Severní Afrika

Maroko

Lukáš

Ahoj, chci se zeptat, co si myslíte o navsteve Maroka v dobe cervence-sprna? Sahara, Toubkal, mestecka, vesnicky, normalni zivot…?.. Zajima me pocasi..da se to v tu dobu zvladnout nebo je to vedro pro normalniho stredoevropana nesnesitelny? Turistu hodne? Díky:)

Zkušenosti čtenářů

Jan

Lukáši, v Maroku jsem v červenci byl a z vlastní zkušenosti píšu, že se to zvládnout dá. Na Sahaře jsem měl dokonce pokoj bez klimatizace a bez problému. V horách je příjemný vánek a ve městech jsou na vedra zařízení, takže architektura tomu odpovídá.

Lukáš
Jan:

Ok, díky..A cestoval si tam hodne? Chcem tam byt treba tri tydny, nepohybovat se uplne v tech turistickych centrech, spat co nejvic na divoko, nizkonakladove, cestovat stopem…Poznat z ty zeme co nejvic…A jak je to tam ohledne cen v a turistu v tyhle dobe? Taky v pohode?

Jan
Lukáš:

Lukáši, omlouvám se. Byl jsem tam v roce 1999. Počasí se moc nemění, ale vše ostatní je už turistická historie.

Khamlia

V cervenci-srpnu bude pekne horko, takze s tim pocitej a mej hodne vody na piti a snaz se nebyt venku pres den ale dopoledne a pak pozdeji odpoledne.
Turistu tak moc v tuhle dobu nebude, nejvic jich jezdi na jare a na podzim vc. zimy tedy. Ale prave horkym mesicum se vyhybaji.
Je tam dost kempu takze vzdy nekde se najde misto, jsou celkem levne. Stop tam moc neni i kdyz ti mohou auta zastavit ale spis nakladaky a tak nez osobni auta.
Kup si ale pruvodce knihu tedy a studuj, nez se tam vydas. Je tam nadherne.

David
Khamlia:

Ahoj Khamilio plánuju něco podobnýho jako Lukáš teď v červenci v Maroku. Jedu Asni, Erfoud, Fez a podobně. Můžeš prosímtě napsat jestli je to tam bezpečné co se týče veřejnýho stravování, a jestli by nebylo lepší se nechat radši naočkovat proti Tyfu?

mmiilli
David:

ahoj davide, očkování proti břišnímu tyfu a žloutence považuju za samozřejmé. ovoce jsem si myla vodou z vodovodu – žádný problém nebyl. a jedla jsem i jahody…
ale standardně jsem pila kupovanou vodu – 5l kanystřík za 9 – 11 MAD – to snad nikoho finančně nezruinuje. a při ubytování pak o to víc smlouvat 🙂

Khamlia

Ahoj Davide,
neboj se, nemusis se nechat ockovat pro tyfu, je to v poradku. Nepij zasadne vodu z vodovodu, ale jen kupovanou. Nejez ovoce co nema slupku, myj se ruce pred jidlem a to je snad take vsehcno.
V Erfoudu ani nezustavej, tam nic neni, jed rovnou k Erg Chebbi, k dunam tedy. Rissani je pekne mestecko a krasny souk, to vrele doporucuji. Neni turisticky, ale pro lidi tak rikajic ˘
Jak dlouho tam budes a jak budes jezdit? Autem nebo mistnimi prostredky?

Ivan
Khamlia:

Nedokážu si představit, že bych byl v Maroku závislý na balené vodě, to mi přijde hodně mimo, resp. na úrovni „cestovatelů“, kteří mají 100 € denní rozpočet….

Nejíst ovoce, co nemá slupku, sorry, to mi taky zní jako z nějakého chytrého průvodce….

Naopak, ten tyfus + tetanus + žloutenku vřele doporučuju…

Charles
Ivan:

Ziju v Maroku uz 5 let, pridavam tedy pohled „zevnitr“: Ockovani – hepatitida B, je prenasena sexualnim stykem a krvi, ockovani je tedy nutne, pokud je v planu rizikove chovani (sex, drogy). Hepatitida A, ockovani je velmi doporucene, i kdyz v evropske populaci starsi 40-ti let je percentualne prevalence protilatek antiHAV pomerne vysoka, tudiz jedinci jsou „ockovani“ a odolni prirozenou cestou. Tyfus neni nutny, riziko je v Maroku stejne mizive jako v jizni Evrope. Naproti tomu nezbytne je zkontrolovat a aktualizovat tetanus. A primo v Maroku se vyhnout kontaktum se zviraty, zejmena na venkove, riziko vztekliny existuje. I pekna pritulna kocicka v medine v Essaouire muze mit vzteklinu! A to nemluvim o parazitech. Vodu muzete pit ve mestech z vodovodu, je sice citit chlorem, ale diky tomu je bakteriologicky nezavadna. Ja ji piju celych pet let (se sirupem, to abych prerazil chlor) a nemel jsem sebemensi problem. Na venkove pijte bud vodu balenou, a nebo ji prevarte – caj. Ovoce a salat staci radne umyt a potom jeste jednou oplachnout v dostatecnem mnozstvi vody. Ani ne tak kvuli prujmu jako kvuli parazitum – amibiasa, tasemnice, hydaticke cyty… Ti se projevi az s odstupem casu! Pri mych toulkach po Cerne Africe se mi osvedcilo mit sebou hypermangan (KMnO4, manganistan draselny) a pred konzumaci nechat zeleninu namocenou v lehce fialove vode tak 15 minut. Ucinnost je diskutabilni, ale snad diky tomu jsem nemel nikdy prujem. Zde v Maroku to neni treba. Stravovat se v malych jidelnach, kde vidite, ze tajin jsme z plamene ve stejne nadobe na vas stul, je bez rizika. Ve velkych (i hotelovych peti-* restauracich nikdy nevidite, kolik rukou – vzdy umytych? – s jidlem manipulovalo, nez vam bylo prineseno na stul, byt i v porcelani ci na stribrnem podnosu. Nechte se mene ovlivnit „civilizovanym“ dekorem a spise pozorujete a premyslejte. Vzpominam, jak mi v Marrakechi nahodne potkany ucastnik ceskeho zajezdu pohorsene vykladal, ze meli v poledne tajine a ze u masa byly sladke svesty! Jeho zena je ted z toho nemaocena. Na mou otazku, jaky je rozdil mezi masem se svestkovym kompotem a svestkou primo u masa mi nedal vysvetleni a ja to uvadim jen proto, ze kazdy ma urcite stravovaci zvyky a jakmile z nich vyboci, tak muze mit zrychlenou strevni pasaz… Preju pekny pobyt v Maroku vsem, ja jedu zitra na 6 tydnu do CZ, doufam, ze mam vsechna ockovani ….

Charles
Charles:

Dodatek a oprava: ta zena nebyla „nemaocena“ ani „namocena“ ale NEMOCNA – sorry!

Romča
Charles:

Ahoj Charlesi,
nezbývá mi než souhlasit ..a příběhu se švestkou jsem se i zasmála .-D

Charles:

Ani neomáčená? 🙂

Filip

Ksyž jsem tam byl v únoru, tak jeden kluk říkal, že v červenci-srpnu je v Marrakéši 50 C. Prý je vždy v té době ramadán a když nemůžou pít a jíst v takovym vedru, tak to je na umření. Ale na Horách tam je to trochu jinak…

Ivan

Já teda musím říct, že stačí abych vyjel někam kousek z Evropy a po po pár dnech pravidelně dostanu střevní potíže, které se občas zopakují po návratu domů. Ještě se mi nestalo, abych se v Africe, stř. východě nebo v Asii obešel bez průjmu, beru to jako součást. A to musím říct, že mám prasečí žalůdek, kombinovat můžu v podstatě cokoliv a doma mám střevní potíže tak maximálně po nekvalitním pivu. O to víc mě dostávají zkazky lidí, kteří byli třeba měsíc v Indii a bez jediného průjmu. To mi hlava nebere, ale určitě by to někdo dokázal vysvětlit… Prostě si nedokážu výměnu střevní mikroflory bez průjmu představit…

Vláďa
Ivan:

Ahoj Charlesi

Jestli budeš v ČR tak tě zvu na kafe – když už to v Maroku nevyšlo.
O víkendu budu v Praze,a pak do konce měsíce na moravě.
Písni.
Vláďa

Charles
Vláďa:

@Vlada: diky za pozvani, muzeme dat kus reci! Do FM prijedu pravdepodobne v nedeli 30.06. Odjezd z FM na konci cervence. Chces se pri kafi podivat na Gandiniho pruvodce po pistach? Mam ho pribrat? Pisni fissa!
@Ivan: Ivane mas pravdu, nekdy clovek nema vysvetleni. Urcite svou roli bude hrat geneticky zdedena odolnost organismu a s tim souvisejici pripadna forma alimentarni alergie. Doufam, ze v Maroku nebudes mit problemy…

Khamlia

Ivane,
promin, ale tvoji reakci pokladam za premrstenou a nehorani vlastne nebo jak bych se vyjadrila spravne. Balena oda neni nic necestovatelskeho, proc mi ma byt spatne, jako jsem jednou zazila? A ze jim ovoce napr. banany apod to take neni jako z nejakeho chtreho pruvodce, ale ze zkusenosti, Kdyz mam chut na vocoe a jsem v souku, kde neni voda, tak jedine ovoce co se da oloupat.
Ja nevim, kde jsi vsude jezdil, ale tyhle reci ja mam moc rada. Delat jako ze jsi ja nevim co.
Dobre, ze mas prujem vzdy, alespon vidis, ze tedy delas veci, co je zbytecne delat. A zbytyecne veci cestovatel nedela, aby se vyhnul neprijemnostem, protoze chce cestovat a ne lezet.
Krome toho tedy 100EUR na den, to si zijes na velke noze tedy, poradny cestovatel nemuze spat v nejakych drahych hotelich, ale v necem jednoduchem, aby vystacil. Protoze chce cestovat a videt.

Khamlia

P.S: ja toho projezdila docela dost a nemela jsem ani zadny profalyx kdyz jsem byla v rizikovych mistech. Jedine proti yellow fever, zadne jine ockovani jsem nikdy nikde nemela a zvladla vse bez nakazy a brisnich problemu.
Ty jsem mela vlastne jen jednou, a to v Maroku., kdy jsem jedla nejaky desert, ktery se pripravoval pouze z vody, neprevarene, coz mi neudelalo dobre.

Ivan

Khamlio,

na jednu stranu chápu, že na rady ohledně Maroka tu máš téměř monopol. Já jsem za svůj krátký život taky už někde byl, mj. v Maroku, a spoustu věcí vidím jinak. Takže moje reakce neber jako útok na tvůj monopol, ale jako trochu jiný pohled na věc.

Proti balené vodě nic nemám, jednoznačně ji preferuju. Ale při při spotřebě x litrů denně a pohybu mimo civilizaci se občas stane, že je člověk nucen použít místní zdroj, třeba na vesnici, daleko od civilizace a na poušti obecně.

Můj rozpočet není 100 €, to jsi pochopila špatně, právě naopak je výrazně nižší. Na nic si nehraju, jak předpokládáš, právě naopak. Moje filosofie je vidět reálné věci, tzn. cestovat, stravovat se a bydlet tak, jak to dělají obyčejní místní, nevyhledávám turistické hotely, restaurace a luxusní busy.
Spíš bych řekl, že tvůj rozpočet je vyšší, když doporučuješ cestovat se Supratours. Já jsem v po Maroku pár tisíc km najezdil, ale z finančních důvodů s touhle společností zkušenost nemám. A ono tvrdit, že jezdit s nějakou levnější společností není bezpečné atd, to neí úplně pravda. O proti jiným řidičům jsou ti maročtí celkem disciplinovaní a na silnicích nepředvádějí žádné extrémy.

Proti banánům nic nemám, jsou bezpečné. Ale klidně si koupím cokoliv jiného a vodu s sebou mám v podstatě stále, takže opláchnutí na ulici není nejmenší problém.

Myslím, že je každého volba, jestli tu a tam porušit přísné hygienické návyky a občas ochutnat něco méně bezpečného nebo se napít vody ze study. Nebo žít v hygienickém vákuu, pít jen balenou vodu, jíst banány a jídlo, které bylo hygienicky připraveno.
Já si občas zariskuju, je to moje volba, osobně mám pocit, že jsem místnímu prostředí blíž než lidé, kteří žijí v hygienické bublině a odmítnou třeba pozvání od místních.

Ale obecně platí, že kolik lidí, tolik názorů.

Khamlia

ahoj zase,
ted jsi to napsal rozumneji, me hlavne vadil ten stil toho prvniho, jak jsi to napsal a mela jsem tedy pocit, ze jsi jeden z tech „vytahu“ co zajedou nekam a uz znaji cely svet take nejak.
Ohl. ridicu marockych, nekteri jsou dobre nekteri ne, ale tady nejde jen o ridice, ale i stav autobusu. A ten je horsi u mistnich nez u takoveho Supratouru nebo CTM. Take je vic nehod u ostatnich prave a na to narazim, kdyz doporucuji Supratour. Radeji pridam nekde a uberu jinde, ale vim, ze jedu v dobrem aute.
Nejakych 6DH denne na 1,5l vody by mel mit kazdy a tim padem usetri penize za kupovani neceho v lekarne, coz vyjde potom draz.
Monopol ja si nemyslim, ze mam, to urcite ne.
A Maroko neni mimo civilizace, uz ne. Bylo treba drive, ale ted?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: