávají většinou jen s přeplněnými plážemi ve Středomoří v létě, kde je navíc dráže, méně zajímavé jídlo a obvykle trochu chladnější voda.
O náboženství si něco přečti, jestli tě zajímá. To bys musel strávit v chrámech týdny meditací, aby se možná něco projevilo. Hlavní problém, proč jste si to ani nemohli užít, i kdyby to bylo mimo sezónu a více uklizené, ale je, že jste si toho nacpali strašně moc na měsíc cesty. Když spíte skoro každý den někde jinde, moc si cestu neužijete viz bod 2:
https://www.hedvabnastezka.cz/top-tipy/34324-cestovatelska-predsevzeti-pro-roku-2018-trosku-jinak-aneb-prestanme-jezdit-jen-tam-kde-jsou-levne-letenky/

Tomáš

My by jsme někde i déle zůstali, kdyby to stálo za to. Z ostrovů jsme nejdéle byli na Phanganu, 4 noci. Kvůli hledání pěkných míst. Ale nejlepší byl death cross na skůtru při hledání nějakého vodopádu a pláže, ty cesty tam, mazec na skůtříku. Houští je jen jiný výraz pro džungli :-).
Abych to uvedl na pravou míru. Cesty nelitujem, otevřela nám oči, hodně jsme viděli a nabrali zkušenosti na následující poznávací cesty. Je to něco jiného než týdny šlapání po vrcholcích. Konfrontace představ s realitou mě donutila sem něco vypotit a varovat případné nováčky, aby svoje romantické představy raději nechali doma, aby pak nebyli zklamaní ;-).
Jo, ovocné šejky, ty byly parádní. A kokosová voda. Mňam. Chybí.

Dan
Tomáš:

Človek s tak negatívnym pohľadom na svet by snáď nemal dostať ani cestovný pas.

Jaké cestovní agentury?

niemandos

Vidím, že jsem tu opravdu populární. Jen včera se za mě někdo vydával 3x. No nic hoši. Že jsem si nedal pokoj a ještě jsem sem lezl. Asi by bylo nejlepší tento web úplně zrušit. Myslím, že všechny firmy, co tu inzerují by si to měly rozmyslet, protože skutečná návštěvnost je tu dle mého názoru maličko odlišná, než jak se to na první pohled zdá

Libor
niemandos:

Navstevnost? Ja tu jsem nejmene 100x denne, ale vzdy mam zablokovane reklamy.

jarda

Bohužel máte pravdu, ale vono už není kde brát. O co je lepší Srí Lanka, indonesie, vietnam atd? Všude jsou turisti a pak to jde někam, jako praha, trapný drahý skanzen, taky prý se turisti moc znovu nevracej, já byl v thájsku tenhle rok na 4 týdenní dovolenou a taky nemám důvod se tam vracet. Ale kam vyjet v zimě za teplem? Do nějaký blbý černý afriky nebo k muslimům? Jediná muslimská země, kterou bych chtěl navštívit je Irán. Pak je tu jižní a střední amerika, ale křestanské kulturní prostředí mě moc neláká, mám rád trochu exotiky a orientu. Jo doby když to bylo jiný jsou nenávratně pryč, takové Thájsko v 80 letech a před tím muselo být bomba stejně jako jiné tamnější země před komunismem, ale samozřejmně z pozice bohatého západního turisty. Ale to tady byl komunismus(LIDÉ NA ZÁPADĚ SE VĚTŠINOU MĚLI DOBŘE JEN PROTO ABY KOMUNISTŮM VZALI KAPITALISTI VÍTR Z PLACHET), akrom toho jsem se 80 letech narodil, tak bych se stejně nepodíval nikam.

Zdeněk

Při cestě do JV Asie je nutné si uvědomit, že pro některé to může být velké zklamání a pro jiné obrovský zážitek. Lze cestovat do oblastí, kde turistu nepotkáte týdny. Ale turisté  většinou jezdí na stejná místa, na “doporučení”, které si vygooglí a tam je samozřejmně turistů spousta. V JV Asii je 95 % míst bez turistů.  Ale tam musíte dopravou, kterou  nevygooglíte. A ubytování take není někdy jednoduché. Ale  může být i za 3 dolary nebo se vám stane, že vás i ubytují zadarmo. Ale je to především o zkušenostech, o schopnostech, o zájmech.  Jasně, odpadky jsou všude mimo luxusních resortů.  Turisté se většinou soustřeďují na samé TOP.  http://www.vietnamista.cz/kam-do-vietnamu2/nezli-zacnete-planovat-cestu/ Hlavně nesuďte podle jediné cesty.  Když jsem před 20ti lety jel porvně do Číny služebně, řek jsem si už nikdy více. A nyní v Asii trávím I měsíce ročně.

Daniela

Ahoj, chystame se do Malajska na 1 tyden, muzete nam nekdo dat par tipu, co bychom meli urcite videt? Priletime do Kuala Lumpur 17.5 – zrovna zacne Ramadan…, je to velky problem? V cem?
Typy na ubytovani?
Diky Daniela

Petr

S Ramadanem nemám zkušenosti, ale asi by to neměl být problém. V KL dobrý hotel Hotel99 u stanice PUDU. Za zhlédnutí stojí určitě Batu Caves. My navštívili Penang, my letěli, ale dá se jet z TBS busem. Příjemné cestování. 1 týden na Malaysii je dost málo. pd*******@ce*****.cz   Jestli chceš vědět víc, ozvi se

Karlik

Ahoj, planují podobnou cestu jako ty, mám ale obavy, že budu též zklamaný. Také rád chodím po horách a  například NZ, národní parky USA nebo v Evropě u Norsko a Alpy jsem si užil. Přítelkyně byla ve Větnamu a Kambodži a nemá potřebu se vracet a myslí si, že se mi  tam nebude líbit.
Bloky, Fb profily tzv. digitálních nomádu neber moc vážně, často jejích znalosti jsou velmi povrchní a jejich jediným učelem je zaujmout fotkou se selfie  tyčí.
Stejně tak je to často u přednášek cestovatelů. Sem tam chodím na přednášky o místech kde jsem byl a musím říct, že bída. Často jde jen o to, aby si dotyčný vydělal na další dovolenou.

Bob

Nejhorsi je jak se to vsechno rychle sere k horsimu,co lidi zaclo cestovat.12let cestuji v zime po JVA,snazim se tam prezit celou zimu,takze 4 mesice.Zacal sem v Kambodzi 2006,od ty doby sem tam byl 7x a vim,ze letos naposled,protoze to co se tam deje je cinskej hnus.
Nechtel sem vubec do Thajska,kdyz sem cetl,jak uz sou mistni otraveni mnoztvim turistu,ale nakonec sem ho projel od severu az po Ko Lipe a jenom sem si to potvrdil,ze je to jeste horsi.Nechapu lidi,co sou nadseni z Langkawi/Malajsii vubec beru jako nejslabsi zem z JVA/,ko Lanty,kde nic neni ani cisty more a oni se tam stale vraceji,protoze jak uz tady nekdo psal,byli predtim nejdal v Chorvatsku a tohle jim prijde jako raj a sou lini nebo pohodlni objevovat neco jinyho.
V 2014 sem stravil 2 a pul mesice na Filipinach,bylo nas pet chlapu,byli sme odvazani z toho jak sou vsichni usmevavy,na Palawanu v Sabangu,San Vicente sme byli sami na plazi,v kanonu za Kawasan falls na Cebu sme 3 hodiny sami s mistnakem sl proti proudu a zpet,aniz by sme nekoho potkali….dneska?….na Vaclavaku je min lidi a dneska uz se na nas usmivaji jen herecky,nekdy:) Od ty doby sem kazdy rok mesic na Filipinach,San Migel je dobrej,rumicek levnej a projizdim dalsi a dalsi ostruvky,ale tech turistu tu pribylo neskutecnym tempem.
Letos sem stravil po druhe mesic na Floresu,jeli sme az na Lembatu a pokud si clovek odmysli tech par vetsich mestecek,nepotkas turistu,mistni sou neskutecne mily,priroda nema jinde v JVA,podle myho ,konkurenci.Letos v listopadu davam mesic Sumatru a mesic Sulawesi a doufam,ze si to uziju jako ten Flores.Nesnasim se premistovat busy,takze jedine skutr a verim,ze jedine tak si tu exotiku poradne uzijes a hlavne ,musim zaklepat,mam/e/ neskutecny stesti na pocasi,coz potvrzuji hlavne ty Filipiny,kdy nam za 2 a pul mesice prselo jen jednou v noci v Cebu:)
Zklamal me Vietnam,ktery sem pred tremi roky projel ze Saigonu po Hue a deltu Mekongu,ale letos sem dal Hanoj,Ba Be,Ha Giang,Ban Gioc a bylo to naprosto uzasny.Hlavne cesta Ba Be-Ha Giang,kde sme nepotkali turistu a trapily motorky na nesjizdnych cestach,byla zazitek.Chtel sem se tam letos vratit,ale po tech povodnich,asi az za rok.

NeBob
Bob:

Ty se musis hodne rad poslouchat. Nikoho tvuj subjektivni nazor nezajima, nikdo se neptal. Chlub se kamaradum v hospode, kde a jak dlouho jsi byl. To je stejnak to jediny o co ti v celem prispevku slo.
A pokud si projel Thajsko od severu k jihu a vsude, uplne vsude byli mistni otraveni, tak jsi za a) projel pouze tebou zatracovane turisticky proflakle destinace a musta, nebo za b) jsi pitomec a byli otraveni pravdepodobne z tebe.

niemandos
NeBob:

Velký souhlas. Takové plky jsem už dlouho neslysel. Prý v Thajsku jsou všichni otrávení. To je vůl. A ve vedlejším vlaknu se musí ptát, jestli mu vezmou motorku na trajekt. Neskutečné

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: