Dobrý den, příští rok v květnu/červnu plánujeme s přítelkyní (24let a já 25) na měsíc do západních USA. Chtěl bych poradit čemu se vyhnout, co nevynechat a jestli je to dobrý nápad… Náš cíl této cesty je hlavně poznání přírody v americe, rádi se vyhýbáme frekventovaným místům. Snažíme se to dát se vším všudy za 60tis. na osobu (letenky, auto, ubytování -motel/koa kempy, jídlo, vstupy, suvenýry). Začali by jsme v LA a tam taky skončili, chceme udělat velký okruh přes nevadu, arizonu, colorado, utah, wyoming, idaho a zpět do kalifornie. Chtěli by jsme využít co nejčastější spaní ve stanu, protože taky ušetří spoustu peněz ( komplikuje nám to strach přítelkyně z medvědů ) ale zkušenosti s takových stanováním taky moc nemáme, ale máme dost času se to naučit. Co chceme určitě navštívit (píšu to jak mě napadne, ne v jakém pořadí chceme navštívit ) je Sequoia park, Yosemite park, Grand Canyon, Death valley, las vegas, yellowstone, napa valley, Tahoe Lake, monument valley a určitě se to bude pořád rozšiřovat. Stravování je u nás složitější, protože by jsme asi dlouho neunesli jejich fastfoody. Spíš by jsme zkusili si dělat jídlo tak nějak sami(s tím by jsme si museli pořídit nějakou cestovní ledničku a vařič) nebo na střídačku…Chci se zeptat co si o tom myslíte, jestli třeba někdo už neměl dost podobný itinerář a pomohl by mi ho dát nějak dohromady, protože nemám ponětí kolik času co spolkne, tak aby mi po dvou dnech nepřestal sedět plán cesty… Všem moc děkuji
Martin Žvátora
zv*****@se****.cz
Ahoj, já jsem to projel podobně, také hlavně za přírodou, v roce 2009, ale za 4 týdny poměrně intenzivního cestování (7200 km) jen jihozápad USA bez měst a za další 2 týdny (přes 4000 km) okruh ze Salt Lake City přes Yellowstone, 2 další parky poblíž a 3 NP v Coloradu (San Francisco a LA bylo jindy bez auta). Když budete chtít nacpat tak rozsáhlou oblast do 1 měsíce cestování, budete muset vynechat některá místa, kde to bude škoda, když už budou při cestě nebo jejich návštěvu dost zkracovat. Např. Yellowstone snad ani nemá smysl navštívit jen na 1 den, protože tam je mnoho krásných velmi odlišných oblastí celkem asi na 3 dny a bude to asi 900 km zajížďka (1 směr). Colorado má zajímavé NP, ale v tomto případě bych ho doporučil vynechat, aby se to dalo vůbec stihnout.
S fastfoody si nelámej hlavu. V NP nejsou a ani cestou mezi NP jihozápadu jich moc nepotkáte. Při tempu, jaké si asi naplánujete, ještě budete rádi, že přes den nějaký potkáte a rychle se najíte, navíc odlišné stravy, než si budete sami připravovat (smažit si totiž sami nejspíš nebudete). Ledničku nepotřebujete, pokud nemusíte mít každý den maso (hodil by se když tak polystyrénový box, který tam levně koupíte a před odletem vyhodíte, v noci ho otevřete, přes den zavřete). Kupte si v ČR (nebo klidně až tam) malý vařič za cca 500 Kč (třeba Var 2) a plynové bomby si k němu dokoupíte v USA. Každý člověk si v NP vaří sám a nejen v USA. Jestli si umíte uvařit jednoduché jídlo doma, zvládnete to úplně stejně i tam. Kupte si i ešus a vemte lžíce.
Pokud se chcete vyhnout (aspoň částečně) frekventovaným místům, neměli byste si naplánovat příliš moc NP. Jinak vás to svede k tomu navštívit jen ta nejfrekventovanější místa, která by bylo opravdu škoda vynechat. Když si uděláte čas na výlety delší než půl hodiny (nebo dokonce pár hodin), moc lidí už nepotkáte. Lake Tahoe a Napa Valley si nechte na konec a když je nebudete stíhat, nic se nestane. Zaměřte se raději na krajinu a scenérie, které jinde na světě nenajdete (velkých jezer u hor a vinic je po světě dost).
Medvědů se bát nemusíte, jen nenechávejte v těch parcích, kde jsou, jídlo, nádobí ani zubní pastu a jiné parfémované věci ve stanu. Ve východním Yellowstonu u jezera a v přilehlé oblasti mimo NP bylo tehdy zakázané stanovat i v kempech kvůli medvědům grizzly, ale přespat v autě se mohlo.
Termín je to dobrý. Nejdřív jeďte do Yosemite (v květnu bývá nejvíc vody ve vodopádech), kde bude potřeba mít rezervované místo v kempu v hlavním údolí (jinde to asi nutné nebude). Yellowstone si nechte na závěr (v květnu a v 1. půlce června teprve postupně otevírají kempy). Na motely se vykašlete (rezervace předem by vás zbytečně omezovaly) a nedoporučuju ani standardní kempy mimo NP (to jsou spíš parkoviště velkých obytných aut – RV), pokud vám nevadí spát celou dobu ve stanu a že nebudete mít každý den teplou sprchu (na sprchu se dá cestou zastavit za poplatek v kempech mimo NP nebo někdy i v NP, kde není v každém kempu, ale někde tam 1 bývá). Kromě kempů v NP můžete zkusit najít spaní v National Forrest, kde lze spát mimo kempy zdarma:
http://www.reidsguides.com/destinations/northamerica/general/free_camping.html
Nebo i jinde: https://freecampsites.net/
Děkuji moc za názor, přehodnocuji itinerář 🙂