Ahoj, mate nekdo zkusenosti s trekovanim v Nepalu v monzunovem obdobi? Chystam se na zacatku cervna. Zajima me, jestli prsi neustale a hrozi treba sesuvy pudy nebo jenom obcas sprchne. Jak to vypada v teto dobe s teplotou? Jaky trek byste doporucili? Diky, Petra
Období deštu přináší i pijavice :-).
Libore, diky. ty pijavice snad v horach ne..?!
Našel jsem si, že pijavice bývají až do 3500 m n.m. tj. po hranici lesa, což je na této trase před městečkem Manang. V první půlce června by ale ještě být neměly. Podle jednoho blogu jich bylo dost jižně od Annapurny i začátkem října, kdy taky často pršelo, a to je začátek hlavní sezóny. Zajímavé informace jsou tady: http://www.travel-nepal.com/general.html
Píšou tam, že je v tu dobu extrémně horko a prašno, ale toho bych se nebál. Nad Manangem aspoň nebude v noci taková zima (v dubnu nad 4000 m je v noci pod nulou a na pokojích není topení). Prašno může být hlavně v údolí u Jomsomu a pak dál, pokud bys pokračovala pěšky. Kolem 11 h. začne foukat silný protivítr, který trvá až do odpoledne. Proto také letadla létají jen ráno.
Me dostalo hned nekolik pijavic pri ceste lesem k Pagode miru nad jezerem Pewa v Pokhare. Jinak cestou kolem Annapuren to bylo bez pijavic (kveten).
Ahoj, sám jsem šel trek kolem Annapuren v dubnu, což je ideální (také kvůli rozkvetlým rododendronovým lesům koncem března a začátkem dubna), a kamarádka v květnu, což je také velmi dobré. Myslím, že bys ho mohla dát bez větších problémů i začátkem června aspoň podle těchto údajů pro Jomsom, což je městečko ve 2800 m n.m., kde většina lidí trek končí a letí letadlem nebo jede terénním autem či busem do Pokhary:
http://www.weather2travel.com/climate-guides/nepal/jomsom.php
http://en.climate-data.org/location/34014/
V Pokhaře a na svazích v okolí, tedy i na začátku treku a také na Annapurna Base Camp treku, který chodí ti s dostatkem času na závěr okružního treku kolem Annapuren, je mnohem deštivěji viz oddíl Climate:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pokhara
Vysokohorské oblasti moc deště nemají, v nejvyšších polohách treku může ale i sněžit. Nepříjemné je, že se okolní krásné hory asi už dopoledne zahalí do mraků. Počasí se v poslední době na mnoha místech mění, takže je možné, že deště do okolí Pokhary přijdou později, nebo naopak může být špatné počasí v sezóně. Riziko sesuvů půdy je hlavně na nově vybudovaných silnicích, třeba mezi Jomsomem a Pokharou úsek Ghasa – Tatopani. Tam se sesouvá, i když neprší. Pokud ne letadlo, tak raději přeplněný teréňák než minibus na tuto trasu. Já to šel téměř celé pěšky (kromě Ghasa – Tatopani) 24 dní pohodovým tempem včetně 2,5 denního bočního výletu k jezeru Tilicho, což je za hezkého počasí nejkrásnější část treku. Tento trek má výhodu, že je tam hodně levných ubytovacích kapacit, takže nemusiš nést stan a vařič (ešus na horkou vodu a vlastní čaj ušetří peníze, protože na nepálské poměry je tam jídlo dražší). Není třeba ani průvodce, snad jen na přechod Thorong La (či Thorung La) v 5416 m n.m. by se hodil hlavně kvůli pomoci s batohem a pro případ výškové nemoci. V červnu tato celkem frekventovaná trasa bude navíc téměř bez turistů.