ahoj přátelé, konec březen-půlka duben máme letenky do Peru. tak trošku jsme to nedomysleli a trošku tápeme, co tam, protože nechceme jezdit po těch hlavních památkách jednak kvůli přelidněnosti a taky kvůli penězům.
tak hledáme alternativy. měli byste prosím tipy? (dnes jsem např. našel kousek od Limy malou zmínku o oblasti Marcahuasi, to zní docela hezky)
nejsme úplně horalové, takže treky v opuštěných horách (a průvodci 100 dolarů platit nechci ani nemůžu) pro nás asi úplně nejsou, i když něco lehčího a značenýho bychom snad zvládli.
přemýšleli jsme i o pár dnech nějakého dobrovolničení třeba na farmě
trek s oslíkem? jde tam? 🙂
díky
Ta vstupenka na památky kolem Cusca (kromě MP) stojí pro jednoho 130 solů, 70 je cena pro studenty:
http://www.cusco-peru.info/cusco_tourist_ticket.htm
S hodnocením MP souhlasím, pro mě to byl z vrcholku hory Machu Picchu 1 z nejkrásnějších výhledů v životě (viděl jsem toho už hodně) a lidí jsem tam moc neměl ani na MP poslední hodinu před zavíračkou.
Těch 65 solů za trek Santa Cruz je jen za vstup do NP, ale samozřejmě za průvodce atd. se platí mnohem víc. Oficiálně by se na tento trek mělo chodit jen s průvodcem (aspoň tak to začali prosazovat v roce 2012), ale asi se to dá projít i bez něj. Jsou tam i jiné možnosti na treky bez průvodce, ale chtělo by to nějaké zkušenosti a výbavu. Treky značené nejsou, ale cesta je vyšlapaná a pokud má člověk mapu (nejlépe z ČR), neztratí se.
Pravda, neuvědomil jsem si slevu pro studenty.
Na Santa Cruz jsme potkávali přibližně polovinu lidí bez průvodce. S ním se samozřejmě cena posouvá úplně někam jinam. Nicméně při vstupu i odchodu z parku se nás na průvodce nikdo neptal. Celou cestu jsme zvládli bez problémů jen s mapkou z internetu a průvodcem NG, ale myslím, že by se dalo obejít i bez toho. Celý trek prochází údolím, ze kterého je možné odbočit pouze na pár místech a u nich jsou jedny z mála turistických značek, resp. ukazatelů..
Ahoj, já bych ti doporučila sever Peru- Cajamarca, Tumbes a pokud chcete i nějakou pláž tak Máncoru. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že na severu moc turistů nebylo a památky, příroda i lidé tam byli stejně úžasní 🙂
ten trek Santa Cruz, jídlo sebou, to je jasné. jak je to s vodou? taky sebou na celé 4 dny? nebo se dá převařit místní?
a my tam asi budeme ve špatnou dobu, začátek dubna. treky se prý chodí červen – září??
http://www.pohora.cz/andy-patagonie/trek-santa-cruz-np-huascaran/
Vody tam je celoročně dost, protože jsou na okolních horách ledovce. Ve vyšších polohách není třeba převařovat, protože tam už je nepravděpodobné, že by tam byla zvířata (pokud to není potok podél cesty, zvířata se ale pasou někdy i kolem 4000 m n.m.). Když teče boční přítok někde po skalnaté stráni, bývá to O.K.
Nejsem si jistý, jestli trek, který má nejvyšší bod 4750 m n.m., je vhodný pro začátečníky bez průvodce, zvlášť když tam budete v končícím období dešťů. Pokud se zkazí počasí při přechodu sedla, budete asi ve velkém průšvihu.
Klima viz: http://www.summitpost.org/huaraz-peru/559932
Chce to taky dobrou výbavu. Jinak tento trek je v sezóně poměrně přelidněný, ale v dubnu tam asi moc lidí nebude, což zrovna pro vás není moc vhodné.
Pro tvé info – my šli tento trek loni koncem března. První dva dny bylo krásně, pak 2 dny chcalo, s tím, že po překročení Punta Union byl celou noc takový slejvák, že jsem to ve svém krátkém životě nezažil.(naštěstí jsme měli dobrý stan i vybavení) Co se vody týká – je jí všude dost, ale dobytek se hojně pase i v Alpamayo basecamp (4300 m.n.m). Všude je spousta lejn a v potoce byla i zaklíněná utopená kráva – takže sterilizaci dopouručuji (my měli UV a bez problémů). Trek je orientačně naprosto jednoduchý, jen je relativně složité dostat se v tuto mimosezonu z treku zpátky do Cárazu (my to museli vyřešit taxikem, který pro nás jel až z Cárazu, páč poslední collectivo nám ujelo před nosem – počítej s gringo cenou). Kdybys chtěl jakékoliv další info, tak piš. Jo, ale i přes veškerá úskalí to stojí za to!
Když je k dispozici sterilizace pomocí UV nebo třeba Aquasteril tramp, je lepší sterilizovat. Než bych ale převařoval, raději bych šel hledat nějaký boční potok padající ze skal (i když pod 4300 m n.m. opravdu není jisté, že nad skalami není ještě louka).
Ahoj, přelidněnosti bych se zas až tak nebál. Je sice pravda, že turisti na těch hlavních památkách jsou, ale hodně jich bylo jen na Machu Picchu. Celý areál je ale dostatečně velký, takže se tam poměrně rozptýlí. A za sebe si myslím, že za to Machu Picchu opravdu stojí. Jinak můžu doporučit trek Santa Cruz (65 soles), Islas Balestas (37 soles), dvoudenní výlet na Titicaca (70 soles) nebo spoustu památek kolem Cusca – Sacsayhuamán, Tambomachay, Pukapukara, Pisac, Moray, Maras, Ollantaytambo, Chinchero, Q’enqo, Tipón (hromadná vstupenka za 70 soles). Pokud bys měl nějaké dotazy, klidně mi napiš na mail.