Ahoj,
jezdim casto do Maroka uz od roku 2000 a znam ho tedy pomerne dobre. Mohu poradit kam jet, co videt, cim jet, cim nejet, kam nejet, co nevidet :), co jist a co nejist, co pit a co nepit, jake pocasi muze byt v jakoukoli dobu a dalsi veci, ktere by vas zajimaly.
Jedine co nemohu poradit jsou letenky.
Ahoj,
chtěl bych navštívit Maroko v květnu/červnu tak asi na 3 týdny. Mám hodně otázek:).Co navštívit?Co si jíst?Možnost levného ubytování.Doprava po zemi.Na co si dát pozor.Klidně mi napiš na email
on********@se****.cz
.
Díky
Ahoj,
V Maroku jsem byl na začátku dubna a již je teplo (přes den 25 a v noci 10-15 stupňů) a všechno krásně svěže zelené, místy tekoucí řeky a vodopády). V květnu a červnu tam je již velké vedro a bude nepříjemné chodit na slunci. Doporučuji duben a začátek května. Naopak nedoporučuji z vlastní zkušenosti podzim, kdy je již všechno vyprahlé. Ale i na podzim tam je teplo a dá se ohřát (říjen, listopad).
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, jestli má cenu jet do Maroka na osm čistých dní? Popřípadě nějaké tipy na místa? Chtěl bych jet teď na konci února. Děkuju.
Maroko určitě vřele doporučuji.
Na jak dlouho a kam jet je těžká otázka. Záleží co chceš vidět a jakým způsobem se přepravovat. Koupaní v moři bych osobně vynechal,Atlantik je celoročně dost chladný. Pokud chceš jet v únoru na 8 dnů, volil bych let do Marakeše, půjčit si auto a zvolil trasu max do 2.000 km. Benzín je všude a ubytování seženeš taky bez problému. Co navštívit je ovšem těžko doporučit. Můžeš vybrat klasické profláknuté místa – Ait-Benhaddou,Ouarzazate,a údolím Draa do Zagory a k dunám Erg Chigaga. Nebo Tinenhir, Erfoud, Erg Chebbi, údolím Todra a Dades zpět. Jsou to krásné místa, jenže totálně profláknutá a se skutečným Marokem nemají moc společného. I když v tuto dobu tam moc lidí nebude.
Jestli chceš vidět nedotčenou přírodu, památky a vychutnat si je sám, doporučuji jet z Ouarzazate ještě jižněji do Foum-Zguid , Taty, kaňon Amtoudi,Guelmim,k moři na pláž Legzira,Tafraoute a zpět.
V Maroku tu pravou písečnou poušť ale nenajdeš. Všude je jen kamenitá hamada s dvěma vyjimkama Erg ….
Pro opravdové duny doporučuji Egypt a Libyjskou poušť s oázou Siwa. Ta zůstane v srdci každému.
V.
krásné duny jsou oblasti Merzouga, je to opravdová poušť se vším všudy.
Prаvidelně objednávám auta přes https://economybookings.tp.st/PBudWWBo zаtim to vždy bylo bezchybne. Voucher na emаil do 15 minut od rezervace.
Ahoj Ondreji,
3 tydny to je perfektni. Napis kam priletis a odkud budes odlitavat? Jezdit budes asi autobusy jak jsem pochopila.
Take napis co te zajima videt. Ja se pak mohu lepe orientovat a radit :).
Zatim 🙂
Ahoj Khamlio,
předpokládám, že přiletím/odledím do/z Marakeshe během dubna až května. Zajímaly by mě mimojiné festivaly arabské hudby či jiné kulturní oslavy země…děkuji za odpověď.Ondra
Ondreji,
to bys mohl stacit klidne nejak tuhle trasu:
Marrakech – vlakem do Asilah a pak autobusem do Chefchaouenu. Pak do Fesu tam kus je Volubilis mas-li zajem o rimske pamatky, svate mesto Moulay Idriss. Pak pres Meknes do Azrou (opicky tam jsou a cedrove lesy) a dal do Erg Chebbi a udelat si vylet do pouste. Dal Todra Gorge nebo Dades, Ouarzazate. Odtamtud dolu pres Taroudannt do Tafraoute a dal Tiznit. Na pobrezi Sidi-Ifni a okoli, pak smer nahoru do Essaouiry a zpet do Marrakeche.
Je to kus cesty, kdyz budes jezdit autobusy tak to chvili trva. Podivej se na http://www.oncf.ma a http://www.ctm.ma, to jsou dve dobre spolecnosti autobusove, ten oncf je tak vlakovy. Tam najdes casy i ceny a kam jedou. Pak jsou mistni autobusy, ty jezdi ale jeste pomaleji protoze stavi na kazdem rohu.
Festivaly a tak v te dobe moc nejsou, v kvetnu je Festival Ruzi v Kelaa-des-Mgouna. V dubnu je jen Wax Lantern Procession v Salé u Rabatu. Jinak nic neni v tehle dobe.
Hudebni je v Khamlii (vesnicka v Erg Chebbi, kterou mam moc rada a jezdim tam casto, mohu zprostredkovat ubytovani i), jsou to cerni hudebnici Gnawa, nema to s arabskou hudbou ale co delat. Je to spiritualni a kdyz to reknu nadnesene, uzemni te to a muzes padnout i do transu. Me se to nestalo ha ha, ale slysela jsem to.
A kdybs tam byl, ja planuji prave duben/kveten tam jet na mesic nejak se budu poflakovat, tak bychom se mohli sejit treba.
Levne ubytovani – najdes bez problemu, kolem 50-100DH.
Na co si dat pozor? Nepit vodu z vodovodu, ale jen kupovanou. U stancich klidne, ale stejne se podivej, jak je cisto kolem :). Jidlo celkem levne, kolem 30-50DH tajin, u stancich levnejsi.
Nahaneci vseho druhu byvaji otravni, nenadavej jim, jen podekuj LA SOKRAN, usmej se a jdi dal. Deti byvaji nekdy otravne take. Zadne bombony ani penize jim nedavej. Vem sebou treba par tuzek nebo tak.
Tak to zatim na vic neprijdu. Jedes sam nebo bude vas vic?
Děkuji za vyčerpávající popis. Zatím cestovatele nemám, už tam asi všichni byli nebo je tato destinace moc neláká.Zatím je spolucestování otevřeno,uvidíme, jestli bude mít někdo chut tam vyrazit.Ještě bych chtěl stihnout výstup na Toupkal. Setkání v Maroku nezavrhuji.Ondra
Ahoj Ondro a Janku,
ja to pisu pro oba jako, podle mne to tu maji strasne neorganisovane a clovek se v tom za chvili nevyzna, kde kdo se na neco pta atd.
Ten vystup na Toubkal to bude ted jeste chladno, i v dubnu, takze spacaky jo. Ale tam jsou po ceste i takove prenocovaci moznosti a tam jsou deky apod. Ale spacak neuskodi. Jinak ale se samotnym vystupem nemam zkusenosti :).
Ani se stopem nemam zkusenosti, ale to uz tu odpovidal Kajman. Vim jen ze se tam zase tak moc nestopuje. Oni Marocani tam neradi berou cizi lidi. Vim ze kolikrat kdyz jsme jeli, nekdo stopoval byt to byl Marocan, tak ho stejne nevzali, kdyz se jim nezamlouval.
Ta Gnawa, tam je porad v te Khamlii a kdyz tam prijedes kdykoli, tak budou hrat. To by bylo fajn, kdybyste tam dorazil nekdo a sesli bychom se tam. Ja tam budu v tom dubnu/kvetnu (celkem mesic) nejak a najdete me v Dar el Khamlia, to je guesthouse kde byvavam.
Ta trasa http://g.co/maps/78t67 je v poradku, to stacis za tech cca 15 dni i autobusy. To jsem mozna nekde tady psala, ale autobusy najdes na http://www.oncf.ma a http://www.ctm.ma
Ale mela bych navrh trasu zmenit trochu. Casablanca nic neni, bez te mesity to prezijes. Rabat je o neco lepsi. Ale co kdybys zajel treba z Marrakeche do Essaouiry, tam je to pekne, je tam stara pevnost portugalska a tak.
A potom z Marrakeche az bys zpatky do Fezu, ze bys to vzal kolem vodopadu Ouzoud, je to cestou na Beni Millal a smerem do Azrou.
Stejne tak az bys jel z Erg Chebbi, vezmi to kolem Tinerhir, tam jje Todra Gorges a to stoji za to. Todra Dades je moc pekna, ale tam bys mel problem se dostat bych rekla.
Tak snad jsem na nic nezapomnela.
Ahoj, dá se nějak zjistit datum toho festivalu v Khamlii? Jsem si tu hudbu pouštěl na youtube a opravdu se mi to moc líbí 😀
Lubosi,
8 dni neni moc, ale staci to na to, co pise Vlada tady nahore, byt s nim nesouhlasim co se tyce „proflaknutych mist“ a ze to nema nic spolecneho s Marokem. To neni tak, to je Maroko jak delane, se svymi kasbahy, horami, udolimi , pousti apod. Ty co jmenoval, je pravda ze to jsou typicky navstevovana mista, kdo jede napoprve, vezmu tu trasu a udela si obrazek. Ale klidne jed tu trasu, uvidis, ze se ti bude libit. V tu dobu co planujes, nebo moc turistu, takze ono ani tak krome mest jich neni tolik videt.
Nepocitej s tim, ze za 8 dni bys projel 2000km, to bys videl vsechno jen z rychliku a nevychutnal nic vlastne.
Jen sedel a jel. A to nema smysl jet do zeme, projet ji rychle, aby se objelo co nejvic mist, ale z tech mist nic nepoznat. Ne?
Pamatek abych tak rekla je nejvic prave v te trase Marrakech – Fez atd. Dole smerem na zap. Saharu tech pamatek neni uz tolik. Jsou tam kasbahy take, to ano. Ale tam je uz spis Sahara opravdu, poust, krasne pobrezi atd.
Prava poust neni jen pisek, post se sklada z kameni, hamady, pohori a pisku. Pisku na Sahare jako celek neni tolik moc zase procentuelne.
Za 8 dni stacis opravdu tak jen tu Marakech – Ouarzazate – pak se muzes rozhodnot a jet bud smerem na Erg Chigagu anebo Erg Chebbi. Chigaga je na kilometry delsi, ale Chebbi je na vysku vyssii. Kratsi o tak 10km. Do Chebbi muze dojet snadneji, normalnim autem, zatimco do Erg Chigaga se nejdal po silnici dostanes do M´Hamidu a pak 4×4 aby ses dostal k dunam.
Kdz pojedes do Erg Chebbi, tam bych ti kdyz tak mohla dat vic tipu, co delat atd. Potom muzes udelat oblouk kolem Atlasu, z Chebbi pres udoli ZIZ – Midelt – Azrou – k vodopadum Ouzoud a zpet Marrakech.
Uvidis relativne vic tedy nez kdy pojedes do Chigagy, tam nemas jinou moznost nez stejnou silnici zpet.
Anebo, jet z Marrakeche pres Taroudannt do Tafraoute – Tiznit – Guelmim – k mori potom Sidi Ifni – zpet smer na Agadir, ale dojet az do Essaouiry a Marrakech pak.
Koukám, že vzniklo trošku nedorozumění.
Slovy – „totálně profláknutá a se skutečným Marokem nemají moc společného“ – není myšleno ,že by nestály za návštěvu. V těch místech je jenom všechno přizpůsobeno turistům a člověk pak poznává jen pozlátko, nádheru, ale ne život.
Dam příklad – ksar Ait-Benhaddou je nádherně opravený, ale „mrtvý“ s parkovištěm obklopeným restauracemi a prodejnami tretek.
Já raději upřednostním napůl rozpadlý – třeba v okolí Taty, kde z poza dveří na mne zakukují děti, mečí kozy a přicházím políčky s rajčaty a obilím. Raději poobědvám v garáží obložené špinavými kachličkami kde mi připraví čerstvě oškubanou slepici z vedlejšího kurníku, než v restauraci před kterou mi „rozežrané“ děti lezou do kapes se slovy „many boy“.
Ono jsem trošku podivín, ale právě takové zážitky mne táhnou do světa.
PS: to je pak jako Indické Váranasí na ghátech – bez koupajících se hinduistů a spalování mrtvých.
Naprostý souhlas 😀 Mám stejný přístup
jojo, to je jasne, ja jsem tak trochu chapala stajne, jak to myslis. Ale to Maroko uz nebude za chvili, co bylo. Ani tam v AntiAtlasu jak pises. A de facto, prejme jim to. Zivot tam neni jednoduchy a lehky a ta jejich obydli nekdy byla a jeste i jsou dost hrozna. Tam bys nechtel bydet ani ty. To je pomalu pod uroven cloveka.
Me se take libilo, kdyz napr. v Guelmimu jsme meli pokoj bez dveri na zachod napr a tak jsem vyndala dvere ze skrine a dvere byly :).
Ale ta trasa Marrakech na jih stejne kolem je pekna, deti na tebe vykukuji take aniz zebraji, kozy a ovce se potuluji take.
Ale uz i v r.2000 prave treba v Guelmimu anebo i ve Ouarzazate mi deti sedeli pred restauraci a zebraly penize. A jak uprkem utikaly, kdyz jsme na ne zajeceli.
Deti zebraji vsude a to jsme je my, turisti naucili. Uz jen tim ze tam jezdime, oni vidi, ze mame penize a …
I na Sao Tome, posledni raj na zemi, jsme zakopli o zebrani.
S tim se musi pocitat, ze svet speje dopredu vsude a rozpadlych mist je cim dal tim mene.
Podivin nejsi, to je celkem normalni, ze lide si preji videt zivot trochu jiny, nez mame my. Ja take kdyby mi nekdo dal napr. zdarma pobyt v luxusnim hotelu nekde u krasneho more, tak bych utikala pryc.
Ahoj, napiš mi prosím na e-mail. Měl bych také pár otázek 😀 Díky.
Ahoj Janku,
ja pisu tady, ne do emailu, protoze at se i ostatni dozvi nejake veci event. Nebo? Tak napis tady, dik.
Tak jo 😀 Letíme tam ze začátku dubna asi na 15 dní. Jaké je tam v tu dobu počasí? Právě řeším jaký si vzít spacák, jestli stačí uplně obyčejný nebo je potřeba něco teplejšího. Chceme také vystoupit na Jebel Toubkal a předpokládám že tam je chladněji. Výchozí a konečný bod je pro nás Fez, kvůli letadlu. Předběžně jsem naplánoval tuto trasu: http://g.co/maps/78t67 Co si o tom myslíš? Není to moc dlouhé? Dá se to za těch 14-15 dní stihnout? Chceme se hlavně pohybovat nějakými autobusy, taxi a stopem. Dočetl jsem se, že za stop se v Maroku vždy platí, je tomu tak opravdu? A ještě mám otazku jestli se dá v tuto dobu koupat v oceánu 😀
Janku,
k doprave a stopu v Maroku: stopovat se da, ale neni to nejlepsi zeme. Vyhodny je zejmena v izolovanejsich castech a horach, kde neni tak casta hromadna doprava. Ve vice turistickych mistech vetsinou stopnes cizince, jinde i mistni. Vetsinou pojedes na kratsi vzdalenost, v horskych oblastech je to idealni dopravni prostredek na navrat z vyletu do vesnice.
Pokud chces stopovat v klasickem slova smyslu, tak nestopuj kolektivni taxiky, jsou sice levne, ale porad to neni klasicky stop, stejne ti ale vetsinou zastavi a kdyz uz pojedou okolo podruhe, tak ti mozna i nabidnou lepsi cenu nez pro mistni.
A kdyz te stopovani prestane bavit, tak si stopnes toho taxika nebo autobus, ty mensich spolecnosti ti zastavi vsude a mas jistotu, ze pojedes dal hned a nebudes cekat na nadrazi v autobuse az bude dostatecny pocet lidi na odjezd. To samozrejme neplati pro velke autobusove spolecnosti (CTM, Supratours), ktere maji pevne casu odjezdu a vetsinou si musis koupit listek predem.
Pokud pojedes po malo frekvetnovanych silnicich skrz Atlas (napriklad pres Imilchil), tak ti muze zastavit i nakladak a svest te na korbe, to se mi ale jeste nepostestilo…
Hodne stesti na stopu.
Ahoj,
prosím odpověz na email
to**********@ce*****.cz
, dej mi tel. číslo zavolám, rád bych se zeptal na nějaké věci. letím 17.2.
díky
Ahoj Tomasi,
muzes se zeptat tady? Ja jsem ve Svedsku, takze ten telefon by te stal trochu moc 🙂
A navic ostatni co tady koukaji, treba maje stejne otazky a tak si to mohou precist take, ne?
Ahoj,
chápu, že takto sdílet info je možná užitečné pro ostatní, ale preferuji telefon… Hele tys tady psala že si byla na Sao Toma – myslíš tím ostrov sv. Tomáše u rovníku?… tam bych se chtěl někdy podívat…
Ahoj Tomasi,
jo presne tak, ten ostrov Sv. Tomas u rovniku naproti Gabonu. Je tam nadherne, ja tam byla dokonce uz podruhe, poprve jsem nestacila vsechno. Doporucuji moc. Byla jsem tam 2×14 dni, ale ted uz neni co vic tam videt. Nadhera je to ale tam. Je to pro lidi, co chteji videt, ne co se chteji koupat jen, byt ja se koupala take a voda nadherne teploucka. Zalivy uzasne. Tropicky prales nadhera. Stare plantaze kakaove a kavove. Zadni turiste. Portugalci nejvic tam jezdi. Nas ostatnich bylo celkem 4 ha ha v celem letadle. Jedine doprava trochu draha a musis letet bud s TAPem pres Lisabon, potom tam lita mistni STP take z Lisabonu. Pak je mozno se tam dostat pres Angolu mam dojem to bylo.
Ahoj,
jedeme s kamarádem 21. září do Maroka na 9 dní kde si půjčíme auto a budeme rádi za jakoukoliv radu pro naplánování naší trasy. Z diskuzí jsme zjistili, že znáte Maroko velmi dobře a vytvořili jsme si nějaký plán o naší cestě po Maroku. Přilítáme do Casablanci kde si půjčíme auto a pojedeme na Jebel Toubkal kde si chceme udělat výšlap. Počítáme, že nám to zabere den a půl. Dále máme namířeno Taroudannt – Tafraoute – Guelmim – Sidi Ifni – Tiznit – Agadir – Taghazout – Essaouira- Marrákeš a zpět do Casablanci. Chápu, že se všechno nedá stihnout a někdy méně je více proto Vás prosím o radu ,která místa bychom měli vynechat popřípadě pozměnit naši trasu. Popřípadě co je důležité si nenechat ujít v nějaké se zmíněných lokalit.
Děkuji předem za rady
Ahoj, vzhledem k tomu, že toho o Maroku víš fakt dost jak vidím,mam na Tebe dotaz:-) Prosím Tě, je možné jet do Maroka čistě jen za prací? Myslím v nějakých turisticky rušnějších míst např. Agadir atd..nemyslím na výdělek, čistě jen aby si člověk vydělal na živobytí a poznání místní kultury a života..třeba jako čísnice, práce pokojské v hotelu,…s komunikativní angličtinou je to asi dost málo bez francouzštiny nebo arabštiny viď..díky za odpověď:-)
Ahoj,Prosím Vás, je možné jet do Maroka čistě jen za prací? Myslím v nějakých turisticky rušnějších míst např. Agadir atd..nemyslím na výdělek, čistě jen aby si člověk vydělal na živobytí a poznání místní kultury a života..třeba jako čísnice, práce pokojské v hotelu,…s komunikativní angličtinou je to asi dost málo bez francouzštiny nebo arabštiny co..díky za odpověď:-)
Lucie, ja nevim, tam je dost nezamestnanost a tak jet tam a brat jim praci, kdyz i tak je ji tam malo … oni to potrebuji vic k obzive. Takze to jedinetam proste jet a zkusit se ptat v hotelich apod. Anglicky v hotelich apod. celkem nejsou problemy, dost lidi uz vicemene komunikuje anglicky tedy, hlavne prave v turistickych oblastech.
Ahoj Khamlio,
mám na Tebe taky nekolik otazek 🙂
Do Maroka jedu v patek 21/9 zhruba na 14 dni – predpokladam, ze spacak neni treba (neplanuju prechod Atlasu, spis nocovani v pousti)..?
Jedu se slecnou. Prosim porad, co se tyce obleceni u zen. Byli jsme napr. v Indii, takze nejakou predstavu mame.. Kratase + sukne asi ne nad kolena, tilko + satek na prikryti ramen je zkousnutelny? Da se vylezt v plavkach na plazi v Essouire? U kluku z Evropy predpokladam, ze kratase nebudou problem?
Co presne znamena LA SOKRAN?
Diky moc, Petr.
ahoj obleceni je OK, stejne jako v Indii, na plazi v plavkach taky v pohode.Triko, kratasy, nejsou puritani. spacak netreba, bylo tam pomerne cisto, vozim sebou, hedvabnou vlozku do spacaku, ci lehky povlak.V pousti byly deky na prikryti.
Ono dost záleží na cenové kategorii hotelů… Ty za 30 nebývají zrovna nejčistší a ložní prádlo se rozhodně nemění po každém hostovi…. Můj kilový spacák mi poskytl v Maroku neocenitelné služby, mj. jsem v pohodě pár hodin dospal na autobusáku v Marakéši, po příjezdu ve 3:00…
Ahoj Gabino,
diky za rady. Taky s sebou vozim vlozku do spacaku 😉
P.
La Sokran nebo spis La Šokran znamena jestli me pamet neklame „Ne,dekuji“..
Diky 🙂
La, Šokran = Ne, Děkuji
La = NE
šokran = děkuji
:o)
Ahoj Petre,
dostala jsem se sem az dnes a ty uz pozitri jedes. Nevim tedy jak se chodi v Indii, turiste tedy, ale v Marocku v kazdem pripade by tvoje pritelkyne mela mit neco ne s hlubokym vystrihem a ne prilehave zrovna, stejne tak sortky nebo sukni pod kolena, ne kratasy. Ja kdyz mam neco bez rukavu, vetsinou mam jejich turban jako sal pres ramena. Na plazi byt nejsou puritani tak jsou preci jen muslimove a tak by bylo lepsi, kdyz bude mit jednodilne plavky, ne bikiny. To je muj osobni nazro za kterym stojim 🙂 Muzi mohou mit ale take ne kratke sortky stejne, ke kolenum nebo tak.
Ja jsem toho dost projezdila i v mimoturistickych mistech, zatim jsem se nesetkala se spinavym loznim pradlem, ale to je vec osobni, jak co kazdy mysli. Ja nic nevozim sebou a spim v tom, v cem je postel povlecena.
Jinak presne tak La sokran je ne dekuji, usmej se na ne vzdy, rekni tohle a jdi dal. To funguje dobre, byt nekdy jsou neodbytni, ale uz si jich nevsimejte.
Pocasi zatim co jsem slysela tak u more od El Jadidy dolu by melo byt kolem 25, teplo je take a moc an nefouka. A v pousti je krasne teplo, kam planujete? Jestli do Erg Chebbi tak tam je nadherne, to je moje zamilovane misto. A jestli chcete byt nekde kde neni moc turistu a hotelu a domu, tak zustante bud pred Hassilabaid anebo za Merzougou. Budete-li chtit jet na velbloudu a prespat v pousti, nechodte jen k Tour company co stoji na namesti v Merzouze, jdete do nejakeho ubytovani, oni vam to zaridi vsechno. Cena byva kolem 35DH na osobu a noc vc. snidane a vecere. V Khamlii mam zname, tam jezdim uz leta, proto take me jmeno tady ha ha. Tam je klid, je to mala vesnicka, je tam Gnawa hudba coz stoji za poslechnuti. Kus od Taouzu jsou nedaleko v horach stare malby, da se tam jet normalnim autem. Za podivani take stoji za to videt M´Fis, mneralni doly, to je vec, podivat se, jak doluji, neuveritelne. Pak je nedaleko saharske jezero Dayet Sriji, mozna by tam mohli byt k videni i plamenaci, ale i jii ptaci a videla jsem tam koupajici se velbloudy, pekne :).
V Rissani je krasny souk, pro lidi, ne turisticky tedy, takze to stoji za navstevu urcite take.
Tak krasnou cestu, je tam nadherne :).
Nic proti, ale mě se v Maroku ještě nestalo, že bych měl čistě povlečenou postel. Ať v turisticky profláklých místech, nebo mimo… Ne, že by bylo ložní prádlo vyloženě špinavé, ale většinou v něm už přede mnou někdo spal, mě to vadí a proto volím vlastní rozpínací spacák. Svrab jsem měl jednou, nebylo to nic strašného, ale už se mu snažím vyhýbat…
To je fakt, pokud nespíte v nějakém hotelu/penzionu/riadu, který je ve vyšší cenové kategorii (a který je většinou pronajímán cizincem), tak čistota povlečení nicmoc.Také si nemůžete být jisti, že poteče teplá voda, bude jí dostatek nebo vám nebude pod pár dekami zima…Proto my teď raději odjíždíme do Maroka ve vlastním speciálu -:) V tom si můžeme i vařit, takže nehrozí ani střevní potíže…kdo jste nahlídli do nějaké místní domácí kuchyně, dáte mi za pravdu, že hygienické standardy jsou opravdu od našich dost vzdálené…
Co se těch kuchyní týče … tak sice čistě nevypadají, ale nikdy jsme neměli střevní potíže a to sem tam byla 5x a ochutnala sem opravdu kde co .. takže jídla bych se v žádném případě nebála ..Když už, tak zajít do lékárny a koupit jejich léky, nebo si nechat poradit od Berberů .. mají na to super bylinky ..
S tím ložním prádlem už je to jiná … pod některýma dekama, bych nespala ani za nic …
Libi se mi, jak se na to divas. Kdyz jsem byl v Mexiku s par dolarama v kapse, chtel jsem se najist, vysprchovat a vyspat. Na nejake vybirani zdraveho jidla, hotelu bez stenic a ponklonkujici obsluhy neni cas. Treba mit sebou dobrou zasobu dezinfikujici slivovice a nebat se jejich ostreho jidla. Chili, chalapenos a dalsi koreni jsou nezbytne k zachovani zdravi v techto zemich. Kdo se boji nesmi do lesa.
P.S. mela jsem na mysli teplotu vody ze je 25 stupnu, koukala jsem ted ze jsem to tam napsala trochu nejasne
Hodlám cestovat z Tangeru do Marakéše a mám na to 10 dnů bez odletu/příletu.
Určitě hodlám vyšlápnout na Atlas a nejít do pouště. Uvítal bych nějaké další tipy.
BF
BF, a jak chces cestovat? Autobusy a tak, nebo autem? Je to tam i zpet anebo odletas pak z Marrakeche? Ale i kdybys nejel zpet do Tangieru, 10 dni na tuhle cestu, to neni moc. Pokud tedy nechces vetsinou jen jet a malo videt 🙂
V kazdem pripade Chefchaouen mas nedaleko Tangieru, RIF pak logicky Fes a okoli jako Volubilis, Moulay Idriss, Meknes, vodopady Ouzoud a pak tedy Marrakech. A Toubkal? nebo jen tak kousek videt z Atlasu?
Přílet do Tangeru odlet z Marakéše. Cesta povede logicky přes Fez. A potom do Marakéše. Ale po cestě se určitě najde spousta zajímavých míst, které navštívit.
A dovolená bez hor by nebyla dovolená, aspoň pro mě. Takže Toubkal určitě.
Cestování místní dopravou.
BF
BF: kdy vlastne tam chces jet? Jestli uz tam tedy nejsi, nejak jsem se sem ted chvili poradne nedostala a …
Jestli ted na zimu spis, tak uz muze byt po vecerech chladno a v horach i snih treba.
Ahoj Khamlio,
velice mě zaujaly tvé komentáře, tak se chci taky poradit 🙂
Zvažuji cestu do Maroka, pravděpodobně od 10.11. asi bohužel pouze na 8 dní. Nečetla jsem celou diskusi, ale viděla jsem někde, že ohledně toho, jak se tam levně dostat asi moc neporadíš…?
Pravděpodobně se tam setkám s kamarádem surfařem, který bude chtít tak tři dny pobýt v Tagazout a potom nebo před tím bysme chtěli objet alespoň nějaké základní památky, je mi jasné, že času na to mám malinko, přesto tě chci poprosit, jestli bys mi neporadila kam by bylo vhodné přiletět a jak si potom naplánovat program, případně jakým způsobem cestovat. Moc moc děkuji, s pozdravem Mája
Ahoj Majo,
zakladni pamatky: kdyz budete v tech mistech tam, zajedte do Marrakeche coz asi planujete stejne. V Agadiru nebudte, tam nic neni. Essaouira je pekna, ale kdyz budete v Tagazout, tak treba budete chtit videt trochu vnitrozemi.
Muzete si take udelat okruh z Tagazout – Taroudant (ten se mi pomalu libi vic nez Marrakech, je klidnejsi a mene turistu) – Tafraoute – Tiznit – pres Souss Massa narodni park zpet do konecne vasi stanice (ktera to je? Agadir nebo?). To je okruh tak 500km a tech 5 dni stacilo.
jo jeste, to jsem zapomnela. Cestovat autobusy tam, event. shared taxi, ty jsou celkem levne take. Sedi tam clovek sice jako slanecek, ale jde to na kratsi vzdalenosti.
Autobusy mistni a pak jsou dobra http://www.oncf.ma a http://www.ctm.ma. Pak take se muzes kouknout tady: http://www.morocco-holidays.com/holidays/bus.htm
Ahoj khamlio, odkud prosimtě seš? nejsi nahodou z brna? 🙂 chystáme se s kamaradame do maroka a chtěl bych o tom s někym hodit řeč 🙂 rady tipy a podobně ale pokud by ti to nevadilo tak osobně 🙂
Ahoj, kedy sa chystate do Maroka?a letenky uz mate?:)pytam sa preto, lebo ja som svoj trip (19.12 – 11.1) musela zrusit kvoli operaci kolena a letenky sa nedaju vratit (EasyJet)..:/
Honzo, ja jsem vlastne ze Svedska, takze bud pis tady anebo mi posli email.
Kdy tam planujes jet? Na jak dlouho a kam asi tak? Rada poradim a vubec mi to nevadi, naopak 🙂
Ahoj,
hledám někoho kdo zná Maroko velice dobře. Ideálně aby to byl někdo kdo tam nějakou dobu žil, zná dostatečně místní zákony, poměry, jednotlivé oblasti země atd.
Nejde mi o klasické cestování. Už jsem v Maroku byl a celkem ho mám projeté. Jde mi o asistenci v jedné obchodní záležitosti. Velkou výhodou je, pokud tam máte pár známých.
V dohledné době bych do Maroka vyrazil a rád bych měl někoho takového po ruce. Hodně mi to ulehčí práci.
Nezáleží, zda se sejdeme v ČR, nebo přímo v Maroku. Jistá je nějaká finanční odměna. Pište mi prosím na email
ma*****@vo***.cz
, po dohodě si pak zavoláme a dám bližší informace.
Martine, o jakou obchodni zalezitost se jedna? Ja tam mam jednoho velice dobreho znameho, mluviciho dobre anglicky a mozna by ti mohl pomoci. Ale potrebuji vedet tedy, o jakou zalezitost se jedna.
ahoj,
pridavam se s dotazem:
potrebuji pobyvat v maroku brezen az zari a mit k dispozici auto. Kdyz jsem si srovnala cenu pujcovny a naklady na dovoz vlastniho, vyslo mi, ze druha moznost je lepsi (?). dostalo se ke mne info, ze pro pobyt do pul roku je mozne auto mit bez registrace, pro dalsi obdobi je nutne opustit kazdy mesic zemi. nevite, prosim, jak by to bylo, kdybych byla v maroku s autem ted pul roku, pak odjela na pul roku do cech, pak se zase vratila na pulrok do maroka? jde mi hlavne o ten druhy pulrok… mohu tam byt zase bez registrace nebo bych uz v takovemhle pripade musela opoustet kazdy mesic zemi… nebo koupit jine auto;) ?
jakakoli zkusenost s dlouhodobym pobytem v maroku s autem vitana! diky b
Auto je mozno mit v Maroku tri mesice. Po trech mesicich je ho bud nutno vyvezt a nebo pozadat na direction de douanes v miste pobytu o prodlouzeni povoleni o dalsi 3 mesice. Maximalni neprekrocitelna doba je 6 mesicu v kalendarnim roce, pocitano od prvniho vstupu. Evidence vstup / vystup auta je zanesena do celniho pocitacoveho systemu a je striktne kontrolovana. Prekroceni, byt o 1 den, sebou vzdy nese potize. To se tyka „turistu“. Prakticky by tedy pobyt auta od 1.3. – 28.8. 2013 byl mozny, s tim, ze az do 28.2.2014 by zpet do Maroka ale nemohlo. Pokud pobyva v Maroku osoba s bezvizovym stykem (tedy i CZ) vice nez 90 dnu, musi taky pozadat o prodlouzeni povoleni k pobytu v miste bydliste. Pro pobyt delsi nez 182 dny v kalendarnim roce je treba zadat o „Certificat d’immatriculation“ (Carte de resident) na Surete National, je to vlastne povoleni k trvalemu pobytu. Nema to nic spolecneho s imatrikulaci na konzulate zeme puvodu. A jakmile ma majitel auta povoleni k trvalemu pobytu, nesmi ridit na marockem uzemi auto s jinou nez marockou SPZ. A pkud se tedy rozhodne pozadat pro sve auto, v nasem pripade z CZ, o marockou SPZ, musi auto proclit. Od 1. ledna 2012 neni mozno dovezt auto starsi 5-ti let. Vsechny predpisy jsou dostupne na marockych guvernementalnich web sitech.
Co ja vim, tak to jde tak delat, ze pul roku tam budes s autem, pak vyjedes a zase se vratit a byt tam pul roku dal.
Co tam budes delat tak dlouho? Pracovat nebo jen tak jezdi a byt? Se mas :).
ahoj,
no to jsem si take myslela! ted vidim, ze to jeste bude spoustu zjistovani a komplikaci…
ja tam mam byt pobliz azrou v narodnim parku… zkoumat opice 😉 , ale vubec nevim, zda se to vse podari zajistit
Jinak docela pozitivní je, že se v Maroku neřeší STK, takže spousta lidí to řeší tak, že v Německu koupi ojetinu a koupi si na ni jen převozky na pár dní pak to už vůbec neřeší, většinou když pokračují dál dolů do Afriky. Elegantní možnost, jak se auta zbavit(bez něj vás ven z Maroka jen tak nepustí) je nechat ho v zemi nikoho mezi WS a Mauritánií…
to je ale trochu z ruky bych rekla, jet az do zeme nikoho :), krome toho jak Charles pise, tak auto nesmi byt starsi 5let a to sotva by nekdo nechaval 5lete auto nekde.
Takze oni praxi zmenili, Charlesi? Protoze co mi alespon Brahim rikal, tak ze se mohlo mit auto 6 mes, pak vyjet ven a za par dni se vratit a mit tam auto dalsich 6 mes.
Jedina zmena je limit 5 let pro dovoz. Mezi lidmi koluji nejneuveritelnejsi „zarucene“ zpravy, vidim to i tady mezi expat. Staci se podivat na: http://www.douane.gov.ma , mam dojem ze je tam i anglicka verze,a veci jsou jasne. Co se tyka te „zeme nikoho“ mezi Marokem a Mauretanii, vesele jsem se zasmal…
ahoj, dik moc za odpoved.
Ja uz jsem pul roku v maroku byla a zadala proto o Carte de resident. jeji vyhotoveni nicmene behem pul roku neprobehlo, dostala jsem ale nejaky provizorni papir… myslis, ze to tedy znamena, ze prijedu-li do maroku znova, budu mit s autem s cizi poznavackou smulu? leda by bylo mladsi nez 5 let a musim ho proclit? mas predstavu, na kolik by to pak vyslo? zacina se mi zdat, ze pujcovna je nakonec nejjednodussi moznost ;(. moc dik za dalsi info
… vlastne nevim ani, jak dlouho ten trvaly pobyt plati. pokud to ma omezenou platnost, zda se mi tedy, ze je lepsi o nej nezadat. je to tak? dik moc jeste jednou b
Kdyz zazadas o „Carte de resident“ dostanes na druhy den „Recepise“ o podani. To plati jako provizorni povoleni k pobytu 1 mesic, a za mesic ho musis pokazde prodlouzit na dalsi mesic, az do definitivniho rozhodnuti o povoleni k pobytu. Vyrizeni „Carte de resident“ trva mezi 3 – 6 mesici, nikdo nevi proc jednou je to kratsi, jindy delsi. I v manzelskem paru se stalo, ze pobyt nedostali najednou. Prvni vydani „Carte de residence“ plati 1 rok, prodlouzeni plati zase 1 rok a pri dalsim prodlouzeni nam nabidli platnost na 5 a nebo 10 let (poplatek za kazdy rok byl kolem 100,- MAD, cili celkem zhruba 500,- a nebo 1’000,- MAD). S „Recepise“ muzes opustit Maroko a zase se vratit, ale jeho platnost je pouze 1 mesic! Nemuzes tedy zazadat a odejet na delsi dobu a za par mesicu se vratit a jit se zeptat, jestli uz je pobyt vyrizen! V kazdem pripade je nutno k zadosti dolozit bud pracovni smlouvu u marockeho zamestnavatele, a nebo planem na zalozeni vlastni firmy s vyjadrenim obchodni komory, a nebo prokazat pravidelny prisun dostatecne sumy penez v devizach ze zahranici, dostatecne k zajisteni zivobyti. K tomu chteji i potvrzeni od nektere marocke banky o otevreni uctu na jmeno zadatele o residenci. Ponecham stranou, jestli pri prijmu ze zahranici otevrit ucet v konvertibilnich ci nekonvertiblnich dirhamech, muze to ale potom mit vyznam pri danovem priznani, ktere resident dela v Maroku. Pri vydelku v Maroku se jedna vzdy o ucet v dirhamech nekonvertibilnich. Bez potvrzeni z banky pravdepodobne povoleni nevydaji, z neceho clovek zit tady musi. A cizinci jsou brani jako zdroj deviz, veskera lyrika turistickych prospektu jde stranou. Co se procleni auta tyka: poplatek predstavuje mezi 30 – 50% porizovaci ceny auta, jinymi slovy to stoji „la peau de fesses“ jak se rika francouzsky. Znam lidi, kteri tady ziji zhruba 8 mesicu do roka, 4 mesice cestuji mimo Maroko, a presto si tady auto radeji pujcuji. Jini pri trvalem pobytu koupi auto tady. A nekteri zaplati clo. Kazdy podle sve uvahy. Bonne chance!
to sedi. ja jsem zazadala o carte de residence hned co jsem prijela, vyrizeni ale trvalo dele nez 6 mesicu ;), takze jsem se kazdy mesic musela stavit pro stempl
vim, ze jsou ruzne moznosti. potrebuji vymyslet, ktera je nejlepsi. zda se mi, ze nejvyhodnejsi je tedy nemit trvaly pobyt a zustat do 180 dni, auto dovezt z cech nebo ze spanelska a po 3 mesicich prodlouzit… pak prodat a pristi rok bych musela prijet s jinym autem, je to tak?
Pokud bych chtela koupit auto v maroku, musim mit „carte de residence“, jo? mas predtavu o cenach ojetych aut ve srovnání s cechama?
omlouvam se, ze to tady takhle zahlcuju, tezko nevyuzit prilezitosti;). dik
a jeste: Pokud zmizim po tech 3+3 mesicich, mohu mit auto stare jak chci nebo se starsim autem muze take vzniknout problem?
Tak to bych prosil vysvětlit… To veselé zasmání…
Jestliže jsi expat, tak máš jistě tučné konto a nemusíš řešit věci okolo auta a podobné „maličkosti“. Ale troufám si říct, že pro týpky, kteří se pohybují v Maroku několik měsíců a chtějí mít auto a nemají zrovna spoustu peněz to není špatná varianta.Doslova za pár euro se dá v Německu pořídit auto, které bude spolehlivě fungovat ještě několik let. Troufám si říct, že taková akce vyjde nepoměrně levněji než si auto půjčovat. Jasné je, že je potřeba Maroko i opustit zmíněným autem, na sever do Španělska s propadlou převozkou to není dobrý nápad, zbývá cesta na jih, stačí opustit marockou celnici a rovnou se otočit a vkročit do Maroka pěšky a je po problému… Samozřejmě to určitým lidem může přijít úplně mimo mísu a nesmyslné. Možná to někoho bude inspirovat a o to tu přeci běží… Do Maroka jezdí různí lidé s různě napěchovaným měšcem 😉
Pro Ivana – doufam, ze se mnou souhlasis, ze ceske koumactvi je neuveritelne a clovek se muze pousmat!
Pro Barbuchu – v danem pripade si myslim, ze prijet s autem z CZ na maximum 180 dnu je nejrozumnejsi reseni. Jen jsem si precetl poznamku o Azrou: je to oficialni studie pro nejakou Instituci? V tom pripade by ti meli trochu pomoct pri jednani s marockymi urady! I studie opic muze byt povazovana za cinnost, vyzadujici povoleni z marocke strany! Jen me to napadlo, nevim o tom nic urciteho.
Pro Charlese :
Stále mi dlužíš odpověď.
Co je tak veselého na zemi nikoho?
Mimochodem nejedná se o české koumáctví, tu atrakci s auty prováděli v mém případě dva Němci ve středních letech Německa, a to dle jejich slov opakovaně (jel jsem s nimi stopem, pro vysvětlenou…)
jj. vyzkum tam uz probiha dlouhodobe za spoluprace nekolika evroskych univerzit. urcite je potreba povoleni k vyzkumu v narodnim parku. to ted take nejak resim pres ty univerzity. s autem je to ale trochu jine. vetsina mych predchudcu nemusela asi tolik setrit. auto meli pujcene z pujcovny. me ta pujcovna ale porad prijde jako hrozna palka… i kdyz mozna az dam dohromady, co vsechno obnasi mit vlastni auto, na kolik vyjde cesta, pojistka atp. k moznosti se vratim ;/
A nemuzes Barbucho to udelat jako ja? Koupila jsem si v Maroku auto a vyslo me to vlastne levnejsi, nez si pujcovat auto pokazde, kdyz tam jsem. A to jsem nechala napsat na meho pritele, takze jsem ja nepotrebovala zadny carty residence a tak. Nemas tedy tam nekoho, na koho muzes spolehat a pak az bys opoustela Maroko na porad jako, tak auto prodat?
ahoj khamlio,
je to urcite take jedno reseni. vetsina lidi me odrazovala od koupe kvuli cene. je ale pravda, ze zadne konkretni zpravy o cenach aut v maroku nemam.
par lidi v maroku zbezne znam. nemyslim ale, ze dostatecne na to zadat je o ofiko napsani auta. jedine zjistit, zda bych mohla koupit sama auto, podari-li se mi zaridit tu rezidencni kartu… moznosti koukam nekolik ale zadna vsechny trochu zahalene tajemstvim 😉
Jak to myslis – zahajene tajemstvim?
Kdyz ja kupovala auto, tak diky tedy memu priteli on rozhodil tak rikajic tedy do vzduchu, ze chci kupivat auto a hned prislo nekolik nabidek.
Zbytek byl uz jednoduchy. Sice jsem napred chtela auto na sebe, ale prave ze nemam tu kartu, tak jsme se dohodli, ze to bude na pritele. A pak uz to slo jak na masle vsechno.
Ale ty jestli budes mit tu kartu tak jako tak, tak si auto muzes pak koupit. Nejsou zase tak draha zase. Ja to moje koupila za 65tis DH, ale to je Citroen Berlingo, velke. Mensi jako Dacii jsem mohla mit tak za 30tis. Take za 90tis haha, pekna byla, ale draha.
P.S. jo to Berlingo bylo drahe protoze to je diesel a ty jsou drazsi nez na bensin.
no ja jen, ze uz jsem mela nekolik naprosto jasnych planu, jak to provedu, pak prisly nove informace a nove pochyby o tom, zda je to reseni nejlepsi.
jinak ale vsem opravdu diky moc za informace. zatim byly o mnoho jasnejsi a uzitecnejsi nez patrani po uradech i konzulatech 😉
Ahojte,
přeji všem cestovatelům pěkné svátky 🙂
Nemáte prosím, někdo představu, jestli monu mít komplikace při vstupu do Maroka s izraelským razítkem v pasu? Předem díky za radu.
Buď úplně bez obav, do Maroka pouštějí dokonce i turisty s izraelským pasem…
ahoj. chtěl bych udělat nějaký přechod Atlasu, i v těch nejvyšších (ale jen přechod, žádné technicky náročnější věci) polohách, třeba na týden, 10 dní, asi podle toho, jak se seženou letenky. asi bych přistál v Marakeši (je nejblíž), co mi poradíte jako dopravu (z Marakeše asi bus a v horách stop?), co za destinaci, které se vyhnout, jaký měsíc? nejradši bych nějaké to jaro, když tajou sněhy – je nejhezčí a co jsem četl, tak pro tento účel i nejvhodnější – to jest kdy? jak tam tou dobou může být teplo (ve dne, v noci), jak je to v horách s průběžným obstaráváním vody, jídla a noclehu? za rady moc díky
Ahojky,
mám známého v Asni u Imlilu odkud se chodí na Toubkal .. je to super člověk, rád návštěvy a umí i jakž takž anglicky .. určitě by ti poradil konkrétní situaci a tak .. tak kdybys měl zájem písni e-mail .. Hory sem sice nechodila, ale trošku se tam orientuju .-)
Romča
Romčo,
chystám se tam v dubnu, pošli mně prosím kontakt na toho člověka. a nevíš prosím tě náhodou, jak se dostat z taroudantu do imlilu? jestli jezdí grand taxi nebo bus?
moc dík.
Ahoj, prosím zkušenější o radu. Chystáme se do Maroka poslední týden v dubnu. Přiletíme do Marakeše, do Prahy se vracíme z Casablanky. Jaké můžeme na konci dubna očekávat počasí? Jak je to s teplotou moře, bude to na koupání? Co byste doporučili navštívit, když čistého pobytu budeme mít šest dní. Z Marakeše do Casablanky se asi přesuneme vlakem. Díky moc, Marcela
tak to sem pisu jeste jednou, nejak to uteklo nahoru a treba bys to nenasla, takze:
Marcelo, v dubnu jeste na koupani nebude, takze s tim moc nepocitej. Ale pekne muze byt. Ja tam byla nekolikrat v tu dobnu a zalezi na tom, jak budes mit stesti. Jednou tam bylo docela i chladno a prselo, ale casteji tedy bylo spis uz horko.
Jinak to je nejlepsi vlakem do Casablancy. 6 dni – to zustante v Marrakechi a kdyz tak delejte vylety po okoli. Vodopady Ouzoud, paradise valley, do Atlasu anebo meli-li byste chut se podivat na mini poust (bez dun ale), tak je asi 30min odtamtud Agafay desert, cca 20 km dlouhly a sirky snad 10km? a tam si muzete i udelat vylet na velbloudu haha.
Nevíte, jak se nejrychleji dostat z Taroudantu do Tafraoute? Podle webu i průvodců nevím, zda existuje přímý bus, a nebo je třeba jet přes Inezgane (nebo třeba Tatu) – co je kratší/rychlejší?
Díky.
@Honza: myslim, ze nie je priamy bus medzi Taroudant a Tafraoute, treba prestupit v Inezgane (cez Tatu nie)
Toho jsem se bál, pak je to na celý den 🙁 ale co už…
Ahoj Khamlio,
chtel bych te pozadat o radu. Jme par a mame letenky do Casablanky v terminu 29.6 – 8.7. 2013. Maroko jedeme poprve, chceme vnitrozeni a pamatky/prirodni zajimavosti. Dival jsem se na okruh pres Marrakes,Quarzazate,Tinghir, (Risanni – poust), Fes, Meknes, Rabat a zpet do Casablanky. Cestu bud pujcenym autem na miste, nebo autobusy, spani v mistnich medinach. Muzes prosim poradit s timto navrhem cesty, jestli se to stihnou;-) a doporucit mistni zajimavosti po ceste? Pokud nekdo bude v tomto terminu take pobliz, radi se setkame…Diky a preji hezky den.
Ahoj Pavle,
ten okruh pres Marrakes,Quarzazate,Tinghir, (Risanni – poust), Fes, Meknes, Rabat a zpet do Casablanky je docela dobry. Mate na to ale ne moc dlouho, nejakych 9 dni, takze jestli priletite do Casy, tak hned jedte do Marrakeche, v Case nic neni a ta mesita nestoji za ztratu casu uprimne receno.
Jinak Ait BenHaddou a kasbah ve Ouarzazate je pekny. Todra Gorge a Dades, pokud stacite oboji. V Erg Chebbi kdyz budes chtit mohu ti poradit bliz, napis mi kdyz tak na email. V Rissani je pekny souk, pro lidi a ne pro turisty, takze to je zajimavejsi nez napr. ten v Marrakechi, ktery je jen pro turisty.
Cestou do Fes se stavte v Azrou, jsou tam cedrove lesy a opicky.
Autem jezdit je to nejlepsi, takze kdyz byste mohli, pujcte si. Jinak autobusy to je dobre take, podivej se na http://www.oncf.ma, tam jsou jizdni rady a ceny. Je to Supratour a jak autobusy tak vlaky. Protoze z Meknes pak bude nejlepsi jet vlakem do Rabatu a Casablancy.
Ahoj Khamlio,
dekuji za odpoved. Pokud rikas pujcit auto, mas tip v ktere pujcovne – mistni a spise mimo letiste?…a orientacne kolik to stoji na den, jake pojisteni je v cene a co musime mit jako ridici za doklady? Staci nejake mensi nebo radeji silnejsi na tuto trasu – jakou jsou tam cesty vetsinou? Urcite se ti ozvu jeste co se tyka detailu k Erg Chebbi pozdeji. Dik. Pavel
Pavle, ja si pujcuji auto az ve Ouarzazate, driv jsem si pujcovala v Agadiru, ale tam uz nejezdim. Brali jsme si vzdy od mistnich pujcoven, nikdy jsme nemeli problemy. Ale vim, ze nekteri si stezovali, takze to asi zalezi na stesti? Anebo na ja nevim :).
Auto staci Logan Dacie, stoji kolem 30EUR na den, je to vc. tech zakladnich pojistek, takze kdyz bys chtel neco navic, tak to mozna stoji vic. Ja si nikdy nebrala nejake dalsi pripojisteni.
Ozvi se jak budes potrebovat. 🙂
Marcelo, v dubnu jeste na koupani nebude, takze s tim moc nepocitej. Ale pekne muze byt. Ja tam byla nekolikrat v tu dobnu a zalezi na tom, jak budes mit stesti. Jednou tam bylo docela i chladno a prselo, ale casteji tedy bylo spis uz horko.
Jinak to je nejlepsi vlakem do Casablancy. 6 dni – to zustante v Marrakechi a kdyz tak delejte vylety po okoli. Vodopady Ouzoud, paradise valley, do Atlasu anebo meli-li byste chut se podivat na mini poust (bez dun ale), tak je asi 30min odtamtud Agafay desert, cca 20 km dlouhly a sirky snad 10km? a tam si muzete i udelat vylet na velbloudu haha.
Jsem měl spoustu otázek,ale je to tu dost vydatné. Tak předem díky za to. Taky koukám, že všichni co v Maroku byli jsou poměrně uchváceni a každý něčím jiným. Dorazíme do maroka někdy kolem 20. – 21.2.13 a chcem jet podle oceánu i podle hor, denně tak 100-200km. Tak snad tipy na to nejzajímavější, abychom měli chuť se vrátit kvůli tomu co nestihnem, nebo budem míjet.
Jo vlastně otázka. Kde je všude dostupný internet a jestli benzín kupovat na benzinkách, nebo někde u cesty(jsem se taky někde dočet,že se praktikuje.
Jirko, vsude jsou internetove kavarny a v hotelich v recepcich byva pocitac anebo mas-li svuj sebou tak je tam wireless takze muzes byt na internetu kdy budes chtit.
Jak dlouho tam budete? Dat tipy je dost tezke vlastne, nejlepe budes-li mit pruvodce LP anebo jinou dobrou knihu, tam toho najdes. Jinak to je rozumny plan, jet tak 100-300km denne, alespon si uzijete i mista, nejen sezeni v aute :). Nejezdete ale za tmy, stejne tak dodrzujte rychlosti i pravidla, byvaji tam policajti a jsou mili, ale radi si privydelaji ha ha.
Jinak myslim, ze se ti tam bude tak libit, ze se vratis k vuli tomu co nestihnete. Ja se tam vracim uz od r. 2000 a porad nestiham videt co chci ha ha. Ted tam jedu v breznu zase.
Díky za info. Znamená to tedy,že internet je ve městech v hotelích a kavárnách? Na venkově teda asi ne co? Budem tam cca10 dnů, jak nám to vyjde. Na cestách budem teda asi 3týdny, ale nechcem nijak křečovat, tak budem stavět a spát i po Španělsku, asi pět zastávek na cestě tam i zpět. No a v Maroku bych nechtěl být na cestě každý den, tzn. že taky asi pět zastávek kde se zdržíme 1-2dny. Počítám, že asi 1x-2x přespíme někde úplně mimo, prázdná pláž a někde pod horama (malebné výhledy a romantika). Průvodce pořídím, ale většinou jezdíme na blint a kde se nám líbí zůstáváme dýl. Co nestihnem teď, stihnem jindy. Nevíš jak je to s tím benzínem? Jak frekventované jsou benzinky, nebo ti prodejci?
Ahoj,
z vlastní zkušenosti internet kavárnu najdeš i v malých vesničkách .. Nebylo pravidlem všude ale alespoň jednou za 2-3 dny jsme narazili i na venkově.
Pravidelně jezdím do Atlasu, a konkrétně v Asni, což je opravdu celkem malá vesnice, mají internet point. Před rokem byla hodina za 2 dirhamy …
Takže myslím, že s internetem problém …
Romča
Jirko, internet najdes a vic internet kavaren najdes i v Erg Chebbi ve vesnicich kolem, takze zadne obavy.
Bensinove pumpy jsou celkem slusne rozmistene, takze o to take nemusis mit obavy.
Pro Jirku: Na severu jsou benzinove pumpy v kazdem mestecku, na jihu vzdalenost mezi pumpami neni nikdy vetsi nez 100 km, s vyjimkou na trase Foum Zguid – Tata – Bouizakarne to bude vice, stejne jako cestou z Lâayoune do Dakhly. S kvalitou neni nikdy problem. Obcas se objevi u cesty prodej benzinu ve flaskach po 5 litru (hlavne na severu u alzirskych hranic a potom na jihu pod Tan-Tan), ktery je mozna o chlup levnejsi, ale kvalita je nekdy spatna. Nestoji to za to. Aktualni cena benzinu je zhruba 12,30 MAD za litr, u kazde pumpy stejna, at je to Shell, Total, Ziz, Afriquia, Petrum ci dalsi. Co se Internetu tyka, nemam co dodat, vse bylo receno. A mohu-li poradit, prosim kup si mapu! Nejlepe Michelin, je v ni daleko nejmene chyb a jsou tam zduraznena zajimava mista a zajimave silnicni useky. Uvidis co je zajimave jak na pobrezi tak i v horach. A jsem presvedcen, ze po prvni navsteve se sem jeste vratis, takze mapa bude uzitecna dlouho… Bon voyage!
Tak vaszdravim z Maroka.
dik khamile a charlesovi za info
duny chigaga jsme nsli diky Gps v pohode jen to byl misty docela adrenalinovy off-road
Odpoledne tady je 28 st. ale po ranu jen 8 st.nebe azuro krasne opaluje.
Jirko koncem unora na plazi zmrznes jak preclik.
v.
dik za pozdrav a mej se krasne :), me uz se to take blizi skoro
Ahojte, mate niekto skusenosti s pozicanim auta v Maroku? Myslim daku spolahlivu stranku na nete, s ktorou mate skusenosti alebo nieco podobne. Letime do Fezu. Dakujem.
Moniko, neni tezke najit si auto az po prijezdu, ja si pronajimam od mistnich a je to levnejsi nez u mezinarodnich pujcoven a nikdy jsem nemela problemy. Staci Dacia Logan napr a stoji kolem 30EUR na den vc. volnych kilometru, pojistky.
Dneska jsme vraceli Mitsubishi Padjero Mistni pujcovna v Marrakechi. 80 e na den zanovni auto. Ujeli jsme 1400 km bez problemu vcetne 270 km offroad.Ale pokud zrovna clovek nechce blbnout v dunach staci uplne Logan. Je tady spousta novych cest takze se da delat krsny okruh i prez Zagoru. Nafta 8,4 , suolidni ubytko 60 – 100 na osobu. Jinak 23-28 st a v noci 8-10 st. Predevcirem v
na Erg Chigaga na slunci 43st bez jedinneho turisty. V.
Ahoj kamilo,
chcem poprosit o radu, kedze sa chystame s priatelkou do maroka koncom febr. Vybrali sme si nasledujuce miesta:
Fes, marraksch, benhaddou, ouarzatte a merzouge.
Vynechala by si prosim urcitu destinaciu? Kolko na dane miesta naozaj kludnym tempom potrebujem?
Da sa doprava riesit mieste i na tieto vzdialenosti taxikom?
Vopred ti dakujem za odpovede
Mmichale, urcite bych nevynechala ani jednu destinaci. Ale, hodne zalezi take na tom, jak dlouho tam budete? Mista jsou daleko od sebe a jezdi se tam celkem pomalu. Taxikem tak daleko to nejde, nebo jde, ale museli byste menit casto a kdyz to neznate, tak by vam to zabralo haldu casu. Lepsi je autobusem, tady najdete vsechno, jak casy tak ceny – http://www.oncf.ma – Supratour je tak nejlepsi pro vas.
Fes a Marrakech bych si dala tak kazde mesto 3 dny, kolem Fesu je toho k videni dost – Meknes, Volubilis, Moulay Idriss
Ouarzazate tam je blizko ten Ait BenHaddou, ve meste primo pekny kasbah a palac Glaoui – takze tak den
Erg Chebbi – podle mne urcite tak dve noci, neprofrcte to jen je tam toho hodne na koukani. Ja tam navic budu v breznu, takze bych vam mohla delat pruvodce ha ha
Cesta mezi Fesem a Marrakechi – pocitejte tak cirka 4-5 dni
pres noc autobusem Fes – Merzouga
2 noci v Erg Chebbi
rano z Merzougy – Tinerhir a videt Todra Gorge alespon
kolem poledni Tinerhir – Ouarzazate
odpoledne z Ourazazate – Marrakech
Kamilo, dakujem za rychlu rekaciu.my sme skor pohodovi cestovatelia, kt. Nechcu vidiet vsetko za 10 dni. Radsej sa do krajiny vratime, kedze maroko bude nasa zastavka na dovolenke. Budeme mat cca 12 dni, preto zvazujem i letecky presun marrakesch – fes, ak je mozny.
Zajtra ideme iba vyberat a bookovat letenky, predpokladam, ze na zaklade daneho itineraru najlepsie do marrakeschu..
A my sme vzdy vdacni za kazdy aj kratky sprievod;)
Tj.12 dni je na dane destinacie ok, resp. Kvoli casu nechat urcitu na druhy raz?
Mmichale,
to je divne, ja ti tady odpovidala, dnes zrovna, a nikde to tu neni, nekam to uteklo, tak to zkusim znovu.
Jednak letecky z Marrakeche do Fesu to je nesmysl, to byste muzeli pres Casu letet a to by bylo trochu abytecne. Jestli chcete jen videt tahle mesta tedy, tak z Marrakeche jedte vlakem do Fesu, levnejsi a uvidite alespon kus krajiny. Podivej se na http://www.oncf.ma tam najdes vlakove spojeni.
Jinak tech 10-12 dni by stacilo na tu trasu co pises, ze byste chteli videt, tedy Marrakech – Ouarzazate – Erg Chebbi (nebo-li Merzouga) – Fes. Jedine ze byste nemohli ve mestech zustat delsi dobu ale jen 2-3 dny v kazdem.
Jinak ale zvazujete-li ze byste prijeli jidny take, tak si ted udelejte Marrakech a okoli a priste Fes a okoli.
Ahoj Kamilo,
budu v Maroku na přelomu února a března a ráda bych viděla nějaký folklorní festival nebo i náboženskou slavnost, kdyby tam snesli nemuslima 🙂 Netušíš, jestli v tu dobu někdě něco je nebo kde by se to dalo zjistit?
V průvodcích zmiňujou jenom ty hlavní, ale asi toho bude spousta…
A ještě drobnost – prý se i v hostelech smlouvá, kolik je takhle mimo sezonu férová cena na osobu v něčem levnějšim?
Díky moc.
Marketo, to ti bohuzel nepovim, jestli je nejaky festival. Nap.r v Imilchil byvaji festivaly co bys chtela videt, ale to nevim, to byva tam ruzne a jestli zrovna v tu dobu, co tam budes. Jinak o nicem nevim jinde. Bohuzel.
ahojj dlouho uvažuji o ceste do Maroka, nevíte někdo, za kolik se nechají sehnat letenky a z jakých měst se nejlépe létá? Děkuji za opdověď.
Aktuálně se dá pořídit Brno-Bergamo-Fez jednim směrem za litr, noc na letišti…
Ahoj, kupoval jsem letenky před 14ti dny. Trasa Praha-Miláno- Marrakéš a zpět stejnou trasou, ale odlet z Casablanky. Dalo se to sehnat za 2500,-Kč
pres co jsi to objednaval? Mohl bys please napsat stranky.Diky.
Nasel jsem to na http://www.easyjet.com/cs
ale nevím zda to tam je ještě za tu cenu v nabídce..
Mrkni..
Letíme 10 května..
Ale slyšel jsem, že teď byly levné letenky do Marrakéše i s http://www.ryanair.com/cz
Ale mrkni na http://www.levneletenky.org/
přihlaš se tam k obděru novinek a budou ti chodit tipy na levný letenky..)
Ahoj, jedeme ted s pritelem do maroka na 14 dni,prilet casablanca ve 12 v noci! Napadaji me dve varianty, bud udelat okruh pres rabat, fez a pak dolu na poust erg chebbi a pak ourzazate, atlas mountains, marrakech, esaouira a zpet casablanca…nebo sjet rovnou z casablancy do marrakeche a odtamtud planovat vylety do hor, pouste atd…co je na 14 dni schudnejsi, smim-li se zeptat? Taky by me zajimalo zda musim dopredu bookovat hostely a hotely? Mame radi s pritelem nezavisle cestovani, prirodu a spise se vyhybame mestum a presprilis turistickym mistum..premyslim i o kempovani pokud je to mozne…pobyt nejaky cas v horach, na pousti..atd.dekuju za veskere info.
Ahoj, možné jsou obě varianty, časově výhodnější je ta 2. Budete se přepravovat veřejnou dopravou, nebo si pronajmete auto? Veřejná doprava jezdí všude, ale počítejte s tím, že tam kam nejede vlak, tam vám bude trvat hodně času nalézt to správné nádraží a ten správný spoj. Kde to jde, použijte vlak. 14 dní není mnoho času. Ubytování není rozhodně třeba rezervovat předem. Všude je mnoho různých možností.
O aute jsme neuvazovali…chceme udelat vylet do pouste a do hor.taky bych preferovala bydlet v klidnejsim miste nez je marrakech.spis bych chtela z mesta pryc.je mozne kempovat?
Pokud pojedeme z casablancy rovnou do marrakeche, nemyslim si ze bychom pak jeli na sever a do chefchaouen, kam chci…proto me napadl ten okruh a zustavat kazdy den nekde jinde.stoji za to sever a pohori rif?diky
Iveto, jestli budete v Maroku 14 dni tak se stejne snaz nejezdit moc a spis vychutnavat mista, ktera navstivite. Takze pojedes-li smerem sever, udelej sever a nesnaz se jet i na jih a opacne.
Hodne lidem se libi Chefchaouen, takze kdybyste se rozhodli pro sever, urcite nebudete litovat.
V Erg Chebbi chcesli klidnejsi neturisticke misto tak se ptej na Dar el Khamlia a oni ti ukazi. Ja tam jezdim a momentalne jsem a je tu moc fajn a klid. Je to mimu tu turistickou oblast kolem Merzouga-Hassilabaid, tam je spousta hotelu i turistu.
Jinak jezdete Supratour anebo CTM autobusy, obe ty linky jsou bezpecne a lepsi, nez mistni, tem ja osobne se vyhybam. Stanice najit neni tezke, zeptej se vzdy bud na Supratour nebo CTM a lide ti ukazi. Oboji najdes na http://www.oncf.ma anebo http://www.ctm.ma – jak casy tak ceny.
Dekuju moc…sama uz jsem dosla k zaveru ze lepe vybrat si jen jednu oblast.vzhledemk tomu, ze chceme splhat toubkal tak jedem ne jih, tedy z casablancy rovnou marrakech, jen opravdu netusim zda si v marr.neco booknout nebo to proste resit az na miste…prijde mi ze na netu jsou ty ceny celkem vysoke…muzu se zeptat jake je pocasi?
Je to sice už pár let, co jsem tam byla, ale v Marrakeshi seženeš ubytování i bez bookování, bylo tam toho hodně a ceny v pohodě. Já jela sama na 7 dní a bylo super. Přiletěla jsem do Marrakeshe, 1 den tam, pak přes cestovku 2 denní zájezd přes Atlas na okraj Sahary, cesta na velbloudu do pouště, spaní u Nomádů (nebo jak se jmenovali), pak vlakem do Fesu a dál na pobřeží do Cassabalnky a Rabatu. Já byla až přelom duben květen a to bylo příjemně, kolem 25-30 stupni
Iveto, ja nevim, ja osobne bych si zamluvila neco v Marrakechi predem, to jak Zuzana navrhuje, tak to bylo pred par lety, i kdyz i me se v r. 2000 stalo, ze bylo tezke neco najit a byli jsme v necem dost drahem.
Ja osobne bych si tedy zamluvila alespon prvni noc predem, abych nemusela hned behat a neco hledat.
Ohl. 2 denniho zajezdu pres Atlas na okraj Sahary je honicka a ja to osobne nedoporucuji. To je nejakych 10-12 hod nejmene v aute, prijede se pozde, takze je uz tma, rano pak se vraci brzy, takze z toho vyletu je vzpominka jen na sezeni v aute, podle mne. A vyhozene penize.
Kdy tam jedete, v ktere dobe?
Jinak pocasi tady jak jsem je pekne, teplo kolem 25stupnu, a slunce, v Marrakechi by melo byt stejne tak nejak.
Tak ja přidám svůj názor.
V Maroku jsem byl letos dva krát. Koncem ledna a v půli února – vždy po týdnu. Těch 14 dnů je akorát, aby se cestování neomrzelo. Já bych určitě doporučil auto , ale to je asi pasé.
Co se týče ubytování, je rezervace předem zbytečná, využil bych ji jen v případě nočního příjezdu. Všude se dá sehnat ubytování na místě. Kvalita ubytování je různá a podle toho i cena. Nejlevnější je spaní v hotelu na sřeše za 30 Dir.,a ve společnosti „huličů“. Pokoj se společným WC stojí 50 – 70 Dir., uchazející ubytko 100 Dir. A Luxusní RIÁD 200-300Dir. To co „bukuješ“ na netu jsou většinou RIÁDY tedy zbytečně drahé. Já bych doporučil v Marrakechi poohlédnout se v blízkosti hotelu Essouira /vedle náměstí/ a v přilehlých uličkách.Jsou tam mraky možností za 100Dir./240,- Kč na osobu.
A problémy nebyly ani jinde při mých 4 navštěvávh Maroka.
Při planování cesty autobusem musíš počítat 1. den přejezd z města do města – max 200km a 2. den vyrazit do okolí na něco zajímavého. V horách vše 2x déle. Pokud jde o poušť, doporučil bych navštívit Erg Chebi. Tyhle duny jsou sice jenom hromada písku, ale dá se bez problému docestovat až k dunám. Je to sice hromada 5 x 15 km uprostřed kamenité pouště, ale určitě moc pěkná. Na druhou stranu budeš uprostřed hejna turistů.
Mi se ale mnohem více líbily duny Erg. Chigaga. Ty jsou cca 60 km od Mhamidu – parádní offroud v písku a duny odhaduji tak 15x80km – nádhera – a pro nedostupnost jsou o něčem úplně jiném..
Jo jinak největší duny Erg Chigaga měly na výšku 65m /cca měřeno výškoměrem v navigaci/.
Dvoudenní zájezd z Marrakeche k dunám nema vůbec význam.
Strávíš veškterý čas v autě. My jeli půjčeným autem z Todry pohodovým tempem se zastávkama na „kochaní“ do Marrakeche 13 hodin.
V Maroku platí – méně je někdy více.
V.
Ahoj cestovatele,
uzitecny rady, supr, diky. Jenom jeste jednu jsem stale nenasla: z Ouarzazete do Demnate (a dale na Azalil) pres hory, dostanu se bez vlastniho dopravniho prostredku? To jejich taxi… Jakozto jediny ridic expedice trpici zavrati vylucuju moznost zapujceni auta predem. Diky za tip,
Veronika
Ahoj Veroniko,
tak jsem nasla po dlouhem hledani, kde jsi se ptala – Hedvabna stezka by to mela udelat nejak lepe, aby to slo najit bez problemu.
Ohledne tedy jak se dostat z Ouarzazate do Demnate, zname autobusy tam nejezdi takze jedine si najit nejaky mistni, az budes ve Ouarzazate, tak jit na autobusove nadrazi a tam se poptat.
Anebo tedy vzit shared taxi. Ty by mely jezdit tam take.
Dekuju moc za rady a doporuceni.jedeme vlastne uz za tyden,tedy prelom brezna do 14.4.vezmu si kombinaci tepleho obleceni do hor i nejake lehci kalhoty.planovany vylet neplanuju,s pritelem radi cestujeme nezavisle..je to vetsi dobrodruzstvi.taky jsem se chtela zeptat na jidlo, nejim maso a vyhybam se mlecnym vyrobkum ze zdravotnich duvodu, preziju to ?:)
Dana:nevadi nam ubytovat se kdekoliv, i v kempech, nemam problem s placenim nejake smesne castky za kemp, rada se nekde umeju:)
Na to pocasi se moc tesim, bydlim v anglii kde uz je nekolik mesicu pod mrakem a leje, 7 stupnu max.
Ahoj cestovatelé po Maroku.
Chci poprosit o radu. Chtěli bychom si v Tangeru zapůjčit auto a vrátit ho v Marakéši. Máte někdo zkušenosti s půjčením vozidla od místní půjčovny? Můžete mi nějakou doporučit? Díky za odpovědi. D.
@ Ivetaja: este pridam k tomu campovaniu (zrejme myslis mimo campingov) – mam rozne informacie, vela ludi campuje len tak kde pride, ale pocula som aj, ze sa treba registrovat na policii, zrejme chcu vediet, kde sa turisti pohybuju. Ja som v maroku nikdy necampovala z 2 dovodov: do prirucnej batoziny do lietadla si berem minimum veci (checked bagage nemam) a hotely su velmi lacne. Vela hotelov ponuka prespanie pre terase za par €, ako to tu uz niekto spominal.
Cestovanie vlakom je o nieco drahsie ako busy, ale pohodlnejsie. Busy su tiez dobre, ja sa CTM a supratour vyhybam, su drahsie ako ostatne (a nehody mavaju tiez :-)). Vzdy chcem ale vidiet autobus, ktorym pojdem predtym ako si kupim listok. Ak je to uplny srot a miesto s castymi spojmi, tak radsej pockat na iny (listok zrejme prepadne, ak sa bus pokazi).
Prajem peknu a dobrodruznu cestu po maroku!
Jestli přiletíš o půlnoci do Casy, tak se Ti může stát, že už nenajdeš odvoz z letiště. Když jsem naposledy přiletěl takhle pozdě do Casy, ujel mi poslední vlak a nabízeli mi uprostřed noci jen limuzínu, která vycházela na nějakých 600 Kč. Nakonec jsem si půjčil úplně nové auto, které vyšlo jen na 400 Kč na den na celou dobu pobytu (chvíli jsem to musel ukecávat, ale času jsem měl uprostřed noci spoustu…). Přespal jsem v letištním hotelu. Druhý den mi také do Casy dorazila přítelkyně. A vůbec jsme to auto nelitovali! Uvidíš místa, kam se jinak vůbec nedostaneš a máš na ně času kolik potřebuješ. Na poušti už bude po hlavní (tj. zimní sezóně – bude i hodně horko), takže něco už může být mimo provoz resp. v mimosezónní rekonstrukci. Ale hlavně v klimatizaci auta dorazíš všude čerstvá a připravená věci poznávat. Přesuny po vlastní ose – přestupy, čekání na obsazení auta atd. – trvají v Maroku (kromě vlaku) velice dlouho a zbytečně zabiješ čas, který můžeš využít efektivněji. Doporučuju vyrazit co nejdříve (i kvůli horku) směr Zagora. Projet se po poušti, skámošit se nejl. s nějakými tamními berbery, kteří Ti pak ukážou věci a místa, kam se nikdo s průvodcem jen tak nedostane. Stačí jim pak dát na rozloučenou za celý den průvodcování 10-20€, často ani nic nechtěli – tak jsme některé pozvali na oběd nebo na mátový čaj a tak. Vyhýbej se ale klasickým nahaněčům, co právě číhají okolo hotelů, hostelů, nádraží a riadů.
Obecně je lepší jih, nežli sever, kde už je tradičně i větší kriminalita, obtěžování cizinců a méně pohody.
A taky si rozmysli zpáteční odlet. Nám oběma letěly hned první letadla, takže bychom opět měli problémy s dopravou na letiště resp. vyšla by nás z Casy na podobné náklady jako půjčovné za minulý den.
Právě proto si hodně lidí v Maroku auto půjčuje, protože je to velice ekonomické a vzhledem k pomalosti lokálního přesouvání Ti to zachrání i třeba polovinu neefektivně pročekaného a proharcovaného pobytu. Auto je i výhodou, když vybíráš, kontroluješ a hlavně smlouváš ubytování – ihned vědí, že jim nejsi v hrsti a když Ti v ceně a dalších podmínkách nevyjdou vstříc, tak bouchneš dveřmi u auta a za pár dalších minut jsi někde u konkurence. Bydleli jsme takhle díky tomu v nejkrásnějších (družstevních) khasbách v poušti s bazénem a zahradou ve dvoře před apartmánem, zadarmo nás po khasbě/ vlastně takové pouštním podzemním družstvu či marockém kibucu/ provázeli ve dne i v noci, v okolních palmeriích, lisovnách oleje atd.
Nedalo se na ně zprvu vyptat ani místních po cestě, protože o tom které to jsou resp. kdo tam ubytovává, moc ponětí nemají – včetně např. obsluh benzínek. Jen díky tomu, že jsme jezdili, dokud jsme Khasby co ubytovávají, nenašli, jsme neskončili v nějakém klasickém hotýlku. Takže se nám investice do auta mnohokrát vyplatila!
Ještě jednou reaguji ke svému příspěvku. Další cestovatelé šmahem odsoudili cestu přes Atlas do pouště. Ale proč?
Asi jsem se špatně vyjádřila a nebyla to asi ještě Sahara (teď si opravdu nejsem jistá), ale nebylo to tak strašné. Byla to poušť někde za Zagorou, jak píše v předchozím příspěvku PaV, nebyly to ty obrovské duny, ale pro mě, která jsem tam byla poprvé byl zážitek jet na velbloudovi a spát v berberském stanu uprostřed ničeho. využila jsem místní cestovku v Marrakeshi, protože jsem cestovala sama a neměla jsem čas se tam dostat jiným způsobem. (Nehledě na to, že jsem tam odletěla ze dne na den bez toho, aniž bych si něco zjistila nebo naplánovala a jelo se prostě ze dne na den).
Cesta rozhodně netrvala 13 hodin, jak zde někdo píše a během cesty se zastavovalo na různých zajímavých místech. Stejně to doporučuji.
Z Marrakese do Zagory je to na čtyři hodiny cesty bez zastavování – se zastávkami tedy asi půlden. Takže se to i na dva dny, jak píše Zuzana vyplatí a dá se hodně stihnout – zvlášť teď, když je už celkem dlouho vidět. Horší je to v plné sezóně – tedy v zimě, kdy slunce dřív zapadá i později vychází.
Vzdálenosti v Maroku autem je potřeba neměřit českými zvyklostmi, protože je tam všude vybudována skvělá infrastruktura a silnice – hodně podobná Francii, Turecku nebo Íránu (obchvaty, klopené zatáčky, bezvadný povrch a šíře vozovky). Průměr nad 100 km/h je naprosto v pohodě autem s funkčními brzdami dosažitelný. Pokud je tam více proudová dálnice, tak i přes 120 km/h v průměru a více. Proto je nesmysl jezdit sběrnými taxíky, které nejezdí po obchvatech a zastavují kde se dá. Navíc jsou to 30 i víceleté rozhrkané Mercedesy a Peugeoty, často přetížené a přeobsazené mnoha osobami – takže už jenom kvůli technickému stavu se musí ploužit jak v Česku aviatici nebo v Polsku maluchy. Ztráta při takovém cestování resp. jalové nežádoucí noclehy při přestupech a čekáních pak anulují rozdíl ceny mezi „nezávislým cestováním“ a autem z půjčovny nebo využití profi cestovky. U profi cestovky je nevýhodou, že zastavuje a ukazuje to, kde jí z toho něco kápne a nezajíždí daleko od trasy, aby měl klient dojem, že toho stihl „hodně“. Takže se Zuzanou souhlas!
Tak jo Zuzano.
Cesta z Marrakech do Zagory určitě nemusí trvat 13 hodin. / No řeknu po pravdě, my ji jeli dva dny /. Ono záleží proč tam vlastně jedeš. V tvém případě sis prohlédla za čtyři dny Marrakech a chtělas vidět poušť tak jsi jela s místníma na dva dny na jih. Cesta by se mohla dát ujet v přijatelném tempu tak za 7 hodin + 4×15 min.na rozhlédnuti. Podvečerní hodinová vyjížďka „do pouště“ noc a ráno návrat zpět.
Je to určitě splnění snu a napoprvé obrovský zážitek.
Dneska bych si já půjčil auto a cestu naplánoval nějak takto:
1. den
Marrakech – Tizi-nTichka – za vrcholem odbočit v levo na-Telouet a dálem překrásnými kaňony do Ait Benhadou a dále do Ouarzazate – noc.
2.den
Prohlídka Ouarzazate / Taourirt/ zajet k filmovým ateliérům / stačí objet z prava a prohlédnout volně dostupné stavby – 3 areály – návštěva oázy Fint/na skalách podél řeky se vyhřívají obrovské želvy – najdi si kešku!/ a zbytek dne a přespání v Ouarzazate.
3.den
Ouarzazat-Agdz/uprostřed města malý pahorek s parkovištěm a krásný rozhled na palmerii – zastávka cestou v palmerri a procházka ve stínu palem mezi políčky – 8 km před Zagorou je kasba /jméno v případě zájmu dohledám/ kde je příjemné muzeum zemědělství a bydlení – obejit kasbu dokola a jakmile někdo vystrčí hlavu ze dveří vsomrovat se na prohlídku bydlení /je to pořádný zážitek – ubytování v Zagoře – pro otrlé a 4×4 západ slunce z hory Djabal Zagora.
4.den
Zagora-Tamergoute / hrnčířské družstvo – výroba keramiky – za Tizi-Beni-Selmane je po pravé ruce u cesty pahorek s krásným rozhledem po planině s dunami –
projet Mhamid stále rovno, až skončí asfalt pokračovat dokud nervy dovolí,případně 1 km dále začíná nekonečná planina menších dun / případně 4×4! offroud pískem – cca 60km Erg Chigaga. / – do večera zpět do Zagory.
5.den zpět do Marrakeche.
Zůstat déle můžeš, ale rychleji to nemá smysl.
Nebo třeba:
Zagora-Tarhbalt-Tazzarine-Alnif-Tineghir-Dades-Tourbist-Skoura-Toufrine-Imi-n-Ifri-Demnate-Ouzoud-Marrakech.
Ono možností jak cestovat je mnoho, záleží jen na každém osobně co vlastně chce.
V.
Zuzano,
ta poust za Zagorou, to je Erg Chigaga, ktera je velika asi tak 30-40km dlouhe a 10-15km siroke, vyska nejvyssi duny La grande dune je 105m.
Pak jsou tam nizsi duny Erg Mezouaria nebo tak nejak se to jmenuje, ty jsou nizke, kolem 60cm az 1 m.
Rozloha celkem vc. tedy hamady je v tech mistech za Zagorou – M’Hamid 70 km k Alzirskym hranicim.
Erg Chebbi vc. tedy hamady a okoli je cca 60 km od Rissani, kde vlastne to vse zacina az k alzirskym hranicim. Samotny Erg je cca 25km dlouhy a 10 km siroky, v mistech primo u Merzougy jen cca 5-8km. Nejvyssi duna tam je 150m.
Hejna turistu tam nejsou, to se neda rict. Ja to tu znam velice dobre a mam celkem prehled tedy. Zejmena ted, kdyz turistu do Maroka jezdi zasadne mene, nez jeste pred par lety. Hotely zeji dost prazdnotou.
Znam tedy oba ergy celkem dobre, byla jsem nekolikrat i v Erg Chigaga. Oba jsou hezke a zajimave, me osobne se vic libi Erg Chebbi a okoli, protoze krajina je rozmanitejsi, kolem Erg Chigaga je jen hamada vlastne.
V Erg Chigaga neni silnice tedy, ta konci v M’Hamid.
V Erg Chebbi silnice je, protoze od nepameti bydli lide u duny a proto je sem silnice, aby bylo pro mistni jednodussi dostat se sem. Coz ovsem neznamena, ze zde neni to napinave apod.
Pro PaV
Cesta z Marrakech – k prvním dunám za Zagorou je rovných 398 km / do M hamidu 450 km a k Erg Chigaga cca 510km /.
Takže 400 km za 4 hod. jsli střelil hodně od pasu.
Ostrava – Praha po dálnici je 360 km a s jedním „vyčůraním“ a podle předpisu to je 3 h 15min.
To bych chtěl vidět s tím Loganem v serpentinách v Alase.
Chi chi V.
Nejel jsem Loganem (tehdy ho měli jen bez klima), ale ani Porsche. Dostal jsem úplně nového Renaulta s kufrem – v Česku je to asi Thalia, ale vypadal větší a mělo to oproti ni vyšší výbavu i silnější motor – jel po dálnici i 200km/h, když jsme jim ho poctivě zajížděli, jak byla domluva. Nejel jsem to ani 4 hodiny, ale půlden se vším všudy – v poledne z Marrakese, cestou 4-5 zastávek na focení, oběd, tankování v Quarzazate s kávou atd. Bylo to na podzim a dojeli jsme do Khasby před Zagorou těsně, když se stmívalo.
Pubertálně se nechihotám jako Ty tvé bajce“…pro otrlé a 4×4 západ slunce z hory Djabal Zagora…“ – jak vidíš http://www.panoramio.com/photo/86632956 , v pohodě to zvládl i ten nášlápnutý kufrovitý běžný Renault:-) Kiš, kiš,
i bez otrlosti a bez 4×4 a jediného škrábance na úplně novém autu kdekoliv, i ze spodu:-) V Case na letišti si k tomu půjčovník dokonce skoro pak i lehl:-)
PaV,
tak to tedy bych chtela take videt, jak jsi jel, kdyz jsi zvladl Marrakech – Zagora za 4 hod. Jen 4-4,5 hod trva prejezd Marrakech – Ouarzazate a to i pro shared taxi kteri jsou proslaveni silenou rychlosti. Jedine ze sis spletl ted Ouarzazate se Zagorou ???
Kdyz pominu tohle, tak je i skoda jezdit rychle a nestavit, nekoukat apod., pro rychlou jizdu muzes je treba do Nemecka. Na koukani poznavani apod se jezdi do Maroka. Takze jet 2 dny z Marrakeche do Zagory je spravna doba. A dalsi den potom k dunam, tam zustat pres noc a i event. jeden den k vychutnani, protoze nejsi denne v pousti. Jinak to jsou v podstate vyhozene penize, jet nekam a nic nevidet. Nesouhlasi to?
pro – PaV
Uznávám jseš otrlý. Dost lidí by takové šutry odradily.
Já jsem šílenec, takže bych to určitě taky zkoušel.
Konec konců hlavně jako Khamlia nechápu smysl tvoji cesty po Maroku. Ty jsi tam prakticky nebyl.
A protože nemám rád namyšlené Pražáky – vyzývám tě!
Projedeme společně cestu z Marrakeche do Zagory za dodržování předpisů a jestli to zvládneš za 4 hod.zaplatím veškteré náklady na cestu já. Jestli ne – zaplatíš mi ten výlet ty.
Jinak seš srab a více nemá cenu se tady s tebou přít.
V.
Nepsal jsem, že kdekoliv (kromě Íránu, kde je foťák každých pár set metrů na většině dálnic) dodržuji předpisy:-) Pokud bych měl „dodržovat předpisy“, tak skutečně nemusíme ani závodit přes Atlas:D Btw. Zlín Praha jsem dával večer za 2 hodiny, Praha – Vídeň dtto, Brno – Praha těsně nad hodinu. Svědci jsou:-) To když ještě bývaly v Česku slušnější silnice a dálnice – a ne zpomalovací tankodromy jako posledních cca deset let. Prostě já když jedu (a dá se) tak jedu! A pak si teprve užívám mimo auto:-) Ale půlden (i s menáží a footagi) na Marrakesh – Zahora určitě stačí – to si klidně můžeme někdy zazávodit. A když mi bude pak v Zagoře kručet v břiše a nepřivezu čerstvý pěkný fotky, tak platím:-)
No nevím, nevím, shared taxi jsem předjížděl, ale nikdy mne žádné nepředjelo. Vždyť o i výše píšu, že stará přeplněná, vyklepaná herka – s dieselovým motorem ještě bez turba – jede asi podobnou rychlostí, jako v Česku Avia nebo v Polsku malý Fiat 126P:-) Tobě to může připadat jako „rychlost“, když má totálně zničená péra i tlumiče – a jede přes Atlas (i pouhou třicítkou) zatáčky potom po dvou kolech:D Stejně tak i bajkař Vláďa, když si to „metelí“ po super asfaltu líným offroadem, aby mohl „otrle“ pak ztéct Jebel Zagora:-) Asi jsem hodně už z cestování všude možně zhýčkaný, ale třeba Atlas mi vůbec neoslovil. A stavět jsme na fotky a oběd začali až po jeho projetí. Teď jsem se díval na další fotky z té cesty (tehdy jsem ještě neměl foťák s GPS) a celý po snídani jsme ještě šli dělat fotky po Marrakeshi, vybírat z bankomatu protože jim nefungovaly karty, pak teprve se sbalit a na parkoviště pro auto – a poslední jedna fotka toho dne je těsně před Zagorou. Oběd nám trval asi dvě hodiny, protože byl zrovna Rammadán a v restauraci jim to šlo jako koze pastva. Takže jsme leželi na kobercích a relaxovali, nežli nás (a další nepostící se cizince) obsloužili. Protože to byl poslední den Rammadánu, byly silnice vymetené a lidi se chystali na večerní oslavu, kterou jsme zažili pak v „družstevní“ Khasbě. Z toho důvodu si ten den jasně pamatuji (i kdybych býval nenašel fotky). Já když jedu tak jedu a nepřekážím ostatním a snažím se si držet tempo – a když odpočívám (nebo poznávám), tak odpočívám (nebo poznávám). Proto musím mít zákonitě dvojnásobnou rychlost, nežli hrkající se shared taxi nebo Vláďův offroad.
Na cestu „zpátky“ jsme za pár dnů na to vyjeli okolo 10 hodiny a obědvali jsme v Agadiru. A večeřeli už v Essaoiře. Agadirem jsme se i chvíli projížděli a procházeli. Cestou do Agadiru jsme taky měli průměrnou rychlost přes 100 km/h, protože jsme si to spolu medili, jaký jsou v Maroku (oproti Česku a Východní Evropě) nádherný silnice a skvělý značení:-) Jediný pomalejší úsek (ještě víc, nežli přes některá místa v Atlase) byl přes jeden povrchový důl. A taky jsme se stavovali 2x na půl hodiny na kafe. Čím víc času ušetřím v rychlosti na cestě, tím víc můžu pak poznávat místa, co mne zajímají. Anebo o to déle kafovat, či jinak debužírovat a pozorovat lokály okolo:-)
Tak něco takového opravdu nebudu komentovat.
V.
Proč půjčit 4×4 v Maroku?
http://www.stream.cz/uservideo/802012-maroko-cesta-z-mhamidu-k-dunam-erg-chigaga
Je to úryvek ze 140km cesty z Mhamidu k dunám Chigaga a zpět. Před dvěma roky jsem to zkoušel s F. Puntem z druhé strany od Foum Zguid. A fakt to nešlo. 1,5 hod jsme vyhrabávali auto z písku. Vím že jsem tak trochu blázen.
V.
Tak něco takového opravdu nebudu komentovat.
🙂
Ahoj,tak jsem tedy dala na vase rady a pronajala jsem z casablancy letiste v noci auto na 4 dny a vracet ho chci v ouarzazate na letisti vecer.napada vas ejaky pekny okruh ktery se da za ty 4 dny udelat a skoncit v ourz?odtamtud me napadlo pak jet na ty duny,asi do erg chebi kdyz to khamlia tak doporucuje.budu z toho urcite unesena jelikoz jsem v pousti niky nebyla.taky jsem se chtela zeptat na neco ohledne jidla.jsemvegetarianka a kvuli koznim problemum se vyhybam i mlecnym vyrobkum.budu mit problemy se najist v restoskach?dik
Jinak mam stejny problem,o kterem se uz tady psalo ohledne odlitani z casy.zpet namto leti v 6 rano,takze hold asi prespani na letisti,snad jim to nebude vadit
Tak to vidíš, radili by Ti otrlé 4×4 na Zagorské „velehory“ a odvoz a návrat na letiště uprostřed noci a nad ránem neřešili. Vrchol Velehor a parkoviště pro nafoukané Pražáky, co pohrdnou otrlým 4×4, je tady +30° 19′ 6.35″, -5° 49′ 15.24″ . Jeden příklad rozhledu v Panoramio odtamtud jsem dával o něco výše. Stojí to tam za to! Další Must see jsou duny za Zagorou +30° 14′ 24.76″, -5° 36′ 2.65″ . Důležitý krok je pak se seznámit s Berbery a oni Ti ukáží hodně zajímavá místa v jejich podzemních Khasbách a na usedlostech. Sama se tam těžko budeš dobývat. Důležitá je i alespoň minimální znalost hovorové francouzštiny, abys pochopila, o co jde a co Ti vyprávějí. Někteří místo francouzštiny umí velice slušně španělsky (patrně vliv španělské okupace). Není ani špatné si předem připravit pár berberských zdvořilostních výrazů. Hodně to prolomí ledy! O arabštinu mi připadá se snažit je skoro po celém Maroku zbytečné. Anglicky umí zato jen naháněči a v recepcích hotelů! Jinak téměř (naštěstí) je tam angličtina nula, takže i to přispívá k dosavadní skvělé turistické „neošoupanosti“ Maroka. A franština je tak krásná! Naštěstí jsem sedě už v letadle vedle hodně fajn borce, který mi rychle rozmluvil a ještě nějaké jejich specifické výrazy procvičil. Abych pak mohl po výstupu z letadla po pražsku na Marokánce machrovat. A po pražsku z nich vytáhnout nové auto jen za 400 Kč/den:-)
Pokud se chceš ubytovat v zemědělských „podzemních“ družstvech-kibucech, je to bomba zážitek! Kam se hrabe Izrael atd. Budeš nošená na rukou a připadat si jako orientální princezna, jak pěkně to mají pro hosty vybavené. Ze silnice to vypadá jako zbořeniště a uvnitř se Ti o to víc pak zastaví dech. Když jim jsi sympatická, udělají Ti zadarmo okruh po jejich podzemní komunitě – škola, střední škol, manufaktury, nemocnice, palmerie, různé sýpky, strážní protipožární věže a zařízení atd. atd. Jen nepočítej s angličtinou a vezmi si s sebou nějaký ukazovací slovník na odborné výrazy – nejl. z francouzštiny nebo španělštiny. Ať ty všechny ingredience, rostlinopisy a další zákruty si odneseš jako skvělou vzpomínku.
Všude musíš ale hned deklarovat, že jsi pravá nefalšovaná nafoukaná arogantní Pražačka a nerozjíždíš jim příjezdové komunikace ve 4×4 – ostatní Čechy zásadně nežli Pražáky neberou a posílají je místo toho na těžké offroadové terény na velehory Jebel Zagora.
Když jsi to s autem obrátila, tak si nech Marrakesh (ve skutečnosti je to umělá reservace o velikosti asi jako máme na 4×4 venkovany starý střed Prahy od Prašné brány ke Karlovu Mostu – okolo je moderní město až západoevropského střihu!) až na konec. A na letiště do Casy doraž posledním možným vlakem. Nebo přespi v letištním hotelu (tuším, že tam provozovali i shuttle s letištěm). Hlavně ale nabifluj fráninu a pár berberských frází, ať si to tam pořádně užiješ:-)
S přespáním na letišti v Case ti neporadím, ale nám se stalo V Indickém Dilí, že nás nepustili na odbaveni dříve jak 5 hodin před odletem a ve vestibulu nebylo kde lehnout. Jsem si ale téměř jistý že třeba v Marrakechi na letišti před odbavením není ani pořádně kde sednout.
Severněji nad Marrakechem jsem nebýl, ale na tu vzdálenost bych počítal se 2 dny.Druhý den bych přespal v Marrakechi a při té přiležítosti navštívil alespoň večer naměstí a dla čaj někde na střešní terase s rozhledem. Třetí den bych dopoledne alespoň nahlédnul na suky, nebo třeba na koželužnu.Kolem poledne vyrazil dál a podíval se k vodopádum Ouzoud.Ty se mi hodně líbily. Přespal bych v Demnate. Ráno se vydal na přejezd Atlasu. Asi 6 km za Demnate je IMI-N-IFRI. Je to kaňon procházející obrovskou jeskyní a asi 300m po proudu je původní Berberský hliněný most / horší přístup kolem vody.Cesta Atlasem se sice uzoučká cesta a občas jen vyjeté 2 koleje a vede až téměř do 2.500 m ,ale jsou tam nádherné scenérie s 4.000 m vrcholy , zastrčené vesničky, projíždí se nad 300m srázy.Pro mne tam je i jedno nejkrásnější místo v Maroku. Je to 130 km serpentinami, ale zato zcela bez turistů. cca 4 hodiny
cesty. Vyjedeš u Skoury – přesněji 18 km od Ouzarzate. Jestli ještě stihneš Ait Benhadou, záleží na tobě. Ale tam se dá dojet už autobusem. Ta cesta horama se ti bude zdát trošku bláznivá, ale opravdu stojí za to.
V.
Vlado a tou cestou pres atlas myslis cestu autem? Videla jsem to na mape a lakalo me to…dik
Iveto,
za prve, necti moc co pise PaV, je to trochu hodne prehnane takze jeho rady by ti uskodily spis nez pomohly.
Vlada je vic konkretnejsi a rozumnejsi.
4 dny na cestu z Casy do Marrakeche – zbytecne pujcovat si auto uz v Case. Lepsi napr. odjet vlakem do Fesu a pujcit si auto tam. Pak ty 4 dny ti na cestu pres Erg Chebbi do Ouarzazate budou stacit.
Ty pak odletas z Ouarzazate, nebo proc budes vracet auto tam?
Khamlio, v čem by jí uškodily mé rady?!
Že by nečekala až do rána na letišti?!
Nebo nemusela pak v sedě čekat mnoho hodin přes noc na ranní odlet?!
že by neutratila zbytečně 300-400% navíc za nezbytně „otrlé“ 4×4?!
Vyrábíte tu z Maroka neuvěřitelnou rozvojovku. Přitom je to v mnoha ohledech i rozvinutější země, nežli Česko.
Rozplýváte se tu nad každou dírou „někam“ či kaluží a strouhou a přitom nejste schopni poradit lidem a upozornit je na největší úskalí v jejich plánech, které jim je pak mohou zkomplikovat a zkazit. Díry „někam“ (i kaluže a strouhy) jsou si po celém světě podobné jako vejce vejci. Komunity lidí a jejich kastomy jsou ale všude naopak jedinečné.
Konkretizuj jedinou moji informaci, která by jí uškodila, prosím!!!
Ahoj cestovatelé po Maroku.
Chci poprosit o radu. Chtěli bychom si v Tangeru zapůjčit auto a vrátit ho v Marakéši. Máte někdo zkušenosti s půjčením vozidla od místní půjčovny? Můžete mi nějakou doporučit? Díky za odpovědi. D.
Začátkem dubna jedeme okruh po Maroku v terénním speciálu – přes Atlas, ale je varianta i při pobřeží, nakonec pak na sever přes královská města a cedrové lesy atd.Známe Maroko dost dobře (letos jsme tady přes 4 měsíce), stanujeme na jedinečných místech s výhledy, navštěvujeme místa mimo obvyklé cesty. Kdo by se chtěl přidat, může mi napsat na email, pošlu podrobnosti.
Berberka:bereme stan,muzes mi dat tvuj email…chci jen info,dik
Iveta: email najdeš pod mým jménem, ozvi se, můžu poradit. Zdravím ze slunečného pobřeží jižního Maroka 🙂
Tak studuju mapu a napadl me tento okruh s vracenim auta po 4 dnech v marrakechi.z casablancy do beni mellal,tam zustat pres noc, pak v kasb-tadla zatocit smer do hor a jet pres imlichil bud do rich nebo tinerhiru, v prvnim pripade pres er rachidiu dolu do merzougy nebo v 2.pripade do erfoudu a dolu do merzougy.pak erg chebbi,mozna pak autem pres cestu v3douci pres rissani do tazzarine??pak ouarzazare a okoli a konec v marrakechi…je to schudne na 4 dny?co si o tom okruhu myslite? Dik
No nakonec se mi to booknout po netu proste nepodarilo takze na auto kaslu a proste preckame na letiste v casablance a pak do marrakeche, kde se chcem zdrzet jen na jednu noc, dolu do ouarz.a tam to auto zkusim pujcit na 4-5 dni.do essaouri chcem urcite a pak teda ten vystup na toubkal…to by mohlo na tech 14 dni stacit
Nakonec se mi nepodarilo zadne auto s mymi pozadavky sehnat takze noc hold preckame na letisti a rano pak rovnou marrakech,jedna noc tam a hned po snidani do ouarzazate a tam to auto zkusim pujcit na 4-5dni.essouiru chcem urcite videt,par dni na pobrezi,pak toubkal a budem radi ze se do 14 dnu vejdeme.:)
Neházej flintu do žita:-) Možná získáš na letišti uprostřed noci podobnou láci, jako já. Času budeš mít dost a oni se tam nudí, když čekají na vrácení aut od co nejrannějších odletů.
Essaouira je prima někdejší portugalské koloniální hnízdo, ale nejsem si jistý, zda je tam toho na více, nežli 1-2 přespání. Skvělé jsou čerstvé ryby v přístavu, které Ti na požádání usmaží před Tvýma očima + posezení pro turisty na ulicích. Když je zaujmeš, nalijí Ti i celkem slušné marocké víno – jen ale do čajových kalíšků, aby neměli problémy:-) A Agadir je copy+paste jiných resortů všude na světě. Jinak mi nic na pobřeží mezi nimi rozhodně neučarovalo. Typické větrné pobřeží relativně stále chladné díky Kanárskému proudu ze severního studenějšího Atlantiku:-(
Co je skutečně nádhera je právě to údolí řeky Draa. Je to berberský kraj, berberská města, včetně Zagora a okolní berbery osídlené pouště, hory a nádherné duny.
Když nestihneš Marrakesh, o nic bombastického – kromě disneylandového zakonzervovaného pidi centra – nepřijdeš. Ale Zagora a okolí stojí za více dnů – být na Tvém místě, dal bych si na Zagoru 3-5 dnů nebo až týden. A doopravdy splynul s místními, protože jinak poplaveš jen po povrchu a odrbou Tě „po jejich“ tamní naháněči, sběrní taxikáři a průvodci…
http://www.economycarrentals.com/CarSelection3.aspx?x=634998088838247221 a opravdu ještě zkuste rozmyslet auto na celou dobu, ušetříte spoustu času, ne víc dní je samozřejmě i výhodnější cena.
Tak nam drzte palce,dnes nam to leti do te casablancy,dam vedet jaky byl nocleh na letisti…a na erg chebbi urcite jedem a autem pres atlas…tak zatim pa
Iveto, tak to drzim palce a napis pak, jak se libilo a jak to vsechno slo 🙂
Odlitame znovu z casablancy ale jde mi o to ze prilitame do casablancy 29.3. Ve dvanact v noci…proto si chci pujcit auto tam na 4 dny a prijde mi zbytecne ho vracet v marrakechi kdyz muzu vyuzit toho, ze se autem dovezem do ouarzazate a tam uz budeme cestovat po svem jak jsme zvykly…to byl muj plan.napad s autem mi to prisel dobry, chci ho jen na par dni, trochu pocestovat a pak jezdit busama.jinak co ta cesta po pobrezi, z casablancy do essaoueiry, tam nic peknyho neni? Jsem prazanda co bydli v londyne mimochodem;)))
Myslím, že to co uvažuješ jde projet asi takto:
1den. Cassa – Beni Melal / Ouzoud v pohodě stihneš/
2den. Beni Melal – Tineghir /o cestě jsem posledně taky uvažoval, ale v průvodcích je popisovaná jako rozbitá kamenitá pista – s touhle cestou ti tady poradí jedině Charles
3den Tineghir – Erg Chebi / snažil bych se ji projet co nejrychleji, aby zůstalo alespoň odpoledne a západ slunce na dunách
4.den Erg Chebi – Ouarzazat / je to docela nezáživný průjezd pustinou – V Alnif je pěkná kasbah a za městem můžeš pohledat ve skalách trilobity. Docela pěkný je středeční trh v Tazzariné
5.den Ouarzazat – Marrakech / počitej 4 hod pohodové jízdy, navštív Ait Benhadou a pokračuj dále do hor. Cesta se po 50 k. napojije na asfaltku do Marrakeche – moc,moc pěkné
Projet rychleji to nemá žádný smysl. Už tak prosedíš celý čas v autě. Ale stojí to zato, uvidíš prakticky všechno, i když jen z „letadla“.
Proč to chceš stihnout za 4 dny? Přidej dva dny a máš nádhernou pohodovou cestu.
Dávej pozor při půjčení auta. Sehnat Renault Symbol / u nás Talie/ za 400,- Kč/den nemusí byt výhra, ale riziko. Záleží jestli je auto vůbec pojištěné, výše spoluučasti,a hodně podstatné je jestli spoluúčast máš jako depozit na kartě, depozit v hotovosti, nebo máš auto úplně bez spoluúčasti. Problémy s autem jsem už řešil mnohokrát a je obrovský rozdíl dohadovat se v USA, SAE,nebo v Indii / příp. arabských zemích. I když jde jenom o peníze.
V.
Vláďo, ono to s tou Thalií za 400,-Kč na den nebude tak žhavé, viz http://forum.airways.cz/viewtopic.php?f=62&t=4310&hilit=maroko#p84507 asi dvanáctý příspěvek 🙂 tam PaV při dobré paměti uvádí cenu 2500 Dh za týden a podle počtu noclehů to možná bylo jen 6 dní. A pak už ta cena vypadá jinak.
Jo Ivakut, ono to s tou pravdou nebude asi celé tak žhavé:
– auto 2500 x 2,4 = 6.000,- Kč a na 6 dnů je fakt 1.000,- Kč/den. Před 2 lety jsem měl Punto za 30E bez
spoluúčasti a bez Depozitu / v Agadiru/
– Ta ksbah u Zagory kterou tak chválí se jmenuje Kasbah
Ziwana a stejně tak se jmenuje i hotel v ní. Není žádný problém ho najít, stačí kouknout na Booking.com, nebo přiblížit Google map. Je to hotýlek s 2 pokoji, ale bazén který je tak chválený jsem tam fakt neviděl a cena je pro dva 780,- Kč. /no pravda jenom jsem tam nakouknu/
Jako tip je to opravdu paráda, prohlídku kasbah opravdu doporučuji. I muzeum je moc pěkné, a jsou tam nádherné popisky v angličtině a franině.
Ovšem za prohlídku takové parády v noci s baterkou bych mu vynesl ortel smrti.
Že kecal, že auto měli bez šrámu a ve skutečnosti řešili šrám na nárazníku …..
Na jeho obhajobu musím přiznat že ze 7x půjčení auta mimo evropu jsme ho vrátili bez škrábanců jen jednou.
V.
Bazén tam je, kdybys dolistoval až na fotky na odkazu, co Ti dala sem kolegyně, našel bys ho:-)
2.500 marokánců to bylo i s depositem, který mi vrátil na kartu, když jsme mu auto předali bez škrábanců a kvalitně „po pražácku“ a letecky zajeté.
Dneska možná je už i tenhle kolchozní hotel v Bookingu a se souřadnicemi, tenkrát to tak jednoduché ještě nebylo. Navíc končil Rammadán a hodně jich po cestě bylo zavřených, protože ještě nezačala sezóna a personál slavil v rodinách.
Berbeři nám pak ukazovali další v okolí Zagory, které bychom také na první pohled si asi nevybrali nebo jednoduše nenašli – ale uvnitř byly skvostné! S krosnou na zádech to v žádném případě neoběháš, najatý taxikář Tě zaveze kam bude chtít on:-)
Každé auto, co jsem si kdekoliv půjčil (v pouštních zemích, pralesech apod.) jsem vždy vrátil bez ztráty květinky. Přesto, že jsme třeba na Fidži spadli s ním do pralesa – řídila přítelkyně a museli nás přijet vyprostit vojáci. Žádný šrám nepřibyl, protože jsme ( jako nefalšovaní nafoukaní Pražácí) asi miláčkové štěsteny 😀 Kde to není obligatorní (mimo Evropu, zejm. Západní polokoule a Pacifik) se ani nenechávám v půjčovnách pojistit. Dávám jim americkou kreditku a doufám, že by to v případě potřeby za mne banka a její pojišťovna vyřídily.
Noční prohlídka khasby byla nejlepší, protože přes den jsou rodiny ve školách, v práci, v palmeriích atd. Večer se nám všichni věnovali.
Pokud Tebe škube každá půjčovna, chybí Ti asi správná pražácká výchova – kdybys do mne tak neryl, poradil bych Ti, jak na ně:-)
V kolchozním hotýlku to nebyl žádný pokojíček, ale pořádně velký a prostorný apartmánek- na metry určitě studio. V noci ani nebyla potřeba pouštět klimačka, jak tam bylo v tlustých zdech parádně:-)
P.S. Teď jsem se tomu kolchoznímu ubytku ještě chvíli věnoval – určitě to není to, které jsi našel na booking.com Proto jsi měl problém s tím bazénem. Ani z Google Maps ho nejsem schopný teď už zatím přesně identifikovat…
S tím autem – já měl teďka z Ouarzazate půjčený na 5 dnů Logana za 1250 MAD (250 MAD/den) s pojištěním bez spoluúčasti a bez depozitu na kartě.
http://www.holidayinncars.com/
Ha to vlákno se ti ztratilo!
Já chtěl mrknout na fotky a ono nic. Škoda.
V něčem budeme podobná nátura. Ja zbožňuji místa bez turistů a Marocké kasbah jsou neuvěřitelné.
Mimo Zagoru jsem byl v kasbah v Rissany, Ouarzazat, Alnif … ale jestli někdo chce vidět opravdu tipický život v nich bez cizích vlivů, zajeďte do některé v okolí Taty, nebo až do Assy uplně na jihu.
Pokud jde o domorodce:
My jako Evropani jsme v Maroku opravdu chodící peněženka.
Udělali jsme si to ale sami.
Domorodí Berbeři nemaji turisty rádi a vyhýbaji se jim!
Pokud dáš někomu 50 dir. že ti něco ukaže, ubližuješ mu. Zjistí že takový balík jednoduše vytáhne od turistů a přestane mit zájem něco dělat. Výsledkem je potom pokřikování a věčné natahování ruky.
V.
Neztratilo, fotka naseho bazenu a appartmanu v kolchozni khasbe je tady: http://forum.airways.cz/photos/atlas/morocco_001.jpg
Ukazal bych Ti jeste krmi pro Bohy, kterou nas marocti kolchoznici zahrnovali, ale pritulkyne zakazala verejne publikovat fotky s jejimi autorskymi pravy:-(
Chodici penezenka jsi vsude, kde ji nechas ze sebe udelat. Proto je dulezite se skamaradit s mistnimi. Kolchozy a druzstva jsou na to nejlepsi a nejuprimnejsi zdroj! Kdyz chci neco za nejlepsi pomer cena/vykon jdu si zavyletit, najist, pobavit nebo informovat do druzstva – a je jedno, jestli je to rybarske druzstvo v Australii nebo zemedelske na Fidzi ci datlarsko-khasbovske u Zagory. Vsude je to pomer cena/vykon pak za 1a!!! Na cestovky, nahanece, taxikare a podobne otviraky na chodici penezenky po prazsku zvysoka kaslu – druzstevnici je nas cil 😀
Yveto,
to co pise Pavel zni rozumne, ale je to stejne kolem nejakych 1300km, na 4 dny je to hodne.
A mysli na to, ze presto co pise PaV tak se v Maroku neda jezdit rychle, je to i blbost. Navic dost policejnich kontrol, takze i risk platit. Pocitej denne tak s 300km vic toho nezvladnes, chces-li byt rozumna.
Essaouira stoji za podivani, je tam i stara portugalska pevnost take
Ja si obvykle pujcuji Logan Dacii, ta jo dobra, stoji kolem 30EUR na den, takze to je slusna cena.
P.S. pardon, jsem popletla jmeno – nemela jsem na mysli Pavla, ale Vladu 🙂
Ahoj. Napšeš mi prosím, co v Maroku nevynechat, kam se podívat a i bez návalů turistů.
děkuji
V.
Dotaz byl vyse, pro chronolgickou prehlednost odpovidm tady: prima cesta z Beni Mellal do Tinerhir neni. Je nutno popojet do Kasba Tadla, tam odbocit na El-Ksiba a pokracovat na jih po asfaltu do Imilchil, Agoudal, Tamttatouche, Gorge de Todra a Tinerhir. Velmi doporucuju protoze je to neturisticka oblast napric krasnou horskou prirodou. z Imilchil je 6 km snadne pisty k jezeru Iseli (Lac Tiseli je u silnice). Prujezdne kazdym autem.
Charles,
jaka je cesta z Rich pres Imilchil do Tinerhir? Je to sjizdne normalne a je to tam hezke? Ne moc nahoru dolu? To moje auto tady je uz chudinka dost ponicene a tak ho musim setrit, aby vydrzelo jeste nejakou dobu. Dik.
Rich – Imlil – Tinerhir je asfalt sjizdny kazdym autem.
A co cesta ze Skoury na Denmate, neni to dost vysoko? Koukam, ze je tam nejake sedlo pres 2500 m.n.m. Jak to vypada pres Vysoky Atlas tudy? Diky….
Nejhezčí cesta přes Atlas, asfalt, potkali jsme i karavany, po zimě jsou ale místy sesuvy půdy přes silnici. V polovině cesty doporučuju pěší výlet do vesnice Magdaz, najděte si fotky. V Toufghine dvě ubytovny, za Ifoulou směrem k Magdaz další.
Jen doplnim Ivu: vcera jsem jel tou cestou (308) z jihu uz od Ouarzazate na sever. Za sedlem je jedno misto v delce asi 150 metru velmi poskozene vodou, je to prujezdne i normalnim autem, ale krokem. ,Pokracovali jsme kolem Assif Tessaout, odpoledne bylo v horni casti – jak v Magdaz tak i dale az do Azemri, skvele svetlo na foceni. Pista ale neni pro normalni auto s malou svetlosti, a prejezdy pres Assif Tessaout byly plne vody (tani snehu) a jelo se na 4×4 redukci. Nicmene: fantasticky kout…!
Přidávám se k Charlesovi a ivakut.
Cesta ze Skoury do Demnate je pro mne nejkrásnější v Maroku. Cesta je z převážné části vyasfaltována až na pár useků poničených sesuvy. Je to 130 km uzoučké a klikaté cesty horama, několikrát až téměř do 2.500m. Jel jsem to letos 1.2. a 12.2 sníh byl až na vrcholcích od cca 3.000m. Příští rok to plánuji projet i s malým osobákem. Nevidím v tom problém.
K srdci mi přirostlo tohle místo – 31,54783S,6,97708Z
já si to pamatuji jako „Maču pikču“. Neví někdo jak se tá vesnice pod cestou jmenuje? Při druhé cestě jsme sjeli až dolů a byl to parádni zážitek.
V.
Moc rád bych se na přelomu dubna a května (mám volno od 28.4. do 24.5.) vydal cestovat do Maroka. Bohžel nemám vůbec žádné zkušenosti a ani nikoho, kdo by jel se mnou. Nenašel by se tu někdo, kdo by chtěl jet a nebo by mě vzal s sebou? Jsem 37-letý pohodář , dobrodruh. Prosím o jakékoli info nebo nabídku. Díky
Ahojky, letíme ve třech, 4.5. Klidně se můžeme potkat… Kdyžtak napiš, co máš v plánu, něco o sobě na
Li******@gm***.com
My tam letíme od 10. května na deset dní.. Jestli se chceš přidat, napiš.. Nebo nepiš sem a zkus to na seznamu v seznamce , v kategorii hledám spolucestujícího.. Nebo si tady založ vlastní téma, že hledáš spolucestujícího..takhle když to přidáš sem, tak to za chvilku v těch zprávách zanikne.. Ale v globále se nemusíš bát jet tam sám, stačí koupit letenku a vždycky tam někoho potkáš a přidáš se třeba k němu, buď už někde na letišti, v letadle, nebo někde v Maroku..))
A kolik vás jede a kam? Jaký je program? Pokud by to šlo, rád bych se připojil. Napiš, prosím, kdyžtak na email. Díky
Poletíme tam čtyři.. Ještě to s něma musím probrat.. Jestli chceš, napiš něco o sobě , odkud jsi a jestli jsi už někde cestoval a navíc co uznáš za vhodný třeba.. Napiš mě tedy ty na mail pls, jestli budeš chtít.
Ahoj všem, rád bych se na vaše zkušenosti ohledně směňování dirhamu. Je nejvýhodnější si s sebou vzít do Maroka eura(popř. jinou měnu)a na dirhamy směnit a v místní směnárně? Díky moc předem
NENI PROBLEM EURO-DOLLAR NEBO LIBRA
ASI NEJLEPSI JE VISA-A VYBRAT AZ NA MISTE V BANKOMATU
Vzít Euro, na letišti ho vyměnit za místní měnu a zpět zase na letišti to směnit zpět na Eura když něco zbyde.. Tak to většinou dělám..
Jasně, to jsem si myslel. Díky. Hezkej den 😉
Ahoj,
take se potrebuji zeptat na dulezite info kolem pouste.
Chceme jet s kamosem letos do Maroka v Srpnu. Nemame veci, takze jen na prestrojeni neco a mozna bych max mohl mit deku. Spacak ani tahat nechci. Po EU jsem uz ruzne byl a vetsinou vydrzel i trochu zimu.
Jde mi spis o tu Saharu. Prevazne kde tam mohu nejlepe spat pod sirakem?
Tedy proste dat si neco pod sebe a jen tak lehnout? Je to lepsi pobliz Atlantiku? nebo nekde u cesty?
Co hmyz? Muze me lezicimu, spicimu ublizit napr skorpion?
Nechcem jet az uplne dolu spis jen cast pouste.
Jaka je tam teplota pres noc? V pousti jsou teploty v noci rozdilne ale v Sprnu by snad nemusela byt takova zima?
Pote smerem na sever by to snad mohlo byt ok. Nechceme spat v hotelech ani hostelech ani u lidi a jen vyjmecne v kempu.
Prosim napiste jak to tam je, dekuji.
Jeste dodatek…
co komari? obtezuji hodne? Je tedy lepsi mit nejaky repelent? Moskytieru? Do pouste nosite tam spis dlouhe kalhoty?
Jak jinde pisou:
Velmi důležitý je pro pobyt v teplých oblastech oděv. I když se vám to bude zdát možná nepochopitelné, ale v poušti by měl člověk při dlouhodobém a namáhavém pobytu nosit oblečení zakrývající celé tělo. Obnažené části totiž podléhají mnohem rychlejšímu úniku vody než zakryté. Nejlépe vám poslouží lehká košile s dlouhými rukávy a dlouhé volnější kalhoty. Zabráníte tak nejen nadměrnému odpařování, ale i případnému spálení pokožky. Ani když je oděv propocený, neměli byste ho ze sebe sundávat. Navlhlá košile účinně chladí a vypařování vody se o něco zpomalí.
U Atlantiku je v Maroku chladno a větrno, ale v srpnu to může být už a ještě osvěžující. Určitě si vezmi alespoň lehoučký stan, protože jak se na poušti mění večerní a ranní teploty, tak hodně profukuje. Stačí, když se podíváš na obydlí domorodců, jak jsou zasypaná droboulinkým pískem a jak je vegetace mimo závětrná místa zdevastovaná!
Stan Ti vyřeší i obavy před moskyty a další havětí.
Btw. kempy jsou v Maroku skoro stejně drahé, jako ubytko v levnějších zděných obydlích. Do pouští si beru co nejvíce oblečení od Aigle, má senzační materiály na košile – je to taková bavlněná fáčovina, ale naprosto pevná a vydrží i hodně let, UV záření a spoustu vyprání. A hlavně věci od Aigle skvěle vypadají a dají se brát i na jachtaření, pro které jsou primárně určené. Aigle vyrábějí Francouzi, kteří to i díky kolonialismu vyladili do poslední nitky, švu a knoflíku. Kraťasy mají i zvláštní speciální „šnůrky-ověsy“, které také během pohybu odhánějí automaticky případnou havěť z lýtek. Kombinuji to s Vaude oblečením do hor – je také velice pevné a odolné – i když není (stejně jako i Aigle) nejlevnější. Navíc třeba fleecovky i fleecové kalhoty od Vaude mají obrovský objem materiálu („maso“) a přitom jsou lehounké, co se týká váhy a skvěle propouštějí páry. Nosím je i v parném létě, když nepříjemně fouká a potřebuji se při tom i krýt před sluncem. A samozřejmě díky tomu se dají i rychle vyprat i usušit. Je to taková „peřina“ s s sebou i kamkoliv do letadla, na loď atd. Díky té „mase“ a tloušťce materiálu, Ti to neprokousne většina moskytů až na kůži a ušetříš za repelent – i když se nehýbeš nebo v tom i v noci spíš a není zrovna nejtepleji.
Není to zrovna levná sranda, ale vyplatí se to – a vydrží to x let a velká namáhání. Zkoušel jsem už cokoliv od jiných firem, ale vydrželo to tak pětinu času, co tyhle značky. A ještě to vypadalo po častém používání i strašně otahaně:-(
Dekuji za odpoved ale toto mi bohuzel nepomuze 🙁
Protoze to obleceni si stejne nebudu schopen koupit a co se tyce stanu tak ten nikdo tahat nebudem chtet.
Ten pisek hold preziju.
Jak je to tam s adresou po prijezdu?
Chteji pry nejakou vyplnit, staci napsat nejaky hotel nekde?
Nejakou si najdu a vyplnim.
http://cestovatel.miracky.eu/cesty/maroko/
určitě si najdeš nějaký info, spali pod širákem, i když ne v srpnu 🙂
Komára jsem snad v Maroku ani neviděla, škorpióny taky marně hledáme…
Ubytování píšu hotel Ali, je to nejkratší.
Dekuji.
Jestli to byla poust tak zajmave pokud tam nebyl skorpion. Tak tim lip. Dekuji za to info s hotelem.
ahoj.tak jsme v maroku a pronajatym autem za 20L den jsme to pekne projeli atlasem.urcite dopirucuju udoli bou goumes…to ma clovek pocit ze je v avataru?:)jeli jsme pres imlilchil dolu do todra gorges, tak jsme si dali trek kolem todry.pak do pouste,merzougy,kde jsme s nasim osobackem zapadli do dun.spacak i stan silne doporucuju.vetsinou za stan,dve osoby a auto platime 50 dh.chceme zkusit wild camping kolem pobrezi.dam vedet
Ivetko , napiš pls kde jste pujčili auto, od místní nějaké půjčovny a nebo už jste měli zamluvené z domova? Je to pojištěný? A co je k tomu půjčení tam v Maroku potřeba?
..letím tam za měsíc, tak budu rád, když sem napíšeš co zažíváte..) Jinak super, díky..)
Komaru ja v Maroku videla a byla i postipana az to nebylo hezke 🙂 v dubnu kvetnu i cervnu poletavaji. A skorpiony jsem videla take, vickrat, to vse v pousti v Erg Chebbi, ale jsou urcite i jinde, ne jen tam. To jen ten co mel stesti, tak je nepotkal.
Vyskytuje se tam i hodne jedovaty pavouk Max, ale nevim jak se mu rika jinak, takhle mu rikaji mistni. Takze kdyz po tobe leze, nehybej se a nech ho prelezt, jinak kousne a je to horsi nez kousnuti skorpionem, kdy mas-li kliku tak prezijes.
Jake mas pocasi ted Ivetko? V Imilchil hlavne jake bylo?
jinak jezdit s normalnim autem do dun je trochu neopatrne, hlavne ze jste zase vyjeli ven :).
Khamlia: hmm dekuji za info konecne i z opacne strany ze tam skutecne i takovej pavouk je ble 🙁
Tusim ze by toto melo byt hlavne v pousti. Neplanujem teda jet az tak hluboko a pote to treba otocit na sever.
Doplneni k ruznym potvurkam, ktere je tady mozno potkat:
Ten pavouk, s malou cervenou kresbou na hrbete, se vyskytuje hojne i ve Francii a ve Spanelsku, je to Lactodectus mactans neboli cerna vdova, a drzi se spise v blizkosti obydli. A je plachy, jako ostatne i tolik obavani skorpioni. Svetle zluti maji jed silnejsi nez cerni. Jsou to nocni lovci a pres den se schovavaji pod kameny. Kdyz strcis ve dne ruku pod kamen kde je schovan, tak bude svuj ukryt branit a riskujes bodnuti, je prakticky nemozne na neho „omylem“ slapnout. V noci ve spacaku, i ulozen primo na pisku, neriskujes nic, jsi prilis velky nez aby utocil jako na „korist“. Nanejvys ho za ranniho chladu najdes pod spacakem, kde hleda za ranniho chladu trochu tepla. Stalo se mi to dvakrat (Libye, Niger)a dvakrat jsme se rozesli bez konfliktu… A rano vyklepej boty, pro skorpiona vyborna skrys kam se k ranu uchyli. Pisecna zmije je taky placha a jako kazdy had, ktery se citi byt ohrozen, pred utokem dava vystrahu. V Ergu Admer u Djanet jsem jednou rano kolem spacaku objevil nocni stopu – povestne sikme cary na pisku – pisecne zmije, ktera se mi obloukem vyhnula. Obecne se da rict, ze pravdepodobnost kousnuti ci bodnuti je zadnebatelna pokud se clovek podiva kam strka ruku a na co slape u krovi kam se jde vycurat.U more jsou meduzy, i s nekrotizujicimi vlakny, v pisku schované ryby-kamen s toxickymi trny atd. a tisice lidi se radostne vrhaji do vln. Takze si s tim hlavu nelam….
Jejda, ted vidim, ze jsem byl nepresny: Latrodectus lactans je SEVEROAMERICKA cerna vdova, ten marocky pavoucek je ze stejne rodiny, ale nezustavaji po nem vdovy!!! Sorry…!
Každý had nedává ‚výstrahu“ před uštknutím! Někteří se ani neodplazí – nejen před autem a narůstajícími kroky a vibracemi. Je to dáno mírou agresivity, která ale nemá vazbu na účinnost ci neúčinnost jedu. K nejvíce ušknutím dochází při překročení hada (kláda, kámen, prohlubeň…), při sběru dříví, plodin. Nejagresivnější jsou na jaře či v době páření. Pokud je zastihne ochlazování v blízkosti spícího člověka, vydají se za tepelným vyzařováním i když nehodlají lovit či útočit. Některé africke ci australské druhy útočí i na cloveka z více nežli dvou metrů. Co tisíckrát projde, tak může byt osudne az po tisicprvni. Jednou jsem nakracel v porostu primo mezi hady. Ani jeden se neodplazil. Zlostne syceli a nechystali se do utocnych pozic. Stal jsem mezi nimi mozna i pul hodiny a celou dobu cekal utok. Teprve, kdyz se zacali uvolnovat, po centimetrech jdem vycouval. Bylo to v Turecku a meli i ruzna zbarveni, takze ani nevim, jak byli nebezpecni, protoze jsem je nikdy pak nebyl schopen jednoznacne identifikovat. Nikomu to nikdy nepreju zazit. A proto se o rizika s hady od te doby zajimam. Btw. moje matka odebirala jed zmijim, chytala je v jeste jako studentka ve volne prirode. Nikdy se ji nic ani dalsim kolegum rizikoveho nestalo a mela zmiji za plache zvire. Plassi, nezli nektere druhy uzovek. Takze zalezi na zkusenostech a zdrave mire strachu. I nejedovaty had muze zpusobit v miste kousnuti neprijemne komplikace s zavlest infekci. Proto je lepsi kontakt s hadem co nejvice elikinovat.
Spravne melo byt: nAchystali se a eLiminovat
Vyborne velmi dekuji. Konecne se clovek i docte na co dat pozor v prirode u volneho spani. Vsude totiz ctu casto vypravu ale u toho pronajem spani, hotely a pod. Coz na to nemam moc penize, takze proto je to pro me dulezite vedet. Nikdy jsem v hotelu nebyl, tudiz ani tady to nebudu kazit. Jedu tam na 20dnu.
Jeste se zeptat pri setkani s Cernou vdovou co delat nejlip? Jestli pokud pavouk po nekom leze zda ho rychle setrast?
Takovy ten efekt, neco leze ble ble a rychle se clovek osije aby to sundal. Protoze nevim jestli pak nasledne neutoci.
Jeste me zajmaji ty „cervici z vod -schistosomiaza“ jako nekoupat se ve stojatych vodach. Znate nekdo tohle jezero?
bin el ouidane
http://www.visoterra.com/images/original/lac-de-bin-el-ouidane-visoterra-50786.jpg
Qued Dra – ? da se tam koupat vite nekdo?
http://m2.i.pbase.com/o6/38/303238/1/83562452.5i7KkYFi.pb_AtoZ_04.jpg
Barrage el Wahda
http://fa.img.v4.skyrock.net/3082/39033082/pics/3030999960_1_3_CxMVJUuU.jpg
ouarzazate – tady jsou tusim ty vodopady, takze to je ok.
Ne vzdy je mozne jet k oceanu, takze neco na osvezeni jako je treba jezero byse hodilo.
pozn. i kdyz z fotky se muze zdat to temer jasne, nevim na kolik jsou treba tyhle foto objektivni a zda jsem to nasel dobre.
Ripper, co vim tak ve Ouarzazate zadne vodopady nejsou, to si pletes misto – nemas na mysli Ouzoud napr? to zni „skoro“ stejne.
Ja osobne se tam v prirodni vode nekoupu a nehodlam zkouset. Ale vim, ze se koupali lide v te vodni nadrzi ve Ouarzazate napr. Jak ale dopadli pak, to uz nevim.
Jestli ta cerna vdova tedy je ten Max, tak to mi rikali mistni co ho znaji velmi dobre, ze ten nebezpecny je, vic nez skorpioni. A kdyz po tobe leze, tak se nehybat a nechat ho prelezt. Ale to jsem uz psala tam nahore vlastne.
Pro ripper6: Bilharzioza je zpusobena malym cervikem (Schistosoma hematobium)zijicim v zilach mocového mechyre nemocneho. S jeho moci jsou vylucovana vajicka, ve stojaté vode se jimi „nakazi“ mezihostitel, maly hlemyzd, z neho se potom uvolni larvalni forma, cerkarie, vznasejici se pri hladine stojaté vody. Ty proniknou pres kuzi do tela koupajiciho se cloveka, pri tom zpusobi „vyrazku plavcu“. V tele postizeneho potom dokonci vyvoj ke zrale forme cerva a cyklus je uzavren – velmi schematicky. V Maroku byl v letech 1982 – 1993 relizovan eradikacni program, posledni klinicke onemocneni je z roku 2003, a od te doby tady Bilharziona neni! Dobra zprava pro koupajici se. Takze jak v prehradnim jezere Bine El Ouidane (mezi Ouzoud a Beni Mellal), nebo v prehrade El Mansour Eddahb u Ouarzazte a nebo v prehrade Al Wahda pod horami Beni Zeroual (100 km na sever od Fezu) se koupat muzes. Pro zajimavost: vyska hraze Mansour El Eddahb je 70 metru, dokoncena byla v roce 1971, celkovy objem nadrze je 560 milionu krychlovych metru, zadrzenych z uedu Drâa a prispiva ke zurodneni udoli v okoli Ouarzazte.
ripper, nemas zac, skoda ze sem nejde dat fotka pavouka, on je docela hezky na pohled ha ha, cerveny takovy, ale …
Milane, ja znam jednoho pujcovatele aut, ale to je v Ouarzazate, vim ale ze muze privezt auto do Marrakeche za nejaky poplatek. A u neho auta stoji kolem 250-270DH na den – Logan Dacia – ja si u nej pujcuji auto pokazde kdyz potrebuji a znam ho uz leta dobre, takze bys mohl treba i usmlouvat. Jenze ty ho potrebujes v Case uz, ze jo.
Přilétím do Marrakéše…
Milane, tak jestli se rozhodnes si pujcit auto, ja ti mohu dat adresu emailovou a muzes s nim smlouvat o privezeni a tak. Mi kdyz tak dej vedet.
Ahojky, procitam tuto diskusi a dekuji vsem za cenne rady, ale presto bych se rada zeptala na vas nazor. Jiz jsem byla v Maroku s kamaradkou na poznavacce pred 12 lety, takze jsme toho dost viděly, ale nas to tam tahne – konkretne do Marrakeshe, kam bychom chtely priletet a ubytovat se cca na 8 dni. Nevite, jak vysoke jsou nyni vstupy do vsech pametihodnosti? A dale nas to tahne na poust k dunam, pr. Erg Chebi, ovsem v tom vidim trosku problem, proto bych prosila o vase napady, jak se dostat k oranzovym dunam 1) co nejlevneji a nebo 2) jak je shlednout s rozumnym casovym harmonogramem. Nevim, zda jsem se vyjadrila presne, o co nam jde, ale rady bychom pobyly v Marrakeshi a tez videly duny (za rozumny peniz) a to vse za 8 dni v Maroku. Pozn. Patrne se z Marrakeshe organizuji i vylety do dun, ale ty budou asi hooodne drahe – mate tuseni za kolik?
Predem dekuji za navrhy. 🙂
Já mám také dotaz. Nevíte někdo, je nějaká dobrá pláž kde se dá koupat mezi Rabatem a Kasablankou?
Za měsíc tam jedeme a v poslední fázi budeme mezi těmito dvěma městy, tak kdyby jste měli tip kde tam najít pláž,dejte vědět. Díky..)
Ahoj Nadikv,
Pises na cca 8 dni, t j vc. cesty z ceska a zpet anebo jen v Marrakechi, ale mas i dalsi dny na cesty napr. do pouste?
Jestli 8 dni vc. cesty z ceska a zpet, tak to jsou vlastne jen 6 dni v Marrakechi, nebo?
Do Erg Chebbi je daleko, sice jsou silenci, co tam jedou na 2 dny, ale to je silenstvi, jen se sedi v aute a nic, vidi se jen silnice. Do Erg Chebbi se prijede vecer a rano aby se jelo zpet. Cesta z Marrakeche trva cca 12 hod – autobusem. Autem o nic rychleji.
Jet do Erg Chebbi stoji za to jedine muzes-li tedy venovat na celou cestu alespon a nejmene 4 cele dny. Bud jet autobusem a dat si prestavku na pulce cesty a podivat se na zajimavosti jako treba Todra Gorge (Dades ale to uz chce spis auto) anebo Ait BenHaddou byt je dost bohuzel uz turisticke.
Takze jednu zastavku na ceste do Erg Chebbi a druhou na ceste zpet.
Podivej se na http://www.oncf.ma, tam jsou casy i ceny.
Navrh:
Marrakech – Tinerhir, Tinerhir – Merzouga
Merzouga – Ouarzazate (Ait BenHaddou), Ouarzazate – Marrakech
Koupit si listky co nejdrive, i na cestu zpet, byvaji vyprodane dost rychle.
Nejlepsi je pujcit si auto, takze jestli ma nekdo z vas ridicak?
Organizatory z Marrakeche ja bych nepouzivala, nejen proto, ze jsou drazi, ale take je to honicka (ti vam mohou nabidnout 2denni cestu, ale to ja nedoporucuji tedy). Sedi se v minibusu, honeji te sem tam, do jejich obchodu nakupovat souveniry apod.
M
plaz mezi Rabatem a Casou – Mohammedia, blizko Casy, ale je tam hodne lidi bych rekla, zname misto pro marokance, takze zajimave tim, ze tam jsou mistni hodne
Ahojte lidi!
Pojedeme se zenou Marokem v kvetnu. Chci se zeptat jak je to s vymenou penez na letistich. Neco urcite musim vymenit hned po priletu, ale jde mi o to, jestli se nevyplati pockat s vymenou vetsiho mnozstvi valuty (na benzin a hotely) na pozdejsi dobu, nekde v mene turistickych mistech. Vetsinou to tak funguje. V Cechach stoprocentne. Na Ruzyni bych nevymenil ani cent. Diky.
Ahoj. Máte někdo prosím zkušenosti s cestou do Maroka z Čech autem? Na kolik tak cesta vyjde? A zda je lepší jet přes Gibraltar, nebo trajektem už z Janova? Díky Filip
Zkušenosti s cestou do Maroka nemám, ale chystáme se vyjet 20.7. z ČR.
jak je to s prodejem alkoholu v Marakeši a Kasablance?
Dá se tam sehnat nějaké pivo popř. víno?
Ahoj,
alkohol se da koupit v marakeshi na dosti mistech-assima prodejna ale je tam spoustu malych kramku s cigaret a alkoholem ktery zabaluji do novin a cernych tasek..
Taky je tam spousta levnych baru(pivo od 12 dh) az po drazsi 50dh a nejdrazsi 100dh(theatro a silver disco:)..me osobne z maroc. piv chutna casablanca,stork.
Jinak po disco v maraksi doporucuju-BESKANI-pro taxi-coz je ulice kde ti ugrilujou maso az do 7 rano.
Ahoj,
nevíte prosím, jak je to s dovozem alkoholu do Maroka? Jedeme vlastním autem, jak důkladné jsou celní kontroly,stojí za to brát nějaké zásoby?
Díky
Celni kontrola pri vjezdu turistu je korektni, spise symbolicka. Pri vyjezdu, krome toho ze kazde auto projde scannerem, muze byt prohlidka daleko dukladnejsi – hleda se hasis. Privezt je mozno 2 lahve vina na osobu a 1 litr lihoviny. Primo v Maroku mimo Ramadan muzete koupit alkohol v kteremkoli supermarketu Marjane, Acima, Label Vie ( = Carrefour)od 11 hodin. Pouze Marjane v Casablance alkohol neprodava vubec. V dobe Ramadanu se alkohol prodava v Agadiru ci Marrakechi jen na predlozeni pasu – to aby si alkohol nemohli koupit Marokanci ale jen turisté.
Honzo,
nejlepsi je mit sebou kartu, pak nemusis premyslet zda a ci a tak, plus ja se domnivam, ze stejne je kurs vsude stejny. Na letisti byva bankomat takze tam muzes si vybrat penize hned do zacatku.
Jinak v hotelech se da platit i EURem, kurs je nejak 1EUR = 11DH.
Petre, v nekterych restauracich byva vino i pivo, hlavne ve mestech tedy. A v supermarketech Marjane v Case a ACIMA v Gueliz v Marrakechi ma siroky sortiment vina a i piva.
Marjane je retezec a jsou tady vsude :): http://en.wikipedia.org/wiki/Marjane
Ahoj, koukám máš dost přehled. Plánujeme cestu na 14 dní, začít chceme v Marakéši ..bohužel bude Ramadán a jindy nemáme dovolenou…Jak je to v tu dobu s autobusy a grand taxi. Můžeme se na ně spolehnout?? Mám strach abychom se někde nesekly .. Chceme na Ouzout, Ait Benhaddou a do Erg Chebbi ..
Díky
Jitka
s tym, ze na letisku je bankomat som pocital aj ja..priletel som sam do Rabatu (hlavne mesto) a bankomat tam nebol..a ja som mal len kartu. Vsade sa ponukali taxikari, lebo do mesta je z letiska daleko. Nastastie som si vsimol ze dve Francuzsky, ktore tam tiez prileteli na letisku cakal miestny ich kamarat. Spytal som sa ich vsetkych, ci nevedia, kde je tam bankomat a ona sa pred kamaratkami vytiahol a povedal ze ma zvezie tiez. Tak som sa so stastim dostal zadarmo do mesta. Ale nejaky marocky hash treba mat.. ehm cash 😉
Khamlio, děkuji za info, bude někdo v Marakeši a Case 3-13.5.?
Ahoj, sice se neznáme, ale my tam budeme 4.-18.5. 🙂
Lído..my budeme v Marakéši od 11.5., Kolik vás tam bude a kam máte namířeno?
Přílet do Marakéše 11.5. ..))
Tak můžeš se tady jak tam budeš podělit o postřehy a zkušenosti odtam..aspoň budu vědět, do čeho přiletím..)
Milane, ok, v Marakeši budu 3-8 a v Case 8-13.
Slyšel jsem o lyžařských střediscích kolem Marakeše, máte někdo zkušenost, popř. www? Děkuji
Oukaimeden, 70 km od Marrakeche, dosazitelny po asfaltu. Je v nahorni kotline 2’600 vysoko, 5 vytahu a jedna sedacka (2’600 – 3’273m). Kolem sedacky je slusna sjezdovka, zbytek jsou svahy pro nedelni lyzare z Marrakeche. Zajimavost: nebud prekvapen az uvidis napis „Hotel Louka“. Oukaimeden se vyslovuje „Ukaimden“, familierne se mu rika Uka, a kdyz pridas clen „l'“ tak je to „luka“, prepsano francouzky „Louka“. Na netu: http://www.marrakech-circuit.com/visite-marrakech/oukaimeden-marrok., maji i angl. verzi. Dalsi: fr.snow-forecast.com/resorts/Oukaimeden; a nebo jeste http://www.youtube.com/watch?v=1ZCvZ3neLaU. Pred 10 dny bylo jeste pomerne dost snehu, od te doby je velmui teplo, na lyze uz to urcite nebude.
Petr: tak bud rád, když sem písneš, jak tam je a nějaký postřehy..díky..)
škoda těch pár dní… Charles děkuji.
petr: ideme tam 27.4. do 8.5.
..my tam jedeme pár dnů po tvém návratu, pls, pak sem písni nějaké postřehy z cesty..ceny a tak..
retooc, kam jedete, štastnou cestu a pošli postřehy. Kde nejlépe pujcit auto v Marakeši a v Kase, nevíte někdo.
Khamlio, dik za odpoved. Vyberu penize z bankomatu. Bylas nekdy na Jabal Toubkal? Je to se zenou nase prvni ctyrtisicovka, kterou chceme vylezt. Planujem klasiku. 2 dny pres Imlil s prespanim na chate pod vrcholem. Doufam jen, ze pocasi bude v kvetnu dobre. To bude ta nejdulezitejsi vec pro uspesny vystup.
Ahoj Petre!
My priletame do Agadiru a tam hned na letisti odebirame auto- economy class- za velmi prijemnou cenu. 270 britskych liber za 14 dnu. Takze necelych 20 na den a uz je v tom i pojisteni pro totalni likvidaci auta. Zabukovano to mam na pulku kvetna pres Holiday Autos a mam pres ne asi 15 procent slevu, protoze s nimi jezdim skoro kazdy rok. Kreta, Turecko, Tenerife a naposledy Jihoafricka Republika. Krome defektu v RPA jsem nikdy na cestach nemel vaznejsi problem s autem.
Omlouvam se za tu skratku RPA. Myslel jsem JAR. Zena je Polka a my doma mluvime polsky. Tak se mi tam vkradla ta skratka RPA- Republika Poludniowej Afriki. Prisel jsem na to az po odeslani.
Honzo,
nebyla jsem nikdy na Toubkal, to je pro mne moc vysoko :), podivej se tady na http://www.imlil.org/
tam najdes dost info byt ne tedy mozna o pocasi v kvetnu
Ahoj Khamlio,
super, že se dá najít kontakt na člověka Maroka znamlého :-). V SO se chystáme ve třech na blind do marrakéše a v Maroku chceme strávit 14 dnů. Jsme sportovci, nadšení horolezci a ráda bychom poznali hlavně místa, kde se lézt, surfovat a taky tu pravou marockou kulturu a život běžných lidí. Jsem dobrodruh a chtěla bych tam bydlet nejlépe u místních, za malý poplatek, jíst jejich jídlo, poznávat jejic kulturu. Chceme se dopravovat meziměstskou dopravou mezi Marrakéší, Casou,… Taky bychom rádi navštívili na pár dnů jinou zemi v Africe, ale budeme plánovat až v Marrakéši, dle ceny letenek. U čeho bych chtěla poprosit o radu je ubytko. Nejlépe na první noci… jak jsem psala, nejlépe u místních. Máme řešit z česka či stačí až na místě? Jsou nějaká kontaktní místa, na které se můžeme obrátit, až tam přistaneme? A taky mě moc zajímají speciality k jídlu, pití, co doporučíš? Budu moc ráda, když se se mnou spojíš, klíď na email
Li******@gm***.com