Volná diskuse

Ockovani – ano ci ne? Nazory, zkusenosti, atd.

Honza

Zdravim vsechny,
a mam dotaz na vas nazor na ockovani. Chtel bych v budoucnu, pravdepodobne podzim 2011 nebo leden 2012 (vim, je to jeste daleko 🙂 ) vyrazit smer Jihovychodni Asie, Indonesie a zakoncit to na Novem Zelande. Mozna si dat i kousek Australie. Je to jen takovy light plan, vse je jeste daleko, ale myslim, ze je treba uz zacit trochu premyslet o ockovani. Takze, co myslite.
Dat se ockovat ci ne a proti cemu? Jake mate vlastni zkusenosti? Jsem trosku vykolejeny, ze se toho da v JH Asii chytit spousta – dengue, malarie, atd.
Tak se ted se do me muzete pustit. 🙂 A predem diky za odpovedi.
P.S. Vi, ze je to opravdu jeste sakra brzo, ale kdyby nekdo mel podobny plan v tom terminu, tak napiste, zatim jsem sam. Honza 32

Zkušenosti čtenářů

Ivan

Jednoznačně žloutenky – to je téměř povinnost. Eventuelně si zkontoluj, jestli nepotřebuješ přeočkovat tyfus a tetanus.

David G

Žloutenka, tetanus a nejspíš i ten tyfus.
Proti dengue očkování není, riziko že dostaneš malárii při běžné cestě po JV Asii je velmi, velmi malé. V Thajsku například téměř nulové (nenech se vystrašit různými mapkami v ordinacích).
Ostatní očkování závisí na tom, jakým způsobem budeš cestovat, do jakých oblastí atd.

Jenda

myslím, že jakékoli očkování je zbytečné. Pokud je někde cholera – dozvíš se to mnoho km před oblastí, kde se vyskytuje a pravděpodobně tě tam ani nepustěj. (O malárii se taktéž dozvíš od místních, jednoduše – nejezdi tam), v závorce to je proto, že proti malárii se neočkuje. Lidí nemocných žloutenkou v cizích zemích není procentuálně víc než u nás a jsou pochopitelně separovaní, výjimky samozřejmě existují, asi jako u nás, moje matka vůbec nevěděla, že je nemocná.
teď jsem zvědavý na reakce ostatních ((-:

Ivan
Jenda:

Jasně, pokud je někde žloutenka, tak se to dozvíš a infikovaní jsou pochopitelně separovaní… :-))

Jestli chceš mít trvale poškozená játra, tak dej na rady podobných „odborníků“.

bohouš
Jenda:

jendo, mel by jsi trochu kontrolovat maminku, aby nejedla z popelnic A a nepracovala v perlove ulici B.

David G
Jenda:

Pozor: lidí nemocných žloutenkou JE v cizích zemích často velmi výrazně více než u nás.
Také nakažení žloutenkou (typ přenášený krví) při hospitalizaci v nemocnici JE výrazně pravděpodobnější než v české nemocnici.

Jenda

hihi, už je to tady ((-:
stačila chvilka (-:
Drahý Ivane, asi neznáš výrok: „nesouhlasím s tvým názorem, ale budu bojovat, abys ho mohl svobodně říci“.
Honza chtěl znát náš (potažmo tedy i můj) názor na očkování. Nic víc, nic míň. O názorech na názor nic nepíše.

Ivan
Jenda:

Milý Jendo, nedomnívám se, Honzovi jde jen o náš názor. Potřebuje poradit. A to v dost zásadní oblasti, kde chybá může mít fatální doživotní následky. Chápeš ten rozdíl?

Jenda
Ivan:

nechápu, jsem ouplně blbej. Ale jestli Honza chce slyšet jen souhlasné názory, může snad navštívit hygienickou stanici, kteréžto jsi zřejmě zaměstnanec, tam mu vše osvětlí, vysvětlí a také ho pěkně skásnou.
Pro trotla bohouše – ber si laskavě ho své nevymáchané huby jen své příbuzné. Víš, co to byla padesátá léta ty ubožáku ?

bohous
Jenda:

mam si ho vzit do sve nevymachane huby? promin to nedokazu.

Adéla

Já osobně si myslím, že ta žloutenka se určitě vyplatí. Dnes už existuje vakcína Twinrix proti oběma typům a trvá doživotně, takže to není ztracená investice. Náhoda je blbec, člověk nikdy neví, tak proč to pokoušet. Plus do Asie bych zvolila i tyfus a meningokok. Byla jsem tři měsíce v Indii a opravdu jsem za ta svá očkování byla ráda. 🙂 Měla jsem k tomu ještě i proti vzteklině.

bugina

Ahoj Honzo,

tak si tak pomalu planuju takovej vetsi vylet a vychazi mi to na zhruba stejnou dobu, hadam, ze i destinace budou podobne. Je tu ovsem malicky problem mam to v planu jet z druhe strany. Tri mesice Zeland pak Antarktida /da se sehnat za slusnou cenu, kdyz muzes cekat/ pak pravdepodobne opet novy zeland pote Thajsko, laos….v podstate ta Asie bude zalezet na nalada a moznostech. Rozhodne ale chci videt Himalaje.Planuju zhruba rocni cestu.Klasika, co nejnizsi naklady, stopovani, spani venku atd.Ziju dva a pul roku v Australie a mam tak za rok a pul v planu se vratit castecne po zemi.Kdyby se ti zdalo, ze by se nase plany daly treba castecne propojit napis e.mail na [email protected]. Mej se fajn K.

Monika

Ahoj Honzo, tak už jsi se rozhodl, jaké očkování? Z vlastní zkušenosti – máme procestovanou celou JV Asii, Austrálii a očkování jsme nikdy nepotřebovali a do této oblasti bych si nic nedávala. Pokud chceš do Indie, souhlasím, že žloutenku možná zvaž, ale není nutná, pokud si myješ pravidelně ruce atd. Antimalarika můžeš mít s sebou, aby jsi byl klidný, ale my je nikdy nebrali a ani nepotřebovali. Stačí kvalitní repelent (a to máme za sebou Borneo, plavbu po Mekongu, Afriku atd.) Jen do Afriky jsem „vyměkla“ a dala si žlutou zimnici, ale naprosto zbytečně…jen jsem týden po očkování zbytečně trpěla a bylo mi zle. Teď už bych si to nedávala. JV Asie a Austrálie je pro běžného cestovatele myslím naprosto bezpečná.

MartinT.
Monika:

Panika skutecne neni na miste, ale neni JV Asie jako JV Asie… 3 moji spolucestovatele dostali malarii (Kalimantan, Seram, Papua) a jeden znamy ji prodelal 4x. Takze napriklad v Indonesii – na Javu a Bali atd. nebrat, na Sulawesi bych vahal, ale spis ne, na Moluky spise ano, na Papuu urcite – kdyz to vezmu letem svetem v ramci jedne jedine zeme. Zaroven ale ciha i horecka dengue, kterou jsem sam prodelal – a na ni neni ockovani ani profylaxe.

Michal
Monika:

To by mne opravdu zajimalo, jak jsi poznala,ze dane ockovani bylo k nicemu? Treba jsi se setkala s nakazou a jen diky ockovani jsi nic nechytla. Nemam rad silacke reci lidi, kteri ze sebe delaji frajery, jaci jsou to borci, kdyz naprosto zbytecne riskuji sve zdravi a problemy, ktere muzou zpusobit nejen sobe ale i ostatnim – viz pripad s pokousanim…co pak, vsichni se seberou a trada domu, dovolena v haji. Muzu doporucit zloutenky- A+B, to se hodi i u nas, clovek nikdy nevi na co sahne, urcite tyfus, tetanus je samozrejmost i doma, a vzteklina take neni od veci, protoze toulavi psi, opice, veverky atd jsou vsude a kdyz Te kousne, je to prusvih.

Vy vsichni, kteri tu pisete jaci jste zkuseni a radite se neockovat jste pro me strasni zacatecnici…stejne jako lide, kteri na ferratach nepouzivaji helmu nebo jisteni, v aute jezdi bez pasu atd… lidi, proberte se. jde o par korun, tak co, je to investice do vas!

Jenda

pro všechny, kdo mě napadali. koukněte na tento článek, abyste viděli, jak to s tím očkováním vlastně je.
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/202336-architekty-boje-proti-chripkove-pandemii-platily-farmaceuticke-firmy.html

Michal
Jenda:

Vis, jaky je rozdil mezi plosnym ockovanim proti chripce pri panice rozpoutane medii a tim,ze jedes do oblasti, kde se nekterym nemocem dari proste lepe? Prosim,zustan na vyse zminenych novinkach a urazej jejich uzivatele. My se tu snazime si navzajem konstruktivne pomoci, ne provokovat.Diky

Katka

Ahoj Honzo,
rozhodnutí bude určitě na tobě. Nebudu ti tedy nic radit, jen přidám vlastní zkušenost.
V Indii nás napadla skupinka psů a kamarádovi jeden z nich prokousnul lýtko. V této situaci jsem byla opravdu ráda, že jsme očkování nepodcenili a máme očkování i proti vzteklině. V tu dobu nebyla v celé Asii vakcína, proti vzteklině (ta, co se aplikuje následně po pokousání) a psa se nám samozřejmě nepodařilo chytit. Bez očkování by to tedy znamenalo okamžitý návrat z cesty domů. Díky očkování jsme po konzultaci s naším doktorem měli klidné spaní a mohli v pohodě v cestě pokračovat. Stálo to jen jedny kalhoty 🙂
Z cest po Asii si dva z našich kamarádů přivezli břišní tyfus (jeden z Indie a jeden z cesty po Laosu a Kambodži). Předtím jsme si mysleli, že je to očkování jen tak pro náš klid, ale po jejich zkušenosti bych bez toho do Asie nejela. Podle jejich popisu příznaků je to fakt dost nepříjemné.
No a s prodělanou žloutenkou jsem se naštěstí nepotkala. Asi zčásti i proto, že ji doktoři velmi důrazně doporučují na jakékoliv baťůžkářské cesty. I když jsem zvyklá si dost často mýt ruce, tak je na cestě pořád dost situací, kdy jsem za tohle očkování ráda. Mám svoje játra docela ráda a představa prodělané žloutenky, kdy bych pak na hodně dlouho mohla zapomenou i na blbou skleničku vína… :-))
Mě osobně to za to nestojí. Vakcína se sice očkuje třikrát a stojí to prachy, ale je to pak na pořád a ten klid je k nezaplacení 🙂

Riziko nakažení je vždy statistické číslo, někde třeba dost malé. Ale každopádně musíš zvážit, jestli ti právě tohle riziko stojí za tu úsporu.

Držím palce a přeju ti jen příjemné zážitky na cestě.
Katka

Pája

Ahoj. S očkováním bych vůbec neváhala – spousta těch chorob má doživotní následky od poničených orgánů přes nefunkční spermie (jestli někdy plánuješ rodinu). Indii jsem zažila během 4 měsíců docela intenzivně a očkování jsem ani chvíli nelitovala. Doporučuji žloutenku, tetanus (máš tak jako tak) a tyfus, cholera není nutná, do postižené oblasti se nedostaneš. Žloutenka a tyfus prý nemůžou být očkovány současně a na poslední žloutenku jdeš až 6 měsíců od prvního očkování, takže je dobré řešit vše včas.
Já vzteklinu nemám, ale plánuji, jakmile se přiblíží další větší cesta. Celkově je to větší investice, ale vyplatí se.
Antimalarická profylaxe – brala jsem Lariam a žádné velké nadšení z divokých snů, hlavně zpětně nebyl asi až tak potřeba. Sny se daly přežít, psychické problémy jsem nepozorovala, spálila jsem se ale vždycky totálně do ruda na sluníčku, což se mi bez lariamu nestává (u dalších dvou lidí byly stejné reakce). Záleží na oblasti, do které jedeš.

Jeny

Ahoj Honzo,
souhlasím s Katkou.
Očkování proti žloutence rozhodně nepovažuju za vyhozené peníze. Když jsem do JV Asie jela kdysi poprvé, byla dostupná vakcína jen proti B, A ani kombinovaná vakcína ne (jinak bych se očkovat dala). Zhruba po půl roce jsem dostala A a dost mi to zkomplikovalo život (i když neznemožnilo další cestování). Je to o náhodě, něco se dá ohlídat, ale při delší cestě vždy vše rozhodně ne, pravidelné mytí rukou nestačí. Sice jsou i další typy, ale A je nejrozšířenější.
Se vzteklinou taky souhlasím, hrozí samozřejmě nejen od psů, ale třeba i od opic, které dokáží člověka pěkně zaskočit.
Břišní tyfus taky podepíšu.
Antimalarika podle místa pobytu, já je vždy měla sebou, ale nepoužila.
Já osobně jsem měla očkování víc, ale tyhle tři považuji za základ.
Jeny

dana

Ahoj,ja cestuju hodne a rozhodne ti doporucuju zloutenku,ta se hodi vsude i u nas.Neni pravda ze lidi se zloutenkou jsou vzdycky separovani od ostatnich.

Míša

Nejlepsi co ti mohu poradit je http://www.medpharm.cz/ccm/odbornici.html tyhle stranky a tehle doktor! Byl, vi, zna, chytil…. ver, nikde jinde relevantnejsi odpoedi nedostanes. Neco jsem projlela, par dr znam, neni nad tohodle. Objednej se k nemu i preventivne, jen na poradu ! A je skvelej i jako clovek! A pamatuj, ze lepe je predchazet nemocem nez posleze si vycitat nebo mit na cestach strach. Ted se vratili z Indi s tezkou dyzenterii …….

Maja

Ahoj, cestovali jsme dva roky po Asii, v Indii přes čtvrt roku. Očkování jsme měli hepatitidu A+B, který se dává už dohromady, meningokoka, břišní tyfus, vzteklinu a tetanus, jsme si před cestou nechali přeočkovat, protože je dobrý ho mít ne starší něž dva roky. Byli jsme moc rádi, že jsme to udělali, protože jsme pak měli klid a mnohokrát jsme to ocenili. Očkování v Asii už není tak jednoduché a často nedostupné! Žloutenku můžeš jednoduše chytnout i u nás a o tom, že jsou nakažení v separaci? Co než se do separace dostanou? ještě jsou šiřiteli. V Asii si s hygienou hlavu nelámou a tak se tam úplně klidně nakažení pohybujou na veřejnosti, odpadky se válí na ulicích, maso se prodává na slunci, všude plno much, volně se pohybující zvířata… Místní mají plno protilátek a jsou zvyklí. (Až příjde světová pandemie, tak tihle v „rozvojových zemích“ vydrží nejdéle!) My co jsme zhýčkaní přílišnou čistotou, tak jsme čsto v nevýhodě a máme málo protilátek.
Rozhodně se nedá říct, že umývání rukou je v Asii stoprocentní lék, proti čistotě. Stejně nemáte zaručený zdroj vody (pokud balená, tak to se vám dost prodraží a chce to také kontrolovat, zda jsou víčka opravdu zatavene do fólie a ne jenom dolita „nová“ voda). Navíc stejně nevíte jak vypadá kuchyně a kuchař, který vám jídlo připravuje. Dobrá rada je nikdy se nechodit do kuchyne koukat, jinak se v klidu nenajíte. Některé věci je lepší nevědět.
Rozhodně doporučuji, ty očkování co jsme měli my. Nebylo to nejlevnější, ale chráníte sebe a jak už bylo řečeno nekomlikujete nic ani ostatním účastníkům výpravy a můžete naplňovat vaše plány. Ono dalších, nepředvídatelných, věcí vás potká až až! O to nikdy nouze není. Já měl např. horečku dengue a to nikomu nepřeju! Čtyři dny jsem nespal, třeštila mě hlava, potil jsem se a bolely mě svaly a klouby…jsou však čtyři druhy a každý má trochu jiné příznaky. Přeju vám, ale at se s tím nikdy nesetkáte. Na malárii jsme měli antimalarika, ale rozhodli jsme se je užít jen v případě, že bychom měly příznaky. Také jsme chytli v Nepálu amebie, ale proti tomu nejsou očkování. Je to z nakažené vody. Vyplatí se kupovat léky v daných zemích. Vetšinou jsou účinné a vědí přesně protičemu to je! My s tím měli dobrou zkušenost. Třeba v Nepálu vám k lékům proti průjmu dají rovnou proti amebii. Také nás pokousal pes a škrábla opice, když mi šlohla a sežrala brýle…vzteklinu bych rozhodně zařadil.
Většina očkování se neztratí ani v u nás. Chce to i dobré pojištění do zahraničí. My měli na rok od VZP a když to sjednáš preš net, tak máš ještě slevu. Když cestujete déle, tak to prodloužíte třeba o další rok zase jen on-line. Internet je dnes už ve všech velkých městech. Rozhodně také doporučujeme mít dobře vybavenou lékarničku. Třeba v nemocnici v Kambodže jsme byli rádi, že máme s sebou vlastní injekční jehli…
Pamatujte, že připraveným štěstí přeje!! A takový ti frajeři, co tvrdí, že nic neměli, nebo, že to bylo k ničemu (což stejně nemůžou potvrdit!) můžou děkovat, že měli velký štěstí!! Protože nikdy nevíte co na vás číhá. Stačí, když budete víc unavení, nebo v dlouhodobějším stresu a hned je tělo náchylnější… Rozhodně nedávejte na rady nějakých mluvků, kteří byli někde na jeden měsíc a jsou to hned velcí cestovatelé. Za takové jsme se na cestách styděli!
Tak at se vám daří a cestování se povede.
Maja

maja

ještě jsem chtěl dodat, že před odjezdem je dobré správně promyslet kdy na jaké očkování jít. Některé jsou vícedávkové a mezi nimi je daba třeba až měsíc. Tak to standardně dělají, ale pokud to z nějakého důvodu nestíháte, tak se s nimi pečlivě poradte, zda se dá ta či ona doba zkrátit. My dostali třetí dávku hepatitidy do jednoho ramene a do druhého (při té stejné návštěvě) něco dalšího, myslím, že tyfus. A to jsme pak byli vyřazeni na několik dní z běžných aktivit(normálně se doporučuje dva dny být bez fyzického zatížění, tak je dobrý s tím počítat). Tělo se s tím musí srovnat a vytvořit protilátky. Nedoporučujeme to! Sice jsme to přežili, ale stojí za zvážení, zda radši nepřijet ještě jednou a dávky víc rozložit. My už měli odlétat a tak tolik času nebylo. Pokud bys třeba uvažoval o očkování v Austrálii či na NZ, tak počítej, že je to tam nepoměrně dražší a nižší dávky s následným odběrem pro kontrolu, jestli máš dostatek protilátek… Proti komárům to chce dlouhý rukáv a nohavice či sarong (ty tě chrání i před sluncem) a dobrý repelent. My měli australský Bushmen a ten se rozhodně svědčil. Proti štěnicím ale nic nefungovalo…a připravte se na pořádně velké šváby…ale jinak je to pohoda.

Martina

Dobrý den, kdo chcete očkovat žloutenku, tak teď VZP přispívá 1300 Kč. Akce platí do konce roku 2013. Je to pro cestovatele ale až nad 24 let!Ale dobrých 1300

Anna

S očkováním proti žloutence souhlasím, ale je s tím třeba začít hned, trvá to skoro třičtvrtě roku. Sama jsem na žloutenku očkovaná a probíhalo to tak, že jsem dostala jednu vakcínu, po čtyřech týdnech další a pak po několika měsících poslední, celkem asi půl roku to trvá. To samé, když jel otec služebně do Koreje, to s očkováním začali 9 měsíců před odjezdem a chodil pořád na injekce. Nejlépe je asi se zeptat doktora

annicka

Preventivní program Neriskuj žloutenku, v rámci kterého můžete získat finanční příspěvek od Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Zvýhodněné očkování proti hepatitidě A mohou využít pojištěnci ve věku od 2 do 6 let, očkování proti hepatitidě A a B pojištěnci od 24 let.
Více zde: http://www.vzp.cz/klienti/programy-prevence/ockovani-proti-zloutence

Rosomák

Ahoj,
připadá vám tohle jako zajímavá akce na očkování proti žloutence A+B nebo je to jen klamavá reklama?
http://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-proti-zloutence-se-slevou-700-kc?utm_source=hedvabnastezka&utm_medium=banner&utm_campaign=zloutenka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: