Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Java, Borneo, Sulawasi, Bunaken Island, Sumbawa 12-01/2012

Martin

Ahoj,
Tak mám pred sebou ještě 2 týdny v Indinesii. Videl jsem toho hodne. Posílám par prvních pojmu a postřehů. Nevím jestli ma smysl psát o sopce Brumo, ta je notoricky znama a jednoducha, ale rad bych sem časem napsal o Merapi, ktera je velice krásná a výstup na ni náročný a stoji za to.

Borneo Tankung Putin 

Nádherný výlet i zážitek vidět krásná zvirata. Na konci je vam pak z nás lidi trosku smutno.

Jelikož naše vyhledavače letenek neznají spoustu leteckých spocnosti, ktere lítají jen v Indonésii, doporučuji se vydat do Surabaya na letiště a tam koupit letenku do Pankalanbuun. A nebo záleží na kterem letišti v Indonésii zrovna budete. Kancelare maji tyto vnitrostátní společnosti na všech letištích. Kdo zrovna leti a kam – nejlépe si to opravdu obejdete a zjistěte. Jina rada není. Všechno pište obsluze! Nerozumi. Vse kontrolujte ( btw. Dnes mi nechala prodávající na přestup mezi lety 25min, kdybych ji to neřekl, tak jsem byl pekne nahraty. Za 25min nevylezete z letadla natož kde by bylo zavazadlo ). Datum kdy a kam jak nazpět.

Letadlo do Pankalabuun nebylo úplne plne, coz me celkem překvapilo, ale co.
V Pankalanbuun se dá věřit Lonely Planet. Vse co je tam napsány sedí. I kdyz… 
Po příjezdu vemte taxi a jedte na policejní stanici. Tam dostanete povoleni k pobytu v narodnim parku nebo co to je.
 Kdyz jsme sem přijeli, tak zrovna byly nejake protesty nebo co. Hlavní křižovatka s pomnikem nesla stopy po zapalenych pneumatikách a nejake barikády. Takže kdyz jsme přišli na policejní stanici, všichni policisté sledující fotbal se na nás usmali, lehce si prehodili ležící samopaly blíže sobě a vyzvali nás k posedu. Po cca 30min. bylo vse vyřízeno. Taxi nás hodil do vesnice Kumai, výchozí to bod do parku. Během cesty vam taxikar rekne, ze je úplne jedno jak se domluvíte, ale ze vás hodi k znamenu, co je spolehlivý. Takže jste v pasti 🙂 ne tak úplne.
Prijedete do hrozne chatrče a začne smlouvami s majitelem agentury. Je hodnocen  v LP jako verohodny a spolehlivy ( mohu potvdit je spolehlivy, zadny peoblem nebyl ) LP uvádí náklady na den na cca 700.000rp denne. My zacali odhadem tak na 2mil. a skončili na 1,2mil. Vse ma perfektně sepsane a vse tvrdí,ze je věc, kterou musíte zaplatit. Fakt je, ze jsme byli jen dva a také to, ze jsem to nechtěl Lence kazit, protože jsem stále dělal scény, ze se nedohodnu. Podle me byla chyba, ze jsme se nesli podivat ke konkurenci. Pan majitel tvrdil, ze je všechno dražší nez píse LP. Jestli to je pravda nevím. Ale bylo vidět, ze ma strach z toho, ze odejdu. Na druhou stranu ten rozhovor krasne protahoval, tak aby skončil az za tmy. Coz jsem si byl vědom. Pro zkušeného cestovatele nic složitého. Nakonec jsme se domluvili. Ovsem nevidel jsem kromě povoleni do parku zádné další poplatky parku – jako za foťák a podobne. Podle me mu ta přehnaná cena Sla do kapsy. Proto jestli dočtete az do konce tento článek, a budete se mnou trosku souhlasit – prosím nechte si alespoň doložit všechny poplatky, co se maji platit parku. Třeba vázne skončí na úctě pro potreby  záchrany orangutanu a přírody na Borneu. 
Výlet jsme vzali na 3 dny. Myslím, ze to bylo rozumne. Ano, kdyz by jste si najmuli rychly člun, tak to dáte bez problému za den, my proti clunum jeli krokem. Měli jsme 20m loď jen pro sebe a posádku.  Zážitek z přírody to byl opravdu krásný, to by jste na člunu vůbec neviděli. A podle me to tak dělala většina. Jen možna za dva dny. 

Zaplatili jsme zálohu a vydali se do jediného hotelu v Kumai. Rano jsme vyjeli v 6.15. To jsem usmlouval místo normálních 10hod.
Jak jsem psal obrovska loď dve paluby. Nabídnou vam spat na té spodní. Nedělejte to. Já tam raději za 3 dny ani nešel. Musi tam smrdet motor atd. Horní paluba je zážitek. Přinesou madrace, moskytieru a pohoda. Vychutnate si v noci krasne zvuky z džungle.

Tak jsme se dali na cestu. Me byli stále záhadou jakési sypky, ktere měly namalovany okna a balkony atd. Ale nic takového, co by se dalo do sypek jsem nevidel. Večer kdyz jsme šli na procházku, tak jsme viděli obrovske hejna ptáku. Ještě si děláme srandu, ze je to jak z hororu. No a rano se dozvídáme pravdu. Ony sypky jsou hnizdiste pro ptáky. Ten hrozny ptáci řev začíná v 07 rano a v 17hod. se vypíná. Proc? Reproduktory lákají ptáky k zahnizdeni. Hnízda se pak sbírají a prodávají do Činy, kde jsou ptáci hnízda znamou pochotkou. Podle našeho průvodce 1kg prodávají do Činy za 20.000kc. Kolik to stoji na talíři nemám predstavu.
Cesta pokračovala z veletoku na malou říčku směr orangutani a Národní park. Po ceste byla ještě zastávka v nejake vesničce. Normalka nic extra. 
Pokud mate Google.maps vidíte, ze jedete kolem plantazi s olejovymi palmami. Indonesie je největší světový producent pak obého oleje. Olej je tak levný, ze se používá jako náhražka témeř do všech levných potravin. Bohužel, to je i důvod, proc jsou orangutani a jina zvirata tak ohroženi. Asi pred 15-ti lety došlo k obrovskému požáru na plantážích. Při nem zemřela cca třetina populace orangutanu. Je to hrozne vidět ty fotky poranenych zvirat. Nebo jen opalenyh koster. 
Lide si to začínají pomalu uvodomovat a jsou tu programy na obnovu tradičního zemědělství. Lide se učí jak uživit rodinu aniž kácí stromy v lesu nebo vypáluji mitiny pro další plantáže. Ale komu plantáže patrí nikdo nevi. Podle zpráv od jiných lidi 90% všeho v Indonésii patrí Číně. Tomu věřím také. Při míře korupce – Indonesie je nejzkorumpvanejsi země na světe, na paty ji šlape Ceska republika, si nedělám iluze jak a kdo vyhraje…
No k tem prijemnejsim věcem. Takže v jednotlivych kempech jsou mista v lese, mám chodi ochránci orangutany krmit. Podle toho jak a kdy byli nalezeni se liší jednotlivá krotkost orangutanu. Obecně je zakázáno se dotýkat. Je však několik jedinců, kteří vas i pohladi a chytnou za ruku – krásný zážitek. Průvodce opice pozná a rekne Vám co si můžete dovolit. Ne kazda opice co vás chce chytnout to děla jen tak. Jsou opice, co vás chytnou a nepustí. Nepustí znamená, ze orangutan ma 6x větší silu nez člověk. 
V jednom z kempu, kdyz jsem zrovna fotil opici, ktera koukala skvirou pod dveřmi dovnitř, co by mohla asi dostat jsem na uviděl – JEHO!!!!
Přímo proi me si to sinul král lesa – samec 120kg. Malem jsem padl na prdel. Neuverilne krasne zvire! Opravdu nádhera! Sedl si, naprosto v klidu se podělil s ostatními o jídlo – to vůbec není pravidlo, naopak. A pak se schoval pred deštěm do pod přístřešek. 
Následovalo krmeni v lese, orangutani pricházejí z lesa. Přicházejí nebo spis přilezaji v korunách stromu. Podle sily a postaveni se dovoluji se přiblížit a brat si jídlo. Krasne. Nečekal jse, ze me to tak dostane.
To se opakuje ve všech kempech. V kazdem je však jina situace a kazda opice je osobnost. Rozhodne nebudete litovat zádné návštěvy. 
Takto bylo cele 3 dny. Během cesty na lodi uvidíte i hromadu jiných opic a ptáku, průvodce vás upozorní. 

Na ceste nazpět si opět všimněte plantazi olejovych palem… Je to hnus! Lide by měli žít v rezervacích a neplest se ostatním do zivota!!! A ne tam zavítat ostatní.
Spotřeba našeho západního světa v kontrastu s se spotřebou indonesanu je hrozná. Tak plytvame! A při pohledu na nekolika násobně skromejsi život orangutanu, kterym stačí ještě mnohonásobné méně k životu….. A my jim ho berem – je mi z nási kultury na bliti.
Nejsem v Indonésii poprvé. Nejsem zádný šílený ekolog. Jsem normální soucast naši zapadni civilizace a i já plytvam. Po posledni návštěvě jsem přestal u nás kupovat všechno tropické ovoce. Po teto návštěvě budu sledovat na kazdem výrobku, zda-li obsahuje palmový olej. Při mem typu stravy, ktera uz tak respektuje princip – co se u nas vypestuje, to se u nás sni, to nebude problém. Tak budu alepson dělat osvětu.

Zaver? Nasedli jsem do taxi, ktery nás hodil do Pankalanbuun, prespali v hotelu a rano odletěli zpět do Surabaya.
Výlet stoji za to! Jen se ve vás možna pohne svědomí. A to stoji taky za to, mily Horste! 🙂

Zkušenosti čtenářů

Martin

Sulawasi – Manado – potapeni Bunaken a nejhorší město v Indonésii 

Takže jsme se vydali do severni časti Sulawasi s tím, ze tu objedeme přírodní zajímavosti, vyleze na 3 sopky a pak uzijeme Silvestra na Bunaken insland s tím, ze si uděláme potápěčsky kurz.

Po příletu do Manado netřeba si brát drahého taxika, ale jdete cca 200m od letiště směr město a na ulici vám  zastaví mikrolet a odveze na terminál – přestup do centra. Ptejte se tedy na terminál a centrum. Cesta stojí max. 2×5.000Rp místní plati 2×2500.
V centru je hromada hotelu i jine nez popisuje Lonely Planet. Dobře je si obejít par hotelu a kouknout. Cena od 200t za pokoj s AC a hot water.
Tím konci dobre zprávy 🙂
Vyhnete se hotelu Wisata. LP uvádí, ze se tu domluvíte anglicky – no to určitě. My jsme udelali ještě další chybu nechali jsme si v hotelu vyprat. Všude stojí prani 1kg pradla 5000rp. V tomto hotelu je to na kusy, takže nás to mělo přijít na cca 200000rp. Ok čistota je klid.
Kdyz nám přinesli prádlo bylo : špinavé, smrdelo strašnou avigazi nebo čím ( všechno jsme pak prali znova ) a především prádlo zaprali tak, ze je zničené. Aby nebylo pochyb o jejich destrukcni cinnosti, tak při zehleni všechno pekne zapekli. A nakonec mily Horste jako přídavek to cele spalili. No, kdo z vás by to nezkusil?  paráda všechno funkcni prádlo zničeno, trička na vyhození. Abych byl upřímný par věci to přežilo. Ale jen z toho důvodu, ze si tu nechci kupovat nove a je ni jedno jak tu vypadam. Do Evropy se však nic nevrací.
Po nabídce hotelu na 50% slevu jsem měl chuť ty malé mile lidi vyhodit z kancelare. Takže nakonec byl hotel zadarmo. Což ovsem není moc dobre řešení.

Pro naše cestovstelske plany jsme měli v planu jako jinde v Indonesii použit motorku. Půjčit si v Manadu motorku? Nemožné! Ti lide se na nás dívali jako na blázny. A to tam jezdi motorek jAko všude v Indonésii. Paráda! Půjčit si auto za 500.000 na den jsme nechtěli. Je tu hornatá krajina a navíc víte jak je to tu všechno ucpane. Auto proste nemá smysl.
Jezdili jsme mikrolety a to bylo Ok. Jen dost pršelo, tAkze výlety byly notne omezené. Jelikož to tu není věnec turistické, tak zapomente na stezky a průvodce.

Výlet na sopku Lokon 
zrovna den pred našim příletem sopka vybuchla. Nahoře jsme našli obrovske balvany, kolem nich krátery a vyvrzena hlína ležela na čerstvé trávě. Neskutečný zážitek! Z toho obrovského kráteru vysokého možna 300m, niž jsem nevidel přes oblaka, ta sopka vystrelila mnohotunove balvany 200m od okraje kráteru! Ta sila! Nekteré kameny byli ještě teple. Podle místních tam drive nebyly…
Ale pozor! LP uvádí, ze vás na sopku doveze každy mikrolet. To tak! To je naprosto vyloučeno. Jedina cesta – krásná- vede v korytě vyschle ricky. Cesta nahoru trva tak 3hodiny. Ubytovani doporučujeme v soukromí naproti Vulcano resortu. Všechny hotely v okolí jsou v dost havarijním stavu. Asi málo turistu. Jinak doprava z Manado 2×10.000rp.

Následoval presun na Bunaken Island. Pozor! Google uvádí přístav úplne jinde nez je skutecnost. Skutečně převozy jsou od hotelu Celebes. Jak public, tak soukromé.
Pokud nestihnete public, kaslete na prekupniky u mola a začnete smlouvat se zasobovacimi loděmi. Dostanete lepší cenu nez od resortu. Resort chce cca 250.000 my platili 200. 
Doporučuji podle tripadvisoru si najít resort a reservovat.
Kromě potápění není na ostrove co dělat. Cely jsem ho jedno odpoledne prosel.
Potápění je nádhera!! Opravdu zážitek! Skvěle.
Delali jsme si tam cely kurz PADI – open water – a oceňuji přístup a nasazeni, snahu vysvětlit věci a pomáhat. 
 Na ostrovech jsou jen potápěči. Takže nepotapeci ne ze nejsou vítáni, ale co tam dělat? Zato povídání o potápění je nádherné. 
My bydleli u Itala v Raja resort. A je to jako s Italy vždy. Za něco je milujete, za něco nesnasite.
Potápění bez chyby, nádhera. Chatky skvěle-koupelna, moskytnet, varanda…, jídlo velmi prumerne, pravidelná hádka mezi Italem a jeho indoneskou manželkou – no, to na dovolenou nepotrebuje nikdo.
Ale Silvestrovskou večeři nám řádné Silvia okorenila. Po ostré hádce a Robertem asi vstoupil personál do stavky nebo co. Došlo ovoce i pivo. 
Na večeři přišli všichni krasne oblečeni. A k večeři : ryze, smažene nudle, ktere se nedali jist a akvarijni rybka či velmi mala makrela. Všichni to přešli s nadhledem a vydali se spat nebo do dalších resortu konzumovat a bavit se. To ovsem nebránilo personálu, aby opravdu velikou disco aparaturu zapojil a začal se bavit sám. Nikdo z hostů na to nemel náladu. A tak hudba hrála az skoro do rana. My šli spat se špunty do uši ve 22hod.
A protože indonesane slaví radi a často, tak ze sousedního resortu se ozýva techno jeste 3 dny a non stop. Třetího ledna přišla skupina místních muzikantů nám poprat do nového roku. A bylo vidět, ze maji hodne odehráno. Jsou tu protestante, tak jim asi konzumace alkoholu nedělá problém.
Prakticky od 29.12. Jsme porad slyšeli, ze něco není nebo bude pozde, protože je někdo opilej. Ale v pohode, to jsou jen peklicky.
Následný odjezd byl v pohode. Na ostrove se neda moc platit kartou, takže jsem platil az po navratu na pevninu. Všude je hromada bankomatu, takže zádný problém.

Závěrem? Bunaken Island je krasne místo k potápění. Kromě odpadků z Manado, ktere priplavi moře. Manado se vyhnete obloukem nebo lepe nečekejte nic moc. Bezpecnost a vstricnost lidi je na standardni úrovni jako všude v Indonésii, tzn. velka pohoda 🙂

David
Martin:

Ahoj,prave jsem v mestecku TOMOHON,cca 40min busem od MANADO.jeden listek 6000r.Jsem ubytovan ve Vulcano resort v bungalovu se zachodem a sprchou za 150 000r na noc.Jeste je moznost pokoj pro jednoho se spolecnou socialkou za 100 000r.V cene ubytovani je snidane a kava,caj po cely den zdarma.Resort je upraveny s rybnicky a vyhledem na sopku Lokon,personal je v pohode.Co me zklamalo jsou jidla.Vse je mastne a co uz vubec nedoporucuji je ochutnat mistni specialitu-rybi polevku.jidla jsou od 12 000 do 25 000r,Bintang 25 000r.Moznost aktivit je omezena.Lukon je stale nepristupny a mensi vulkan nestoji za navstevu.Dostanete se na nej sami,staci se poptat na nadrazi a ridicu busu.Rozhodne si neplatte pruvodce.Cesta tam a zpet 12 000r.od silnice pujdete pesky mezi policky po siroke ceste,ktera vas dovede az ke krateru.Dle meho nazoru sopka nestoji za nic.Jedine muze byt hezky vyhled do kraje pokud je zrovna bez mraku.Dale si muzete udelat vylet na sirne jezirko,cca 20 min busem za stejnou cenu.Tento vylet je uz uplne zbytecny.Jezirko i obcasne vypary ze zeme jsou plne bordelu.Pokud se chcete podivat na zrejme cistci cast,musite zaplatit 25 000r vstupne.Kdyz to shrnu,jedinym zajimavym mistem je trh v Tomohon vedle nadrazi.Tedy pokud mate zaludek na psi v klecich,jejich zabijeni,opalovani srsti a porcovani.Jinak si muzete koupit k jidlu hady,krysy,netopiry a zviratka,ktera tak radi zereme v Evrope a jejich zabijeni nam nevadi.

Martin

Výstup na sopku Merapi

Sopka Merapi je impozatni hora nad Yogikartou. Dostanete se k ni celkem snadno po hlavni vypadovce z Yogi směr Borobudor. Cesta ma však několik nástrah. 
Především se nenechte navigovat od Google.maps. My to udelali a sice jsme se dostali na krásná mista jako jsou rýžová pole, kde jsme viděli zemědělce jak orou rýžová pole bovoli, to nám k sopce rozhodne nepomohlo. Především jsme se zdrželi. Takže pozor Google uvádí mosty i tam kde nejsou.
Obecně doporučuji jet po hlavni silnici tak daleko, aby jste byli za všemi vodními toky, ktere by jste mohli křižovat po ceste do vesnicky Selo. 
Dále doporučuji vyjet co nejdrive. Pokud půjdete az úplne nahoru počítejte 3-4 hodiny. Nevím jak v lete, ale ted v období dešťů se přizenou mraky a je to špatně. Nic neuvidíte. Kdyz chcete vidět svítání, musíte byt u bývalé observatoře cca ve 03 rano. Jakmile prijedete do Sela poznáte správnou odbocku podle pomníku a velkého stromu u cesty. Uvidíte cca 1km dlouhou rovnou ulici. To je ona. Az přijdete k observatoři mate dve moznosti :
A) jít jen na vyhlídku pod hlavni kužel sopky. Cca 500m pod vrchol. Pak netřeba si hrát průvodce. Cesta je velmi dobře proslapana.
B) chcete jít az nahoru. To je plus hodina. Pak jednoznačně průvodce se sebou. Jinak je to velmi nebezpečné. Polezete sutovistem, po čtyřech.
Průvodci Vám nabídnou v prve rade variantu A. Nechce se jim nahoru. Budou tvrdit, ze je to nebezpečné. To maji pravdu. Ale záleží nás. Samo všichni chtěli 250.000rp za výstup na plošinu. My jim řekli, ze to je nepotřebujeme a šli sami. Za chvíli to dva zkusili ze za 200/ řekli jsme za 150 a nahoru. Domluvili jsme se. 
Někdo tu pred nedávnem psal, ze výstup je v pohode. Podle našeho průvodce se situace po roce 2009 a posledním výbuchu trosku změnila. 
Takto na plošinu je to 3 hodiny fakt hrdého vysupu, obrovske převýšení, porad tvrde nahoru. Pijte hodne vody! My si vzali málo a kdyz jsem videl jak Lenka saje jak houba, tak jsem dělal hrdinu a dojel na to!
Od plošiny vás čeká cesta sutovistem nahoru na kužel. Každy krok je jen krůček, protože se propanete dolu. Uz jsem šel sopky na Bali, Sulawasi i Jave, toto je však hodne makacka 🙂
Po ceste jsme potkali nejake studenty z Yogi, kteří se vraceli dolu, ze nenašli cestu nahoru a bylo to nebezpečné. Tak jsme je vzali se sebou.
Hraběte se sopecnym pískem, kolem vás to pekne smrdí sírou. Ještě ze byla mlha a nic jsme neviděli. Možna byt si to rozmyslel, při přeskakování různých hřebenu a zaseku.
Cca 150m pod vrcholem mi po celkem vesele ceste, kdy jsem si to užíval mi z niceho nic došlo. Zatočila se mi hlava, udělalo blbe od žaludku a bylo. Z ničeho nic. Proste jsem nepil a navíc šel celou cestu v tricku. Po krátkém váhání jsme šli dolu. 
Dolu je to cca 2,5hodiny. Taky pekna makacka. Mimo sjezdu v suti. To se nwda jinak nazvat 🙂 mit tam prknko, tak to asi sjedu. Zase plati : jeste ze byla mlha nevidel jak je to hodne ostry. Takto jsem se bavil.
To co jste tlačili nahoru ted brzdite jak o život. A je to dlouhý sestup rozhodne ho nějak nezrychlite jako postakovanim a tak. Každy krok hledáte vhodni místo, jak se brzdit.
Mimo průvodce 🙂 ten byl jako kamzík. Opravdu takova rychlost jakou dokazal seskakat 50m dolu, to jsme nechapali 🙂
Výhled po ceste do okolí je nádherný.

A závěr : 
Lituji, ze jsem nebyl nahoře, nelituji rozhodnuti se vrátit. Nic se nema přehánět a kdo ponese 90kg chlapa dolu? Ten mužík co jde s vami? Asi ne.
Zážitek je to krásný. Je málo tak impozatnich hor jako Posvatna Merapi. Vřele doporučuji.

Markoff

hodit to niekde na blog s normalnou velkostou pisma a pouzivanim odstavcov a sem dat len adresu a mozno by som s to zo zaujimavosti aj precital ale takto…

Markoff
azia.markoff.biz

lida

V nadpisu máš napsáno mimo jiné i Sumbawu, byl jsi tam? Stále hledám informace o tomto ostrově, ale nikde nic moc. Chceme vylézt na Tamboru, ale informací je dost málo. Pokud máš nějaké poznatky, poděl se. Díky

Martin
lida:

Ahoj,
informací je poměrně málo, to je fakt. Na Sumbawě jsem byl je asi tři dny a pořád pršelo, tak jsem to zabalil. Byl jsem tam na motorce.
Na hotelu na SUmbawě jsem sehnal mapu silnic – takže jsem vědět trošku více. Mám fotku map v mobilu – ne moc kvalitní, ale můžu poslat.
Jinak, jsem jel přes Lombok. Trajekt na Sumbawu trvá cca 2,5hod.
HLavní cesta přes ostrov je dobrá, ale ten zbytek… je trošku horší.
Je to daleko méně rozvitý ostrov pro turisty. Takže velmi velmi málo. ALe jinak potraviny, benzín, léky seženeš. Je třeba počítat s tím, že tam není tak hustá zástavba jako na Bali nebo Lomboku. Sopku jsem tam žádnou nedal, v lednu tam fakt pršelo, tak jsem to zabalil. Ale moc rád bych ty hory projel.

MArtin

Lukas
Martin:

ahoj,
a nebyl nekdo z vas na ostrove Komodo? varan komodský? nevíte jak se tam dostat?

Martin
Lukas:

Ahoj,
letecky do města Labujan Bajo. Odtud lodí na Komodo. Ze Sumbawy lodě na KOmodo už nezastavují. Takže by tě stejně dovezli do Labujanu.

Martin

kopretina

Perfektní info o navštívených místech a hlavně vlastní zkušenosti k nezaplacení to se vždy dobře čte.
Já osobně to raději čtu tady, hned, nemám čas chodit na blogy a studovat to tam, kdo chce čte i bez odstavců 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: