Indie, Srí Lanka, Nepál a Bangladéš

Pakistan, bezpečnostní situace

Jakub

Ahoj, nemáte někdo přehled o aktuální situaci v Pákistánu? Často teď čtu, že je to velmi rizikové a nebezpečné, ale těžko odhadnout zda jsou takové informace relevantní. Ideální by bylo aktuální info od nějakého cestovatele do tamějších končin…
Díky, Jakub

Zkušenosti čtenářů

Mirek

zkus diskuzni forum na serveru Lonely Planet…prislo mi jako informacni zdroj pomerne vycerpavajici prave diky cestovatelum z celeho sveta..
Cerpal jsem tam pred cestou do Afgose..

Vojta

osobne mohu srovnat zpravy, ktere prichazeli z pakistanu posledni dve leta (2008 dost spatne, 2009 jeste horsi) a skutecnost (2008 naprosta pohoda, 2009 celkem taky, jen vetsi mnozstvi vojaku vsude).
A vuci obojimu mi to ted prijde ze se zvnejsku zda situace jeste klidnejsi nez treba loni v letem takze jakousi trojclenkou by to mohlo byt ok…

MartinT.
Vojta:

No, nevím, pro KKH, Gilgit, Hunzu apod. to bude asi OK, ovšem já osobně bych se po Pákistánu v současné době nijak neproducíroval… ne že by byly všude každý den atentáty, ale můj sklon k riziku se s léty zmenšil a pro svou „rekreaci“ bych preferoval zemi, kde se nenajíždí s auty naloženými výbušninami na tržiště, volejbalová hřiště… každý ať si přebere rizika sám.

MartinT.
Vojta:

Ještě jedna poznámka – pokud by se člověk se zájmem o cestu do Pákistánu orientoval dle popisu země, který nebyl aktualizován od roku 2006, může se dostat celkem do problémů. Kupříkladu článek o Darra Adam Khel (nebyl jsem zde, přiznávám) doporučuje, jak přechytračit komplikace dané nevydáváním povolení, uplatit policisty apod. Nyní je kmenový okrsek Orakzai jedním z horkých míst – podle dostupných zprýáv – pod kontrolou Talibanu (nikoliv pod plnou kontrolou policie), podobně jako Waziristan(y). Text z roku 2006 by měl být aktualizován alespoň u zemí, kde se situace rychle mění, vzhledem ke své sledovanosti má HS značnou morální (byť zřejmě nikoliv právní) zodpovědnost za důsledky případných problémů, které by mohly nastat, pokud by se turisté a cestovatelé řídili doslovnými doporučeními tohoto webu. Étos tohoto webu by si někteří méně zkušení mohli vyložit tak, že nezávislý cestovatel se přece dostane všude, tak proč se nepokusit o nějaké dobrodružství třeba v SZ Pákistánu.

Jakub
MartinT.:

Diky vsem za info a rady… na forum LP jsem jiz narazil drive, jde opravdu asi o to nejlepsi co se aktulniho stavu tyka. Samozrejme to posouzeni miry rizika cestovani do „neklidnych“ oblasti je vzdy nasnade… proto je take dulezite snazit se sehnat co neobjektivnejsi informace.

Ivan
Jakub:

No ono to určitě bude záležet na místě, třeba Punjab bude úplně vpoho,NWFP asi už moc ne. Nejhorší je, že se situace výrazně zhoršuje. Před pár lety byl třeba Peshawar nebo Chitral parádní místo, ale před rokem to bylo drsný i pro místní. Únosy za výkupné, výbuchy atd. Před rokem jsem byl v Ráwalpindí a jeden večer jsem sledoval místní televizi a pak jsem měl strach vyjít na ulici. Samé únosy, bomby a začátek videa, jak Talibánci řežou jednomu Polákovi hlavu. Polák – týpek – vousáč, salwar kamíz, míří na něj dva zakuklenci kalašnikovama, třetí přišel s nožem a dál už to neukázali…Když jsem si uvědomil, že se to děje cca 300 km ode mě…Pak jsem vyšel z hotelu, zašel na véču, pak po bazaru, všechno vpohodě, ale přeci jenom, v Attari na čáře jsem si tak nějak oddychl…

MartinT.
Ivan:

No, myslím, že Pandžáb nebude „úplně v pohodě“, nazval bych to trochu diplomatičtěji „oblast s nižším rizikem pro cizince“. V Pandžábu (Lahore, Rawalpindí atd. byly, zdá se, dosud cíle sebevražedných útoků převážně politické a vojenské, to však nedokládá nic o „pohodě“). Piotr Stanczak byl unesen 80 km od Rawalpindí ve městě Attock v pákistánském podhůří – stále tedy v pohodovém Pandžábu. To že se našinec má v Pákistánu třeba 80%, že vše dopadne dobře, pro mne není útěcha… nebo ten poměr vidíte jinak? Podotýkám, že jsem v tomto sice dost „teoretik“, v Pakoši jsem byl poprvé a naposled před téměř 10 lety, ale už pár let sleduju zhoršující se situaci, např. prostřednictvím článků Syeda Saleema Shahzada (http://en.wikipedia.org/wiki/Syed_Saleem_Shahzad) na serveru Atimes, jde z toho strach. 600 roztrhaných lidí na různých místech v Pakoši od října 2009 není inspirací pro pěknou dovolenou „bez turistů“ a o ten strach či adrenalin, jak popisuje Ivan, to nestojí. Nic se neděje, když se odloží Pakoš na později… Mimochodem, o Čitrálu se moc nepíše, ale na Afghánské straně to sousedí s talibanskou provincií Núristán – není myslím radno se někam připlést. Možná se ale pletu a vše je v „v pohodě“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: