Ahoj,
kolem Velikonoc se chystáme do JAR. Dva dny strávíme i v Krugerově národním parku (ubytování budeme mimo park). Máte někdo prosím zkušenost, zda je nutné brát antimalarika? Všude to doporučují pro období do dubna/května, ale chtěla bych zvážit riziko brát-nebrat. Děkuju!
Zasadne nebrat! Pockejte az dostanete malarii a potom se to bude resit.
Zajímavý názor… K Vašemu dotazu: Pokud kromě těch dvou dní nebudete v malarických oblastech, byla by v květnu veliká smůla, kdybyste potkali za ty dva večery malarické komáry. Spíš než o Kruger půjde o místo, kde budete spát, jak moc je to tam chráněné. Tou dobou jich tam nikde moc není, ale nějací ano. Antimalarika jsou na vašem rozhodnutí, já za sebe bych je nebral. Jinak dva dny v Krugeru s bydlením mimo jsou děsivě málo, i když se zvířaty je to tam hodně o štěstí:-)
Souhlasim s Petrem (jen velikonoce jsou v dubnu). Ja do oblasti s minimalnim rizikem beru s sebou Malarone, ktery bych pripadne uzil, pokud bych nahodou malarii dostal. Nacestoval jsem toho dost i v tropech, ale preventivne jsem antimalarika nikdy nebral. To uz by muselo byt mistnimi oznaceno jako vetsi riziko, abych je pouzil predem.
Nesouhlasim ale, ze se zviraty je to v Krugeru o stesti. To se tyka jen leopardu a gepardu, ale i ty jsme videli pri 2 nocich v parku (leoparda 2x, jednou i v pohybu a 3 gepardy najednou). Nechapu, proc spat mimo park, kdyz brzo rano a pozdeji odpoledne je nejvyssi sance na pozorovani zvirat. Park je treba opustit v urcitou hodinu dlouho pred setmenim respektive zajet do kempu. Spanim mimo park se snizi sance na nejlepsi pozorovani. My treba potkali v tu dobu stado slonu u silnice, ze jsme museli i couvat pred jednim z nich. Spani ve stanu v parku je levne na rozdil od Tanzanie.
měla bych dotaz, do JAR pojedeme v červenci, malárie asi hrozit nebude ale chtěla bych vědět, jestli se dá přímo na místě v parku sehnat průvodce na den nebo dva. Na internetu jsou k nalezení jenom příšerně drahé balíčky s dopravou z Joburgu atd.
Mimo cesty nesmíte, je to značené a mapky můžete koupit. Na co potřebujete průvodce? Aby vás vzal na procházku mezi lvy? Nebo aby za vás někdo sledoval okolí a upozorňoval vás na zvířata?
Průvodce bych chtěla proto, abych se dostala tam, kam sama nemůžu. Mám trochu strach z toho, že na cestách může být zácpa. Např. v Yellowstone když se objeví grizzly blízko silnice, zastaví tam sto aut a rengeři to musí rozhánět.
Antimalarika preventivně nebrat. JAR je celkem civilizovaná země, při příznacích si s tím všude poradí. Inkubační doba je více než týden, možná už budete z malarické oblasti dávno doma, při pochybnostech odběr a test krve, a máte klid. Taky doporučím že rozhodně spát uvnitř parku.
Civilizovaná jsem myslel co do úrovně zdravotní péče v rámci Afriky. Už několik let se tam rozvíjí násilí proti přistěhovalcům, tak pozor ve velkých městech na nějaké protesty, ať vás taky nemají za náplavu. V roce 2015 jsem tam také byl, a nic jsem nezaregistroval, takže žádnou paniku. 😉 Ale před měsícem se z Jo´burgu vrátil známému po 20 letech syn, už se tam bál o rodinu. Místní mediální žumpa má jiná zadání co tlačit lidem do hlavy, násilí na jihu Afriky je nezajímá.
Díky všem za reakce a názory. Do Kruggeru pojedeme hned v první dny cesty, takže pokud má malárie inkubační dobu cca týden-12 dní, tak to budeme ještě v JAR. Konzultovala jsem to v cestovní medicíně a tam mi samozřejmě řekli, že malarika jsou potřeba, že je tam teď poměrně deštivo a komáři jsou. Beru je s sebou do zálohy a uvidíme.
Taky díky za tipy přímo ohledně Kruggeru.
No samozřejmě že vám doporučili antimalarika, a hned vám je i prodali, že? Do zálohy jo, ale preventivně je užívat asi není nutné. U nás na ambulanci cestovní medicíny, ať jsem jel do JAR, Namibie, Thajska, Vietnamu, Brazílie, na Borneo nebo Srí Lanku, tak mi doktorka antimalarika nikdy nenutila. Maximálně si s sebou beru stejně antibiotikum doxycyklin. Horečku se zimnicí a zvracením snad dospělý člověk pozná, je čas s tím někam v klidu dojít, to není hadí uštknutí. Malárie může mít inkubační dobu týden až měsíc, nebo i rok. Vždycky si říkám, že až se vrátím domů, tak si na krev dojdu, ale nikdy jsem to neudělal. Naštěstí jsem nikdy ani po návratu žádné příznaky malárie ani jakékoliv jiné nemoci neměl. Přeju úžasné zážitky, pevné zdraví a málo komárů.
Omlouvám se mám v těch svátcích chaos:-) Samozřejmě momentálně v Krugeru není moc sucho, po loňských problémnech s vodou je to místní skvělá zpráva, pro vás už míň. Taky chápu, že zrovna na svátky není jednoduché v Krugeru ubytování najít a jste asi nuceni bydlet mimo park, ale věřím, že si to skvěle užijete.
K malarikům ještě tolik – v Africe je malárie mnohem větším problémem než na jiných kontinentech a když se v Krugeru bavíme s místními, značná část už tu nemoc prodělala, takže bych nerad vypadal, že ji beru na lehkou váhu. Pokud nejezdíte do tropů často a nemáte na malarone nějaké dramatické reakce, nic nezkazíte, pokud si jej vezmete, jestli vám to psychicky pomůže. Chtěl jsem jen říct, že to nepovažuju za nutné… ,
A jak se to s narustajicimi vrazdami a unosy turistu v Krugeru?
Že není v Krugru teď sucho? Já se ztama akorát vrátil a je tam setsakramentsky sucho a komárů je tam děsně málo. Noc v kempu uvnitř vyjde na 650 Kč, což mi přijde fakt hodně, ale stojí to za to. Jako spát mimo Kruger, že tam nechytíte malárii je nesmysl. Myslím, že komáři moc plot parku neřeší:).
Jinak antimalarika jsem nikdy nebral, vzal bych si je jen v momentě, kdy dostanu vysoké horečky. Navíc kdybyste chytli malárii, tak se stejně projeví klidně až za 14 dní.
Kdybyste měli zájem, nechám jihoafrické randy za 1,7 Kč. Kurz je 2,0 Kč, ale zapomněl jsem směnit na letišti 10 000 RANDů a tady v ČR je kurz šílenej.
Ja je vezmu za 1,5 Kč.
Kdyztak napiste na
d.*******@gm***.com
K dotazu na pruvodce. V Krugeru neni treba, i kdyz zkusenosti a cviceny zrak mohou zvysit pocet pozorovanych zvirat. Tech je tam ale i tak dost. Na ta obtizneji pozorovatelna se muze vyplatit. Zacpy jsou snad jen tehdy, pokud lezi lvi u mrsiny u silnice a vy se chcete dostat na dobrou pozici na fotografovani. V tom ale pruvodce nepomuze. Nebo pokud lezi leopard na vetvi. Bez zaparkovanych aut a bez pruvodce byste si ho asi nevsimli, takze je to spis vyhoda.
Myslim, ze se da v kempu zaridit ranni, odpoledni ci vecerni vyjizdka, ale jisty si nejsem. My jsme jeli s pruvodcem ze St. Lucia do Hluhluwe NP a nebylo to moc drahe, zvirat dost, navic vcetne vyborneho obeda. Odpoledne pak lodi po rece mj. na krokodyly a hrochy, coz take doporucuju. Navic je tam i krasna plaz na Cape Vidal, pokud byste jeli na vychod JAR.
St. Lucia je také v plánu, připravujeme okruh Joburg – Kruger – Dračí hory, Cape Vidal až do Cape Town. Nevím, jestli půjde v červenci plavat v moři, může být zima
Na Cape Vidal asi ano, prumer je dle seatemperature.org od 21 do 24 st.C. Drzte se ale radeji jen v miste chranenem skalnatym vybezkem. Mistni cedule varuje pred ruznym nebezpecim.
Kolik tam bylo unesenych turistu?
Unesenych turistu na Cape Vidal? Nepletes si to s necim? V cervenci v KZN se koupat muzes, od Durbanu na sever my jeli v srpnu a koupani v pohode, neni to na cele dny na plazi ale na vykoupani je pocasi dobre. Davejte si ale pozor na proudy, ty jsou hodne neprijemne. Jeste dotaz k itinerary, Draci hory z Krugeru myslis Golden Gate a podobne? To je hodne zajizdka zase pak do St Lucie, prijemnejsi cesta tam je pres Svazijsko, do hor muzete jeste pred Krugerem na Panorama Route.
Chapu, ze to mistni urady taji proto se ptam zda neco nevite z „neoficialnich“
zdroju.
S temi unesenymi turisty tu nekdo spamuje v ruznych diskuzich.
Vlozila jsem konkretni dotaz, ktery nepovazuji za spamovani.
znám pár lidí, kteří mají s JAR neghativní zkušenosti, ale ani ti se nezmínili o něčem takovém.
znám pár lidí, kteří mají s JAR neghativní zkušenosti, ale ani ti se nezmínili o něčem takovém.
ahoj, rád bych oživil toto téma. Má někdo čerstvější info k výskytu malárie v Krugeru?
V krugeru budem kolem 20.listopadu. Chránit nebo se preventivně nechránit Malaronem? Vím, těžká otázka, ale za každý názor budu rád.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.