Jižní Amerika

los glaciares – fitz roy – tores de la paine

judovana

Pro ty co planuji…

http://uloz.to/xuVVavxC/los-glaciares-fitz-roy-villa-o-higgins-full-map-jpg

darek k valentynu 🙂

Pozor jsou na ni dusi…. Btw – nejlepsi mapa los glaciares je v El calafate na autobusaku – jestli mi ji nekdo dokazete nafotit a nekdy v dalke budoucnosti poslat, budu VELMI stastny….

Smysluplna mapa fitz-roye neni nikde na naetu k sehanni, i koupit DOBROU online je docela tezky. Ze soucastne nabidlky mi tahle prisla nejlpesi… (takze stahujt, planujete, ale pak nakupujte 😉 )
Mapy Tores dela paine jsou na netu pezne ke stazeni, a jednu dostanete zadara u vstupu…

Dve poznamky pro ty co chteji jit do jizni ameriky *trekovat*. NEJEZDETE (aspon v sezone) do tores dela paine na W circuit. Je *straslive* preplneny. Je to nejspis tim ze je to celoplosne nejpristupnejis park v *Chile* (narozdil od argentiny ktera ma podobnych parku vice). Cili je to takova Chilska narodni povinnost… Ale potkavat tam nepalce? Svicary?? Hmm.. v himalajich a alpach (cizli z cech za humny) je na trekovani mista dost. Kdyz uz tores, tak mozna cely O okruch (idealne jen tu cast co neni spolecna s W). a nebo jeste lepe, od parku co nejdal, do tech nekonecnych lesu co se tahnou na zapad. Ale to uz chce zkusenosti.

Pokud se mermocmoci chcete drbat do patagonie za ucelem dlouhe prochazky prirodou, jedte na fitz-roy, a (krom „aklimatizace“) se vyhnete tem trem pesinkam co se daji ubehnout za den z Chaltenu (nebo bezte ve 4 rano…). Na tom „znacenem, s taboristi“ okruhu je taky uz docela plno.
Nicmene Fitz-roy nabizi nekonecne moznosti trekuu na zapad a severozapad – proto vam sem davam tu mapu:) Jsou to cesty kde za mesic nepotkate ani nohu – kdyz nepocitam pumu, ale patagonske pumy jsou male a pratelkse. Je li vas vice nez jeden, netreba je hend strilet, nemaji li mlady, utecou….
Mapu tech zapadnich hor jsem nesehnal (krom autobusaku v calafate) ale uz jen obejiti Fitzroye ze zapadu je proste mazec. jen se to chce nebat snehu 🙂

K tomu otazka – kdyz se na podobnem treku prekracuje hranice – co je potreba za papirvani a kde to (mi je nemeli a bylo to…. omezujici)?

Jeste otazka dva – najde se nekdo kdo nekdy sel fitz roy- paso nunatak – Cristina nebo fitz roy – Fuerzza Aerea?

Zkušenosti čtenářů

Winc

Torres del Paine loni začátkem června na W circuit jsme za 5 dní potkali 7 lidí. Počasí bez větru, semtam sněžení, teplota přes den kolem – 2°C, teplota v noci kolem -10°C. Refugia většinou zavřená, ale přespat nechali (někde jen ve venkovním stanu s možností usušení bot). Nutno ale počítat s dražší mimosezonní dopravou s Puerto Natales (25000 pesos/osoba). Na druhou stranu jsou ceny hostelu v Natales i vstup do parku samotného levnější a všude božský klid.

judovana
Winc:

cerven je to klicove slovo tu – verim ze ot tamje tou dobou vyrazne opustenejsi nez ve picce v lednu. Cele jste to sly normalne? – bez sneznic/skialpu/amcek? ( i kdyz macky bych hadal jen donejvyssiho sedla na O circuitu…)

Jen kdyb nahodou sel nekdo kolem kdo neuhadne – cerven je tam ziam 🙂

Winc
judovana:

Ano, šli jsme to jen v pohorách, nižší polohy byly bez sněhu. Více sněhu pouze na na „návětrných“ místech a samo ve vyšších polohách, ale i tak schůdný naprosto bez problémů. Za naší návštěvy nám říkali, že je uzavřeno Valle del Frances i cesta k vyhlídce u Campamenta Torres – nebylo – sněhu bylo sice někde až po kolena, ale obě cesty se daly prošlápnout (my Valle del Frances vynechali, ale potkali jsme 2 lidi, kteří tam byly a ok!) a cestu k vyhlídce na věže jsme si prošlápli sami (pouze těžších závěrečných 200 m). Sami strážci neměli ani ponětí, kolik je tam sněhu, takže na jejich rady se rozhodně nespoléhej. Todle období je daleko stabilnější počasí, takže žádný déšť a skoro žádný vítr, který je obvykle v torresech problém. Jediný co chybí, jsou ofiko otevřený reffugia, ale zase si většinou usušíš boty a někde tě nechaj i přespat – zadarmo (letní ceny jsou jak ve 4* hotelu)

Libor

Ahoj, žádné lesy na západ od Torres del Paine nebo Fitzroye nejsou. Jsou tam hory a ledovcové pole široké desítky km. Lesy tam rostou max. do výšky asi 700 m n.m. U fjordů je pobřeží skalnaté nebo lesnaté, ale tam se dá dostat jen vlastní lodí po ujetí stovek km a nejsou tam žádné osady kromě Puerto Edén. Od jezera Grey v Torres del Paine se může jít (asi lesem) na krátký výlet na jihozápad na Mirador Zapata a v SZ části okruhu je možná odbočka k ledovci Dickson, ale to je asi vše. U Fitzroye se dá jít (kromě v sezóně přelidněného východu) severovýchodně nebo jihovýchodně od něj. Na treky v lesích je spousta krásných (ale většinou krátkých) možností u chilské Carretery Austral a nějaké možnosti v argentinské severní Patagonii nebo u Ushuaii.

Na treku hranice v těchto oblastech v praxi nepřekročíš. Pokud někde jinde pěšky ano a nikdo tam není a ty se vrátíš, nikomu to vadit nebude. Pokud by ses nevrátil, nebudeš mít razítko, což vadit bude.

Okolo Fitzroye viz popis je už poměrně extrémní expedice pro zkušené a dobře připravené, žádný treking. Nasněží tam ročně asi 60 m sněhu, mluvil jsem i s chilským horolezcem, který to Jižní ledovcové pole přešel. Více viz třeba tady:
http://www.mountaineeringpatagonia.com/asp_e/detalle_programas.asp?id=103
http://www.serac.com.ar/espanol/expediciones/marconi-cristina.php

Trek W v Torres del Paine nebo výlety z El Chalténu k Fitzroyi a Cerro Torre nemají pro většinu lidí alternativu. Ani jinde na světě není něco podobného. Takže rada je nevyhýbat se jim, ale jít mimo vánoce až únor. Před vánoci (jako já u Fitzroye) nebo v březnu je dobrý kompromis mezi relativně teplým počasím (ale taky mi tam někdy sněžilo) a méně turisty. Kdo je odolný, může jít i ve zbytku roku. Taky doporučuju jít ráno z kempu u Fitzroye k Laguně Sucia. Ta je, jak jsem se později dozvěděl, oficiálně zavřená a má zamaskovanou odbočku, ale Lonely Planet Trekking in the Patagonian Andes ji popisuje a já odbočku našel. První lidi jsem tam ten den (za krásného počasí) potkal až po 14 h. Je tam později přechod skály (ale celkem snadný) a pak se jde přes balvany, kde hrozí sesuv kamení, takže asi proto to raději moc nepropagují.

judovana

hezky jsi to napsal (jako obvykle!-) [diky!]

Na zapad od tores/fit roye lesy jsou, ale musis prejit to ledovcovy pole…. (Souhlasim ze to neni davacka, ale zase takova darda taky ne)

„Trek W v Torres del Paine nebo výlety z El Chalténu k Fitzroyi a Cerro Torre nemají pro většinu lidí alternativu“

To jsi shrnul moc moc dobre. Az prilis dobre. Ale ja si rikam – jak to? Kdyz tam prijedes a probehnes W trek, nebo proste dojdes z chaltenu pod fitz roy… Proc to? Ono to zas o tolik lepsi nez ty alpy neni… Tak me to trosku trapi, ze jsou to dve nadhenry mista, s tak malyma moznostma pobhybu… A presto tak obrovsky mnozstvi lidu:(

A pritom kde tam chodit je. Jen se o tom nevi a hlavne to chce tu mapu:) Jeste se priznam ze nemam zadnou skkusenost s terenem na zapad od tores. Jen na severozapad od fitz roye. Ale prave z vykaldani mistnich a studia map hadam ze to tam pujde…

Libor

Psal jsem, že pobřeží na západ od Torres del Paine nebo Fitzroye je skalnaté nebo lesnaté. Těch lesů je tam ale minimum, viděl jsem to zblízka z trajektu, který tam zajíždí do fjordu k ledovci Skua. Svahy jsou strmé a nejsou tam pochopitelně cesty, takže průchod pralesem by byl obtížný. To, jak obtížné by bylo přejít přes ledovcové pole, které je v průměru 35 km široké a muselo by se přejít i zpět, dobře ukazuje dokument:
http://zoom.iprima.cz/porady/expedice-darwinovo-pohori
To je sice na 55. stupni jižní šířky oproti 49.-51. stupni, ale takový rozdíl to na návětrné straně není.

To, že ty treky nemají pro většinu lidí alternativu je hlavně proto, že lidi obvykle nemají čas ale třeba ani fyzičku na delší treky (táhnout stan a jídlo na 8-10 dní není lehké). Taky jde o to, že do té oblasti jedou hlavně proto, aby viděli věže a Fitzroy, a kdyby šli trek, odkud nejsou vidět, bylo by to skoro jako jet do Prahy a vynechat Karlův most a okolí jen proto, že tam je moc lidí. V extrémním případě navštívit jen Žižkov a Vinohrady místo Starého města a Malé strany. Přitom stačí jít přes Karlův most před 9 h. ráno, kdy tam moc lidí není. Lepší než Alpy to je o dost. Takové věže jinde na větě nejsou a srovnatelně krásný Matterhorn má pod sebou rovnou městečko.

Na severozápad od Fitzroye jsi asi nebyl, to bys musel někam na Paso Marconi či na ledovec Marconi viz mapka na tom odkazu výše. Nejzápadnější trek v oblasti na Cerro Eléctrico je na severovýchod od Fitzroye.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: