Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, jestli jste se nechal někdo očkovat proti vzteklině při cestě do Nepálu. Máme v plánu oblast Everestu (tři pasy) a do Lukly jdeme po svých. Byl jste tam někdo a víte, jak je to tam se psy (v této oblasti)? Díky moc! 🙂
já bych teda očkování proti vzteklině rozhodně nevynechal. psi jsou plaší, ale může tě v kathmandu škrábnout nějaká drzá opice, nebo tě v horách olízne jakási chlupatá potvora a co potom…
Dobrý den,
v oblasti Everestu jsem nebyl, ale v jinších třech oblastech Nepálu jsem se psy neměl žádný problém. Osobně bych na vašem místě volil vhodný obranný sprej. Pravděpodobně pepřák s tekutou střelou, která není tak omezena povětrnostními podmínkami jako sprej s rozprašovačem. Pepřák obsahuje látku kapsaicin, která účinkuje jak na savce, tak na lidi: (http://cs.wikipedia.org/wiki/Kapsaicin). Pepřák lze zakoupit v obchodě se zbraněmi a střelivem, army shopu nebo přes internet. Po zakoupení obranného prostředku je vhodné procvičit se v manipulaci a vyzkoušet zásah na neživý cíl. Pojistka proti samovolnému spuštění a umístění pepřáku při jeho pohotovostním přenosu by měla být adekvátní schopnostem a dispozicím jedince – jemná motorika, reakční doba, psychika osobnosti atd.
Když už dojde k nevyhnutelnému použití pepřáku, měla by stačit na rozuřeného psa 3s dávka do přední části hlavy. Útočí-li více psů, vyberte si jednoho, na kterého zaměříte tekutou střelu. Po vyřazení psa by měla být smečka zaskočena (věnuje se postiženému psovi). To je čas pro ústup.
Ve většině případů je opuštěním teritoria psů vyřešen problém.
Trekové hole můžou být v mimořádných obranných situacích na cestách, vhodnějším obranným prostředkem než pepřák.
Pes je živý tvor, tak jako vy. Pepřák se volí v nutných případech.
S přáním bezpečných cest David