Volná diskuse

Levně, daleko a na dlouho

Ondřej

Zdravím
Jsme dva studenti a rádi bychom vyrazili s batohem někam do světa za pár korun a nejlépe ma celý měsíc. Nejsme uplní amatéři. již za sebou máme měsíc cestování po Thajsku v roce 2012, a měsíc ve Vietnamu v r. 2013. letos uvažujeme také někam vyrazit. Plánujeme na 30 dnů v rozmezí od července do konce září. Po dvou návštěvách Asie jsme chtěli nějakou změnu, a tak první volba padla na Peru, avšak v tomto období vyjde letenka nejlevněji kolem 25 tisíc, za měsíc jsme toho chtěli stihnou poměrně hodně včetně asi hlavních lákadel v podobě inca trail a obrazců v poušti, avšak nejedná se o levnou záležitost, především v hlavní sezoně. Po předbězných kalkulacích jsme se dostali přes čtyřicet tisíc a to už je na nás opravdu hodně. měsíc v thajsku nás s sakumprásk vyšel na 25000, Vietnam na 30000. Náš rozpočet na letošní trip je maximálně 35 000-38 000kč. Ctěl bych váš všechny požádat o nějaké tipy na zajímavé země mimo evropu(v rámci možností bezpečné) vhodné púro cestování ve dvou s náklady do výše uvedené částky. Budu rád za jakékoli názory, rady,zajímavosti, tipy na cestu. nepotrpíme si na luxus, vždy jsme na cestách jedli an ulici a spali v těch nejlevnějších čistých hostelích, hotýlcích. a cestovali především vlakem nebu busem. Ve vietnamu jsme měli zapůjčenou několikrát motorku. krom Peru, mám v hlavě ještě Čínu,Indonésii, trip přes střední ameriku. samostaně mexico,Chile ale netuším zatím na kolik by tak pro jednoho takový měsíční trip do těchto zemí mohl vyjít. Díky za jakoukoli odpověď.

Zkušenosti čtenářů

Počítá se do „daleko“ i Evropa? Jestliže ano, doporučil bych balkánské země.

ondřej

evropu si nechávám na důchod, až si pořídím karavan 🙂

ondřej:

OK, jenomže to už bude i Balkán příliš „pozápadněný“, včetně všech negativních aspektů 🙁

Libor

Ahoj, Inca trail stojí i mimo sezónu min. 500 USD a ani bych ho nedoporučoval. Vstupné na Machu Picchu a další památky i vlak jsou drahé mimo sezónu úplně stejně (ty ale doporučuju), dražší je hlavně ubytování. Severně od Limy (a jinde mimo Gringo trail) je ale levně. Tam jsem utratil v průměru 3700 Kč týdně (teď je kurz o 5% výhodnější) při hojném využívání služeb místních CK (do těch míst bych se jinak nedostal nebo by to vyšlo dráž). 10 dní na jihu Peru (MP, Sacred V., Colca C.) mě stálo 7700 Kč, ale není v tom úsek Lima -Arequipa, který jsem nejel.

V Chile je o našich prázdninách zima (jen úplný sever je vhodný na návštěvu). Jinak náklady při kombinaci treking, kvalitní hostely, vlastní vaření, bus asi 4300 Kč na týden bez letenek (teď je asi o 12% výhodnější kurz). Pokud byste ale náhodou chtěli projet za měsíc jih i sever, bylo by to hodně vnitrostátních letů nebo dlouhých přejezdů, které by cenu navýšily.

Z Jižní Ameriky doporučuju Ekvádor. Tam mě to vyšlo na 700 USD měsíčně (byly to 2 měsíce intenzivního cestování a ani jsem nestihl vše zajímavé) při podobné kombinaci jako v Chile, ale stravování v levných restauracích a treking jen 1-denní výlety – 4x i s místní CK plus výstup na vrchol Cotopaxi. Bezpečnost v Ekvádoru se řešila na jiném vlákně (já ji považuju za vysokou až na nějaké vyjímky).

Dále doporučuju Kolumbii. Ta mě vyšla o 10% dráž než Ekvádor, ale teď je o 15% výhodnější kurz pesa k USD než před rokem. Severní pobřeží Kolumbie, kde jsem nebyl, je dražší. Bezpečnost je v místech, kam se běžně jezdí, na dobré úrovni. Do obou zemí nebývají moc levné letenky.

Další velmi pestrá země, která má snad nejnižší ceny z J.A., je Bolívie. Já jsem tam byl pro nedostatek času jen 13 dní a z toho jsem měl 5-denní výlet na JZ teréňákem (mimo tento výlet mě to vyšlo na 4400 Kč na týden – v ceně se projevily časté přejezdy).

Měsíc na cestách je podle tebe „na dlouho“? Na ty uváděné destinace je to spíše minimum. Pro mě je na dlouho tak nad 6 měsíců 🙂

ondřej
Libor:

očima zkušeného cestovatele jsou 4 týdny nic :-), ale pro 98% čechů je to čtyřnásobek průměrné dovolené 😀 nezapomínejte, že si an tu cestu prvně musím o prázdninách vydělat + aby mi něco zbylo na vyžití přes rok, kdy studuji. Ten měsíc je takové moje maximum, možná bych přítelkyni přemluvil na pět týdnů. Z Kolumbie mám respekt ohledně bezpečnosti, ale to jsem měl i z Vietnamu nakonec to byla snad nejbezpečnější země kterou jsem navštívil. Ekvádorem jste mne naprosto nadchl. nemáte nějaký blog, popř sepsané zážitky z cest, nebo nějaký itinerář? Už jsem se začal přiklánět k návštěvě číny, ale v asii už bych byl za 3 roky potřetí, a raději bych zkusil něco odlišného, ta jižní amerika mne hodně láká.

Libor
ondřej:

Poslal jsem.

deset
ondřej:

Bezpečnost v Ekvádoru a v Kolumbii bych řadil na podobnej level. Jestli ti vadí pořvávání, tak to se v Peru připrav. GRINGO! To ti bude znít ušiskama ještě pár let po návratu. Na pláži u Negritos nám chtěla partička mladíků podpálit stan, ale ty stejnak pojedeš jen na Machu Pichu, projít se naskládanejma šutrama s davem babek.

Libor
deset:

Nevím, jaký level bezpečnosti myslíš, ale srovnatelné podle mě jsou K. a E. v tom, že na většině míst jsou velmi bezpečné a některé oblasti (spíše v pohraničí) jsou mírně nebezpečné.
Pořvávání „Gringo“ jsem za 2 měsíce cestování přes celé Peru nezaznamenal (možná nějaké dítě někdy řeklo Gringo, ale ne pořvávalo).
U nás taky občas někdo bezdomovcům spálí příbytek.
Proč takový despekt na MP? Asi jsi tam byl za špatného počasí a neviděl okolí. Pro mě byl výhled z vrcholu hory Machu Picchu jeden z nejhezčích v životě, a to můžu srovnávat třeba s vrcholem Cotopaxi, Roraimou a desítkami dalších krásných vyhlídek na světě. Na vrcholu jsem byl v závěru sám a davy lidí nebyly ani na samotném MP. Na fotkách to mám většinou se sluncem a téměř bez lidí (byl jsem tam 31.5.)

Antisocka
deset:

Skoda, ze Vas nespalili i s tim smradlavym stanem.

deset
Antisocka:

Nezáviď, ten stan voní líp než tvoje postříkaná postel. Tebe měli poslat z porodnice rovnou do krematoria.

deset:

Takova prasata co spi pod stanem a delaji mezinarodni ostudu okamzite zplynovat a spalit. Ani se nedivim, ze Vas ti kluci povazovali za bezdomovce. Ksindle spinavej.

Taras B.

Doporucuji Krym.

ondřej
Taras B.:

jestli jste chtěl být za každou cenu vtipný tak se vám to moc nepovedlo.

Vojtěch

A proč nechcete do Evropy? Na Balkán nebo třeba do Skandinávie bych jel hned.

Ivan
Vojtěch:

Do Skandinávie levně a daleko??

Vojtěch
Ivan:

Thajsko a Jižní Amerika jsou země levné?

Libor
Vojtěch:

Na rozdíl od Skandinávie se v Thajsku a v některých zemích Jižní Ameriky ubytuješ ve dvou za 10-20 USD na pokoj s příslušenstvím (nebo i sám v pokoji za 5-10 USD) a v levné restauraci zaplatíš za jídlo (v J.A. i včetně polévky a ovocného nápoje) 2-2,5 USD. Hodina jízdy v autobusu nebo vlaku (ten jen v Thajsku) vyjde na 1-2 USD.
Ve Skandinávii můžeš samozřejmě jezdit stopem, spát v přírodě, vařit si špagety atd. a moc neutratíš. To ale neznamená, že je tam levně.

Ivan
Vojtěch:

Thajsko je superlevná destinace, v pohodě jsem se vešel do 15 USD denně. Snad proboha nechceš srovnávat ceny v Thajsku a ve Skandinávii???

Ondřej
Vojtěch:

Thajsko je superlevná země, vlakem z bangkoku 1000km na jih vlakem za 200kč je neuvěřitelně vtipná cena. vstupné a ceny za jídlo taktéž nízké. Doporučuji ubytování v rasta chatkách na Railey na 40bathů/chatka (cca 30kč) ve dvou 15kč osoba 😀 v ecropě vás za 15kč nenechají jít ani na záchodky :D. nevím jak letos ,ale předloni jsem koupil letenku za 15000 a 8tisíc jsem tam utratil celkem za měsíc intenzivního cestování. včetně suvenýrů

Libor
Ondřej:

Takhle levné už to na Railay není. V září 2013 tj. mimo sezónu byly nejlevnější chatky za 300 bahtů pro 1-2. Nejlevnější chatky na nejvzdálenějším místě Railay byly v rekonstrukci a po ní stojí asi 300 mimo sezónu. Na Tonsai (nejvzdálenější část Railay) je asi levněji, ale dost pochybuju že za 40.

Berberka

A co Írán?? Letenka se dá sehnat kolem 5000 zpáteční, vízum na letišti na 15 dní a dá se ještě na místě o 15 dní prodloužit ..za 12 dní sem tam nechala za dopravu, ubytko a taxíky cca 6000 a je to skvělá země plná super lidí …Nebo Maroko – letenka to samé kolem 5000 zpáteční, vzít ho od severu na jih (až dolů do Dakhly), potrekovat v Atlase …???

ondřej
Berberka:

Letím s přítelkyní(blondýna), a mám trochu strach ohledně bezpečnosti na blízkém východě, když jsme byli v Jordánsku tak si sice nikdo nic nedovolil, ale myslím že jí stačilo to pokčikování a urážky místních nadrženců, do íránu a indie si vyrazím raději sám, někdy jindy, ale děkuji za váš tip.

Berberka
ondřej:

Tak v Íránu se pokřikování nadrženců fakt nemusíte bát … Všichni se chovali s respektem a byli naprosto slušní … Stejně by musela mít šátek, takže vlasy by bylo to poslední co by někdo řešil …

Ivan

A co SZ Afrika? Letenka do Maroka jedním směrem od 1000,- , dál přes Mauretánii do Senegalu… Do zmíněného limitu se vejdete v pohodě…

Ivan Brezina

Po zemi do Indie a Nepalu s radou postupnych zastavek na trase na Balkane, v Turecku, Iranu, Pakistanu… Naprosta parada a cestovatelska klasika, naklady minimalni. Ale chce to dost casu, uhonene to nema cenu.

Honza
Ivan Brezina:

Ano, hlasuji též pro Indii. Velmi levná a pro mě cestovatelsky celkově nejnejnej destinace i když mi tam z toho indického intenzivna občas vytečou nervy. Je to jiný svět, jiná dimenze. V létě během monzunů jsou hotely ještě levnější. Letos pojedu již počtvrté, hurá, konečně Kerala!!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: