Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

poplatky na Filipínách

Markéta

Ahoj cestovatelé,
včera jsem se vrátila po 3 týdnech z Filipín. A mám z té země smíšené pocity. Dost jsem cestovala po různých ostrovech i vnitrozemí. Chci jen Vás připravit na to, s čím se tam běžně setkáte:
1) extra poplatky na letištích – vnitrostátní lety jsem platila při odletu od 40P -150P. Mezinárodní 450 – 550P. Platila jsem i terminal fee třeba i v přístavu – 100P. nelze se jim vyhnout – prostě vás nechají na letišti. Platí se jen v hotovosti.

2) příspěvky na životní prostředí – chtěli je po mne skoro všude – od 40 -300P.

3) cena dopravy je poměrně vysoká příklady cen:
Puerto Princesa – El Nido 600P/pax
El Nido – Sabang – monopol jedné firmy – 900P/pax –> nedoporučuji, raději jedtě přes PPS (a vyjde vám to i levněji)

Byla jsem překvapená, že poměrně velkou část peněz jsem utratila za tyto „fee“.

Dále bez zpáteční letenky z Filipín Vás na ně nepustí – nevím, jestli to bylo i dřív, ale jedny slováky vrátili. A vízum je jen na 3 týdny! v Malajsii jim to bylo fuk.

Jinak výborné pivo (v hospoodě bežně 60P) a rum (litr láhev 60P) na Filipínách a překrásné pláže! Za mně the best – Duli beach na severu palawanu.
Užijte si to tam a přibalte si peníze na poplatky ať nekoukáte tak blbě jako já! 😀

Markéta

Zkušenosti čtenářů

Dusicka

No bez debat. Poplatky v ceně jednoho piva vám bezesporu neskutečně prodražej dovolenou a uplně vám jí to zkazí.:-) Pivo za 20 Kč je super, ale polatek za životní prostředí 20 Kč je trestuhodnej! Hlavně na ty bezproblémový klidný filipínce křičte a hádejte se s nima o tu dvacku, budou nás mít všechny rádi.

JohnGin
Dusicka:

Tak ono asi nejde ani tak o prachy jako o princip. Já jsem na filipínách nebyl, ale tipuji, že tyto poplatky platí pouze turisti a místních se to netýká (jako je to i jinde v JV Asii) a to se mi taky moc nelíbí.

Mne spíš zajujalo, že „cestovala po různých ostrovech i vnitrozemí“. To jsem u Filipín moc nepobral 🙂

filipinec
JohnGin:

To se pleteš, poplatky platí i Filipínci. Je to naprosto běžné v přístavech, na letištích atd. Tebe bude chtít natáhnout třeba taxikář nebo prodavač na tržišti, to ani, ale tyto popltky jsou oficiální pro všechny.

Markéto, vše co zde píšeš, je známá věc, je to určitě v průvodcích a lidé, kteří to znají, to vědí 🙂 Prostě to tak je. Někdy to hlava evropana nebere, ale mám na to jednoduchou metodu, vždy si řeknu – „To chce klid, jsi na Filipínách, Nepřemýšlej o tom, stejně to nepochopíš“ (a to už jsme během mých cest tam mnohé pochopil)

John – Filipíny jsou ostrovní stát, ale ty ostrovy nejsou všechny zase tak malé. Třeba Luzon má rozlohu přes 104 tisíc km2. Jen pro představu Česko má necelých 79 tisíc km2

dan

Pokud se člověk vyhne nejprofláklejším místům, mezi které sev. Palawan určitě patří, tak je cena za dopravu podstatně nižší a poplatky na letištích nebo přístavech jsou v ceně jednoho nebo dvou piv, pokud jde o vnitrostátní let. Poplatky platí všcihni, včetně Filipínců. S „příspěvkem na životní prostředí“ jsem se nesetkal ani jednou.

MP

NO, 600PHP za cestu z Puerta do EL nido se mi zdá v pořádku, je to daleko. Jinak ale souhlasím. Filipíny jsou dražší než by člověk čekal. A v některých místech jak ste bílej tak se nedá sehnat trojkolkář co by vás vzal za místní tarif. Já jsem onehdá v Taclobanu platil 100php místo 10, a to bylo před 7 lety. Teď je to tak všude a mnohem horší. Navíc i když jsem s místní babou tak ani tak se to leckdy nepodaří dát za místní. A to nemluvím o „special trip“ motorkářů, kamkoliv se chcete podívat mimo obvyklou trasu, tak to za mín jak 500 php nedáte. Je zajímavý, že třeba na ostrově Marinduque, tam nás nenatáhli vůbec nikde, a cizinců tam bylo dost. Naproti tomu v Lucena, tam se nenašel trojkolkář který by to nenapálil.
Filipíny jsou krásné a v pohodě, akorát že tam začalo jezdin nějak moc turistů. Za týden tam jedu…

Markéta
MP:

Poplatky mi nevadí…. Jen jsem si neuvědomila,že tam berou jen cash a kartou se můžu podrbat jen na zádech 🙂 Tak to berte jako výzvu – více hotovosti při sobě. Já naštěstí měla, ale musela jsem půjčovat jiným 😀 nepřipraveným. Tak at vás to nezaskočí. Jinak Filipíny doporučuju. Třeba je tam dost plno, tak pro plážové povaleče to není 🙂

filipinec
Markéta:

Jo souhlas – Korek ka dyan, mimo velká města je s kartou problém, většinou při odjezdu z manily obejdu 2-3 bankomaty a vyberu full 🙂
Pro povaleče některá místa jsou – třeba Boracay, prostě tam najdeš jak aktivní věci, tak cestování a zábavu všeho druhu. Já tvrdím nejlepší země světa, ale nejsem v tom možná objektivní hehe. Magbiro

baca

no ked necestujes miestnou dopravou nediv sa takym cenam.
mna vysla cesta z puerto princesa do el nida 250 peso [n a/c bus,a/c 500 peso],nazad som siel do sabangu za 350 peso [bolo treba prestupit v junction na dalsi bus]

poplatok som v el nidu za zivotne prostredie neplatil,dokonca sa mi tam podarilo zjednat vylety o 100 peso lacnejsie.

kryštof

my jsem do Sabangu jeli autobusem asi za 170 peso a na cestu zpět jsem si zaplatili minivan do kterého jsem na na erozcestí ani nedostali a o peníze jsme přišli:-(

co se týče terminál fee, tak jsem byl taky dost nakrknutý, ale tak na druhou stranu to nejsou žádné miliony a dá se to v pohodě přežít. Když si vezmete kolik tam stojí ostatní věci, tak je to celé v klidu.

Určitě bych se vyhnul triciklům přímo na letištích a v přístavech, protože ty Vás zkouší natáhnout, ale jinak jsem za 3 týdny nikde neplatil víc než 50 pesos za oba a to jsem jeli doopravdy docela daleko, ale člověk musí smlouvat

filipinec
kryštof:

Ano na taxi pozor. Příklad z manilského letiště. Přiletěl jsem s cebu pacific na terminál 3. Když jsem vylezl, začal jsem hledat taxi s taxametrem. Přiskočil ke mě chlapík, že on je taxi, měli tam stánes s velkým nápisem – taxi za pevné ceny nebo tak něco. tak mu povídám do Ermity do hotelu a on 1200 PHP a vytáhl tabulku s pevnými cenami a tam to měl podle čtvrtí a Ermita 1200. Tak jsme se mu vysmál – taxi s taxametrem z letiště do hotelu stojí kolem 250, záleží na zácpě. Ale musíte jet z letiště POUZE!!! žlutým taxi. U každého terminálu je jejich staniviště – bude tam fronta místních a chlapíci, kteří cíl napíší na lísteček a ten dají taxikáři. Pozor trvejte na taxametru, ale řidič ho většinou zapíná u této služby automaticky.
Ve městě je levnější běžný taxi s taxametrem – bílý. Ti moc rádi taxametr nezapínají, záleží na tom, jak je poctivý, ale trvejte na tom nebo si vystupte a chytněte jiný – jinak vás natáhne.
Takže taxirealita je asi jako v Praze

Ramoon
filipinec:

El Nido- Sabang za 900 pesos jezdi jen lidi kteri bud neumi anglicky a nebo jsou liny cokoliv resit.
Ja vyuzil minivan z El nida na rozcesti(Puerto-Sabang) za cca 450 pesos. Na krizovatce(rozcesti) jsem pak cekal jen okolo 20 min, kde jsem chytil mistni bus(jeepney) za 150 pesos. Ale nebylo tam misto, tak jsem musel na strechu. Na druhou stranku zazitek na cely zivot! Sranda byla ta, ze i lidi co jeli tim minivanem za 900 pesos museli na rozcesti cekat na jiny minivan z Puerta do Sabangu..
Co se tyce poplatku na letistich a ruznych poplatcich vlade, tak s tim jsem pocital ikdyz to samozrejme cloveka ze zacatku stve, ale je to o zvyku, pri druhe letosni navsteve uz me to ani neprislo. Taktez vsudepritomne kontroly muzou cloveka ktery tam je poprve trosku rozhazet. To ze na letisti striktne kontroluji zpatecny letenky je pravda, jinak vas na Filipiny ani nepusti. Pozor i na to ze ikdyz budete mit na jedne letence napr. Kuala Lumpur- Manila a pak Manila- Cebu, tak si budete muset znova vyzvednout batoh a udelat v Manile checkin, pry narizeni vlady..
Ridici tricyklu se samozrejme snazi belocha osulit, ale kdyz mu das najevo, ze vis za kolik(Puerto Princesa nebo Dumaguete) jedna jizda za 10 az 20 pesos tak se nehada.
Jinak samozrejme urcite nebrat tricykla na letisti nebo v pristavu, lepsi ujit par kroku na“hlavni silnici“
Ve vetsich mestech jako Manila nebo Davao je dobre a levne taxi s taxometrem..

PepaS

Taxy plati vsichni, s tim nikdo nic nenadela.
Pokud jste se nekdy mrkly na benzinkach na ceny pohonnych surovin, pak jste urcite zjistili, ze jsou ceny benzinu a nafty skore stejne vysoke jako u nas prestoze prijem Filipincu nedosahuje zdaleka 10 % prijmu u nas. Z toho take plynou ceny jizdenek v autobusech, ve kterych oni plati stejne jako my.
Pokud se presouvate pomoci vanu, tak si priplacite za rychlost a za relativne velky prostor kolem sebe. Pokud jedete lokalni dopravou napr. jeepney, tak sice platite mene (cca o 30 %), ale jste namackani jako sardinky, stavite kazdych deset metru a bastite tuny prachu (jeli jsme 50 km 4 a pul hodiny..takze vim o cem mluvim).
Dale pak nemuzete srovnavat cenu Puerto Princesa-El Nido a zpet potazmo Sabang s ostatnimi cenami jizdneho. Jsou to nejvetsi turisticke atrakce ostrova a parazituje na tom spousta agentur.

Bylo by snad vhodnejsi si pred cestou pomery a ceny alespon castecne nastudovat, nez byt vypruzeny z toho, ze clovek neco musi platit a podezirat mistni, ze nas chteji okrast…konkretne Filipinci mi totiz prijdou jako jedni z nejpoctivejsich lidi v cele Jihovychodni Asii.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: