Volná diskuse

Jihoafrická republika

Bobeš

Chystáme se do JAR na přelomu únor – březen. Může někdo poradit opravdu zajímavá místa, nejlépe za co nejmíň peněz? Letíme na 30dní do Johannesburgu. Byl tam někdo poslední dobou? Zajímají mě aktuální ceny, ubytováni, místní doprava … a v podstatě všechno. Budu rád za každou pomoc. Předem všem děkuji.
Bobeš

Zkušenosti čtenářů

Martina

Ahoj.
Pěkný je třeba Krugerův NP

Zdenda Benda

Ahoj Krugeruv NP je nejvetsi a taky nejdrazsi. Osobne doporucuji byvalou kralovskou oboru HLANE ve Svazijsku, a pak Hluhluwe-Umfolozi (Šlašluí:-) s přilehlou St.Lucia. Zazitkem je i blizke setkani se lvicaty v SeaView. Poloostrov Roberg ma zase kouzlo divokeho pobrezi. Velkym doporucenim je sebou vzit stan a kempovat, da se tak hodne usetrit, v JAR totiz rozhodne neni levno!!!

hodne stesti

Bobeš
Zdenda Benda:

Nevíš, jestli se dá vízum do Svazijska, Lesotha atd. platit až na místě na hraničních přechodech?

Bobeš

Nevíte někdo, jak je to s malárií v JAR. Slyšel jsem, že krom Krugerova parku je to v pohodě?

Katka
Bobeš:

Podle stránek http://www.vakciny.net, se JAR řadí mezi země s výskytem méně než 100.000 případů ročně, což ji řadí asi tak na střed. Hlavní malarické oblasti jsou oblasti přiléhající k Zimbabwe a Mosambiku, z turistických atrakcí se v nich nachází Kruger NP, Hluhluwe-Umfolozi NP a St. Lucia.
Všeobecně jsme zjistili na cestovní medicíně i z dalších zdrojů, že „od Durbanu nahoru“ malárie je.
Naopak z lediska malárie je prý bezpečný NP Addo, NP Mountain Zebra a snad Kgalagadi transfrontier NP (ale poslední jmenovaný si už nepamatuju přesně).
Riziko kolísá podle období, kdy se tam chystáte. Čím víc srážek, tím větší riziko.
Doporučené preparáty pro profylaxi je Mefloquin (u nás v prodeji jako Lariam) nebo Atavaquon/Proguanil (u nás v prodeji jako Malarone). na obojí tu není rezistence, takže by preparáty měly fungovat.
Antimalarika jsou často jablkem sváru – někdo doporučuje brát profylakticky, někdo nedoporučuje. Jen pro doplnění, JAR spadá mezi země, kde se vyskytuje tzv. tropická malárie, která je bez léčby smrtelná a je nejnebezpečnější ze 4 malarických druhů. Ale jestli zobat nebo nezobat se musí rozhodnout každý sám 🙂

Tolik jsme zjistili před loňskou cestou po JAR a Namibii. Možná někdo doplní ještě přesnější info.
Zdraví
Katka

Bobeš
Katka:

Díky za precizní odpověď. Ještě jsme vše probrali s odbornicí na cestovní medicínu MUDr.Lukešovou v HK

Veronika

Po dovolené nám zbyly Jihoafrické randy (ZAR)- 1.000. Pokud by měl někdo zájem, poskytneme za 1.700,- Kč. Email: [email protected]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: