Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Kambodža, Laos???

Michal

Ahoj všem, co by jste doporučily na 3 týdny pro baťůžkáře? Spaní hostely, střechy atp, cestování mhd. Díky všem 🙂

Zkušenosti čtenářů

Michale, rada: Jděte do první cestovky, evidentně sami nic nezařídíte. Vy potřebujete, aby vám někdo řekl KAM?. Aniž vás zná, ví co máte rádi, čeho jste schopní, co umíte? .. Aneptal bych se jenom holek.

Michal

Díky, už jsme si zařídily cestování bez cestovek mnohokrát a měnit to nebudeme. Nevidím nic špatného na tom, že zjistím zkušenosti lidí…

Hanka

Já sem holka, tak píšu :-). Obecně lze přece říci nějakou tu „klasickou trasu“. Já můžu posloužit jen Laosem, a to pouze částečně, protože jsem cestovala s rodiči, takže jsem spaní rezervovala většinou již dopředu v guesthousech a cestování přizpůsobila jejich věku mezi 56-63 lety. Ale naše trasa se s baťůžkáři často protínala. Ve stručnosti trasa – Vientianne (hlavní město) – jeden den prohlídka (doporučuji večerní trh na nábřeží Mekongu a hodinu aerobicu na stejném místě – nelze přeslechnout), přes noc přesun VIP spacím busem do Luang Prabang (nicméně pro lepší zážitek je prý lepší denní jízda – krásná krajina), Luang Prabang bylo plné baťůžkářů a Číňanů (zabírají Laos), krásné koloniální francouzské město na soutoku Mekongu a řeky Nam Khan, doporučuji Kuang Si vodopády (nutno dotazem zjistit, jaký je stav vody dle doby pobytu – my byli na konci února, vody bylo málo, ale přesto báječné – opět mnoho Číňanů). My jeli k vodopádům songthaew, „mládež“ táhla na motorkách, sportující farangové táhli na kole (ale kolo na pohyb Luang Prabang doporučuji), plavky nezbytné. Dva dny jsme pak pluli slowboat po Mekongu do Huay Xai (spí se jednu noc v Pak Beng), lze i speed boatem (potkali jsme Čecha se zájezdem, který to plul a říkal, že se nemohl ani hnout). Baťůžkáři oblíbený je i Vang Vieng (na trase mezi Vientianne a Luang Prabang). Dále pak mám v hlavě 4000 ostrovů a Planinu Džbánů – jako oblíbené turistické cíle v Laosu. Co se týče ubytování, většinu jsme rezervovali již dopředu přes booking/agodu, nicméně i nezajištěné přespání bylo do půl hodiny zajištěno pochůzkou po ulici (případně si dopředu zjistit adresu místního tourist/info centra, či rovnou agency) za mrzký peníz (kip – na všech bankovkách je jeden Jelcin). Cestování – kromě přeletů vše kupováno až na místě s tím, že dopředu již bylo zjištěno (tripadvisor, travelfish.org), v jakých cenách se má pohybovat, většinou lze zajistit přes recepci, takže jsme nejdřív zjistili cenu recepce, pak obešli jednu, dvě travel agency a poptali se na cenu. Osobně kupovat lístky na bus, slowboat byl nesmysl, protože stanice a přístav jsou daleko za městy (Vientianne, Luang Prabang) a angličtina není v těchto místech silná stránka (jak bylo zjištěno na místě). Domnívám se, že není třeba si dopředu zajišťovat ubytování, vždy se něco najde :-). Nejsem cestovatel, jsem jen turistka, ale s cestovkou bych nejela, jsem schopna si to zajistit sama, a to si myslím, že platí i pro Vás :-). Pokud projedete cestopisy (tady, letenkové servery, zmiňovaný výborný travelfish.org), tak si určitě trasu a cíl vyberete. Předpokládám, že to máte první nástřel a zjišťujete možnosti :-). Hlavně si to užijte.

Michal
Hanka:

No, to zní hezky 🙂 Moc děkuji, projdu to a uvidíme 🙂 Zatím sbíráme inspiraci. Míst kam jet je tak moc 🙂
Ano, zatím zjišťujeme a okruh a pak se uvidí. Ubytování určitě předem zajišťovat nebudeme. Zatím se nám nestalo, že bychom se nemohli ubytovat během půl hodiny ve městě. A to i v 11 v noci 🙂

Suchosh

Já bych rozhodně doporučil spíš Laos než Kambodžu – hezčí krajina především. My jeli z Huay xai (slow boat) – Luang Prabang (Kuang si, keramická vesnice) – Vang Vieng (skalní lezení) – Vientiane (COPE visitor centre, chrámy) – Thankhek (Thakhek loop na mopedu, jezírka na koupání, jeskyně Konglor) – Phonsavan (planiny džbánů, UXO a MAG visitor centre, cestou vodopád, jeskyně) – Vieng Xai (jeskyně). S přesunem neporadím, koupili jsme motorky a jeli dál, ale tohle jsme stihli za měsíc a byla to pecka. V Kambodže jsme teď (mondulkiri, Ratanakiri, Preah Vihear) ale pokud to mám porovnat, tak nic moc..leda až Angor wat a možná něco u moře, ale tam nejedem, tak nevím. Nebo sever Vietnamu – taky naprostá paráda, kolem hranic dokola anebo Thajsko – Kanchanaburi (jeskyně, vodopády) a Chiang Mai (jeskyně, vodopády, skalní lezení) + Mae hong son loop na mopedu – bomba! 🙂

Michal
Suchosh:

Taky pěkný. Ratanakiri jsem viděl v cestopisu. Vypadalo to docela zajímavě. Hlavně prales a setkání s kmeny.
Jak si řešil motorku? Za kolik se dá pořídit? Dá se za podobnou cenu prodat? A legislativa?
To je fakt dobrý nápad. Dostaneš se na ní „všude“ a ztratíš se mezi místními 🙂

Hanka

Suchosh: hm, a co doporučíš na severu Vietnamu?

Suchosh
Hanka:

My dělali okruh kolem hranic a skoro všude něco je a je to tam nádherný: park Pu Luong (homestay – NEkomerční jako v Mai Chau, boží příroda, jeskyně), Moc Chau (jeskyně, vodopád )Son La (jeskyně), Dien Bien (válečné pozůstatky, jeskyně), Sapu ani moc nedoporučuju (hrozně turistů, ale vyhlídka na Fansipan a Sapu je fajn, dá se i trekovat), spíše pak Ha Giang a vejš k hranicím, Don Cao a celý geopark Dong Van Karst plateau (neskutečný výhledy, super hory – mnohem lepší než Sapa) a pak až asi Ha Long, Cat Ba (kajaky, skalní lezení) nebo Quan Lan (liduprázdné pláže). Skoro všude se dá trekovat do džungle, ale stačí koukat na značky a pár neznámých jeskyní a vodopádů taky najdete, jen nebýt líný se naučit pár slov či cedulí vietnamsky anebo se zeptat 🙂 Takto jsme objevili spoustu míst, kde nikde nikdo nebyl a měli jsme trek zdarma 😀 Musíte se však připravit na džungelní havěť 🙂 Info jsem čerpal především z webu http://severni-vietnam.cz/ a http://cechvevietnamu.cz/. Oba pánové jsou příjemní a poradí, i když jsem přes ně nic nezajišťoval. 🙂

Hanka

Suchosh: Díky za perfektní tipy, uloženo k využití. Na severu mě láká Trang An Scenic Landscape Complex, proplout si to lodičkou :-). Mám ale omezený čas, tak váhám mezi Barmou a severním Vietnamem (plus pro mě nezbytné dva dny v Bangkoku), nějak to dopadne :-). Cením si i tipu na liduprázdnou pláž, v Thajsku takhle doporučuji městečko Khanom (hodinu od Surat Thani), pokud budete mít cestu někde kolem…

Suchosh
Hanka:

Děkuji za tip do Thajska 🙂 V Trang an jsme taky byli,ale přišlo nám to dost drahé v porovnání se severníma horama a jeskyněma. Jsou tam dva areály kde vozí na loďkách, jeden je vstup 150Kč a druhej 120,-/osoba + 150 loďka. Nešli jsme, ale stojí to prý za to. Nám se nelíbí být někým vezen na loďce, je to trochu nuda, navíc jsme byli v Laosu v Kongloru (lodí skrz 7km dlouhou jeskyni). V Trang an doporučuju dojet si do jeskyně Hang Mua a vyšlápnout si na vyhlídku – ta je naprosto boží. Odtamtud jsou ty pěkné fotky z výšky 🙂 A nesmím zapomenout na Bai Dinh temple – obří nově postavený komplex chrámů – moc pěkný a když uhneš před vjezdem doleva, za 10 Kč se zaparkuje motorka ke stánku a stánkař tě pošle dírou v plotě do areálu – je stejně zdarma, ale ušetříš za odvoz golfovým vozíkem z parkoviště 😀

Suchosh
Hanka:

Ahoj Hanko, trochu jsme přehodnotili cíle naší cesty a vyrazíme asi na jih thajska. Máš ještě nějaký tip? Který ostrov, potápění, lezení? Díky.

Jana

Ahoj, já jsem loni cestovala sama s  batohem 3 týdny po Kambodži. Jela jsem z Bangkoku na kambodžský hranice a odtamtud (vždy 3 – 5 dní) Siem Reap, Battambang, Phom Phen, Sihanoukwille, Koh Rong a zpět nočním spacím autobusem na hranice a zase do BKK. Bylo to nádherné, levné a potkala jsem spousty prima lidí.

Hanka

Suchosch: pamatuji se, že Phra Nang Beach (?Krabi?) je vyhlášená lezeckými cestami, pro vaše aktivity bude nejvhodnější Krabi, Phuket, obojí oblíbené turisty(prý hodně, ale já tam nebyla, ani zatim neplánuji). Napsala bych víc, ale můj  notně individuálně dopracovaný průvodce po thajských ostrovech teď kdesi koluje. Doporučovaný Khanom je zatím potápěním, lezením nepolíben, resp. není rozšířeno (nejlépe se obrátit na místní – Toon Tours přes Facebook a zeptat se přes FB, mládenec jezdí i na Phuket, třeba poradí), vím jen o kitech u Don Sak, příp. vyrazit na Koh Phangan, Koh Samui – kajaky do Ang Thon National Marine  Park.

Libor
Hanka:

Na lezení je dobrý poloostrov Railay. Phra Nang Beach je jeho součástí, ale přímo na ní se moc neleze, i když útesy tam jsou také.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: