Ahoj. Chtěl jsem se zeptat jak draho je na Tonze? Kamrad byl na Samoe asi 4 tydny a celkem dobre ho to vycucalo z peněz. Zajímalo by mě (když nepočítám letenku) na kolik by mohl tak 3 tydeni pobyt, válení se na plaži, jezení kokosáků a spaní na plážích (zda je to možné) vyjít? Nemáte někdo nějaké horké tipy a triky?:) Dík Michal
Ahoj, ted jsme prijeli z Tongy. Musim rict ze je to tam uzasny. Moc se nam tam libilo. Ale musis opustit Tongatapu. Vyrazit na Happai nebo Vavau. Tam je to jak v raji. Co se tyce cen tak jsou srovnatelne s NZ. Vrele doporucujem. Mej se Petr
Byl jsem na Tonze před měsícem a docela mě to zklamalo. Tongatapu nudné. Vavau je lepší, ale celkově mě to nenadchlo. Je ovšem pravda, že jsem tam byl po velrybí sezoně. Ceny na Tonze jsou poměrně vysoké, jen nepatrně nižší než na Samoi. Já bych Ti spíš doporučil Fidži. Podle mě je mnohem hezčí než Tonga, je tam lepší letecké spojení a hlavně je to jasně nejlevnější země v Oceánii. Více o zemích Oceánie, které jsem loni navštívil, najdeš zde (včetně cen):
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/clanky—australie_-oceanie-a-antarktida/
Celkově ale platí, že Oceánie je drahá destinace! Není to jako v JV Asii, i v Jižní Americe bylo levněji.
No když už jsme u té Tongy,měl bych také pár dotazů.
V hlavě se mi zrodil docela zajímavý nápad.
Chtěl bych z opakovat jedno roční pobyt dobrodruhem Xavierem Rossetem na neobydleném ostrově Kofua.
Jen s nejnutnějším vybavením.
Zajímají mě hlavně víza.
Samozřejmě nepohrdnu radami a postřehy.
Díky
Ten dokument stojí za shlédnutí:
http://bushcraft.cz/ze-zivota/pribehy-o-preziti/xavier-rosset-300-dnu-na-pustem-ostrove/
Ostrov se jmenuje Tofua: http://en.wikipedia.org/wiki/Tofua
Na 1 měsíc dostaneš vízum zdarma na letišti a za poplatek si ho můžeš prodloužit, ale nevím, jestli na tak dlouho a hned po příletu. Zeptej se tady nebo přímo toho Švýcara (třeba to udělal tak, že pak zaplatil pokutu):
http://tongaconsul.com/index.php?option=com_content&task=view&id=83&Itemid=54
ahoj ako si dopadol s myšlienkou ísť na ostrov Tofua na jeden rok ?Tiež ma to tam nejako láka.keby mal niekto v pláne tam vyrazit.
ahoj petře, nemáš zkušenosti také s cestováním po indonésii??chystám se tam na jaře…díky za odpoved.katka
Vcera jsem se vratila. Odporny, nejhnusnejsi dovolena. Tongatapu je spinavy, smradlavy misto, bordel, ceckaty feny, slumy, zebraci, fetaci. kazdej druhej kluk mi delal navrhy, cejtila jsem se jako velka bila chodici vagina. Eua island byl peknej, ale Tongatapu doopravdy humus. Na stedrej den me napadli a okradli, takze nemocnice (nastesti jsem byla vicemene v poradku, kdyz jsem videla to zarizeni, myslim, ze muset tam podstoupit treba operaci, asi se radsi odstrelim dobrovolne) a policie (kde se mi smali do ksichtu, jedna velka mafie, spojeni s tema zlodejema – nakonec me malem nepustili ze Zeme, musela jsem zavolat novozelandsky imigracni a vysvetlit, ze se bojim o zivot. Ma cestovni partacka tam bude trcet minimalne dva tydny navic, protoze dostali i jeji pas. V den odletu jsem potkala pachatele na ulici a letela na policii, vubec nic se nestalo. Odporny misto, nechat ho zveri…
nemám zkušenost jako Jitka. Na TOnga je bomba plavání s keporkakem na vzd 2metrů!, ale jinak… klasický ostrovní 3tí svět. Tj.bordel, špína a ceny neuměrné. Slušná večeře vhodná pro €U žaludek min 220 CZK-550 CZK,pije se děšťová voda, kupodivu nezávadná,nádherná meziostrovní letecká doprava dakotami z roku 1940. Ale jinak, neviděl jsem tam nic co by se nedalo najít jinde, blíže, levněji, pohodlněji. Dát 1500CZK za 3 hod turu po Tongatapu, resp. 400CZK za taxi letiště-centrum one way je šílenost. Dát 170 CZK za hambáč typu opečený sliz s tunou majo je žaludeční vražda a hádka v čínském bistru na téma „chicken have NO hair on the legs“ je realita.Stravování odpovídá ostrovnímu prům. BMI 33 a výše.Na Tonga kvůli keporkakům ano, ale jinak co bych tam proboha dělal, možná se tak ukrýval před mafií či zákonem… Na druhou stranu jsem měl z domorodců spíš dobrý dojem, bez špatných zkušeností.
Můj názor na FIJI= €U šířená představa FIJI je spíš než marketing tak klamání spotřebitele. Pokud budeš v hotelu all in tak můžeš být spokojen, ale jinak?? Co tam. Opět nic co bych neviděl jinde ve světě, pláže průměr středozemí, servis bídný, ceny podobné na Tonga. Lonely planet odpovídal tak ze 60%. V orig. Vodaf.obchodě před mými zraky prodavačka vzala 50FJD=500CZK strčila do kasy a vzápětí platbu zapřela, zavolala gorilu a musel jsem za SIM platit znovu, datvé služby personálem odfláknutě nastavené a tak jsem 500CZK kreditu projel za den!!. Eatery měly lepší uroven než na Tonga slušný oběd cca 150 CZK, Ubytování v kategorii +-500 CZK bylo s plísní a pachem výkalů, nebo dormitore s 30 palandami.Pokrytí signálem je sporadické, v bezprostředním okolí měst, pod vodou jsem byl jen na 2 ponorech a žádný šlágr. Pro mě je FIJI naprosto zbytečná destinace kde vrcholem architektury je vlnitý plech. Bahenní lázně na které upozornuje lonely jsou doslova 3 zablácené díry v zemi obehnané drátěným plotem, masáž za 800CZK byla debilním hlazením zad na gumové matraci na zemi.masérka líná a neschopná. Takže shrnuto, infrastruktura totál průšvih avšak ceny podobné chorvatsku v high peak season. Myslím že turistický přístup je dost podobný chorvatsku (to je alespon krásná země).Na Fiji mě nikdo nedostane už ani zadarmo, páč je to daleko,za ty prachy dostane jinde lepší a zajímavější portfolio zážitků (bali, filipiny, thajsko, jar, mexiko), abych odpověděl na otázku… rozhodně to není levné a pro mě to ani nebyla dovolená, jako spíš opruz…
Já byl 3 týdny na Tonga před téměř 10 lety a bylo to naprosto úžasné, ale asi také proto, že jsem se nezdržoval jako většina turistů (kterých je ovšem na Tonga minimum, což je daší plus) v hlavním městě a v největším městě Vava’u jsem byl jen krátce. Žádnou velkou špínu jsem neviděl, v českých příkopech je to mnohem horší. Nejlepší je Eua s 300 m vysokým útesem (pod ním je prales) a souostroví Ha’apai, kde jsem prošel většinu ostrovů. Mezi nimi jsem jel na kole po silnici nebo šel pěšky za odlivu nebo i přeplaval. To je pravda ploché, ale pro mě jediný takový zážitek. Já utratil asi jen 1000 AUD, což bylo tehdy asi 700 USD, při spaní v levných hotelech (na pár nocí jsem byl i pozvaný správcem do jednoho z králových domů, když tam král nebyl), přeletech mezi ostrovy a výletu na plavání s velrybami (celá rodina s mládětem). Restaurace jsem moc nenavštěvoval, o SIM karty se nestaral a dovoz do hostelu z letiště byl v ceně a na letiště to bylo v rámci celodenního výletu po Tongatapu v ceně (tehdy nízké). Protože se jim porouchalo v sobotu na Vava’u větší letadlo (část lidí odvezli menším, víc jich neměli, ale tak staré nejsou, pak už byla tma, kdy nelze létat a v neděli se tam nepracuje kromě hotelů), zaplatili mi a dalším lidem 2 noci v nejlepším hotelu s polopenzí a novozélandské rodina se stejným osudem dostala na neděli i zdarma jachtu (na které byli předchozích 8 dní), kam mě vzali a kde jsem měl možnost během jízdy mezi ostrovy zase plavat s velrybou. Podle mě to je nejlevnější a nejlepší možnost, jak navštívit tradiční Polynésii. Ideální pokud chcete být další 3 měsíce v Austrálii, protože pokud vyjedete jen na 1 až 2 týdny na Fiji, nemusí to uznat jako dostatečné pro další tři měsíce při pohovoru na letišti.
4 týdny na Fiji byly také pěkné, ale mimo Nadi. Nebyl jsem na turistických ostrovech na SZ od Nadi jako drtivá většina turistů, ale třeba na Ovalau, Nananu-i-Ra, Caqelai a na hlavním ostrově mj. u místních na pláži Natadola či v centrální části ostrova (což je turistické, ale dobré). Skvělé by bylo Taveuni podle jiných – říkali, že je to jako v ráji, ale neměl jsem čas. 4 týdny mě stály podobnou částku jako 3 týdny na Tonga.
to Libor, věřím že před 10 lety to mohl být idylický kraj. Před 10 lety byly leckteré destinace rájem. K letovému parku na Tonga bych měl upřesnit, že stará DC je jen jedním z letadel, mají i modernější… zbytek mým info je z 09-2012
Ačkoliv je Fiji nejlevnější, tak nejlepší poměr cena/výkon je na Nové Kaledonii. U některých kmenů je ubytování i za „nula“ resp. za dárek. Přesto mají vysokou životní úroveň a často i vybavení domorodých vesnic. Další škála ubytování je asi nejširší na světě – od pár stovek za pěknou dobře vybavenou chýši pro turisty až po špičkové hotely na nejskvělejších místech za půl i méně ceny Karibiku či jiných srovnatelných lokalit. Největší laguna na světě, nádherná příroda, hory, endemická unikátní fauna i flora (obdobná, ale jiná nežli v Austrálii) super infrastruktura i bezpečí (od lidí i zvířat a rostlin). V centru Noumey jsme našli i (asijskou) slušnou restauraci s hlavními chody do české stokoruny! Stravovali se tam i bílí francouzští policisté ze stanice hned v sousedství:-) Každý večer veřejné kulturní akce hluboko do noci pod širým nebem nebo v hotelích často v ceně.
Na Fiji (kde mezi pátou a šestou večer i v hlavním městě chcípne pes) jsme vyzkoušeli vždy po pár dnech celkem vícero hotelů a ubytování po celém pobřeží (kromě severu). Okolo šesté večer jsme si všude připadali jediní živí široko daleko. Místní se soumrakem všechno vypínají a zavírají. Jinak jsou lokálové příjemní, ale i tam je (oproti Kaledonii a Francouzské Polynésii) cítit, že mají jako v každé nebělošské zemi Commonwealthu vysoko do žlabu. Skvělá (ale cenami srovnatelná se Západní Evropou) je tam indická kuchyně, místní ale takřka neexistuje. A po 20:00 se nedá nikde najíst.
Na samotném Viti Levu jsme za čtrnáct dnů nenašli jediné místo na koupání mimo hotelový resort – všude kvanta splaveného bahna nebo kilometry zabahněných mělčin široko daleko – a že jsme toho autem i pěšky toho prošmejdili. V jednom z nejdražších hotelů v Pacifiku v Denarau Island měli vstup do vody široký asi 20 metrů (méně, nežli na Bondi Beach), když pláž sama o sobě byla několik set metrů – ale upravená jen k vodě.
Nakonec jsme pak stejně skončili na delší dobu na jednom z „turistických barvotiskových ostrůvků“ v souostroví Mamanuky http://www.panoramio.com/photo/86372352 , kde byl konečně poměr cena/výkon srovnatelný s Kaledonií, Novým Zélandem či Austrálií.
Nejhorší poměr cena/výkon je na Vanuatu – kdo nechce celý pobyt prožít mezi celkem zajímavými lokálními kmeny a svítit jen pochodněmi, tak ať tam ani do předražených a nekvalitních služeb, hotelů i těžkého klimatu nechvátá. Tonga je ale pověstí ještě horší, nežli Vanuatu.
Takže doporučení: Nová Kaledonie je špička (i v rámci celého světa!) a pokud chce někdo ještě mít srovnání a nezkazit si úplně cestu po Pacifiku, tak pak Fidži – ale bude na Fidži oproti Kaledonii zklamán:-(
PaV: ahoj, teď čtu Tvuj příspěvek – mohl bys mi prosím doporučit kam se na Fiji určitě podívat? mám tam cestou na Zéland týdenní zastávku a po tom co tu čtu bych nerada celých 8dní jen hledala hezký místo :o) budu tam jen krátce tak ať neztrácím čas 🙂 díky moc
Milli, záleží, co na Fiji chceš zažít.
Pokud si chceš zašnorchlovat a nechceš opustit Viti Levu (a nebrodit se bahnem) pak se mi nejvíc líbilo v laguně na pobřeží Korotogo.
Od letiště v Nadi je to asi 70 km, od Sigatoga cca 5 km. Nevýhodou je, že na druhou stranu do Suvy coby hlavního města to budeš mít přes 130 km (autem počítej přes 2 hodiny jízdy).
Dalším mým tipem na Viti Levu je Pacific Harbour.
Rozdíl mezi Korotogo a Pacific Harbour je, že v Korotogo si dojdeš do laguny po svých. V Pacific Harbour vyvážejí potapěče do laguny loděmi a jsi tedy závislá na někom.
Pacific Harbour má ale bohatší turistickou infrastrukturu a dá se tam i večer posedět a tak.
V Suva resp. těsně před ní v Lami Bay Ti doporučím Novotel, kde máš z pokojů úžasný výhled – patrně jeden z nejmalebnějších, co jsem na světě kde zažil. Vládne tam naprosto uvolněná atmosféra, hrají Ti po celý večer na ukulele a není to tak anonymní, jako v jiných hotelech na Fiji.
Záleží tedy na Tobě – Nadi, Lautoku, Nausori Ti tady nepopisuju, protože kdybych měl jen 8 dní, tak bych asi upřednostnil spíš korálové pobřeží a Suvu.
Další možností je ihned v Nadi se nalodit na loď či nasednout do vrtulníku. A zamířit na barvotiskové ostrůvky ve skupinách Mamamucas či Yasawa. To Ti doporučím jen v případě, že Tě Fidži poznávat moc nezajímá a chceš klasickou týdenní dovolenou a’la „Pacifický ráj“.
V opačném případě je Sigatoga, která je vzdálená od Korotogo velice zajímavým a malebným městečkem s tradiční fidžijskou městskou indickou majoritou (trh, restaurace atd.). Jsou v ní i pozůstatky někdejších třtinových koloniálních tratí a mostu. Vedou z ní i jakž takž sjízdné silnice a nezpevněné cesty do vnitrozemí, kde můžeš poznávat ještě moderní dobou nenahlodaný tradiční život.
Suva coby oficiální hlavní město určitě stojí za jeden dva dny! Nad Suva je nádherný Colo-I-Suva Forest Park. Dá se tam kopat ve skvělých jezírcích, vodopádech, natáčely se tam filmy:-)
Ještě mám chvilku, tak: Natáčela se v tom pralese Anaconda, takže reálie na koupání jsou tam doopravdy nádherné! A v tropickém podnebí je to osvěžující změna oproti dusnému parnu, co panuje jinde na Fidži. Vraceli jsme se do pralesa i opakovaně, když nám některý den vyšel čas. A ředitel nás měl za staré známé – vstup se platí v ředitelství jinde, nežli je potom vjezd.
V Suva Ti doporučím, ze všech možných restaurací, dvě – podle mne cena/výkon – nejlepší:
1) Ashyiana – výborná indická kuchyně na Victoria Parade v budově bývalé radnice! Skvělá novozélandská vína (přítulkyně zná detailně víceméně každou novozélandskou vinici), takže jsme je sjížděli na Fidži, co se dalo – a přes Ashyianu si brali občas lahev i do Novotelu, kde tak dobrou vinotéku bohužel neměli! K večeři to chce určitě reservaci! Telefon (landline) je: 313-000 (podle fotky). V pondělí mají zavřeno! Vraceli jsme se do ní na obědy i večeře, přestože v Novotelu byla super restaurace s nádherným výhledem – ale s příliš kosmopolitním jídelním lístkem:-( V hotelu jsme si pak jen dali drink na spaní a poslouchali ukulele a kochali se rozhledem…
2) The Cottage – mírně zapadlá v Carnarvon St, ale chodí tam na obědy mj. i místní diplomatický sbor, takže to doopravdy stojí za to!
Vyzkoušeli jsme v Suva a Nausori (i jinde na Fidži) i mnohé další a další restaurace – včetně hotelových, ale poměr cena/výkon byl opravdu nejlepší v těchto dvou – a proto se nám ze Suva odjet ani moc nechtělo:-). Na běžné fidžijské platy (např. oproti skvělé Francouzské Polynésii či ještě skvělejší Nové Kaledonii) je gastronomie na Fidži hodně drahá, takže podle místních se tam řídit nedá – 90% nemá na to příjem (sváteční je pro ně rodinná návštěva Fast Food jako v ČR po revoluci…) a elita tíhne spíše k evropským a kosmopolitním zařízením – což zase nenadchne nás:-( A proto gastronomicky – až na tyhle dvě výjimky jsme tam spíše cestovatelsko-gastronomicky trpěli.
Pokud budeš mít čas a chuť si odskočit na některý „barvotiskový ostrov“, nejrychleji toho před odletem dosáhneš v přístavu na Denarau Islandu lodním výletem na Cast Away Island (Qalito Island), kde se natáčel s Tomem Hanksem film (česky Trosečník). Na delší pobyt jsme si ale vybrali jiný ostrov daleko dále od Viti Levu – což by ti Fidži neumožnilo dostatečně prozkoumat – my měli relativně hodně času. Na ostrově byla servírována typická mnohochodová kuchyně – sice zajímavá a rozmanitá, ale působilo to na nás strašně škrobeně. A přes úžasné výhledy, atmosféru, skvělou obsluhu, jsme se při jídle náležitě nezrelaxovali. Prostě na Fidži chybí typické „mediteriánské“ požitky jako jsou např. na Nové Kaledonii – romantické restaurace na pěkných místech, kam lidé vchází a odchází atd. Na Fidži jsou jen resorty, nebo klimatizované uzavřené indoorové „copy+paste“ strojené podniky a nebo jídelny nevalných požitků, ale nechutně neúměrných cen v poměru cena/výkon.
Ceny jistě vzrostly, mohla vzrůst kriminalita a může být víc nepořádku, ale nemyslím si, že by se třeba Ha’apai nějak výrazně změnilo. Pro turisty s větším nárokem na komfort nemá smysl tam letět, zvlášť na kratší cestu z Evropy. Pro toho, kdo hledá levnější polynéský ráj (nebo aspoň tradiční život bez turistických rezortů, některé ostrovy jsou i bez aut), bude Ha’apai a Vava’u dobrá volba i teď. Fiji (až na vyjímky), Vanuatu, Nová Kaledonie jsou součástí Melanésie, což je jiná kultura, jinak vypadající lidé atd. Jistě velmi zajímavé, ale já mám raději Polynésany. Francouzská Polynésie je extrémně drahá, Havaj není už moc tradiční (i když na treking je z Oceánie nejlepší), Samoa se skládá hlavně z 2 větších ostrovů a pak už je jen mnoho malých hůře dostupných ostrovů (Rarotonga lépe dostupná, ale ta je spíše na prázdniny Novozélanďanů).
Abychom se do tématu nezamotali.K nepořádku-tradiční Tongan je zvyklý, že ten kokos co ráno vypije, večer rozčísne a dá sníst prasatům co na volno pobíhají všude možně, suché slupky potom spálí-koloběh je uzavřen. Ted do systému dej novodobě čínského obchodníka s plastovými výrobky a myriádou plastových sáčků a plechovek, místo pádla dej Tonganovi spalovací motor a div se kontaminaci. Tento proces znečištění je v začátcích do situace třeba na floresu má zatím daleko, ale je tam. Tradičnímu rybáři vylov břehy a pošli ho pracovat na nekvalifikovanou práci na NZ/AUS, s pár penězi a deziluzí ho vrať domů a máš tu v.r.2006 pogrom na Tongatapu.To jen že vše se mění, i včerejší ráje. Jinak v Tongatapu jsem strávil pár hodin a prošel město křížem krážem viz poznatky výše. Na Vavau jsem byl 12 dní plavat s keporkaky(Megaptera novaeangliae) což je pro mě jedním z nej zážitků života. Vyhýbat se ještě přisleplému mláděti, nebo se dívat s maminkou z oka do oka, poslouchat zpěváka lákajícího k páření emocionální zážitek který se vyplatí vyčekat a jet za ním.. Na souši mi to ale přišlo jako normální tropy v ranném stadiu moderní civilizace. Restaurace jsou pro turisty, mstní moc nechodí, viz ceny nahoře. Ano dá se spát pod širákem, o dormitorech nevím,ale bál bych se hlodavců. Na cestě jsem byl 72 hodin s 8hod přespáním na NZ, letenky až na Vavau vyšly tuším 36 tis. A mám-li diskutovat poměr ceny dopravy, na místě vs. zážitky na souši? Ano tongané nádherně zpívají (jako v Mision 1986;De Niro)a příjemně pomalý rytmus života je fajn ale proč tam jinak jet, co je tam na souši tak unikátního to nevím…
Emigrace je dlouhodobá záležitost kvůli nedostatku prostoru a zdrojů (platby příbuzným doma už tehdy tvořily významnou část HDP), ryb je v porovnání s jinými místy ještě asi dost. Kromě plavání s keporkaky (pro mě taky životní zážitek) asi nemá cenu letět tam z Evropy na krátký výlet, ale v rámci cesty po oblasti to může stát za to. V dormitory jsem na Tonga nespal (jen někdy na Fiji), pod širákem také ne, jen zdarma na pozvání, což není neobvyklé – v přístavu Pangai na ostrov Uiha (průvodce doporučuje mít pro tento případ masové konzervy jako pozornost). Kromě záhadné kamenné brány ze 40 t bloků z 13.st. na Tongatapu se mi líbilo severní pobřeží Vava’u s vysokými útesy a ostrovy na jih od Vava’u s kolmými skalami či písečnými plážemi. Součástí výletu na velryby bylo plavání (asi 5-ti metrový úsek pod vodou) do jeskyně (Mariner’s, kde se dříve také scházeli náčelníci), kde se v pravidelných intervalech stlačováním vzduchu příbojem měnil vzduch s párou jak v sauně na běžnou viditelnost. To je určitě dost unikátní. Do Swallows‘ cave jsem vjel na dlouhém mořském kajaku a mohl se tam pohybovat, jak je velká. Dno je 18 m pod hladinou s průzračnou vodou a tisíci barevných ryb. O Eua už jsem psal, je tam mnoho možností na výlety. Večer jsem tam u cesty viděl svítící houby (drogy neberu). Na Ha’apai je krásný prakticky neobydlený ostrov Uoleva (při odlivu tam lze jít pěšky z Pangai), kde se dá levně ubytovat ve velmi jednoduchém stylu, za to má člověk pláže kolem ostrova skoro jen pro sebe s krásným šnorchlováním včetně ohrožených největších mlžů na světě zév obrovských (giant clam), aspoň tehdy tam byly pár stovek metrů od ubytování. Západy slunce byly za čoudící sopkou Tofua a další sopkou Kao ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku, po níž se jakoby kutálelo dolů. Zažil jsem na Vava’u také super večer Volba královny krásy, kde byli hlavně transvestiti, což patří k tradici a nebylo to ani poznat. Holky tam byly ale také, tancovali úžasné tance z různých částí Pacifiku. Dán vedle mě po jednotlivých tancích říkal: Příště jedu na Tahiti, …na Havaj a život je krásný. Akce pro místní, ne turisty, přiletěla i vnučka krále. Protože je tam málo turistů, potkával jsem ty samé vícekrát na různých ostrovech. Lidé jsou příjemní, děti zdraví cizince, aniž by žebrali (pokud je už hloupí turisti nezkazili). Unikátních věcí je tedy dost. Podobně jako Havaj to zkrátka může být destinace, kde má člověk při odjezdu slzu v oku, pokud si správně vybere, která místa navštíví.
Trochu se musím ošívat při používání termínu cena/výkon,to mi prostě nějak nejde s cestováním dohromady. Zážitky jsou individuální, pocity jakbysmet. Pravdou je, že Oceánie je drahý světadíl, asi nejdražší vůbec. Drahé jsou i hodně chudé země, třeba Vanuatu, protože se tam všechno musí za draho dovážet. Z Evropy bych se tam tedy asi na 14-denní dovolenou netáhnul. Ideální je odskočit si třeba z Austrálie nebo Nového Zélandu a projet těch ostrovů víc. Co se týče mého hodnocení, předem upozorňuji, že nejsem válecí typ, pouze hodně šnorchluji.
Pro mě jednoznačně nejhezčí bylo Vanuatu. Skvělí lidé hlavně, nejpohostinnější na světě. Pokud se chcete ale jen válet u moře, nejezděte tam. Líbil se mi hlavně ostrov Tanna, s domorodými slavnostmi a aktivním vulkánem.
Na druhé místo bych dal (s těch zemí, kde jsem byl) Novou Kaledonii. Velmi vyspělá, ale krásná země, přírodně asi nejhezčí z mnou navštívených v Oceánii. Nádherný prales (NP Riviere Blue), skvělí lidé. Vanuatu i Nová Kaledonie jsou však hodně drahé destinace. Spal jsem pod stanem a jezdil stopem, jen v Nouméa v NK jsem spal v hostelu.
Líbilo se mi i na Fidži (nevidím ho tak záporně jako někteří jiní)a ve Francouské Polynésii (Tahiti a zejména Moorea). Docela zajímavá je i Samoa, hlavně opět svými lidmi, přírodně už je to slabší.
Nejvíc mě zklamala Tonga, hlavně ostrov Tongatapu. Ani ostrov Vavau mě nebral, jinde jsem nebyl. Velikonoční ostrov mě také tolik nenadchnul, kromě těch soch to zase není tak zajímavé. Líbil se mi Pitcairn, ale tam se jinak než na jachtě nedostanete.
Mně se naopak cena/výkon libí jako přirovnání. Někdo je omezený finančně, někdo časově. Nemá smysl posílat turistu do Horní Dolní, když ho můžu poslat do Karlových Var, Telče, Prachovských Skal, Krkonoš – a garantovat mu osobně, že viděl poměr „cena/výkon“ to nejzajímavější – přesto, že i někdo miluje Beskydy, Pálavu, Šumavu, Pardubice, Ostravu, Plzeň, Bílinu, Chánov – nebo jiná „méně turisticky frekventovaná místa“, když to mám pojmenovat „politicky korektně“.
Stejně tak nechci, aby mne někdo poslal někam, kde ho nadchla jediná jedna věc, ale 90% zbytku bylo z nějakého důvodu problematické – či to strpěl kvůli těm 10% unikátnosti. Mne těch 10% nemusí oslovit – a mohu být celkově naštvaný za ztrátu času nebo nákladů.
Proto když se někdo zeptá na zajímavé místo jen na týden a je tam poprvé, doporučím mu pro mne osvědčenou „značku“ resp. mu garantuji poměr cena/výkon – a je jedno, zda jde o hospodu IV. kategorie nebo o labužnickou lahůdku za měsíční plat. Prostě to musí stát za to!
Přečetl jsem si Petrovy zápisky o Tonze a vůbec se nedivím, že ho to nenadchlo a že se tam nudil. Strávil totiž 20 dní jen na Tongatapu a Vava’u (a na trajektu mezi nimi) a ještě v období dešťů. To by mě nudilo taky. Já jsem za 3 týdny na Tonze strávil 5 dní na ostrově Eua, týden na 5 ostrovech souostroví Ha’apai a týden na Vava’u včetně 2 celodenních výletů na lodích mezi okolními ostrůvky a na prohlídku Tongatapu mi stačil 1. a poslední den. Nenudil jsem se ani jeden den. Petr taky přiznává, že už byl Oceánií přesycen po delší cestě po ní. O zátoce Vaipua Inlet ale píše: „Je tu nádherné místo na šnorchlování, jedno z nejlepších v Oceánii, kde jsem měl tu čest.“
Tonga je krásná, ale levná dovolená to nebude nikdy. Výhodou je, že společně se Samojí jsou to nejdostupnější destinace Oceánie, tj. z dopravních „hubů“ jako Nový zéland a Fiji. Na válení na pláži s palmama atp. je podle mně nejlépe zůstat na Fiji, kde je potřeba odjet z hl. ostrova na některý z menších ostrůvků. Hl. ostrov je o ničem a moře nic moc.
Na Tonze jsem měl ubytování zarezervované asi za 20 EUR/ noc v slaměné chatce (fale), ale bylo to daleko od moře a od města a byla to špína jakou jsem nikdy neviděl. Dal jsem jim ihned sbohem a začal hledat něco jiného, ale hotelů je málo, jsou drahé a byl jsem rád, že jsem našel slušný dvoulůžkáč za 150 EUR/den. Ještě si pamatuji, že z Nukualofy se dalo loďkou zajet na asi hodinku vzdálený maličkatý ostrůvek, kde byly nádherné pláže. K tomu snad byl jedinej kiosek, ale fakt nádherný. Další pláže jsou na jižním pobřeží ostrova, ale tam už se musí rental-carem.
Ahoj všem,
Tonga jakož to levná dovolená ? To spojení k sobě prostě nejde. Tonga je drahá. Hodně drahá. To ale v Pacifiku všechno. Asi nejlevnější je Fiji. Pokud se chceš válet na pláži, šnorchlovat je Fiji jasná volba. Pokud chceš kulturu a přírodu tak jasně Vanuatu a Nová Kaledonie, jež jsou ale asi nejdražší možné destinace. No a dále tu máme Samou a Tongu. Ničím extra nevyčnívají. Jsou drahé a nic moc nenabídnou. Pokud jsi na Zélandu či v Austrálii a chceš si udělat dovolenou doporučuji Tongu vynechat a letět třeba na Bali či Flores. Stojí to o hodně méně a užiješ si 100x víc zábavy a zážitků. Jinak pokud chcete tak se můžete podívat na fotky z Tongy na http://www.ppfoto.cz . Je tam i krátký článek o Tonze.
Ahoj Pavle, máš krásné fotky z Tongy a i podle toho textu na Tvém webu (včetně toho pod fotkami) nechápu, proč doporučuješ Tongu vynechat. To spíš každého naláká. (Na tom, že nelétala letadla, jsem ještě vydělal viz výše.) Bali a Flores je kulturně Asie a geograficky spíše také Asie než Oceánie, i když v širší definici tam patří. Pro toho, kdo chce navštívit tradiční Polynésii, je Tonga nejdostupnější a to i finančně (Havaj není už moc tradiční a Fidži je Melanésie). Na přírodu je asi nejlepší z Oceánie Havaj – je tam rozmanitější než na Nové Kaledonii a určitě je snadněji dostupná než na Vanuatu, ale na těchto ostrovech jsem nebyl. Já měl zážitků na Tonze hodně -viz výše.
Podíval jsem se teď na Tripadvisor, abych si ověřil, jestli se to za 10 let nějak výrazně třeba na Ha’apai nezměnilo, a musím říct, že asi moc ne. Takové pozitivní recenze jaké jsou na místo, kde jsem spal na ostrově Uoleva, se těžko najdou pro nějaké jiné levné ubytování jinde na světě:
“Hands down, best place in the world.”
After traveling for nearly 3 years and stunning places all around the world, THIS IS THE PLACE! If you want to get away from it all, have the most amazing beach, stunning sunsets and super friendly people -> Taiana’s!
Více zde: http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g2176308-d1135198-Reviews-Taiana_s_Resort-Uoleva_Island_Ha_apai_Islands.html
Ceny jsou podle tohoto webu:
http://www.haapai.to/accommodation.html
28 TOP (T$) za single (15 USD), 35 TOP za double (18,80 USD), 7 TOP snídaně a 15 TOP večeře. Já jsem před 10 lety platil se snídaní a večeří 35 TOP, teď je to 50 TOP (26,90 USD). Kurz k USD a Kč byl tehdy podobný. Letos jsem na levné Srí Lance platil za nejlevnější single bez jídla (s vyšším luxusem než toto, ale dál od pláže) také kolem 15 USD, ale mimo sezónu (na Tonga jsem byl v sezóně).
Na ostrově Uoleva jsou i další 2 malé resorty (jinak je neobydlený). Četl jsem i recenze na jeden z nich, které jsou také velmi pozitivní a zajímavé (nejméně pozitivní je “Great for a short stay”):
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g2176308-d1509574-Reviews-Serenity_Beaches_Resort-Uoleva_Island_Ha_apai_Islands.html
Tento resort je asi dražší než T., ale elektřinu a sprchu má také jen solární, takže pro ty, co potřebují více civilizace, to není. Doprava lodí stojí 5,5 USD nebo se dá za odlivu dojít z Pangai pěšky téměř suchou nohou. Kdo chce být sám na úplně neobydleném ostrově Nukunamo, může jet z Pangai na sever (třeba na kole) a pak asi 300 m přeplavat. Rozhodně je na Tonze jedinečné plavání s keporkaky viz výše.
Negativní ohlasy na Tongu tedy nechápu (kromě těch od lidí, co zůstali jen na Tongatapu), zvlášť když to porovnám s těmi na odkazech. Asi to bude v osobě pisatele. Pokud jde o nedostatek zábavy (myšleno večer po barech?), tak je třeba vědět předem, co lze od destinace očekávat. Mnoho cestovatelů ocení spíš klid a minimum dalších lidí okolo. Nebo snad někomu schází třeba rušný provoz tuk-tuků?
Ahoj,som na Zelande a v oktobri sa niekam chystam…Chcem sa opytat ktory z ostrovov Samoa,Tonga a Cooky je podla vas najmenej komercny? Tiez mam velku dilemu v rozhodovani,vybrat si co najlacnejsie aj najprirodzenejsie prostredie.Laka ma Vanuatu,ale spolu s ostrovom Tanna ,no to je prilis drahe.Predsa doba sa trochu zmenila a komercia uz stupa,zachvilu sa bude platit aj za kupanie v mori.Ma niekto tohtorocne prip.minulorocne info?
Ze jmenovaných souostroví mám jen tu výše uvedenou téměř 11 let starou zkušenost. Nejméně komerční je asi stále skupina ostrovů Ha’apai a také Eua, alespoň z těch snáze dosažitelných (na Niuatoputapu nebo Niuafo’ou by doprava nebyla nejlevnější a ani to moc často nelétá).
Rarotonga a Aitutaki jsou určitě komerční dost a další Cookovy ostrovy jsou hůře a dráže dosažitelné. Jinak by tvé podmínky asi nejlépe z té oblasti splnily nějaké ostrovy na Fidži mimo skupin ostrovů Mamanuca a Yasawa, třeba Vanua Levu (tam jsem ale nebyl) nebo Ovalau a pokud máš zájem i o koupání a šnorchlování na malinkém levném ostrůvku, tak nedaleký Caqalai Island Resort:
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g308248-d1380354-Reviews-Caqalai_Island_Resort-Caqelai_Island_Lomaiviti_Islands.html
Ahoj Katko, Libor má pravdu. Osobně si myslím, že není ani zkažen hlavní ostrov Tongy a na Eua je to kousek. Kdyby ses rozhodla pro Samou, tak oba hlavní ostrovy jsou nekomerční. Tonga i Samoa jsou pohodové ostrovy s příjemnými lidmi. Vanuatu je hodně drahé, na to co nabízí.
Ahoj Katko,
chtěla bych se zeptat, jestli jsi byla na Tonze a jaké to bylo? Také bych se tam ráda vydala. Jsem mi konkrétně o plavání s velrybama. Za všechny informace budu moc ráda. Díky, ahoj
Dakujem za odpovede.a mam este sancu v oktobri vidiet veleryby na tonge?uz som to asi zuzila na samou a tongu.somoa ma asi co do prirody viac,no som na zelande a tu si sopiek a prirody uzijem dost.dufam ze tonga bude spravny vyber,ak tam tie velerybky poplujou.
Píšou, že velryby tam jsou asi do poloviny října, i když někdy je šance i začátkem listopadu:
https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/australasia-pacific-pacific-islands-papua-new-guinea/tonga/swimming-with-whales-in-tonga-9ca2ea13-1d11-4be1-82f9-8045b9e1d1a6
Stačí 1-denní výlet z Neiafu, není třeba drahý vícedenní, je to kousek. Já měl takové dva – 1 standardní placený a 1 zdarma na jachtě s novozélandskou rodinou, se kterou jsem se tam seznámil. Při prvním bylo plavání se samcem, samicí a asi 2-týdenním mládětem a při druhém plavání s dospívající asi 12 m dlouhou velrybou plavající tak 8 m ode mě v kruhu nahoru a dolů, někdy i s otevřenou tlamou. Velryby jsem viděl z pobřeží i na Tongatapu a Ha’apai, ale byl jsem tam na konci července a začátkem srpna.
Jinak doporučuju celodenní výlet po Tongatapu, ideálně s ukončením výletu na letišti, pokud letíš odpoledne (jak jsem to měl já). Na Tonze nenajdeš moc bujné tropické džungle, asi jen na východě ostrova Eua pod útesy nebo na velmi špatně dostupných místech jako Tofua. Kromě sopky Tofua je i Kao asi bez vlastní dopravy nedostupné, takže sopek a původní džungle si tam neužiješ, ale krásných skalnatých mořských útesů je tam spousta a hlavně na Ha’apai i korálové útesy.
Ahoj Libore,
kolik jsi, prosím tě, platil za ten 1denní výlet plavání s velrybama? Nikde jsem nenašla lepší cenu než 350 dolarů na osobu. Díky
Před 11 lety to stálo asi 60 TOP (tehdy byl kurz 14 Kč/TOP). První, co jsem teď našel na webu, stojí 350 TOP (175 USD). Jistě budou na místě i levnější než toto:
http://www.dolphinpacificdiving.com/tour-prices
Tonga 2015:
Ahoj, kdyby někoho zajímalo, jak se nám na Tonze líbilo letos v září, mrkněte na blog. Byl to pro mě jeden z nějvětších cestovatelských zážitků.
O plavání s velrybami a pobytu na ostrově Uoleva na souostroví Ha´apai: http://jsmenaceste.blogspot.ca/2015/11/tonga-plavani-s-velrybami-na-ostrove.html
O chození na ostrově Eua a pár dnech na hlavním ostrově Tongatapu: http://jsmenaceste.blogspot.ca/2015/11/tonga-eua-tongatapu.html
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru