Spolucestování Asie/ Australie

Nepál 2018 – jaro nebo podzim

Kristina

Ahoj,
ráda bych vyrazila letos do Nepálu v období, kdy je tam příznivé klima (asi duben/květen, nebo říjen). Délka pobytu 3 týdny až měsíc, měla jsem v plánu trek kolem Anapuren a zjistila, že pokud člověk jde sám, musí si najmout průvodce. Hledám tedy parťáka buď jen na tento trek (a pak se klidně na část cesty rozdělit – to by se ale rozhodlo podle chuti). Nelpím na výše zmíněném plánu, když objevíme něco jiného v dané lokalitě, co bude dávat smysl, ráda to zvážím.
Hledám člověka s láskou k outdooru a turistice, se kterým budu moct cestu sdílet, ale zároveň mi dá prostor pro vlastní rozjímání (chci si tam vyčistit hlavu, nabrat novou inspiraci).
můj email: li*****@se****.cz

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Nemyslím si, že je třeba na Annapurnu průvodce, i pokud jsi sama. Taky je to velmi nevhodný trek na rozjímání a pohodu – je to jedno z nejzdevastovanějších míst, a velmi davová záležitost. Místo rozjímání počítej s tím, že budeš (zvláště v sezóně) potkávat několik set lidí denně. Horší je jen Everest od Lukly dál – tam už není ani jediný strom, a ročně (tzn 4 měsíce) tam jde přes 70 tisíc lidí.
V Nepálu jsem byl naposledy loni…
http://vanishingworldphotography.com/cs-index.html

Kristina
Jirka:

Kamaradka tam byla predloni a rikala, ze samotneho cloveka tam pustit nechteji, tak to nechci riskovat (dojet tam a zjistit, ze to tak opravdu je). Pokud mas tip, jak to overit, budu za nej rada, dekuji.
Jinak s tim, ze tam potkam nejednoho cloveka pocitam – nevim, kde je receno, ze rozjimat musi clovek v uplne izolaci. Chtela jsem tim rict, ze mi nevadi, kdyz nektere useky pujdeme kazdy svym tempem, kdyz nebudeme neustale udrzovat konverzaci…atd.

Jirka

Mno, byl jsem v Nepálu v dubnu a naposledy ještě v červenci. V dubnu, po návratu z náročného třeku do Kanchenjunga North base Camp, jsem zvažoval vyběhnout na Poon Hill, což je na okruhu Annapurny. Byl jsem tam už dvakrát, a tak jsem si říkal, že bych se šel pokochat, pofotit taky zdokumentovat tu destrukci masovým turismem. Šel jsem pro permit, a nic takového, co píšeš neexistuje – kamarádka plácá blbosti. Než jsem permit zaplatil, rozhodnul jsem se nejít, a využít čas zajímavějším způsobem, je to fakt děs, a tak leda na depku. Už jen ti turisti čekající na permit byli tak nechutní a tupí, že mě to odradilo. Na Poon Hill bývá v sezóně i tisíc lidí…

Stačí trochu googlovat a zjistíš, že před několika lety tam byly snahy sdružení průvodců o povinného průvodce nebo nosiče, ale neprošlo to. Pokud Jirkovi nevěříš, podívej se třeba sem:
https://wearefromlatvia.com/annapurna-circuit-trek-without-guide-experience/
Klidně vyraž, lidí budeš potkávat méně než na Šumavě nebo v Krkonoších, kde by se taky dala hlava čistit, kdyby to byl delší trek. Na hlavní trase svatojakubské cesty je lidí ještě víc a nikomu to nebrání v rozjímání. Okolo Annapuren jdou téměř všichni stejným směrem, tak jich většinu nepotkáš a večer tak leda při večeři lidi, kteří jsou ve stejném ubytování. Nejhorší je druhá půlka října a začátek listopadu – to se asi i hůř hledá ubytování, takže bych doporučil buď jaro nebo start koncem září.
S těmi stromy nad Luklou to samozřejmě není pravda. Je jich tam dost, často souvislé lesy od Lukly po Tengboche i kus dál. Já tam byl před 4 lety a podle fotek z loňska to vypadá stejně:
https://wearefromlatvia.com/annapurna-circuit-trek-without-guide-experience/

Kristina

Diky vsem za zpetne reakce a tipy – svou cestu uz jsem vyresila.

Kristina

Update 2019 – pred tydnem jsem se vratila z Nepalu, kde jsem 14 dni na zacatku dubna sla cast Annapurna circuit. Lidi jsem na trase nepotkavala temer zadne – jen na obedove pauze v nektere z vesnicek a vecer v ubytovani. Pri prechodu Thorong La nas nahore bylo 5. Takze rozhodne nemohu potvrdit predpovedi o davech lidi, ani zdevastovane krajine. Priroda kolem byla carokrasna, doslova dechberouci.

ja ra
Kristina:

zdarec   loni začátkem září jsem jel  +  šel se sluhem ktm   bhulbule manang  tilicho   throng la   muktinath     kagbeni     po cestě jsme se porůznu potkávali s turisty,  zhruba stejnými,  denně tak cca. 10- 15lidí,   grupáče tam zatím nebyly,  odpad z větší části relativně pohřben,   ne jako v langtang,  mustang,   manaslu – tsum valley

Libor

Díky za update. Však jsem ti to psal, že tam zas tak moc lidí nepotkáš, i když tak málo mě překvapuje. Na podzim by to bylo ale horší a při chůzi v protisměru obzvlášť (třeba na závěr okruhu Manaslu se tam jde nebo se může jet). Sám jsem šel loni ve 2. půlce dubna středně populární treky Mardi Himal a Langtang, kde taky moc lidí nebylo, a začátkem května přes jezera Gosaiku… (zdejší cenzura neumožňuje napsat celý název) a Helambu, kde nebyl téměř nikdo. Jirkovy řeči je třeba brát s rezervou. Je to zahořklý cestovatel, který nesnáší turisty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: