Střední a východní Evropa

odessa+constanta

pavla

Neplánuje nekdo cestu vlakem kolem 10.7.2013 z Prahy do Odesy? +- par dni v odjezdu bych se prizpůsobila.Chci v Odese zustat pár dní a pak bude lodí do Constanty,anebo po souši přes Moldavii..Do Constanty jsem jela s dcerou v loni,chci na to samé místo znovu,ale s trochou inovace v trase:-)..Malé dítě vítáno, lépe dlouhá cesta vlakem uteče..:-)

Zkušenosti čtenářů

pavla

anebo budu vdecna za jakekoliv informace ohledne moznosti jak do Rumunska z Odessy.Chtela jsem puvodne vlakem,ale dle diskuzi zadny takovy spoj neexistuje. Jen busem na hranici,pak pěšky a pak pres Galati.Lodni dopravu zjistuji pres znameho, tak uvidim,ale zase nechci stravit 4dny na lodi a asi financne to bude o dost nákladnější.

Ivan
pavla:

Z Oděsy se dostat do Rumunska opravdu není jednoduché. Vřele doporučuju to vzít oklikou přes Moldávii, ev. přes Podněstří, stojí to za to a úřední buzerace je v dnešních dnech minimální. Z Kišiněva jezdí do Konstanci několik busů, resp. maxitaxi denně – z jihozápadního autobusáku, cena je příznivá, tuším pod 400.

roman
Ivan:

Mame v planu tuto oblast navstivit toto leto autem. Pisete, ze neni lehke se z Odesy dostat do Rumunska, mel jste na mysli pri cestovani MHD, nebo i autem je to problem?

Chteli bychom projet autem od severu na jih Moldavii, vyhnout se Podnesteri a pres Odesu na Krym. Pak cestou do CR to vzit PRAVE pres Odesu a podel more do Rumunska do dunajske delty…

diky za info, nikdy jsme v teto oblasti nebyli

pavla:

Z Oděsy jezdí autobusy přes Rumunsko (Konstanca) do Varny:

http://maximovtours.com/reys/
http://albaservis.narod.ru/

dobrý den,dlouho jsem se nedívala na příspěvky. Moc Vam dekuji za informaci!To bude nejlepsí řešení,přímá cesta, žádné přestupy. Nevíte,jak to vychází cenově?

tak cena busem pry kolem 45Eur.

Petr Jurčík

Dobrý den,

jezdíme každým rokem k moři do Rumunska pod Constantu, potom i s přítelkyní do Kišiněva, celkem mám tu oblast projetou. K Vašemu dotazu – lodí se nedostanete, jediné řešení je do Galati, potom přejít nebo přejet do Giurgulesti v Moldávii a následně pokračovat do Oděsy. Autem je to v pohodě, pouze se platí za vjezd do Moldávie jednodenní poplatek za silnice, cca 40 Kč.

Kdyby Vás něco konkrétního zajímalo, pište na pe*********@se****.cz

Petr Jurčík:

Dobrý den,
na možnost jet trajektem jsem narazila na netu:
Odessa-Constanta
Sailing from Odessa port weekly on Friday at 13.00.
Sailing from Constanta port weekly on Saturday at 7.00.
Tickets are available from „London-sky-travel“ travel agency, provided passengers have the required visas (for Romania or Bulgaria) in their travel passport.
Tel.: +38 (048) 729 31 96, 729 31 83
Web-site: http://www.lstravel.com.ua

ale jestli to stale platí, to nevím.

sarka
Petr Jurčík:

Ja do Moldavie jela pres Albiţa.

Ivan

Podněstří je v dnešních dnech úplně v pohodě, buzerace na hranicích již téměř neexistuje, takže vřele doporučuju. Jediná komplikace je , že směrem z Ukrajiny do Podněstří člověk nedostane razítko a při opouštění Moldávie směrem do Rumunska může být problém. Řeší se to v Kišiněvě, teď z hlavy nevím, na jakém úřadě. Člověk dostane na počkání něco ( nevím jestli razítko nebo nějaký dokument) a na hranicích by neměl být problém.
Naopak při vstupu z Moldávie do Podněstří to je úplně bez problému, je možné se vrátit do Moldávie nebo pokračovat na Ukrajinu. Ruku na srdce, kde si dneska člověk dá na zahrádce točené za desetikačku? Na Ukrajině už dávno ne.

roman
Ivan:

Vase informace zneji dobre 🙂 Podnestri me laka,ale mel jsem strach z pripadne buzerace kdyz jedeme autem. Do Moldavie chceme vjet nekudy od Cernivci z UA – jaky prechod doporucujete?
Pak nekde na jihu vyjet a pokracovat do Odesy, takze doporucujete cestu pres Podnestri? Jde mi hlavne o cestu kde toho je vic k videni. Na casu nam nesejde, nepospichame.Jak dlouho smi clovek v Pod. zustat? Maji to nejak omezene?
Je Podnestri levnejsi nez Moldavie? Nafta atd.

Diky Roman

Ivan

Na rovinu – v Podněstří toho zas tak až moc k vidění není, den stačí bohatě. Jde spíš o to nasát atmosféru, zkouknout tanky, které za pomoci ruské armády hrdinně bojovaly atd. Ideálně ráno vyjet z Kišiněva zastavit se v Bender, Tiraspolu a odpol. pokračovat do Oděssy. Na hranicích by problém už být neměl, stačí se usmívat, pochválit jim to tam a když mají dotěrné otázky, tak trpělivě odpovídat. Já jsem jel na otočku z Kišiněva maršrutkou a oběma směry to bylo úplně bez problému. Cenová hladina je podobná jako v Moldávii, něco možná levnější, naftu nevím. Každopádně dneska na Ukrajině nafta stojí cca 11UAH – cca 27 Kč, takže bych možná zvažoval cestu po perfektních rumunských silnicích, ten rozdíl proti ukrajinským je obrovský…

sarka
Ivan:

Nevim jake silnice jsou na Ukrajine, ale v Rumunsku to taky zadna slava neni {hlavne jsou to silnicni pirati] a to nemluvim o Moldavii,kde je to des bes. Jsem v oblasti Hincesti asi 45 km od Kisineva a kdyz je tu dobra cesta, tak pul asfaltu a pul sotoliny. Do pondestri nemam odvahu. Stacili mi rumuni na hranicich,kde me nechali vykysat skoro hodinu v silenem horku i s malejma detma, zrejme abych byla ochotnejsi pustit nejaky ten uplatecek.

Ivan
sarka:

Já si teda dovolím oponovat. Hlavní tahy jsou v Rumunsku ve špičkové kvalitě, především ve srovnáním s Moldávií a Ukrajinou. Cesta do Oděssy přes Rumunsko je nepoměrně kvalitnější než přes Ukrajinu.
Hodina na čáře není nic extrémního, i když pro člověka zvyklého na standardy EU možná ano.
A že jsou v Rumunsku silniční piráti, to bych teda taky neřekl… Možná třeba ty zvířata na silnici, povozy atd. , ale to snad není nic extrémního…

Martin
Ivan:

Ivane, oponovat si moc nedovoluj.. 🙂

V Rumunsku ziju a rumuni opravdu ridi jak prasata. Co se tyce jejich cest, tak az na par vyjimek stoji opravdu za starou backoru.

Ivan
Martin:

Martine, zajeď si na Ukrajinu nebo do Moldávie, ať máš srovnání. Ty hlavní tahy v Rumunsku jsou úplně vpoho. Jasně, že silnice nižšího řádu nejsou nic moc, vesnice bez asfaltu, atd. Ale pokude se budeme bavit o hlavních tazích, tak trvám na tom, že jsou OK. A že by Rumuni byli proti Čechům nějak zvlášť agresivní bych taky neřekl. Problém je, že si Češi myslí, jací jsou mistři. Základ v Čechách je nacpat se co nejvíc doprostřed a když mě někdo chce předjet, tak mu hlavně neuhnout. A kdo jezdí jinak je prase, hlavně ten, kdo předjíždí…

PaV

Naprostý souhlas s Ivanem! Nejlepší cesta je přes Rumunsko. V Moldávii je jen jediná z RO hranic sjízdná silnice Albita-Kišiněv. Zbytek je hrůza! Z Kišiněva na hranice Podněstří tankodrom – horší, nežli D1:-(
Silnice v Podněstří jsou jediné srovnatelné s ČR a naprosto v poho. Z hranic s Ukrajinou do Oděsy opět hrůza! V Oděse už to více méně jde.
Na hranicích všude bazírují na plné moci k vozidlu, pokud je na právnickou osobu – byt’uživatelem ovládanou. Text min. v EN je NUTNOST! Podněstří chce na vjezdu i výjezdu i RU verzi, ale spokojí se i s EN.
Nafta je okolo T€. Nejkvalitnější opět spíše v Podněstří. Na hranicích je buzerace minimální (pokud se člověk nedá), ak zkoušejí to:-)
V Podněstří mne za jízdu v protisměru chtěli dát zavřít. A když jsem byl pro, tak mi pak usilovně přemlouvali 3 policajti, ať jim dám raději malé všimné – ať si to nekomplikujeme:-))) Je to super skanzen poměrů za ČSSR. Ale s poměrně vysokou životní úrovní. A lidé naprosto pohodoví – včetně vojáků, policajtů, celníků atd. Důležité je se nedat a hrát s nimi jejich zbraněmi.
Určitě je to větší zážitek, nežli West Berlin za DDR!

Průměrná hrubá měsíční mzda v květnu 2013 byla oficiálně cca 250 euro (http://mepmr.org/). Je to prý víc než v Moldávii, do „poměrně vysoké životní úrovně“ to má ovšem hodně daleko i na tamní poměry 🙁

…to byla reakce na PaV 24. 07. 2013, 20:48:36

PaV

Právě na „tamní“ poměry se mají Podněsterci materiálně a zejm. sociálně dobře. Pokud by tomu tak nebylo, dávno by skončili i s Moldávií coby součást Rumunska a EU.
Je proto zajímavé na vlastní oči vidět, co dělají sami – Či s pomocí Ruska proto, aby tomu tak nebylo.
Na moldavské hranici jsem čekal hodinu. To samé na ukrajinské. Roz. zbytečně popojížděl. Na podněsterské jsme za zlomek té samé doby vyřídili 3 registrace (auto, immi, celnici) a bez jakékoliv kontroly jeli hned dál. Jako jediní nám Podněsterci přáli štastnou cestu.
V hotelu v Tiraspolu byla zrovna svatba. Takže jsme v přímém přenosu viděli chování, oblečení, dary, stáří aut Všech svatbních hostů. Mělo to hodně daleko ke zbohatlickým manýrům. Ale působilo to naopak kultivovaně. A v poho se dalo i koexistovat. A takových podobných střípků jsme si odnesli z Podněstří více.
Navíc, kromě platů mají levné bydlení, energie, sociální služby atd. subvencované separatistickou vládou a Ruskem. Takže jde skutečně o velice slušnou životní úroveň – j v nejzapadlejších vsích Podněstří. Stačí se jen nebát přesvědčit na vlastní oči:-)

PaV:

Měla jsem tu možnost, sice před několika lety, ale v Podněstří jsem byla… A jako osoba mluvící aktivně rusky jsem tam (i v Moldávii) viděla a slyšela leccos 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: