Ahoj,
rád bych během léta 2012 vyrazil do východního Turecka (spíše červenec, max. počátek srpna) – hlavně do hor. Najde se na HS někdo, kdo je z Plzneňska a kdo má již nějaké zkušenosti s cestováním a VHT?
Další podrobnosti bych nechal na domluvě (osobní setkání).
Honza – pište, prosím, na mail: mm**@se****.cz
Ahoj, prodám lezeckého a trekového průvodce po pohoří Ala Daglari (na jih od Kayseri), ideální v brzkém létě nebo na skialpy v zimě.
The Ala Dag. Climbs and Treks in Turkey’s Crimson Mountains (O.B.Tuzel, A Cicerone Guide).
Je to anglicky, cena 400 Kč.
Dále průvodce po horách The Kackar by Kate Clow včetně skvělé nezničitelné mapy, únor 2008. Anglicky, cena 400 Kč.
Předání v Praze nebo poštou.
Email: ce*********@se****.cz
Pár tipů na turecký Kurdistán (…před Turkama ale říkejte východní Turecko) od severu k jihu:
pohoří Kačkar, ruiny Ani, parádní scenérie na silnici Igdir-Dogubeyazit, vyhlídka na Ararat z hřebenu nad palácem Ishaka Paši, pohřebiště Ahlat, Muradijské vodopády (piknik), zříceniny hradu ve Vanu, výstup na sopku Suphan Dag, výlet do kráteru Nemrut Dag, hradby Diyarbakiru, ruiny Hassankeyf, město Mardin, bazar a památky v Šanli Urfě. Poprvé (i podruhé) jsem byl naprosto ohromený jezerem Van – doporučuju objet dokola, nejkrásnější scenérie jsou na SZ pobřeží (pozor na místní příšeru v jezeře). Více případně v mojí knize „Hedvábnou stezkou“. V květnu bych podal info, jak v iráckém Kurdistánu, Insha’Allah.
Dobrý den – já jsem tam už byla s manželem – rádi poradíme…psala jsem Vám na email, ale byl nedoručený. Jinak zajímavé tipy na cestování jsem našla na webu – cestuj-levne.cz
Ahoj,
nechci ti kazit radost, ale v Kurdistanu to moc na trekovani neni. Prakticky jedina moznost na poradnej trek je Kackar. Na ararat musis mit povoleni (realne asi jenom pres mistni CK), Ty uzasne 4000+ hrebeny okolo Hakkari jsou pro turisty zakazane a i v jinych oblastech je problem mnozstvi rozsahlych vojenskych prostoru do kterych te samozrejme nepusti. Obejit ty zakazy moc nejde. Vsude na silnicich jsou checkpointy a na kopcich vojenske posadky. Kdyz jsem sel trochu mimo tak jsem se daleko nedostal. Vojaci zli nebyli, ale musel jsem vymazat fotky a vratit se dolu do civilizace. Ve vysledku se tak pohybujes spis pod horama nez na horach – coz ale taky neni spatny 🙂
Jinak byl jsem tam letos v kvetnu/cervnu asi mesic a celkove doporucuju. Prijemny lidi (az na ty svinsky haranty co po tobe radi hazej kameni), paradni priroda a celkove uplne jinej pocit nez v zapadnim Turecku. Kdybys potreboval vic info tak klidne napis
Ahoj Kubo, na přelomu květen/červen se chystám navštívit oblast kolem Araratu a Vanu.Líbí se mi tvůj článek, mohla bych se zeptat, zda je tam relativně bezpečno a klid a co bys mi doporučil za (přírodní) zajímavosti v okolí? Můžu se zeptat, jak jste tam cestovali – vlakem nebo busem? Na kolii tak přijde vlak či bus z Ankary? Je něco, na co si dát pozor (mimo kameny házejících dětí :-)) a jak na tebe působili tamní lidé? Díky moc za odpověď, zajímá mě tahle oblast. Zuza
Ahoj Zuzo,
bezpecno tam je, nemusis se niceho bat. Jestli jezdis sama jako ja, tak se akorat priprav, ze se s tebou budou snazit neustale a vsude komunikovat. Muslimove obecne moc nepobiraj, ze nekomu muze vyhovovat bejt sam 🙂 Jestli budete aspon dva, tak budete mit klid.
Ja cestoval vetsinu casu stopem. Z Ankary doporucuju jet primym vlakem do Erzurumu. Vlaky jsou tady neskutecne levny a velmi pohodlny. Busy jsou drazsi, v Turecku je v soucasnosti bezin snad nejdrazsi na svete (cca 45 Kc/litr).
Jinak z mist doporucuju samozrejme jezero Van, Dogubayazit, Erzurum, Diyarbakir, Hasankeyf… je toho dost.
Takovy tajny tip je projet silnici podel irackych hranic z mesta Sirnak do Hakkari a pak dal do Vanu. Celou dobu se jede horskou scenerii, ktery muzou i Alpy zavidet – akorat se tady nesmi fotit, oblast je povazovana za strategickou kvuli udajne pritomnosti kurdskych gueril.
Jinak jestli chces vic info, tak klidne napis mail.
díky moc za fajn info, musím si to trochu naplánovat….určitě budu mít ještě nějaké dotazy :o)
isiel som trasu Sirnak-Hakkari-Van v marci ´10 a s fotenim nebol vtedy ziaden problem. myslis, ze sa to odvtedy zmenilo? dokonca sme fotili aj priamo pod tureckou zakladnou pri rieke Chabur, zastavili sme tam asi na hodinu lebo jednej z dolmusu prislo zle tak ju viezli priamo do zakladne, dokonca aj tam sme sa dostali ale po chvilke nas poslali von. fotit sa dalo v pohode aj v Sirnaku aj v Hakkari, hoci ako sme vybocili z hlavnych ciest v Hakkari, tak prislo obrnene vozidlo a vojak chcel vidiet co sme nafotili, mazat vsak nebolo treba nic.
co sa tyka oblasti jazera VAN…tak mne sa celkom pacilo staroveke miesto CAVUSTEPE, citadela malo znamej rise Urartu, alebo smerom z Vanu do Hakkari je kurdsky hrad HOSAP (treba si zistit ci je otvoreny), alebo potom severne od jazera su vodopady MURADIYE
tu je mail, keby bolo treba: to******@ya***.com
díky za super a zajímavé tipy 🙂
Tome, asi tam dost záleží na aktuální situaci a náladě konkrétních vojáků. Já tam byl loni někdy v květnu jenom pár dní po ozbrojenym střetu armády s PKK. V Sirnaku na vojenský stanici mi prohlíželi foták a donutili mě vymazat všechno, co jsem nafotil mezi Silopi a Sirnakem. Dál už jsem ale problémy neměl, je to fakt hodně individuální. Jinak v Hakkari mě taky štvali že mě nikam nepustily. Ty hory si o pořádnej trek vyloženě říkaj.
Jinak ještě k tipům – mě se hodně líbil starej hřbitov v Ahlatu, Hosap je taky super. Cavustepe mě moc nevzalo. Zážitek jak z jiný planety je lávový pole sopky Tendurek
no, myslim ze si to vystihol, asi som mal len stastie na pokojnejsie obdobie a preto nebol ziaden problem s fotenim, ale tie hory naokolo tam sa ponuka tolko fotogenickych pohladov, ze je neskutocna skoda ak je s fotenim problem 🙁
Tendurek, nepoznam pozriem sa na neho, no kazdopadne vdaka za tip.
Ahoj Kubo, ještě bych se ráda zeptala, jaké počasí bylo v květnu v téhle oblasti, popř. pokud jsi byl i u Černého moře v SV části. Jedeme sem v 2. polovině května. Díky
Ja mel vetsinou hezky a teplo. Podle zkusenosti jsou touhle dobou pomerne casty bourky. U Cernyho more jsem nebyl, me more moc nebere.
Potencialni neprijemnost je vitr a proudeni vzduchu od Syrie – nese to s sebou kotel pisku a viditelnost rapidne klesa. Skoro tejden v kuse jsem mel viditelnost do par kilometru a v Dogubayazitu jsem stravil nekolik dni abych Ararat aspon videl kdyz uz jsem na nej kvuli povoleni nelez.
Jinak Tendürek je u silnice mezi Muradiy a Dogubayazitem blizko Iranskejch hranic, takze opet spousta checkpointu a zadny trekovani 🙁
ahoj zuzi jedes sama? ja jedu taky sam , budu tam jen tyden , tak ze bych se pridal 🙂
Ahoj Luboši, nejedu sama….ale třeba se tam potkáme 🙂
uz je to dele, co jsem tam byl, ale nebyl problem s treky okolo tatvanu (krater nemrut dagi), pochod pobliz hory nemrut dagi, hora erciyes dagi, ararat s povolenim a pruvodci, okolo dogubayazitu jsem se taky toulal po horach, kackar samozrejme take. urcite se toho da objevit mnohem vice.
stary cestopis
http://www.broty.net/menu.php?sekce=1&a=12&b=2&c=&xod=1&xdo=37
Hb,super cestopis……parádně jsem si početla…díky za inspiraci!
Nemrut nad Tatvanem je v pohode, taky jsem tam loni byl. Erciyes a druhej Nemrut uz nejsou v Kurdskejch oblastech, takze taky v pohode a nesedi to uplne tady do tematu. Jinak opakuju – oblasti na vychod a hlavne jih od jezera Van jsou pro trekking bohuzel nevhodny kvuli zakazum a vojensym prostorum. Na sever a zapad od jezera to je vicemene OK, akorat je treba davat pozor na Iranskou hranici, vime, jak dopadli ti natvrdli americane nedavno :-).
Jeste me jako zajimavost napada Suphan Dagi – 2. nejvyssi hora Turecka, hned u severniho brehu Vanu. Nahore jsem nebyl, pac tam na jare bylo jeste moc snehu na coz jsem nemel vybaveni, ale krom snehu tam nejsou zadny technicky problemy a ani byrokracie neni takova jako u Araratu
Mě se líbí ten tip projet si silnici mezi Sirnak a Hakkari….jinak máš parádní fotky z cest. Super podívaná!
Mě se líbí ten tip projet si silnici mezi Sirnak a Hakkari….jinak máš parádní fotky z cest. Super podívaná
Ahoj Zuzko,
také plánuji cestu do podobných končin plus severní Irák. Mohla by jsi mi poslat na email ku******@gm***.com tvůj plán? Na oplátku můžu poslat můj.
Děkuji
Kubo,
úplně jsem neporozuměl, zda jsi v loňském roce tu silnici Sirnak – Hakkari projel nebo ne (byť pod dohledem vojska). Osobně se tam chystám na kole, předběžně tak na přelomu května a června – vidíš to jako možné, popřípadě rozumné?. Rád přijmu od všech rady a zajímavosti.
dÍK pAVEL
„Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník!“ 🙂 Jel jsem to na kole loni, však pošli email, poreferuju.
Ahoj,
tak to mám teda štěstí. Plán „mého“ Kurdistánu je sice širší (air až do Karsu, Ani, cyklo pod Araratem, Dogubayazit, samozřejmě jezero Van, Hakkari, no a potom ona silnice do Sirnaku, s cílem v Diarbakiru, zpět air). Ale zrovna ten úsek Hakkari – Sirnak je stěžejní a prakticky nemá alternativu, navíc se tam lze dotknout „Divokého Kurdistánu“ Karla Maye.
Předpokládám, že po loňských teror. útocích je to asi zavřené, ale žádná oficiální organizace to závazně nesdělí. Snad v krajním případě hodit kolo na dolmuš a projet to autem?
Tak poslouchám . . .
a dík, Pavel
Ahoj Pavle,
projel jsem to stopem, nebyl problem. Akorat se obcas trochu zdrzis na checkpointech. Vojaci jsou spis prekvapeny co tam delas a z povinnosti ti obcas prolustrujou doklady nebo fotak, jinak nic. Ma to ale i vyhody – dostanes caj a nekdy i obed z armadniho eraru 🙂
Nevim, jestli se ted neco zmenilo, ale ja tam byl v dobe tech stretu s PKK a nebyl problem.
Jinak jeden tip. Pokud to nekdo chce jet stopem, tak si nenechavejte hledat auta pro svezeni vojakama na checkpointech. V Iraku to funguje perfektne, ale tady nemaj mistni turecky vojaky v oblibe a tak vas nikdo neveme. ednou jsem takhle mezi Sirnakem a Hakkari cekal 4 hodiny na checkpointu a pak se s diky vydal pesky a stopnul si prvni projizdejici auto behem par minut…
Kubo,
dík za zprávu. Výše podepsaný Zbyňa mi poslal přímo deník z cesty na kole. Fakt je, že oba jste to stihli ještě před těmi loňskými útoky PKK, tak jsem zvědav, možná to letos hlídají víc. Z téhle věci (PKK) bych obavy neměl, to spíš z těch fracků – šutrem do hlavy jsem naposled dostal jako hodně malý kluk, a přilbu na kole zásadně nemám.
Mimochodem – Zbyňa tam všude spal venku ve stanu, to já bych radši nějaký lokální hotýlek – nevíš, jsou tam, je jich dost, ceny přiměřené? Ale vy oba jste se asi městům a městečkům spíš vyhýbali?
dík a zdraví Pavel
no ja byl Zbynovi v patach uz od Wadi Rum, takze mame velmi podobne zkusenosti 🙂
Ja taky kempoval jak to slo, ale obcas jsem si zalezl do nejakyho hotelu. Konkretne ti ale moc neporadim. Obecne ale pocitej s tim, ze pod 20TL na noc se nejspis nevyspis. Za 20 jsem spal v Hakkari neobo Diyarbakiru, v Silopi za 15. V Akdamaru je kemp zadara hned u pristavu. Jinak jako vsude, obchazet, ptat se, smlouvat. Da se spat i u mistnich, parkrat se mi to povedlo kdyz jsem v noci prochazel vsi. Good luck!