Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Očkování

Petra

Zajímal by mne váš názor na to, jaká očkování jsou opravdu nezbytná do Indonésie? – Java, Bali. Mám totiž pocit, že v očkovacím centru se snaží dostat z lidí hlavně prachy. Díky moc

Zkušenosti čtenářů

k.m

žloutenka typu A a břišní tyfus dostačuje!

Petra
k.m:

Právě jsme zvažovali jen tu žloutenku. Přeci jen vodu budeme pít jen z lahví..ale pořád přemýšlíme i nad tyfem..

Karel
Petra:

Když jsem kdysi chodil na střední školu, tak nám ekonom říkal, že trh s balenou vodou bude v 21. století jedním z nejvíce prosperujících odvětví.
Tenkrát jsem si klepal na čelo…..a nyní se mu budu muset omluvit. 🙁

Ale zase se můžu dobře bavit, když ekologisti nepouživaji igelitky na špinavé prádlo, aby náhodou v té či oné „exotické“ zemi nezpůsobili ekologickou katastrofu a pak si ty pet láhve s „kohoutkovou“ kupujou po desítkách. 🙂

Petr

Ahoj, také bych volil žloutenku A a B + tyfus. Jestli chceš kvalitní pracoviště kde tě neokradou tak navštiv Bulovku. Byl jsem tam před 14 dny a opravdu super.

Petra
Petr:

Bohužel jsme z Olomouce a zde tu je jen Avenier

olin

Petro neblazni, vakcinace pro Javu a Bali je naprosto zbytecna… vem opal. krem, repelent a imodium, jinak nic…

Libor

Když se ptáš na „opravdu nezbytné“ očkování, tak to asi žádné, ale na žloutenku A je rozumné mít očkování ve velké části světa včetně ČR a vydrží to na 15 možná i 20 let a za tu dobu pojedeš i jinam.
Když se podíváš na mapu ohledně břišního tyfu, tak Indonésie tam je:
http://www.vakciny.net/ockovani_cizina/b_tyfus.html
Na tom webu se píše:
Přenáší se snadno a rychle zpravidla kontaminovanou vodou nebo nápoji a potravinami, a proto leckdy dodržování hygienických návyků nestačí (např. používání výhradně balené vody, nápoje bez kostky ledu, dostatečně tepelně upravené potraviny, čistota rukou atd.). Epidemie břišního tyfu se stále objevují v zemích s nižším stupněm hygienické úrovně, ležících v teplém klimatu.

Petra

Tak já vám nevím, na tu žloutenku určitě půjdu, ale ten tyfus mi leží v hlavě

im4fun
Petra:

Já bych ti ten tyfus určitě doporučila. Mám kamaráda, který je stážistou v Jakartě, která je na tom s hygienou zcela určitě líp, než jiné části Indonésie. Je na břišní tyfus očkovaný, a i přesto ho dostal. Ale díky tomu očkování ten průběh byl příjemnější, prý strávil na záchodě asi jen týden. No podrobnosti tu vypisovat nebudu. Tento můj kamarád je na hygienu pedant, ale ono se lze nakazit i když si člověk čistí zuby nepřefiltrovanou vodou, nebo když se koupe/sprchuje ve vodě, která nemá kvalitu pitné vody. U něj se přidalo víc faktorů jako je stres apod.
Takže na čištění zubů se používá zásadně balená voda, nepít žádné džusy z pouličních prodejen (ředí se vodou), žádné pití s kostkami ledu, vlastně žádné pití kromě balené nebo filtrované vody. Bohužel jelikož jsme středoevropani, tak nejsme zvyklí na jejich mikrobiální prostředí a co místním nevadí, nás může složit. Asi je na každém, co je mu přednější – riskovat zdraví a zničit si dovolenou za cenu pár ušetřených korun? My jsme si na tuto otázku odpověděli ne, takže sami to očkování máme

Lili

Ahoj…chci jen upozornit, že známá z Jávy ležela nedávno v nemocnici s tyfusem. Nepříjemné, pro ni nečekané, ale riziko tam opravdu je…obávám se, že v Indonésii bude poměrně dost bacilonosičů, a vzhledem k úrovni tamní hygieny při přípravě pokrmů (ano i skrze jídlo se můžete nakazit) je to čistě a jen váš, ale stále Risk .)

Dominika

Ahoj, v očkovacím centru doporučují ještě očkování meningokokovou meningitidou. Myslíte, že je to zbytečné? Děkuji za info

zuzi

S meningokokem záleží, kam jedeš. Malajsie a Indonesie nejsou v tomhle rizikové oblasti.
Spíš bych možná pouvažovala o vzteklině – i když to hodně záleží na charakteru cesty… Jinak základ je opravdu žloutenka A+B a tyfus. Absolutně stačí.

Cimone

NEOČKOVAT se 🙂 Proboha lidi, neblázněte. Pokud nejste prasata, nemůžete nic chytnout (respektive chytit se dá žloutenka i v Praze a tyfus jenom ze špatné vody). Zbytečně do sebe naládujete dávku hliníku a oslabíte si imunitu. A bude vám tam blbě 🙂 Vlastní zkušenost 🙂

im4fun
Cimone:

Že se tyfem nakazíš jen z vody je pěkná blbost. Největším rizikem jsou naopak jídla ze street foods…Zrovna tyfus vůůbec nesouvisí s hygienou, jak ty říkáš – „nebuďte prasata“ je úplně mimo mísu. A ráda bych viděla, jak budeš dodržovat 100% hygienu v odlehlých místech, kde si o čisté vodě na mytí rukou nebo sprchování (ano, i tak se dá chytit – vdechnutím infikované vody, určitě to nebude tak časté, ale možné to určitě je a za ten risk to nestojí) můžeš nechat jen zdát. Mimochodem další nesmysl je to, že je člověku po očkování špatně – já i manžel jsme byli absolutně v pohodě. Brácha když se nechal očkovat proti všemu možnému při svojí cestě do Asie byl taky absolutně OK. Asi v případě jedinců se špatnou snášenlivostí některých látek to teoreticky možné je, avšak jako generální pravidlo bych to, že po očkování vám bude špatně, tu zrovna netvrdila.
Mimochodem nechápu, proč lidem pořád stojí za to ušetřit pár korun a v případě nějaké nemoci si nechat tímhle zkazit dovolenou. Nechápu a asi snad nikdy nepochopím

Lenka

Chtěla bych se zeptat jaký máte názor na očkování do Malajsie. Budeme tam bydlet asi 2 roky. Byla nám doporučena žloutenka A+B a japonská encefalitida. Vakcíny na břišní tyfus nejdou momentálně v ČR dostupné, má cenu je shánět někde v zahraničí? Děkuji za rady a postřehy

Alena
Lenka:

Ono s tím nedostatkem vakcín proti tyfu to není až tak horké. My jsme byli v Avenieru, sestřička si nás napsala do „pořadníku“ a v okamžiku, kdy vakcíny došly, byly nám rezervovány a my jsme byli vyzváni mailem, abychom kontaktovali jejich linku a dohodli se na očkování. Celé to netrvalo ani 14 dnů. Jinak očkování bych určitě nepodceňovala. Můžu mít štěstí a nemusím potkat nic špatného, ale spoléhejte se na to.

Lenka
Alena:

Proto se ptám, podcenit to určitě nechceme, zvlášť když tam nebudeme jen pár týdnů. Zeptala jsem se asi špatně, na ty žloutenky a japonskou se necháme očkovat určitě, jen jestli k tomu přidat i ten tyfus? Je možné, že budeme pracovně cestovat i do okolních zemí.

Alena
Lenka:

Na Vaši otázku je těžké odpovědět, protože co člověk, to jiný názor. Odpovím za sebe – my jsme se na cestu do Indonésie očkovat nechali, zase to není taková položka, která by mě zruinovala a i když ochrana není 100%, alespoň jsem snížila podstatně riziko onemocnění a zkažené dovolené. Pokud Vám na cestovní medicíně toto očkování doporučili, tak bych do něj šla. A není to jen o tom, jestli jsem nebo nejsem čuně (jak zde píše někdo dříve), pokud si najdu nějaké informace, tak zjistím, jak k nemoci můžu přijít a už tak klidná nejsem. Protože tam budu jíst, budu tam pít a s kuchařem v kuchyni rozhodně nebudu.

im4fun
Lenka:

Tak ten tyfus se většinou chytne spíš z jídla než vody. Kamarád, co žije v Jakartě, si tyfem prošel, a to pije pouze vodu z uzavřených lahví. Největší riziko jsou prý smažená jídla. Takže podle mě těch pár ušetřených korun za riziko nějaké nemoci a zkažené dovolené nestojí.

Lenka

Děkuji za odpověď, jen jsem se chtěla ujistit, že to není zbytečný výdaj. Určitě do dalšího očkování půjdeme, člověk nikdy neví.

kiluvi

Tak pokud tam jedete na delší dobu, než na krátkou dovolenou, tak bych doporučená očkování rozhodně nepodceňovala (ostatně ani na tu krátkou dovolenou), nestojí to za to. Žloutenky + tyfus považuji za nezbytné minimum, pokud se budete pohybovat ve venkovských oblastech, tak přidejte ještě očkování proti japonské encefalitidě.
Z Indonésie jsme se vrátili tento týden.

olin

Neveril bych, ze se mne to muze stat, ale min. tyden jsem na neco slapl na Floresu v dzungli u Werangu. Dostal jsem flegmonu, rezali to v Labuanbajo v te nemocnicce na kopci. Uz jsem nastesti v Cechach. Znova to otevrela moc sikovna doktorka v Motolske a ted kultivuji vzorek v laborce. Ale uz je to nastesti na ustupu… Nebudte blbi jako ja a nechodte naboso po dzungli ani par metru. Muzete prijit snadno o nohu…

Karel

Na žloutenku C a AIDS žádné očkování neexistuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: