Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
jako průsečík osobních a odborných zájmů zvažuju pokračování ve studiu v teheránu, kde jsem ale nikdy nebyl. chtěl bych se zeptat na jakékoli zkušenosti: životní náklady, prostředí, pracovní příležitosti, kontakty, cokoliv 🙂
dík.
Zkušenosti čtenářů
Ivan
Na jednu stranu jsou Íránci jeden z nejpřátelštějších národů na světě se vším všudy. Na druhou stranu jim vládne šílenec a totalita je všudypřítomná, včetně revolučních gard atd.
PaV
Začnu smogem – hrůza a běs. Dalším negativum jsou totální dopravní zácpy, pokud se budeš potřebovat dopravovat autobusem, autem nebo taxíkem. V Tehránu je ale jedno z nejlepších meter na světě. A skvělé mnohaproudové dálnice a i kvalitní silnice i ulice až do posledního metru někde na zapadlé vsi. Jídlo je relativně levné (i v restauracích) a to samé doprava. V samoobsluhách najdeš kromě alkoholu skoro to samé, co u nás a jinde. Za podobné ceny. Na druhou stranu Íránci investují do bytů jako do zaručené (a téměř jediné tam možné) investice a nemovitosti i pronájmy jsou drahé asi jako v Praze a výše. Stejně tak je nemožné v horní části Tehránu sehnat byt k pronájmu pod 100m2. Slovensko schválilo jejich nižším diplomatům šetřící kvótu někde okolo do 60m2 pro celý svět – a byl z toho v Tehránu pěkný malér, když tam nemohli nic odpovídajícího pro ně pořídit. Počítej, že většina Íránců má velice moderně zařízené byty, používá špičkovou elektroniku atd. – a očekávají, že jsi (jako člověk z Beverly Hills 90210 nebo Melrose Place) ještě movitější, nežli oni. Pokud se nebudeš schopen etablovat, brzy Ti to dají nějak najevo. Mají díky embargu a blokádě velké komplexy a po čase je obvykle často neudrží na uzdě. Notebooky, kamery, foťáky, placaté TV, pračky, mikrovlnky atd. mají doma jen top-of-the-top. Je rozdíl být turista anebo udržovat s nimi a jejich pohostinností krok po delší dobu. Bez perštiny nebo alespoň turečtiny či azeri nebo arménštiny, budeš muset být super specialista, abys sehnal nějaké pracovní uplatnění. Platy jsou tam lehce pod českým mediánem. Pokud jsi dobrý v angličtině nebo jiném západním jazyku, můžeš zkusit jim dávat konverzace. Ale spíš Tě budou hostit a přátelit se s Tebou, nežli by byli ochotni za to platit. Na trhu je tam placených domácích lektorů přehršel.
Je to skvělá země na pár týdnů turistiky. Ale díky striktnímu moralisování je trochu nudná, když tam budeš nonstop několik měsíců. Většina expatů, ale i Íránců, létá pravidelně do Emirátů nebo do Arménie si dorovnat hladinu.
Nejvíc mi v Íránu vadí, jak mizí lokální restaurace. A všude rostou jak houby po dešti fast foody a pizzerie. Je stejně „módní“ cpát se tam ve fast foodu, jako bylo v Česku v 90. letech si vyjít do Mekáče. Někteří známí se cítí kvůli nám pak trapně, když není skoro kam si večer vyjít. A raději nám vaří tradiční jídla opakovaně u nich doma – a zvou nás i na oběd, kvůli jehož přípravě nejdou ten den ani do práce.
Íránci de facto žijí v blahobytné zlaté kleci. Když z nich páčíme, co jim chybí, tak tvrdí, že kousek té „dekadence“. Uctívají třeba i prázdnou lahev od whisky jako symbol zakázaného ovoce. Dost hustý, když je to třeba v superluxusním velkém bytě – a oni to berou jako hlavní hřeb, kterým se Ti hrdě pochlubí. Na druhou stranu Ti citují z Nietzseho, Kafky, Párala, Hrabala, Čapka – a očekávají že jsi na tom s rozhledem stejně. A žasnou, že neznáš naprosto stejně do detailu všechny jejich básníky a myslitele.
Kontakty nemá cenu dávat, protože si tam velice rychle najdeš určitě společnost. Cizince mají (kvůli jejich nedostatku) v oblibě. Jen si dávej majzla, ať nenatrefíš na nějakého provokatéra, který si chce na Tobě udělat jako na špionovi kariéru. Íránci jsou výborní taktici, diplomaté a nemluví „přímo“. Nežli se to naučíš dešifrovat, budeš často v trapných situacích. Ale určitě je to skvělá země a naprosto unikátní zkušenost! A bombastická příroda! Už i okolo horních ulic Tehránu! Létat tam jde určitě několikrát ročně a je stále co objevovat. Ale žít tam několik měsíců – chce to zkusit:-)
vojtěch
PaV:
díky moc za odpověď. s těma cenama jsi mě vyděsil: jde tam žít i na nějaký nižší úrovni, nebo je to jenom pro místní? nájem bych asi neřešil, dali by mi kolej, ale nerad nemám na pivo/čaj… můžu teoreticky pracovat na dálku pro český noviny, ale je to za pár šupů: jel bych tam s tím, že se mi oproti česku zjednoduší starost o živobytí a budu mít víc energie na studium a odbornou práci.
PaV
vojtěch:
Backpackeři (nejen čeští) tam vegetují po parcích. A Íránci s tím nemají problém, protože sami rádi picknickují. Na druhou stranu je nenormální, aby se žena střídala s mužem o jedno auto ve středostavovské rodině atd. Jejich životní úroveň (u střední třídy) je možná už i vyšší, nežli současná česká. Takže záleží, s kým se chceš stýkat a přátelit. Nevím, zda jsi si uvědomil, že je tam totální prohibice a pivo je sice skvělé, ale jen nealkoholické:-) Např. Bavaria, která se už snad začíná objevovat i v Česku. Myslím si, že plechovka třetinky tam vychází tak na 15 českých korun. Čaj je samozřejmě levný. Na druhou stranu na kafe (expresso) obvykle musím jen do nejdražších hotelů, kde stojí asi 50-100 Kč a je odporné! Jinde není k sehnání – není to tam tradice a nezajímá je to!!! Ale jde to řešit instantním kafem z vlastních zdrojů a zalévat si ho zadarmo na parkovištích z veřejných samovarů.
Prostě mi, kromě komunity a prostředí zahraničních backpakerů, nepřipadá Írán jako nějaká chudá a na náklady nenáročná země. Hodně patrně ušetříš na dopravě, skvělém zdravotnictví a kultuře (která je ale dost sešroubovaná) a vstupech na památky takřka zdarma!
Ale jinak je to standardní společnost. Spíš zkus asi nějaké studentské komunitní weby. Tam Ti možná lépe poradí, jak dlouhodoběji prokličkovat. Co znám studenty mých íránských přátel, všichni mají svá auta, dobře jsou vybaveni od rodičů elektronikou, financemi atd. Cestují rádi do zahraničí. A utrácí nemalé částky za knihy, filmy a pod.
Možná je to proto, že nemohou živobytí a kapesné propařit na veřejných diskotékách a za alkohol. Chodí jen na párty (a záleží, zda je udá někdo ze sousedů a vybere pak policie). Tak mi, proti jejich českým vrstevníkům, připadají blahobytněji zaopatření. Nevím o žádném, který by chodil někam na nějakou brigádu nebo jakkoliv musel pomáhat rodičům, aby vyšli. Je to ale dané právě tou zlatou klecí a uzavřenějším režimem, ve které Íránci žijí…
Jedi
Ked ziju v zlatej klietke preco potom v skandinavii robia relativne jednoduche robotnicke prace a su za ne velmi vdacny. Ziadaju o azyl, a chcu dopravit co najviac ludi z rodiny do skandinavie. Asi je tam aj vela chudobnych.. Nie? Co som ich poznal ja , su dost nedovercivy a veria len svojim ..a to uz generacia narodena tam.. Myslim ze keby ich nedrvil rezim a islam stali by sa z nich to co boli predtym v historii. Persky hassassini :-). Lebo ludia sa nikdy nezmenia
PaV
Jedi:
Írán má skoro 80 milionů obyvatel. Navíc tam žije 1 milion oficiálních azylantů z Afhánistánu, Pákistánu, Iráku a dalších zemí. A neoficiálně dalších několik milionů gastarbeiterů – i ze Střední Asie, Afriky apod. Nelze se tedy divit, že i existují nekvalifikované práce ve vysoce příjmové Skandinávii, které stojí Íráncům za to, aby se tam usadili. Ale v Íránu klasická „bída“ jako v okolních „svobodnějších“ zemích takřka neexistuje. Je to právě dané režimem, který tam vládne. Nikdo tam nic nikomu nevnucuje, nemusí za každou cenu prodat, uspět – 99,99% obyvatel je v pohodě a neexistuje tam ani v okolí běžná kriminalita. Je to první věc, které si všimne každý cestovatel. I na letišti vexláci trpělivě vysvětlují rozdíly v kurzech, mění mnohamilionové obnosy, aniž by se pokusili někoho napálit. Opodál okolo nich prochází policisté nebo revoluční gardisté a jsou s tím v pohodě.
To samé platí o taxikářích, recepčních, policistech, bazáristech. Někdy je potřeba až na ně tlačit, aby si člověka začali všímat a obsloužili ho. Nebo mu věnovali patřičnou pozornost. Takže důvod emigrace z Íránu do Švédska může být různý (touha po „západoberlínské“ dekadenci, náboženské sektářství, narkomanie, alkoholismus) – ale takřka jde vyloučit, že by šlo o zajištění si obživy stůj co stůj…Navíc skuteční (třeba IT a finanční) specialisté z Íránu spíš míří do Kalifornie, Kanady nebo Malajsie. Kšeftaři a businessmani zase do Emirátů. Ve Skandinávii se usazovali spíš oponenti Šáha před mnoha desítkami let. A možná proto na sebe váží i další generace příbuzných. Z různých důvodů.
martina
Ja sa chystam do Iránu o pár mesiacov, tak na 1 rok-
Na jednu stranu jsou Íránci jeden z nejpřátelštějších národů na světě se vším všudy. Na druhou stranu jim vládne šílenec a totalita je všudypřítomná, včetně revolučních gard atd.
Začnu smogem – hrůza a běs. Dalším negativum jsou totální dopravní zácpy, pokud se budeš potřebovat dopravovat autobusem, autem nebo taxíkem. V Tehránu je ale jedno z nejlepších meter na světě. A skvělé mnohaproudové dálnice a i kvalitní silnice i ulice až do posledního metru někde na zapadlé vsi. Jídlo je relativně levné (i v restauracích) a to samé doprava. V samoobsluhách najdeš kromě alkoholu skoro to samé, co u nás a jinde. Za podobné ceny. Na druhou stranu Íránci investují do bytů jako do zaručené (a téměř jediné tam možné) investice a nemovitosti i pronájmy jsou drahé asi jako v Praze a výše. Stejně tak je nemožné v horní části Tehránu sehnat byt k pronájmu pod 100m2. Slovensko schválilo jejich nižším diplomatům šetřící kvótu někde okolo do 60m2 pro celý svět – a byl z toho v Tehránu pěkný malér, když tam nemohli nic odpovídajícího pro ně pořídit. Počítej, že většina Íránců má velice moderně zařízené byty, používá špičkovou elektroniku atd. – a očekávají, že jsi (jako člověk z Beverly Hills 90210 nebo Melrose Place) ještě movitější, nežli oni. Pokud se nebudeš schopen etablovat, brzy Ti to dají nějak najevo. Mají díky embargu a blokádě velké komplexy a po čase je obvykle často neudrží na uzdě. Notebooky, kamery, foťáky, placaté TV, pračky, mikrovlnky atd. mají doma jen top-of-the-top. Je rozdíl být turista anebo udržovat s nimi a jejich pohostinností krok po delší dobu. Bez perštiny nebo alespoň turečtiny či azeri nebo arménštiny, budeš muset být super specialista, abys sehnal nějaké pracovní uplatnění. Platy jsou tam lehce pod českým mediánem. Pokud jsi dobrý v angličtině nebo jiném západním jazyku, můžeš zkusit jim dávat konverzace. Ale spíš Tě budou hostit a přátelit se s Tebou, nežli by byli ochotni za to platit. Na trhu je tam placených domácích lektorů přehršel.
Je to skvělá země na pár týdnů turistiky. Ale díky striktnímu moralisování je trochu nudná, když tam budeš nonstop několik měsíců. Většina expatů, ale i Íránců, létá pravidelně do Emirátů nebo do Arménie si dorovnat hladinu.
Nejvíc mi v Íránu vadí, jak mizí lokální restaurace. A všude rostou jak houby po dešti fast foody a pizzerie. Je stejně „módní“ cpát se tam ve fast foodu, jako bylo v Česku v 90. letech si vyjít do Mekáče. Někteří známí se cítí kvůli nám pak trapně, když není skoro kam si večer vyjít. A raději nám vaří tradiční jídla opakovaně u nich doma – a zvou nás i na oběd, kvůli jehož přípravě nejdou ten den ani do práce.
Íránci de facto žijí v blahobytné zlaté kleci. Když z nich páčíme, co jim chybí, tak tvrdí, že kousek té „dekadence“. Uctívají třeba i prázdnou lahev od whisky jako symbol zakázaného ovoce. Dost hustý, když je to třeba v superluxusním velkém bytě – a oni to berou jako hlavní hřeb, kterým se Ti hrdě pochlubí. Na druhou stranu Ti citují z Nietzseho, Kafky, Párala, Hrabala, Čapka – a očekávají že jsi na tom s rozhledem stejně. A žasnou, že neznáš naprosto stejně do detailu všechny jejich básníky a myslitele.
Kontakty nemá cenu dávat, protože si tam velice rychle najdeš určitě společnost. Cizince mají (kvůli jejich nedostatku) v oblibě. Jen si dávej majzla, ať nenatrefíš na nějakého provokatéra, který si chce na Tobě udělat jako na špionovi kariéru. Íránci jsou výborní taktici, diplomaté a nemluví „přímo“. Nežli se to naučíš dešifrovat, budeš často v trapných situacích. Ale určitě je to skvělá země a naprosto unikátní zkušenost! A bombastická příroda! Už i okolo horních ulic Tehránu! Létat tam jde určitě několikrát ročně a je stále co objevovat. Ale žít tam několik měsíců – chce to zkusit:-)
díky moc za odpověď. s těma cenama jsi mě vyděsil: jde tam žít i na nějaký nižší úrovni, nebo je to jenom pro místní? nájem bych asi neřešil, dali by mi kolej, ale nerad nemám na pivo/čaj… můžu teoreticky pracovat na dálku pro český noviny, ale je to za pár šupů: jel bych tam s tím, že se mi oproti česku zjednoduší starost o živobytí a budu mít víc energie na studium a odbornou práci.
Backpackeři (nejen čeští) tam vegetují po parcích. A Íránci s tím nemají problém, protože sami rádi picknickují. Na druhou stranu je nenormální, aby se žena střídala s mužem o jedno auto ve středostavovské rodině atd. Jejich životní úroveň (u střední třídy) je možná už i vyšší, nežli současná česká. Takže záleží, s kým se chceš stýkat a přátelit. Nevím, zda jsi si uvědomil, že je tam totální prohibice a pivo je sice skvělé, ale jen nealkoholické:-) Např. Bavaria, která se už snad začíná objevovat i v Česku. Myslím si, že plechovka třetinky tam vychází tak na 15 českých korun. Čaj je samozřejmě levný. Na druhou stranu na kafe (expresso) obvykle musím jen do nejdražších hotelů, kde stojí asi 50-100 Kč a je odporné! Jinde není k sehnání – není to tam tradice a nezajímá je to!!! Ale jde to řešit instantním kafem z vlastních zdrojů a zalévat si ho zadarmo na parkovištích z veřejných samovarů.
Prostě mi, kromě komunity a prostředí zahraničních backpakerů, nepřipadá Írán jako nějaká chudá a na náklady nenáročná země. Hodně patrně ušetříš na dopravě, skvělém zdravotnictví a kultuře (která je ale dost sešroubovaná) a vstupech na památky takřka zdarma!
Ale jinak je to standardní společnost. Spíš zkus asi nějaké studentské komunitní weby. Tam Ti možná lépe poradí, jak dlouhodoběji prokličkovat. Co znám studenty mých íránských přátel, všichni mají svá auta, dobře jsou vybaveni od rodičů elektronikou, financemi atd. Cestují rádi do zahraničí. A utrácí nemalé částky za knihy, filmy a pod.
Možná je to proto, že nemohou živobytí a kapesné propařit na veřejných diskotékách a za alkohol. Chodí jen na párty (a záleží, zda je udá někdo ze sousedů a vybere pak policie). Tak mi, proti jejich českým vrstevníkům, připadají blahobytněji zaopatření. Nevím o žádném, který by chodil někam na nějakou brigádu nebo jakkoliv musel pomáhat rodičům, aby vyšli. Je to ale dané právě tou zlatou klecí a uzavřenějším režimem, ve které Íránci žijí…
Ked ziju v zlatej klietke preco potom v skandinavii robia relativne jednoduche robotnicke prace a su za ne velmi vdacny. Ziadaju o azyl, a chcu dopravit co najviac ludi z rodiny do skandinavie. Asi je tam aj vela chudobnych.. Nie? Co som ich poznal ja , su dost nedovercivy a veria len svojim ..a to uz generacia narodena tam.. Myslim ze keby ich nedrvil rezim a islam stali by sa z nich to co boli predtym v historii. Persky hassassini :-). Lebo ludia sa nikdy nezmenia
Írán má skoro 80 milionů obyvatel. Navíc tam žije 1 milion oficiálních azylantů z Afhánistánu, Pákistánu, Iráku a dalších zemí. A neoficiálně dalších několik milionů gastarbeiterů – i ze Střední Asie, Afriky apod. Nelze se tedy divit, že i existují nekvalifikované práce ve vysoce příjmové Skandinávii, které stojí Íráncům za to, aby se tam usadili. Ale v Íránu klasická „bída“ jako v okolních „svobodnějších“ zemích takřka neexistuje. Je to právě dané režimem, který tam vládne. Nikdo tam nic nikomu nevnucuje, nemusí za každou cenu prodat, uspět – 99,99% obyvatel je v pohodě a neexistuje tam ani v okolí běžná kriminalita. Je to první věc, které si všimne každý cestovatel. I na letišti vexláci trpělivě vysvětlují rozdíly v kurzech, mění mnohamilionové obnosy, aniž by se pokusili někoho napálit. Opodál okolo nich prochází policisté nebo revoluční gardisté a jsou s tím v pohodě.
To samé platí o taxikářích, recepčních, policistech, bazáristech. Někdy je potřeba až na ně tlačit, aby si člověka začali všímat a obsloužili ho. Nebo mu věnovali patřičnou pozornost. Takže důvod emigrace z Íránu do Švédska může být různý (touha po „západoberlínské“ dekadenci, náboženské sektářství, narkomanie, alkoholismus) – ale takřka jde vyloučit, že by šlo o zajištění si obživy stůj co stůj…Navíc skuteční (třeba IT a finanční) specialisté z Íránu spíš míří do Kalifornie, Kanady nebo Malajsie. Kšeftaři a businessmani zase do Emirátů. Ve Skandinávii se usazovali spíš oponenti Šáha před mnoha desítkami let. A možná proto na sebe váží i další generace příbuzných. Z různých důvodů.
Ja sa chystam do Iránu o pár mesiacov, tak na 1 rok-
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.