Ahoj, plánuji asi 6 denní cestu na Balkán – Jugoslávie. Budu cestovat vlakem, autobusem. Vymýšlím si okruh… jestli začít Bělehradem (rychlý přejezd z Bratislavy) a pak Sarajevo, Záhřeb – Ljubljana. Nebo… Jiný okruh a něco raději vynechat. Nebo… Jet jen do Záhřebu a projet si vnitrozemí, totéž u Slovinska? … Neplánuji moc hory. Spíš městečka, krajinka… Budu vděčná za každý názor, tip… co se Vám líbilo? Co doporučujete?
Kde je Jugoslavie? Nemuzu to najit. Rada bych se pripojila.
🙂 bývalá Jugoslavie. Takže co navštívit v Srbsku, Chorvatsku, Slovinsku, Bosně…? Co zaujalo? Která města stojí za návštěvu?
byvala Jugoslavie? Ale kde to je? Staci obcanka nebo musi pas? Jak je to s vizy?
V členských zemí EU stačí OP, jinak pas. Ten, kdo jede autem tak pozor na zelenou kartu. Pojištění vozidla je právě v Srbsku omezené oblastí.Pokud nastane pojistná událost vlastníku vozidla, je nutné volat policii. Doporučuji při opuštění vozidla nenechávat nic cenného ve vozidle a hlavně pasy. Je lepší přes noc parkovat na střeženém parkovišti. Pojistnou událost hned nahlašte na svojí pojišťovnu. Nenechte se donutit k podepsání protokolu, který není podepsán pachatelem DN a kterému nerozumíte. Poškození poškození si vyfoťte. To samé při zranění osob je to jiná mentalita.
Jen bych doplnil, ze na OP se da jet i do Srbska a Makedonie. OP uznava i Kosovo, ale pozor pouze biometricke. Jinak pri ceste autem do Kosova se stale plati hranicni pojisteni (povinne ruceni) 2 tydny 30 E. Bez toho vas do Kosova nepusti. Bezp. situace na cestach v Srbsku je bez problemu – jezdim kazdy mesic Kosovo-CR a zpet a nikdy jsem nemel zadny problem.
Hmm. A co tam tak zajimaveho? V tom Kosovu?? Hmm..
Jeď se podívat 🙂
http://wikitravel.org/en/Kosovo
http://www.inyourpocket.com/kosovo
Presne tak, je na kazdem co hleda a co chce najit. Treba hory jsou tu fantasticke a hlavne bez davu turistu
Lublaň, Postojna, Dubrovnik, Plitvice, Split, Ochrid, Mostar, Medžugorje, Kotor.
Bělehrad – Kraljevo (kláštery Žiča, Studenica, údolí řeky Ibar)- Novi Pazar (orijentální městečko, krásné okolní kláštery a příroda) – Budva – Kotor – Dubrovník – Mostar – Sarajevo – Travnik – Banja Luka – Zagreb – Ljubljana
Dík za tipy. Asi začnu Ljubljaní (1 den) – pak Zagreb (2 dny) – pak Bělehrad (2 dny). Máte tip co nevynechat? Třeba i tip na výlet v okolí… Dík!
V Lublani doporučuji jednoznačně prohlídku hradu nad městem. Je tam muzeum a krásný rozhled na město. Pak určitě v centru Třímostí, tam na nábřeží doporučuji si dát večeři. Ceny na centrum dobré a výborně tam vaří. V Záhřebu jsem nebyl. V Bělehradě toho moc ke koukání (podle mne) není, tak snad soutok.
Novi Pazar rozhodně doporučuji! Snad bych dodala ještě Prištinu = alespoň jako exotiku (nejmladší hlavní město v Evropě atd.), i když Prizren je hezčí.
Trbovlje, Ugljevik a Čatici.
6 dni je uplny nic. 6 dni je tak na dve-3 mista 🙁 jinak ale: sarajevo,jajce,mostar,slunj,piran,rovinj,cavtat,kotor,peja (pec),prizren,ohrid,krusevo krusevo, cetinje aj..
Budvu a Dubrovník doporučuji. Jen chci připomenout, že značně každý rok zdražují. Zejména jídlo a ubytování. V roce 2014 kemp v Bašce Vodě (auto,stan a dvě osoby) na den cca 900,- Kč. V kempu vajíčko za 10 Kč, pivo 60 Kč, pizza 120 Kč, slaňák(slaný rohlík) 14,- Kč.
To je drahy?
tak jen ta cena se každý rok zvedá. Jen ty služby jsou horší. Chtějí ceny západu a služby mají špatné. Jsou líní a ještě se se nám smějí, že jsme paštikáři. Mnoho těchto rádoby podnikatelů, se za celý život nedostane na dovolenou dál než po své vlasti. Jen bohužel mají moře kousek od ČR. Jsou to lidi, kteří jsou závislý na moři . Jinak nic neumí .
Proc by meli neco umet? Krast a mit vsechno na dluh jako pastikari?
V BiH Sarajevo, Mostar, Travnik, Jajce, Višegrad, údolí řeky Uny, v Srbsku Beograd, Novi Sad, Novi Pazar (určitě stojí za vidění a v centru je výborná restaurace U Sunce), Kraljevo, možná Niš, jinak ty srbský města za moc nestojí…spíš stojí za vidění pravoslavný kláštery Gradac, Sopočani, MIleševa, Stara i Nova Pavlica, Studenica…
Je tam jeste valka? Nechci riskovat.
Tak válka tam opravdu skončila v roce 1996 (+-). Nemusíte se ničeho bát. Nebezpečí je tam stejné jako jinde např. v ČR. Sám jsem tam jezdil v době války, jako státní zaměstnanec (zásobování jednotek UN). Vždy se ale musíte chovat slušně a nic ze sebe nedělat. Všechny případy ublížení na zdraví, co jsem znal, tak to vždy bylo jen díky alkoholu. Jinak se ničeho nebojte, dnes je to bezpečné. Ale musím říci, že před dvěma lety v Srbsku, čerpací stanici hlídal muž s puškou, který byl zaměstnancem bezpečnostní firmy. To opravdu dobrý pocit nebudí.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.