Volná diskuse

Povinne cestovni pojisteni???

Martin

Ahoj vsem.
Jiz nekolik let jsem na ceste okolo sveta a casto musim resit otazku cestovniho pojisteni. V CR jsem odhlasen, ale vim, ze po navratu zpet musim dolozit, ze jsem byl po celou dobu pobytu v zahranici pojistenen. Prijde mi to jako nesmysl, protoze vsichni ostatni cestovatele z nejruznejsich krajin, ktere jsem doposud potkal a s kterymi tento problem resim, maji cestovni pojisteni dobrovolne. Nevim k cemu je to tak dulezite, kdyz mohu byt pojisten i u zahranicni pojistovny a nas stat z toho nema zadny profit. Navic to bude dost papirovani, protoze nevim jak dlouho budu cestovat a pojistuju se vzdy max na pul roku. Myslim si, ze by mel mit kazdy obcan pravo rozhodnout o tom, zda si bude mimo pobyt CR pojisteni platit. Rad by jsem rozvedl tuto diskusi a napsal na vyssi mista, aby se to popr zacalo resit. Ma nekdo podobny nazor?
Martin

Zkušenosti čtenářů

Udivená

Jestli ono to tak není proto, že podle české legislativy je zdravotní pojištění povinné:-) Sociální si nikdo platit nemusí, ale zdravotní ano. Pokud to chcete řešit, obraťte se na ministerstvo zdravotnictví s podnětem, pokud neuspějete s návrhem změny, můžete zkusit ombudsmana – to jsou legitimní možnosti.

Jinak zdravotní pojištění ze zákona je zárukou poskytnutí lékařské péče (o její dostupnosti a kvalitách se dá diskutovat, k našemu zdravotnictví mám výhrady, nicméně třeba záchranná služba funguje velmi dobře). A právník specializovaný v této oblasti by uměl i vysvětlit, proč je tak důležité doložit pojištění za dobu pobytu venku. Ostatně ono to není povinné, jen se pak musí doplácet u nás.

A nepojišťovat se na pobyt v zahraničí mi přijde „poněkud“ riskantní. Nechci, aby moje děti splácely repatriaci mých ostatků nebo se nechci finančně zruinovat, když v cizině onemocním.

Cituji ze zákonné normy:

Zdravotní pojištění

Veřejné zdravotní pojištění (zdravotní pojištění) je druh zákonného pojištění, na jehož základě je hrazena zdravotní péče.
U zdravotního pojištění platí zásada, že v každém okamžiku musí být za každého pojištěnce někdo plátcem pojistného § 8 zákona č. 48/1997 Sb..

Pojištěnec má právo zvolit si zdravotní pojišťovnu a může provést její změnu jednou za 12 kalendářních měsíců, ovšem vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí (§ 11 zákona č. 48/1997 Sb.).
Změní-li zaměstnaný pojištěnec zdravotní pojišťovnu, je povinen to do osmi dnů oznámit svému zaměstnavateli a zaměstnavatel je podle zákona povinen mu přijetí oznámení písemně potvrdit.

Zdržuje-li se osoba s trvalým pobytem v ČR, v cizině nepřetržitě déle než 6 měsíců a splní následující podmínky je vyňata ze zdravotního pojištění v ČR.

1. Nepřetržitý pobyt v cizině trvá nejméně 6 měsíců.

2. Je po celou dobu pobytu v cizině zdravotně pojištěna.

3. Zdravotní pojišťovně doručila písemné prohlášení o pobytu v cizině.

Markoff

1. o dovod viac nevracat sa do komousskej krajiny s komousmi v parlamente, komousskym prezidentom a komousskymi zakonmi o nejakom povinnom cestovnom poisteni (na Slovensku pokial viem toto nemame o nejakom dokladovani cohosi, staci cestne prehlasenie ze som dlhsie ako 6mes mimo EU)

2. zajdi si do kambodze ci hocikde a nechaj vystavit od hocikoho nejake lejstro ako si od nich mal poistenie, nejake lejstro so stempom a v kambodzi, thajsku a inych skorumpovanych krajinach vyjde na par dolarov nech si ceski komousi mozu s tymto lejstrom zajst na zachod onanovat ze zase niekoho pekne dobuzerovali a dolozil im cosi nezmyselne

Markoff

martin

Diky za nazory,
prave ty zakonne normy mi nesedi. Prihlasuji a odhlasuji uz se z pojisteni radu let a je to stale dookola, takze zakon znam velmi dobre. Samo ze se muze stat na ceste cokoliv, ale ja se snazim cestovat s pozitivni mysli. Navic nejsem zadnej dovolenkovej turista na plazi, na ktereho se vetsinou vstahuje to nejzakladnejsi pojisteni, ktere si platim. Takze kdyby se mi neco stalo v kopcich, pojistovna stejne nic nezaplati. Tech podminek co clovek muze a nemuze je ve smlouve docela dost. A platit desetitisice za extremni sporty, to radeji utratim za cestovani. Kdyz se neco stane, stejne nepomuze nikdo krome rodiny a pratel. Navic nejaka preprava mich ostatku do CR, za predrazenou cenu, mi prijde take dost nesmyslna. Ale nase spolecnost je bohuzel nastavena na strachu a zakonech a ja v ni ziju – co nadelam. Za posledni tri roky jsem platil za doktora na cestach pouze 1$ v Indii za osetreni zubu. Urcite zkusim neco sepsat na to ministerstvo. Kdyby to fungovalo alespon tak, ze clovek plati pojisteni a pokud pet let nevyuzije lekarske sluzby, vrati mu pojistovna 75%. Myslim ze neco podobneho maji v Nemecku.

Martin

jedi
martin:

Ja som tiez doplacal za 3 roky na SK aj ked som mal neustale zaplatene komercne poistenie cestovne union-))
V nemecku je to tak ako pises, v cechach tak pol na pol a na slovensku najhorsie..bez ciastocneho dohladu unie by bolo druhe bielorusko.. ako pise markoff
V sucasnej dobe je to ale este stale vyhodne zaplatit ten hrozny poplatok a v pripade vaznych komlikacii sa dat previezt do ciech a nechat sa liecit tam..predsa len cez cestovne poistenie, hoc ako kvalitne , by pri vaznom zraneni ci chorobe hrozili trvale nasledky alebo aj smrt.
Myslim ze si este mlady tak to tak neberies..skusenosti ale vravia ze si treba davat pozor. Nemusis si dat poistenie v cz, mozes vyuzit sluzby poistovni v krajine kde si.

vratit zpatky?
martin:

Martine co jsi pil nebo hulil? Na teto zemekouli neni pojistovna co by ti neco vratila kdyz nevyuzijes lekarske sluzby. Vsad si sportku a kdyz nevyhrajes pozaduj penize zpet (nebo alespon cast). Neni to to same?

Martin
vratit zpatky?:

Nehulil jsem ani nepil. Priznavam, ze o tom Nemecku jsem slysel od nekoho kdysi pred lety a nemel jsem to overene. Mozna to bylo jako: „Jedna baba povidala“ – vic jsem to neresil. Nevim ale, proc by to nemohlo u zdravotni pojistovny fungovat, jako treba u zivotnich pojistek, ktere jsou zamerene i na nejakou formu sporeni – po urcite dobe clovek dostane cast penez zpet. Pokud leta nebudu vyuzivat zdravotni peci, proc by jsem nemohl mit narok na vraceni nejake sumy zpet? S tou sportkou je to dobry priklad, ale jen s tim rozdilem, ze sportku vsazi clovek dobrovolne a pojisteni platit musi….

Markoff
martin:

ziadat po tebe platenie poistenia ktore nemas ani teoreticky sancu vyuzit ak sa nachadzas mimo EU by malo byt protiustavne a myslim ze ak by si sa s tym obratil na sud pre ludske prava v strasburgu tak by si uspel

ja som interpretoval co mi povedali priamo v mojej zdravotnej poistovni na hotlinke – netreba si zriadovat ziadne poistenie, staci im cestne prehlasenie ze sa nachadzam mimo EU dlhsie ako 6 mesiacov, teraz som ale cital clanok kde tvrdili ze treba dolozit vznik ineho poistenia co mi pride absurdne, akurat nechapem ako si to dotycni chcu overit. si vytlacim hocijake lejstro, dam na to nejaku peciatku a podpis a bude tam napisane ze mi vznikol poistny pomer vtedy a vtedy a co s tym mozu spravit nejaki slovenski chumaji?

ak by som sa nebodaj vratil na slovensko (inak ako na dovolenku), tak ak po mne niekto bude ziadat nejake peniaze za nejake poistenie tak si moze byt isty ze neuvidi ani vindru a padim z tej diery niekam inam, nech sa cely ten zlodejsky stat bodne

Markoff
http://www.markoff.biz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: