Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Nemoci – Malajsie (i Borneo)

Petr

Dobrý den, právě jsem si přečetl ve svém průvodci, kolik chytnu v Malajsii nemocí. Pomalu z toho mám pocit, že při kontaktu s malajskou pevninou zemřu 😀 Mohl by mi prosím někdo napsat jak to tam s nemocemi (i na Borneu) chodí ? Absolvovali jste před odletem nějaké očkování, vybavili jste lékárničku něčím speciálním ? Kterých nemocí je opravdu nutné se bát a čím jste se proti nim chránili ?

Dík moc

Petr

Zkušenosti čtenářů

Renáta

Pokud tím průvodcem myslíš Lonely Planet, tak buď v klidu. Na konci každé knihy je hafo nemocí – píšou to univerzálně. Z počátku mě napadaly také takové myšlenky.
Doporučuju kontaktovat nejbližšíé očkovací centrum, tam říct kam jedeš a hlsvně v jakém období a oni ti už řeknou, co bys měl mít v těle „za jedy“ 🙂
http://www.ockovacicentrum.cz/cz

Markoff
Renáta:

v tychto ockovacich centrach ti rozhodne nepovedia co potrebujes ale povedia ti co ti chcu predat s tym ze 98% personalu v zivote nebolo v krajinach kde cestujes a funguje podla obstaroznych brozur ktore nereaguju na neustale sa meniacu situaciu, takze rozhodne by som nedaval na rady ockovacieho centra, to je asi ako ist sa do autosalonu spytat predavaca ci je potrebne si kupit auto a clovek ho naozaj potrebuje

Petr

Díky moc 😉 a jak je to s cenama ? Platím něco už při konzultaci nebo jen až za následné oočkování ?

Palo
Petr:

V ockovacom centre neplatis za konzultaciu, iba za ockovanie. Mozes tam kludne najprv zavolat. Ale pozor: oni z ockovania ziju, takze tiez sa asi budu snazit napichat do teba co sa da. Ale rozdiel medzi ich tabulkami a realitou na mieste je dost znacny. Navyse Malajzia je velmi civilizovana krajina, ako sme sa tu na HS uz viackrat zhodli. V oblasti JV Azie najviac „zapadna“. Na Borneu v mestach je to obdobne, prales je uz samozrejme ina kapitola. Takze konkretne, co mam ja:
Antimalarika „ano ci nie“ su vecna tema. Ja som si ich vzal do JV Azie len prvy krat, bolo mi z nich zle a odvtedy na to dlabem. Spolieham sa na to, ze keby to na mna prislo, tak miestni doktori vedia najlepsie, co robit.
Zltacka A+B – som zaockovany 3x a malo by to byt na cely zivot. To sa v Azii hodi, uvidis sam. A nakoniec aj tu v Europe. Lidi jsou cunata.
Zlta zimnica – ked sa zaockujes, garantuju to na 10 – 15 rokov, ale v reale to ma tiez vydrzat cely zivot. Tuto informaciu mam z ockovacieho centra.
Brusny tyfus – zaockovanie ucinkuje 3 roky. Potom ho treba obnovit. Stoji asi 700 – 800 Kc.
To je vsetko.
Inak si ber repelenty proti komarom, ja pouzivam Predator Forte z lekarne + nejaku dezinfekciu na stipance. V tom teple a vlhku sa to hoji pomalsie a clovek ma tendenciu sa viac skrabat.
A v hoteloch si ber izby s moskytierou nad postelou, pokial mas na vyber.
Inak sa toho neboj, Malajzia je fakt Zapad.

Renáta
Palo:

Ještě k těm ŠTÍPANCŮM – letos se mi velmi osvědčila namísto Fenistilu – Framykoinová mast. Fakt, doporučuju – nesvědělo, a rychle se hojilo.

Rado
Palo:

Ahoj Palo
Mam otazku, ideme v juny na dva tyzdne na Borneo. hepatitidu mam ,treba este nieco okrem tyfusu? citalal som ze si davaju aj japonsku encefalitidu.A len reakcia na tu to centrum,tak len za konzultaciu som zaplatil 18e 🙂 A to som sa nic poriadne nedozvedel.

Jirka

Souhlasím s Palem, Hepatitida A+B a břišní tyfus jsou základem. Někdo si dává i vzteklinu… Antimalarika můžeš mít s sebou, ale brát je předem je zbytečné. Jak mi říkal Náčelník Stingl, malárii měl sedmkrát a je tu stále a to jezdí i na Papuu. V Malajsii jsme byli několikrát a vždy bez problémů.

Renata
Jirka:

Ty chytraku jeden!brácha se vrátil z malajsie ve středu v letadle zvracení pak 40horecky teď leží na aru prodělal infarkt je v umělém spánku chladí ho a neví se co s ním bude.je mu 45 ket

Markoff

v pevninskej malajzii sa netreba bat nicoho, je to tam de facto na urovni ceska, borneo co viem z pocutia je dost ine kafe, tam uz by som si daval daleko vacsi pozor tak ako na niektorych indonezenskych ostrovoch, tam uz fici vo velkom dengue ci malaria, ale pevnina je v pohode

Zuzi

Na Borneu (Malajsie) mi to nepřišlo nijak drsné, co se hygieny a podmínek týče, v létě navíc období sucha, takže o komára člověk nezakopne. Osobně doporučuji Hep.A+B a tyfus a raději i vzteklinu-člověk nikdy neví, mraky opic a toulavých psů. V Baku nás např. napadly makakové a byli dost agresivní. Antimalarika spíš jen jako sichr pro léčbu, jako prevence je to nesmysl. Japonská encefalitida nemá na Borneo smysl, na Kalimantan už je o ní dobré možná uvažovat. Budou Ti cpát nejspíš i meningokoka, ale na Borneu je šance asi taková, jako v ČR, že to chytneš.

Jan

Malajsie je bezpečná země. Stačí klasické očkování hepa A+B a břišní tyfus. Pak si vzít repelenty proti komárům. Antimalarika jsou zbytečná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: