Černá Afrika

Keňa – 12/2012 humanitární pomoc

Zuzka

Zdravím všechny ty, co chtěí pomáhat.
Na prosinec tohoto roku (cca 14.-28.12.) se chystám směr Keňa (Rusinga Island) jako humanitární pomocnice. Jedna česká organizace tam postavila školu a zdravotní středisko, vezu tam dary (pastelky, obvazy, pivko pro České doktory). Pobyt chci spojit ne jen s pomocí, ale poznáním tamních lidí a okolí.
Pokud je někdo stejný nadšenec, nebo jen rád někdo dokumentuje … budu ráda za společnost.

S pozdravem Zuzka

Zkušenosti čtenářů

ada

Ahoj Zuzko, muzeme se domluvit po mailu? Zni to zajimave. Diky, ada

Pro Zuzku

Hlavne tam tem mistnim lidem privezte hodne lopat, krumpacu a dalsiho naradi, aby se mohli naucit pracovat, postarat se sami o sebe a ne jen se mnozit a natahovat ruku pro pomoc. Preji pekny den a vratte se ziva.

Tinka
Pro Zuzku:

Pokud nechcete pomáhat, tak se aspoň starejte o sebe a nekažte to druhým, ano…=)

Tinka:

Lemplum se nepomaha.

Petr
Tinka:

Ono se ti to nebude líbot, ale je na tom bohužel spousta pravdy. Výsledky desetiletí postkoloniální „rozvojové“ pomoci motivované absurdním pocitem viny zejména v bývalých koloniálních velmocech jsou skutečně přinejmenším velmi diskutabilní, problémy neřeší a jen vytvářejí další – především začarovaný kruh kdy celé generace jsou vychovávány v prostředí které je učí jen natahovat ruce a nepracovat, protože dříve nebo pozdějí přijede nějaký bílý „dobrodinec“ a něco jim dá – vzniká tím sociální patologie ne nepodobná „žebříčku hodnot“ našich cikánů. Největší službu by Africe prokázal někdo kdo by jim vysvětlil že nemůžou šukat jak králící a mít hromady dětí když mají problém se sami uživit.
Neméně nepříjemnou pravdou je, že rozvojová pomoc a charita je jeden velký a docela drsný byznys, který vcelku bezskrupulózně využívá naivní lidi s neutuchající potřebou „páchat dobro“ – žel bohu spíš pro účely ukonejšení vlastního svědomí bez ohledu na následky které to má (klasická ukázka této naivity a diletanstství je legendární londýnský koncert Live Aid v roce 1985).
Jestli máš nutkání pomáhat, tak se podívej jestli není potřeba pomoct především ve tvém okolí než se začneš vrhat někam do Afriky – choď dávat krev, zapiš se do registru dárců kostní dřeně, choď uklízet bordel do přírody nebo navštěvuj opuštěné staré lidi, kterých je u nás spousta. Možností je neurekom. Ani jedno z toho nezní tak „sexy“ jako „byla jsem páchat humanitární pomoc v Africe“, ale můžu ti zaručit že je to neméně bohulibá činnost a nejspíš tím skutečně někomu pomůžeš.

Zuzka

Ahojte,
pro Adu, napiš mi na [email protected]

Klára

Narazila jsem na Váš inzerát a nedalo mi to. Musím reagovat.

Myslíte si, že pomoc v zemích, nejen afrických, je tak potřebná a hlavně ÚČINNÁ? Byli jste někdy v Africe? Víte, jak to tam opravdu funguje a co je potřeba? Nebo jen slyšíte přihlouplé reklamy v televizy a rádiu, kde různé rádoby organizace oblbují posluchače a tahají z nich peníze a dary, aby se jednak sami mohli přiživit a druhak aby nakrmili nenažrané úředníky a politiky v danných zemích??!!
Máte vůbec představu, jak lidé v těchto zemích žijí a jak žijí šťastně do té doby než ta začnou najíždět zástupy Evropanů a začnou jim vtloukat do hlavy, že takhle jak žijí žít nemůžou, že je to špatně a že musí žít jinak!!!!??

Dochází Vám, že pomoc tímto způsobem (vozit pastelky, dárky, peníze a zdarma jim stavět školy, nemocnice, pumpy a další a další) je bez pozitivního výsledku?!! Určitě jim to nepomůže k lepší budoucnosti. Naopak taková pomoc plodí národ závislý na pomoci a penězích jiných států a národů. Nepomůže jim to změnit své kultury, životní styly a potřeby. My jim nutíme o co oni nikdy neměli zájem, neb kdyby měli, určitě by se snažili dostat se někam jinam, dál a zlepšit svou budoucnost!

Proč se každý cpe pomáhat těm, kdo má mozek, kdo má zdravé ruce a nohy a může se o svou budoucnost postarat??? Proč zrovna taková pomoc? AFRIKA NENÍ CHUDÝ KONTINENT, JE VELICE BOHATÁ CO DO NEROSTNÝCH SUROVIN TAK I DO ÚRODNOSTI SVÉ PŮDY. Proč se tam pořád někdo cpe s nějakými projekty, které spousty místních ani nezajímají! Vezmou si jen to co chtějí a to co jim nesedí zničí, nebo budou ignorovat a investované peníze půjdou v niveč!!
Ach jo! Kdyby všichni ti dobrovolníci a humanitáři radši pomáhali, tam kde je to opravdu potřeba. A když už v Africe, tak třeba zachraňovat přírodu, bez které nemůžeme být… Jenže to není atraktivní, co?? Za živa uřezané rohy nosorožců, kly slonů a stále živá a bezvládná těla ponechaná osudu někde v savaně.

Nechápu všechny tyhle naivní „pomocníky“, bohužel jen kazí charaktery místních, kteří měli, než přišli Evropani, krásné čisté duše.

Tady http://jizdenky.studentagency.cz/miranda2/export/sites/m2jizdenky/cs/dulezite-informace/casopis-zluty/Zluty_11_12.pdf na straně 3- 7 si přečtěte článek „Rasově NEkorektní článek o Africe – spisovatele, režiséra a cestovatele Petra Horkého. Třeba Vám trochu přiblíží jak to tak chodí ;o))

Milá Kláro,
děkuji za Váš názor, nebudu říkat že je špatný, v jistých věcech máme stejný pohled na věc. Také chápu že tuto pomoc můžete brát jako „blbost“.
Je fakt, že se tam cpou Evropané něco změnit, bylo jim líp bez nás, to ano, ale pak došli „blbci“ kteří místní úpláceli aby pytlačili … a pak to tak dopadá jak píšete, že drancují… Zvířatům řežkou kli a podobně.
Vím, že tím, že tam pojedu na měsíc nic nezměním, a mnoho organizací se na těchto projektech jen krásně napakuje ….
Ale já nechci posílat pěníze organizacím, chci za něma, být tam, vidět je … poslouchat. Není to moc, nezachráním nikoho, ale prostě si myslím že je to dobré. Stejně jako já, Váš názor na danou věc respektuji, prosím zkuste respektovat mě, nemusíte mě ani mé záměry pochopit, ale jen respektovat.

Petře,
nic o mě nevíš …. zrovna s těch věcí, co píšeš že nejsou tak „sexy“ tak já dělám !! Ne jen že se jich několik let účastním jako dobrovolnice, ale některé i organizuji.
Ale těžko mluvit, máte svou pravdu …. Nebudu Vám jí brát.

pro Zuzku

Hlavne aby Vam tam temi pastelkami nevypichli oci a cesti doktori se uz urcite nemohou dockat az tam dorazite s tim pivkem. Jsem rad, ze takovi lide jako Vy existuji. Pokud by takovych nebylo musel bych snad jit pracovat. Vzhuru do Afriky bleeding hearts!

Abdulahmed from Kenya
pro Zuzku:

Zuzka, ty nenechat se odradila a přijet. My mít rád bílá bleeding heart bitches co sem jezdila s humanitárna pomoc. Hlavně mít ráda bílá bitches co pak nedělat drahota a rada dala. Dala… understand? Ja pak dělat jako že tebe love a ty mne dostat EU passport a tvůj tata infarkt. Já moc rád do Evropa tam víc bíla bitches a já nemuset pracovat. 4 roky pořád čekat na Hussein Obama z vesnice vedle kdy on přijet a rozdat nam USA passport.
My friend žít v Londonistan nemusela pracovat jen chodit do welfare office pro podpora a on psát mi že bílá bitches z Česká republika co tam pracovat jako aupair dat rada a často i total loser pokud to být černá loser nebo loser z Pakistan nebo Krocan.
Ty přijet i když dat ne rada a ne často. Prace tu spousta. Cela vesnice rada se dívat na bílá bitches pracovat, aby my mohli ne pracovat a odpočívat. My ráda vzit kalašnikov nebo mačeta a jít sekat jiná černoch na kaše ale ne pracovat.

Abduahmed

Filip , Mrkváč

Cabas matko jedem taky:) jsme dva a chceme to jako dovolenou, takže práci takovou aby jsme se mohli ztratit a užít si trošku té Afriky :)) no mám na mysli nějakej ten lov zvěře atd 🙂 Můžeme si sebou vzít motorky? Jaká destinace preferuji destinace u moře. Děkuji za odpověď a jsme připraveni k odletu . F a M.

Monika

Ahojte, zní to zajímavě, určitě se ozvu na mail.

Díky..

Abdulahmed from Kenya
Monika:

Monika, ty nenechat se odradila a přijet. My mít rád bílá bleeding heart bitches co sem jezdila s humanitárna pomoc. Hlavně mít ráda bílá bitches co pak nedělat drahota a rada dala. Dala… understand?
Mít ty ráda norsko trojka? Ja Zuzka a Monika.
Ja pak dělat jako že tebe nebo Zuzka love a ty mne dostat EU passport a tvůj tata infarkt. Já moc rád do Evropa tam víc bíla bitches a já nemuset pracovat. 4 roky pořád čekat na Hussein Obama z vesnice vedle kdy on přijet a rozdat nam USA passport.
My friend žít v Londonistan nemusela pracovat jen chodit do welfare office pro podpora a on psát mi že bílá bitches z Česká republika co tam pracovat jako aupair dat rada a často i total loser pokud to být černá loser nebo loser z Pakistan nebo Krocan.
Ty přijet i když dat ne rada a ne často. Prace tu spousta. Cela vesnice rada se dívat na bílá bitches pracovat, aby my mohli ne pracovat a odpočívat. My ráda vzit kalašnikov nebo mačeta a jít sekat jiná černoch na kaše ale ne pracovat.

Abduahmed

Bravo!!!
Abdulahmed from Kenya:

Vas prispevek nema chybu!

Markéta
Bravo!!!:

Bohužel je to příliš blízko realitě než aby to bylo vtipné… zejména to s kalašnikovy a českými aupairkami v Londýně.

Paki
Markéta:

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Nelson Mandela

At se tam poziraji mezi sebou. Proc porusovat stalete tradice? Hlavne dobre opevnit vnejsi hranice EU a pri pokusu o prunik okamzite strilet. A to predevsim do deti protoze ti predstavuji pri EU vetsi nebezpeci nez jejich rodice, kteri v klidu doziji na utraty evropskych danovych poplatniku. Deti uz budou chytrejsi, pujdou studovat, budou obsazovat ridici posty a potom bude veselo! A ta pinda jim tam vozi pastelky.

Axina
Nelson Mandela:

naprostý souhlas

Krishna

Nemela by se narusovat rovnovaha vesmiru. Nechte je tam. Pred staletimi se take nikdo o ne nestaral a byli spokojeni. Priroda si vse zaridi. Vsechny humanitarni pomocniky co se tam serou bych slusne receno nakopal do prdele. Tem co na tom vydelavaji velke penize tem rozumim, ale nerozumim „krvacejicim srdcim“.

Vláďa

Ahoj..prosím tě, mám přítelkyni,která na tomto světě nemiluje nic-tak jako miluje východní Afriku…Víš..půl milionu na výlet zrovna nemám,tak bych to chtěl právě propojit přes různé humanitární společnosti.A tady čtu že už odjíždíš…tak určitě budeš vědět co a jak.
Prosím poraď mi na koho se mám obrátit,abych se tam s tou holčinou,která se svoje srdce nechala propadnou AFRICE…
S pozdravem Vláďa a Jana
Můžeš mě kontaktovat zde: [email protected]
734 / 274 907
ps:pomoz nám splnit si náš sen…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: