Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Kambodža červenec 2016

Marek

Ahoj
1.7. odlítáme směr Bangkok a rovnou valíme po zemi do Kambodži. Protože přiletím asi v 10h dopoledne místního času tak hodláme první noc strávit v bangkoku. Chceme do kambodži ale po zemi. Máte někdo aktuální info jak je to nejlepší? Přečetl jsem snad všechny cestopisi co jsem našel, na co si dát pozor na hranici ale stále se nemohu rozhodnout zdali jet vlakem nebo zaplatit tu cestovku co tam vozí.

Zkušenosti čtenářů

Jaro

Vloni busem , víza  jsme  vyřizovali na  hranicívh , není problem , vezmi si pasovou  fotku , ale  je to ztraceny celý den . Letos s Airasia , když přespíš  v Bkk , v 10.10   nebo  13 30 letíš do Siem Reap  1 hodinu , cena 60E + 10E batoh . Už bych po zemi nejela, škoda času .

Marek

A jeli jste po vlastní ose nebo busem přes cestovku?Jinak co ohledně peněz? četl jsem že bankomaty tam moc nejsou a nejvíc se platí v dolarech nebo je dobrý směnit i do té jejich kmérské měny? Přijde mi šílený vést peníze na 3 týdny u sebe v hotovosti.

JK

Pic,
byl jsem tam teď v dubnu, jel jsem po zemi. Cesta tam autobusem do Aranyaprathet za cca 250THB (hodí tě až k hranici), poté jsem pěšky přešel hranici, vízum si vyřídil až tam za 30USD, skočil do „turistického“ busu (jde to i jinak ale dost komplikovaně) a za 9USD minibusem do Siem Reap… ráno jsem vyjel v 7:30 a po 16. hodině jsem byl v Siem Reap. Zpět jsem jel busem k hranici, přešel a do Bkk jel vlakem…cesta na celý den.
V Kambodži se platí dolarama, stačí ti, neměň si jejich šušně…místo centů ti budou vracet jejich drobný (cca 4000 za 1USD), s tím pak můžeš taky platit. Bankomaty tam byly, tedy alespoň Siem Reap a Phnom Phen je bez problému.

Max

Kambodža je super!!! Žádné ty hovadiny co tady píšou rádoby průvodci kteří vás chtějí zastrašit jen aby jste využily jejich předražených služeb…se tam nedějí… ,)
Lidé vás nechtějí oškubat na ulici…žádná horda dětí prosící o peníze vás nepřepadne… 🙂
Platit můžeš USD ale taky není problém platit místní měnou…přepočet je jednoduchý 1USD = 4000 riel…
Cestuje se tam levně…hlavně na dlouhé vzdálenosti…Phnom Pnen – Kep za 7 USD…Sihanoukville – Siem Reap… 12/15 USD noční lůžkový buss…a pak za 1USD vás z nádraží zavezou na váš hotel.
Ostrovy jsou stále super…ale tak za Dva roky tam už budou jezdit motorky a auta…nejromantičtější ostrov je asi Koh Tonsay…ale já mám rád Koh Rong Samleom…hlavně severní část ,)
Siem Reap…paráda…4dni…pronájem motorky je tam drahý…15USD…já to usmlouval na 12 USD…pass na 3 dny do všech chrámů stojí 40 USD…a pak už si jezdíte kam chcete a kdy chcete. Ale můžete si za 15 USD vzít Tuk Tuk s řidičem na celý den…je to na vás.
bankomaty…Siem Reap, Phnom Phen a Sihanoukville…bez problému… ,)
 
Takže šťastnou cestu… .)
 

Marek

Díky za rady, takže využít dopravu busem z BKK? Od kud to tam jezdí? Na hranicích uvidíme co bude, taxík, turistickej bus uvidíme.Pořád uvažuju jak s dolarama. Rozpočet na ty 3 týdny máme cca 35tis na 2 lidi a přijde mi šílený to mít v hotovosti u sebe.

Max
Marek:

…nechte si peníze na vašem účtu…v Kambodži vám ATM vydá dolary…jednotný poplatek za výběr je 5USD… ,)

Zdeněk

Kambodža – běžně se používají obě měny.  Dolary i Riely. Větší částky v dolarech, menší v rielech. Kurs pevný.  ATM pouze dolary. Riely ne.  Siem Reap doporučuji Angkor a rychle pryč z města.  Snad nejvyšší koncentrace turistů v JV Asii.   Moře – pokud si chcete užít moře a mít dobrý servis, Sihanoukville, Pokud chcete ale poznat Kambodžu, také pryč. Jeďte třeba do Koh Kong.  A odtud do Thajska.  Tam do džungle, delta řeky Meteuk, domluvit se na pramici,– fantazie.   Všichni turisté kopírují 3 místa: SiemReap, PhnomPenh a Sihanougville.   http://www.vietnamista.cz

Martin

ja priletel do BKK odtat metrem na vlakovko a smer Aranyaprathet…ale dosel sem tam vecer a hranicni prechod byl uz uzavren..takze prespal v hotelu a na dalsi den smer kambodza…na hranicich stale dopredu a nevsimat si nikoho az dojdete k prepazkam…zaplatil sem 25usd minuly rok…(u tych ,,policajtu,, predtymby si platil 30usd)…pak na druhej strane uz v kambodzi sem zebral taxika 10km-1dolar…angkor chramy staci jeden den (den pred plati listek na zapad slunka tak sme sli na angkor wat,dalsi den sme sli tuktukem za 20usd na asi 20 chramu a dalsi dny sme nesli..cize 2 a 3 den vstup zbytecny…jeden den 20usd,tri dny 40usd) tazko se zhani motorka v siem reap…radsi pozicat treba v battamangu a dojet si kdyz uz tak…/dole na juhu motorka 5usd na den/ jinak sou tam ATM hlavne v siem reapu a ve vsetkych vacsich mestach…doporucuju zamenit na riely peniaze…pretoze inak vsetko stoji  dolar ale v rieloch mozete zmluvat…cize jedno pivo dolar niekedy sa dalo zesmluvat 2 piva za dolar…ale ked mate riele 1 dolar-4000rielu tak uz pivo stoji 2000,2500,3000 ako kde…proste dolar URCITE NIE!!! ked tak napiste mail alebo fb a mozeme popisat mam aktualne info,vela priatelov v kambodzi a velku skusenost po celej kambodzi..sever prales,oblasti ratanakiri a moldurkiri,vela ostrovov atd

Marek
Martin:

Díky a nemají ATM problém s mastercard? někde sem četl že berou jen VISU. Riely proměním stejně až v kambodži takže podle situace usoudím kolik proměníme 🙂
 
Co se itineráře týče tak hrubě na něm zatím pracuju ale líbila se mi varianta Siem Reap – částečně po vodě přes plovoucí vesnice do PhnomPenh
Pak dlouhý výlet na sever za horskými kmeny
A následně směrem k moří a více na západ.
Martine dáš mi na sebe fb? rád bych ti napsal 🙂

Zdeněk

Marku, ano některé ATM skutečně mastercard v  neberou. Peníze měnit nemusíte, až budete něco kupovat na trhu, domluvíte cenu, zaplatíte v dolarech, vrátí dolary, riely,  kurs pevný. Nikdo to neřeší. Všude platí, v turistických oblastech je potřeba být více ve střehu a mít vždy „malé“ peníze.  Co se týká Angkor, naopak já myslím, že jeden den je strašně málo. Minimálně dva. Druhý den vstát ve 4 a jít se podívat na východ slunce nad Angkorem. Ne jenom se podívat na Angkor Vat, pár chrámů okolo totálně přeplněných turisty abych doma řekl, byl jsem tam.  Vzít kolo, moped, tuktuk a jet dále, to je ten pravý Angkor. Je obrovský, desítky kilometrů rozloha. A tam turisté nejsou. Ale je to o názoru a zájmu.
Pozor na plavbu na jezeře. Osobně nemám rád turistické lodě proplouvající vesnicemi. Navíc hodně drahé. Daleko větší zážitek jsem měl s cesty pěšky okolo jezera, kde jsem mohl přímo do vesnic, dostal se do jejich příbytků. Zcela sám, bez komerce.  A lidé jsou okamžitě přátelštější.  http://www.vietnamista.cz

MAREK

SAMOTNÁ CESTA…  Hodne jsem ted studoval jak se nejlepe prepravit do siem reapu.
PRILET suvarnabhumi 7:15
Taxi na severni nadrazi mo chit a vzit bus smer aranyaprathet. Mel by jezdit co pul hodiny za nejakych 200THB
Z aranyaprathet vzit tuktuk na hranice, obejit podvody a projit hranice s vizema.
Za hranici v idealni pripade sehnat dalsi turisty a vzit taxik v nejhorsim pripade ten shuttlebus nebo pickup.

Co myslite da se to s tim priletem 7:15 do vecera stihnout? Nerad bych nocoval na hranici. A jak je to s placenim v BKK za ty busy? Z česká si povezu dolary tak hned na letisti vymenit za THB? Cca mit 1000THB/osoba na tu prepravu? V kambodzi uz je pak moc neuziju.

Diky moc za rady 🙂

MAREK

Nebo me napadlo jet busem z ekamai je to blize letisti.a na hranice jede nejkratsi cestou. Nasel jsem i jizdni rad linky 9916 http://www.airaran.co.th/wp-content/uploads/2012/02/time-table-Bkk-7Jan16.jpg

MAREK

Co myslite ze bude lepsi?

Marek

Máte tip na nějakej itinerář do kambodži na 3 týdny? Potřebuju se nějak pohnout z místa a nechci jen tvrdnout na 3 turisticky oblíbených místěch. Ale nějak netuším od čeho se odpíchnout, do asie jedeme poprvé. Rád bych i na sever za horskými kmeny ale mám trochu obavy z malárie v pralesích.
Děkuji všem za tipy 🙂

Zdeněk

Marku, Kambodža je velice zajímavá. A současně mimo 3 nejvíce navštěvovaná místa (Angkor a pryč) na individuální cestování poměrně náročná. Zajímavá místa: parky Ratanakiri provicne, Mondulkiri province případně u moře Koh Kong a zde si domluvit pramici na plavbu deltou Meteuk. Pokud vás ale zajímají menšiny, podívejte se na https://goo.gl/photos/UG3YSFTizWFqsAhM8 Tyto moje fotky jsou z míst turisty nenavštěvovaných. Nebo zde http://www.vietnamista.cz/fotogalerie/#a03-vesnice-jpg

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: