Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Ahojte, je tu nějaký cestovatel, který byl v Jihoafrické? Jedeme s kamarádkou na 4 týdny a chtěla bych nějaký rady a tipy na cestu…co stojí za to atd. Zavolám nebo se můžeme sejít někde v okolí Brna. Díky moc Marky
Zkušenosti čtenářů
Jana K.
ahoj / ráda bych se zeptala, zda se v JAR mohou používat klasické zásuvky (Kapské město a okolí) a zda se tam da pít voda z kohoutku?? Nebo případně jiné „dobré“ rady 🙂 Děkuji moc za každou radu.
Libor
Jana K.:
Ahoj, zásuvky jsou jiné: http://www.zasuvky.eu/zasuvky/jihoafricka-republika
Voda z vodovodu se dá pít podle mého staršího knižního průvodce po celé JAR bez problémů (možná až na nějaké vyjímky). Já jsem ji na východě a severovýchodě JAR i ve Svazijsku pil nedávno běžně.
Zasuvky jsou uplne jine a muzes si bez problemu koupit adapter na letisti v Praze a nebo kdekoliv kde prodavaji elektroniku.
Vodu z kohoutku bych nezkousel pit krome nejdrazsich hotelu kde to maji napsany a garantujou ji.
Libor
Ahoj, žádný zkušený cestovatel po JAR nepíše, tak můžu něco doporučit aspoň z vlastní nedávné krátké zkušenosti v JAR a Svazijsku (a podle toho, co jsem slyšel od jiných zkušených cestovatelů po jihu Afriky). V Dračích horách můžete např. dojet (po asfaltu) do Cathedral Peak, odkud se dá jít 1-denní okruh ve spodní části hor nebo pro zkušenější 2-denní trek z 1500 do 3000 m n.m. s přespáním ve Windy Gap. Dole se dá přespat v běžném ubytování či ve stanu v kempu Didima. Pokud chcete vyjet do vyšších poloh autem, dobrý je Sani Pass nebo Lesotho.
Při zájmu o trochu adrenalinu se můžete projet třeba na tomto lanovém skluzu v lesní rezervaci mezi korunami stromů nad roklí (a po tom pěkném lese se dá i projít): http://www.karkloofcanopytour.co.za/
V nedalekém Howicku je hezký vysoký vodopád a poblíž je zajímavý moderní památník Mandely, který je vidět jen z určitého úhlu.
U St Lucie doporučuju NP Hluhluwe, kam můžete i běžným autem na mnoho cest (hlavní je asfaltovaná), ale lepší je jet s průvodcem v terénním autě (zvlášť v období dešťů, je z něj i lepší výhled). Ten samý den můžete stihnout pozdně odpolední projížďku po řece s krokodýly, hrochy a různými ptáky. Hrochy můžete vidět večer někdy i mimo vodu přímo z terasy ubytování v St Lucii. Zajeďte si tam i na Cape Vidal, což je v parku se zvířaty, ale hlavně je tam krásná pláž s vysokými dunami porostlými vegetací, kde se dá poměrně bezpečně (na rozdíl od jiných míst) vykoupat na místě, kde skalnatý výběžek vytváří chráněnou zátoku. U silnice cestou do St Lucie je skanzen s tradičními tanci (Veyani cultural village), který určitě stojí za návštěvu.
Cestou do Krugeru můžete jet přes Svazijsko, kde navštivte NP Hlane, kde se dobře pozorují nosorožci a lvi. Na lvy a slony ale musíte jet do části parku přístupné pouze s průvodcem (objedná se v kempu). Volně přístupná část parku není pro běžné auto, ale do kempu se s ním dostanete. Dále je ve Svazijsku zajímavý skanzen v Mantenga Nature Reserve and Swazi Cultural Village.
NP Kruger asi nemusím zmiňovat, ten zvládne každý i bez průvodce, jen je třeba si hlídat čas příjezdu do kempu (pokuta 500 randů) a nepřekračovat povolených 50 km/h. Určitě navštivte nedaleký Blyde River Canyon, kde se projděte dole na různých stezkách – jedna je i s koupáním pod vodopádem. V horní části se zastavte na několika úžasných vyhlídkách a u mnoha vodopádů v okolí. Na Blyde River Canyon a blízké okolí potřebujete 2 celé dny. Okruh z Johannesburgu s takovýmto itinerářem (Kruger na 2 dny, ale na celý NP by to chtělo více dní) se dá stihnout asi za 16 dní poměrně intenzivního cestování. Zbytek podle zájmu možná do okolí Kapského města, ale je to dost daleko.
Jako radu bych dodal, neberte si hotovost (USD atd.), protože výměna je velmi zdlouhavá a byrokratická záležitost a dělá ji třeba jen 1 banka a v ní 1 přepážka v menším městě. Výběry z bankomatu či platby kartou (ty ale ne všude) jsou bez problémů. Rezervace ubytování a platba kartou přes internet není běžná záležitost jako jinde ve světě. Chtějí často platit převodem na účet. Při rezervaci nedlouho před ubytováním ale není třeba.
Bezpečnost není, kromě center některých velkých měst (hlavně Johannesburgu – jeho centru je lepší se vyhnout) a chudinských předměstí, tak špatná, jak se říká. Chce to raději si hlídat zaparkované auto, pokud je vidět, že v něm něco je. V ubytování, v NP nebo v horách je auto zaparkované za závorou a je tam bezpečnější než v ČR (v jednom ubytování na okraji Graskopu zavřená brána ani nebyla a manažer měl dokonce u ní své auto s klíči v zámku a spuštěným okýnkem celou noc). Před některými supermarkety a obchody např. v Nelspruitu jsou oficiální hlídači s visačkou, kteří na sebe upozorní a pak se jim dává dýško (třeba 5 randů).
Maya
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli nemá někdo zkušenosti s JAR na vlastní pěst. Chystám se tam tak na 7-14 dní..žraloci, big five na zemi i ve vodě a prostě si to tam užít. má někdo nějaké tipy a rady. Třeba někdo kdo tam žije a dokázal by mi opravdu konkrétně poradit? děkuju moc za odpovědi a rady
Libor
Nějaké tipy a rady jsem napsal výše, zeptej se konkrétněji a třeba někdo odpoví. Jestli jedeš v následujících měsících, velryby tam nebudou a na velké bílé žraloky to není vhodné kvůli špatné viditelnosti ve vodě. Můžeš jet na východě na menší žraloky do Scottburgu, kde se viditelnost tolik nezhoršuje (doporučuju, je to jako na těch fotkách): http://www.sharkcagedivingkzn.com/index.html
Maya
Jedeme na vlastní pěst, takže by mě zajímalo jak těžké je sehnat bydlení na blind. termín nemáme pevný chtěli by jsme to podniknout v rozmezí 1.12.2016- 30.2.2017 proto zjištuju, kdy by to bylo třeba nejlepší kvůli věcem, které chceme podniknout. dál by mě zajímalo jestli se dají někde dohledat orientační ceny různých výletů a zážitku, když to nebude přes cestovku a podobně. Pokud máš až takové zkušenosti budu ráda když se podělíš. Jinak by bylo fajn kdybych tu našla třeba někoho, kdo tam žije. a poradil by mi nebo pomohl vysloveně s absolvováním naší dovolené 🙂
Libor
Kvůli snadnějšímu shánění ubytování jeďte raději mimo jihoafrické školní prázdniny (cca 7.12.-13.1.), to by neměl být problém něco sehnat, dokonce i na začátku prázdnin byly hostely v Graskopu ještě téměř prázdné a na vyhlídkách na Blyde River Canyon i v něm bylo jen pár lidí. Nebo si vemte stan pro jistotu, když nic vhodného neseženete. V kempech se místo vždy najde, i když mám i zkušenost, že kemp Marieskopview byl na následující dny plně obsazen 2 většími skupinami (nedaleko byl ale další).
Po prvních deštích v listopadu vyrostou rychle na akáciích listy, takže se zhorší možnosti pozorování zvířat. Ty se také už nezdržují u zbylých vodních ploch. Viděli jsme ale mnoho zvířat na okraji silnice a vegetace zas tak hustá nebyla, takže nám začátek prosince vyhovoval. Deště letos přišly po velkém suchu se zpožděním a v menší míře, takže bylo zeleno, ale voda v krajině ještě ne. Komáři ještě nebyli. Mj. kvůli nim (a možnosti malárie v Krugeru, byť jen s malou pravděpodobností) bych doporučil spíš jet začátkem prosince než koncem ledna či v únoru. https://www.safaribookings.com/kruger/best-time
Ceny safari v Krugeru se stejně jako jiné atrakce dají snadno vygooglovat: http://www.krugerpark.co.za/Classic_Safari_Packages-travel/kruger-full-day-family-safari.html
Safari v NP Hluhluwe je výrazně levnější. Včetně přejezdu ze St Lucie, bohaté snídaně a oběda v parku stojí 9-hodinové safari 850-950 randů na osobu (byli jsme 3, start ve 4 či v 5 hodin ráno) a na něj se dá navázat 2-hod. výlet lodí po řece s krokodýly, hrochy a ptáky za 200 randů (včetně kafe a čaje). Předpokládám, že si půjčíte auto, takže kromě té projížďky na lodi nebo v předchozích příspěvcích zmíněných aktivit si nemusíte žádné platit. V Krugeru uvidíte z vyasfaltovaných silnic většinu zvířat a i mnoho vedlejších silnic je snadno sjízdných pro běžná auta.
Hana
Libor:
Ahoj Libore! Máš prosím Tě zkušenost s Wild card- jestli ji uplatním v NPHluhluwe ?Jestli je v ceně Safari(organizované)do Kruferova parku zahrnuto vstupné nebo se platí extra u vstupu?Díky moc!
Libor
Hana:
Ahoj, s Wild card ani s organizovaným safari v Krugeru zkušenost nemám. V ceně safari v NP Hluhluwe vstup byl, ale předpokládám, že pokud bych měl Wild card, byla by cena o vstup snížena.
Maya
Tak jsem po menším googlování byla nucena změnit termín. Vypadá to že aby jsme mohli vidět žraloky a hlavně verlyby tak budeme muset vyrazit koncem října ..každé stránky to uvádějí jinak a liší se to i o měsíce. to je i celkem slušné počasí a není tolik srážek. Ještě to budeme muset vzít hodně v potaz. Navíc nám nebylo „úplně“ doporučeno jet vysloveně přes svátky v jejich sezóně, kvůli svátečnímu omezení provozu a navíc podstatně delší čekací době, kvůli počtu turistů..no bude to ještě zajímavé..
Peta
Ahoj, doporučujete koupit Wild Card předem nebo stačí až na místě? Pokud předem za jak dlouho vám přisla domů a pokud až na místě tak kde se dá koupit? Na bráně před vjezdem do parku? Díky.
Ahoj. My si j kupovali až na vstupu v Kgalagadi parku a dostali jsme papírovou. Nicméně jsem si v listopadu 2015 zažádal aby mi poslali plastovou, protože máme v planu JAR navštívit i letos nebo i v budoucnu a už nám bude stačit ji jen dobít přes internet. No a přišla nám minulý týden, leden 2016. Takže na plastikovou kartu počítej tak 2-3 měsíce.
Hana
Petr:
Ahoj!Pro nás ( z ČR) musíš mít International All Park Clusters( pro pár za 3005randů) anebo stačí All Park Clusters( pro pár za 770randů)?Díky moc!
Hana:
Stačí si přečíst, co píšou na webu: http://www.sanparks.org/wild_new/tourism/pricing.php
Internationals may only purchase an International All Parks Cluster unless in possession of a valid South African residency/work permit.
Hana
Četla jsem to,ale nebyla jsem si 100% jistá.
Martina
Ahoj. V JAR jsem ještě nebyla, zatím jsem navštívila rovníkovou Afriku, ale před každou cestou jsem byla v kontaktu s Andreou a ta mi vždycky odpověděla na každou otázku dost obsáhle. Mají i webovky o jejich cestách do jižní Afriky, určitě tam něco najdeš http://www.divokaafrika.cz nebo přes FB. Nebo ji napiš email
Hezkou cestu
Martina
Jitka
My byli v JAR v říjnu 2015, měli jsme půjčené auto, se stanem, projeli jsme Dračí hory a pak šup na jih do Addo a po pobřeží do Kapského města. Pokud byste měli zájem o info, jsem z okolí Brna. Více na e-mailu 5j*@se****.cz
.
Peta
Ahoj, poradíte mi prosím s jakou měnou přijet do JAR (euro/dolary/libry) a kde je nejlepší peníze vyměnit za randy? Děkuji.
Libor
Peta:
Ahoj, už jsem to v tomto vláknu psal 27.12.2015. Do JAR nebrat hotovost, jestli nechceš strávit drahocenný čas hledáním banky, která to bude schopná vyměnit. A když ji najdeš, tak čekat třeba hodinu, než se tam prokoušou neuvěřitelnou byrokracií (jinde na světě jsem něco takového nezažil a obyvatelé JAR to mají s výměnou ještě obtížnější) a ještě zaplatíš velký fixní poplatek. Na letišti by výměna byla asi rychlejší, ale ne moc výhodný kurz. Všude včetně Krugeru snadno, rychle a výhodněji vybereš z bankomatu a často lze platit kartou. Ale když už chceš tahat hotovost, tak z těchto měn je to úplně jedno.
Magdalena
Peta:
Dolary nebo Eura – vyměnit hned na letišti u příletů, a snažit se platit kartou, jinde už penize jen tak nevyměníš. Pokud najdeš banku, co ti je vymění, strávíš tam cca hodinu papírováním a zaplatiš za to cca 160ZAR.
Martin
Ahoj v září budu na 10 dní v Kapském Městě… doporučíte mi něco? Počítám s klasikou…žraloci,Stolová hora,Lví hlava,Dobrou naději…a co dál nevynechat? Mám rád raději přírodu a mám využít tamní agentury nebo si to projezdit autem? Díky
Alena
Vcera 6.8. jsem se vratila z JAR. Pokud chcete tuto zemi jeste navstivit ucinte tak urychlene. V JAR se schyluje k obcanske valce. Vice informaci hledejte primo na nezavislych zdrojich protoze evropska media jako tradicne mlci kdyz jde opravdu o neco zavazneho.
Jan
Alena:
Hmm take jsme si povsimnuli zvyseneho stehovani bileho obyvatelstva z JAR predevsim do Australie a Kanady. To nedopadne dobre. Je to casovana bomba, ktera tika jiz od padu apartheidu. Touha po odplate je velka.
Andrea
Alena:
Evropská media vždy píší jen o tom co je zajímavé a přínosné (třeba hlavně pro Amíky). Tam kde nejsou žádné „zlaté doly“ nebo jsou ale mají v tom prsty už Číňani, tak śe problémy neřeší.
A navíc, když je to turistická destinace, na které vydělávají balík všechny cestovky, protože turisti si myslí, že pravou a nejlepší Afriku najdou jen v JAR, tak to media nesmí potopit. JAR, Kenya atd. Zrovna tyhle země jsou mnohem méně bezpečné než Mozambik, Botswana, Namibie, Zambie a Malawi…
V JAR se již mnoho let v tichosti děje to samé co v sousední Zimbabwe, následuje je i Namibie, jen tam to nedělají brutálním způsobem jako v JARu a Zim. O tom že pod krutou rukou a mačetou nevzdělaných tupých a brutálních afričanů zemřelo již několik tisíc farmářů a k tomu x set dalších bělochů, a tisíce pracovitých Zimbabwanů se nikdo nikdy v Evropě nedočte. Ž e se vše otáčí a rasismus (minimálně od úředníků se stáčí proti bílým bohužel) je cítit na mnoha místech.
Nikdy se nemluví o obrovské genocidě v Zimbabwe, v JAR v Sudánu atd. protože ta destinace pro nikoho není tak zajímavá – ekonomicky. Diamanty, zlato a ropu už tahají do Asie, tak není pro Evropu a Ameriku místo – tudíž co by pomáhali.
K tomu všemu co se v JAR a okolí děje vůbec nepříspívají projekty na pomoc chudým afričanům – je to kontraproduktivní a navíc nesmysly typu – co Vám to ti zlí kolonialisté provedli – nejsou vhodné. Neříkám, že se všichni běloši chovají k černochům správně (Búrové jsou prasata – samo ne všichni), ale jak se chovají černoši k sobě navzájem??? Jak to bylo na jihu Afriky několik set let nazpět? Původními obyvateli jsou Sanové, negroidní kmeny Bantu přitáhli na jih a obsadili i násilně území jižní Afriky. Kdopak se pozastavuje nad tímto faktem. Nikdo!!!!
Ze zkušeností, letitého poznávání Afriky vřele doporučuji místo JAR navštívit Botswanu, Zambii, Malawi, Mozambik a Namibii – v těchto zemích se budete cítit jak v pravé Africe. Lidé jsou milý a přátelský…
Jan
Andrea:
Dekuji Andreo. Vyborny prispevek. Snad to cesky „nizkonakladovy“ cestovatel pochopi…
Martin
Andrea:
Nepotěšila si mě ale stornovat už nic nehodlám…snad budu mít štěstí:))
Martin:
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
Katka
Ahoj, prosim, dostanu do JAR znovu 90denni viza pri opakovanem vstupu? Mezitim jsem byla 3 mesice v Evrope. Nebo se viza nejak odecitaji? Vim, ze se cas z viz odecita, kdyz si clovek vyjede do sousedni zeme (Zimbabwe, Botswany), ale kdyz jsem byla v Evrope, naskakuji mi znovu 90 denni viza? Diky moc, kdokoli to vi na sto procent, uvahy mi mnoho nepomohou .-) Spatne se to dohledava!
Katka
doplnuji vyse zmineny prispevek. Minula 90 denni viza do JAR jiz prosla.
Andrea
Ahoj Katko,
pokud se vrátíš do země původu, a pak znovu poletíš do JAR, dostaneš nová víza opět na 90 dnů. „Border hopping“ do sousední Zim nebo kamkoliv jinam již od 2015 nefunguje. Doba se pořítá ode dne vstupu do země a i kdyby jsi jela až do Zambie, stále Ti běží 90 dnů. Můžeš si požádat o prodloužení, lze to jen přes viza servis, cena na naše cca 3900,- Kč. Vyřídit to mají mezi 6-8 týdny, ale letos nám to vyřízovali 3 a půl měsíce. Prodloužení jsme dostali až po skončení platnosti našich víz…
Ahoj
dd
Magik
Ahoj, chci se podelit o trytydenni cestu, kterou jsme absolvovali s manzelkou letos v rijnu po JARu. Pujcili jsme si auto v Cape Town, kam jsem prileteli a vratili ho v Johannesburgu, odkud jsme odletali. Nase cesta probihala zhruba takto: Cape Town-Cape of Good Hope-Hermannus-Stoellenbosch-Jeffreys Bay-Addo Elephant Park-Coffe Bay(doporucuji, neni moc zname)-Durban-Lesotho-Kruger-Blyde River-Johannesburg. JAR je uzasne zeme, krasna priroda, prazdne plaze, dobra silnicni infrastruktura, vyborne ubytovani a servis celkove, velke plus je take malo turistu. JAR ma pouze jeden problem. Je to bezpecnost. Za cewly pobyt se nam nic nestalo a ani jsme nebyli svedkem niceho, ale ten pocit opatrnosti tam stale je. Je to neco, na co nejsme tady zvykli. Musite tento fakt prijmout a pristoupit na urcita pravidla. Tuto zemi nedoporucuji nekomu, kdo ma rad pohodli a byl na dovolenych pouze v Evrope. Tuto zemi naopak doporucuji vsem, kdo maji radi necekane zazitky, trochu dobrodruzstvi/adrenalin. Ale jak rikam, da se to a zazitky jsou pak intenzivnejsi. Faktem je, ze jako beloch v podstate v teto zemi nejste svobodni. Nemuzete chodit kam chcete a kdy chcete a to ani pres den, resp. musite si zjistit, zda je to bezpecne. Pokud mate cestovatelskeho ducha a mate radi trochu toho adrenalinu, jedte do JARu. Tato zeme turisty opravdu potrebuje a lide vam to daji najevo. Lepsi servis, at uz kdekoli jsme snad nikde nezazil. Jedte tam, podporte tamni ekonomiky a rozdejte neco na dyskach, stoji to za to. PS: V navaznosti na prispevky ohledne rasovych nepokoju, ta situace opravdu neni jednoducha. Myslim, ze bude cim dal tim tezsi zemi projet na vlastni pest, kriminalita tam bohuzel od roku 2012 zase zacala kazdorocne rust. Proto jedte, dalsich 10 let to bude jeste ok.
ahoj / ráda bych se zeptala, zda se v JAR mohou používat klasické zásuvky (Kapské město a okolí) a zda se tam da pít voda z kohoutku?? Nebo případně jiné „dobré“ rady 🙂 Děkuji moc za každou radu.
Ahoj, zásuvky jsou jiné:
http://www.zasuvky.eu/zasuvky/jihoafricka-republika
Voda z vodovodu se dá pít podle mého staršího knižního průvodce po celé JAR bez problémů (možná až na nějaké vyjímky). Já jsem ji na východě a severovýchodě JAR i ve Svazijsku pil nedávno běžně.
Zasuvky jsou uplne jine a muzes si bez problemu koupit adapter na letisti v Praze a nebo kdekoliv kde prodavaji elektroniku.
Vodu z kohoutku bych nezkousel pit krome nejdrazsich hotelu kde to maji napsany a garantujou ji.
Ahoj, žádný zkušený cestovatel po JAR nepíše, tak můžu něco doporučit aspoň z vlastní nedávné krátké zkušenosti v JAR a Svazijsku (a podle toho, co jsem slyšel od jiných zkušených cestovatelů po jihu Afriky). V Dračích horách můžete např. dojet (po asfaltu) do Cathedral Peak, odkud se dá jít 1-denní okruh ve spodní části hor nebo pro zkušenější 2-denní trek z 1500 do 3000 m n.m. s přespáním ve Windy Gap. Dole se dá přespat v běžném ubytování či ve stanu v kempu Didima. Pokud chcete vyjet do vyšších poloh autem, dobrý je Sani Pass nebo Lesotho.
Při zájmu o trochu adrenalinu se můžete projet třeba na tomto lanovém skluzu v lesní rezervaci mezi korunami stromů nad roklí (a po tom pěkném lese se dá i projít): http://www.karkloofcanopytour.co.za/
V nedalekém Howicku je hezký vysoký vodopád a poblíž je zajímavý moderní památník Mandely, který je vidět jen z určitého úhlu.
U St Lucie doporučuju NP Hluhluwe, kam můžete i běžným autem na mnoho cest (hlavní je asfaltovaná), ale lepší je jet s průvodcem v terénním autě (zvlášť v období dešťů, je z něj i lepší výhled). Ten samý den můžete stihnout pozdně odpolední projížďku po řece s krokodýly, hrochy a různými ptáky. Hrochy můžete vidět večer někdy i mimo vodu přímo z terasy ubytování v St Lucii. Zajeďte si tam i na Cape Vidal, což je v parku se zvířaty, ale hlavně je tam krásná pláž s vysokými dunami porostlými vegetací, kde se dá poměrně bezpečně (na rozdíl od jiných míst) vykoupat na místě, kde skalnatý výběžek vytváří chráněnou zátoku. U silnice cestou do St Lucie je skanzen s tradičními tanci (Veyani cultural village), který určitě stojí za návštěvu.
Cestou do Krugeru můžete jet přes Svazijsko, kde navštivte NP Hlane, kde se dobře pozorují nosorožci a lvi. Na lvy a slony ale musíte jet do části parku přístupné pouze s průvodcem (objedná se v kempu). Volně přístupná část parku není pro běžné auto, ale do kempu se s ním dostanete. Dále je ve Svazijsku zajímavý skanzen v Mantenga Nature Reserve and Swazi Cultural Village.
NP Kruger asi nemusím zmiňovat, ten zvládne každý i bez průvodce, jen je třeba si hlídat čas příjezdu do kempu (pokuta 500 randů) a nepřekračovat povolených 50 km/h. Určitě navštivte nedaleký Blyde River Canyon, kde se projděte dole na různých stezkách – jedna je i s koupáním pod vodopádem. V horní části se zastavte na několika úžasných vyhlídkách a u mnoha vodopádů v okolí. Na Blyde River Canyon a blízké okolí potřebujete 2 celé dny. Okruh z Johannesburgu s takovýmto itinerářem (Kruger na 2 dny, ale na celý NP by to chtělo více dní) se dá stihnout asi za 16 dní poměrně intenzivního cestování. Zbytek podle zájmu možná do okolí Kapského města, ale je to dost daleko.
Jako radu bych dodal, neberte si hotovost (USD atd.), protože výměna je velmi zdlouhavá a byrokratická záležitost a dělá ji třeba jen 1 banka a v ní 1 přepážka v menším městě. Výběry z bankomatu či platby kartou (ty ale ne všude) jsou bez problémů. Rezervace ubytování a platba kartou přes internet není běžná záležitost jako jinde ve světě. Chtějí často platit převodem na účet. Při rezervaci nedlouho před ubytováním ale není třeba.
Bezpečnost není, kromě center některých velkých měst (hlavně Johannesburgu – jeho centru je lepší se vyhnout) a chudinských předměstí, tak špatná, jak se říká. Chce to raději si hlídat zaparkované auto, pokud je vidět, že v něm něco je. V ubytování, v NP nebo v horách je auto zaparkované za závorou a je tam bezpečnější než v ČR (v jednom ubytování na okraji Graskopu zavřená brána ani nebyla a manažer měl dokonce u ní své auto s klíči v zámku a spuštěným okýnkem celou noc). Před některými supermarkety a obchody např. v Nelspruitu jsou oficiální hlídači s visačkou, kteří na sebe upozorní a pak se jim dává dýško (třeba 5 randů).
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli nemá někdo zkušenosti s JAR na vlastní pěst. Chystám se tam tak na 7-14 dní..žraloci, big five na zemi i ve vodě a prostě si to tam užít. má někdo nějaké tipy a rady. Třeba někdo kdo tam žije a dokázal by mi opravdu konkrétně poradit? děkuju moc za odpovědi a rady
Nějaké tipy a rady jsem napsal výše, zeptej se konkrétněji a třeba někdo odpoví. Jestli jedeš v následujících měsících, velryby tam nebudou a na velké bílé žraloky to není vhodné kvůli špatné viditelnosti ve vodě. Můžeš jet na východě na menší žraloky do Scottburgu, kde se viditelnost tolik nezhoršuje (doporučuju, je to jako na těch fotkách):
http://www.sharkcagedivingkzn.com/index.html
Jedeme na vlastní pěst, takže by mě zajímalo jak těžké je sehnat bydlení na blind. termín nemáme pevný chtěli by jsme to podniknout v rozmezí 1.12.2016- 30.2.2017 proto zjištuju, kdy by to bylo třeba nejlepší kvůli věcem, které chceme podniknout. dál by mě zajímalo jestli se dají někde dohledat orientační ceny různých výletů a zážitku, když to nebude přes cestovku a podobně. Pokud máš až takové zkušenosti budu ráda když se podělíš. Jinak by bylo fajn kdybych tu našla třeba někoho, kdo tam žije. a poradil by mi nebo pomohl vysloveně s absolvováním naší dovolené 🙂
Kvůli snadnějšímu shánění ubytování jeďte raději mimo jihoafrické školní prázdniny (cca 7.12.-13.1.), to by neměl být problém něco sehnat, dokonce i na začátku prázdnin byly hostely v Graskopu ještě téměř prázdné a na vyhlídkách na Blyde River Canyon i v něm bylo jen pár lidí. Nebo si vemte stan pro jistotu, když nic vhodného neseženete. V kempech se místo vždy najde, i když mám i zkušenost, že kemp Marieskopview byl na následující dny plně obsazen 2 většími skupinami (nedaleko byl ale další).
Po prvních deštích v listopadu vyrostou rychle na akáciích listy, takže se zhorší možnosti pozorování zvířat. Ty se také už nezdržují u zbylých vodních ploch. Viděli jsme ale mnoho zvířat na okraji silnice a vegetace zas tak hustá nebyla, takže nám začátek prosince vyhovoval. Deště letos přišly po velkém suchu se zpožděním a v menší míře, takže bylo zeleno, ale voda v krajině ještě ne. Komáři ještě nebyli. Mj. kvůli nim (a možnosti malárie v Krugeru, byť jen s malou pravděpodobností) bych doporučil spíš jet začátkem prosince než koncem ledna či v únoru.
https://www.safaribookings.com/kruger/best-time
Ceny safari v Krugeru se stejně jako jiné atrakce dají snadno vygooglovat:
http://www.krugerpark.co.za/Classic_Safari_Packages-travel/kruger-full-day-family-safari.html
Safari v NP Hluhluwe je výrazně levnější. Včetně přejezdu ze St Lucie, bohaté snídaně a oběda v parku stojí 9-hodinové safari 850-950 randů na osobu (byli jsme 3, start ve 4 či v 5 hodin ráno) a na něj se dá navázat 2-hod. výlet lodí po řece s krokodýly, hrochy a ptáky za 200 randů (včetně kafe a čaje). Předpokládám, že si půjčíte auto, takže kromě té projížďky na lodi nebo v předchozích příspěvcích zmíněných aktivit si nemusíte žádné platit. V Krugeru uvidíte z vyasfaltovaných silnic většinu zvířat a i mnoho vedlejších silnic je snadno sjízdných pro běžná auta.
Ahoj Libore! Máš prosím Tě zkušenost s Wild card- jestli ji uplatním v NPHluhluwe ?Jestli je v ceně Safari(organizované)do Kruferova parku zahrnuto vstupné nebo se platí extra u vstupu?Díky moc!
Ahoj, s Wild card ani s organizovaným safari v Krugeru zkušenost nemám. V ceně safari v NP Hluhluwe vstup byl, ale předpokládám, že pokud bych měl Wild card, byla by cena o vstup snížena.
Tak jsem po menším googlování byla nucena změnit termín. Vypadá to že aby jsme mohli vidět žraloky a hlavně verlyby tak budeme muset vyrazit koncem října ..každé stránky to uvádějí jinak a liší se to i o měsíce. to je i celkem slušné počasí a není tolik srážek. Ještě to budeme muset vzít hodně v potaz. Navíc nám nebylo „úplně“ doporučeno jet vysloveně přes svátky v jejich sezóně, kvůli svátečnímu omezení provozu a navíc podstatně delší čekací době, kvůli počtu turistů..no bude to ještě zajímavé..
Ahoj, doporučujete koupit Wild Card předem nebo stačí až na místě? Pokud předem za jak dlouho vám přisla domů a pokud až na místě tak kde se dá koupit? Na bráně před vjezdem do parku? Díky.
Ahoj. My si j kupovali až na vstupu v Kgalagadi parku a dostali jsme papírovou. Nicméně jsem si v listopadu 2015 zažádal aby mi poslali plastovou, protože máme v planu JAR navštívit i letos nebo i v budoucnu a už nám bude stačit ji jen dobít přes internet. No a přišla nám minulý týden, leden 2016. Takže na plastikovou kartu počítej tak 2-3 měsíce.
Ahoj!Pro nás ( z ČR) musíš mít International All Park Clusters( pro pár za 3005randů) anebo stačí All Park Clusters( pro pár za 770randů)?Díky moc!
Stačí si přečíst, co píšou na webu:
http://www.sanparks.org/wild_new/tourism/pricing.php
Internationals may only purchase an International All Parks Cluster unless in possession of a valid South African residency/work permit.
Četla jsem to,ale nebyla jsem si 100% jistá.
Ahoj. V JAR jsem ještě nebyla, zatím jsem navštívila rovníkovou Afriku, ale před každou cestou jsem byla v kontaktu s Andreou a ta mi vždycky odpověděla na každou otázku dost obsáhle. Mají i webovky o jejich cestách do jižní Afriky, určitě tam něco najdeš http://www.divokaafrika.cz nebo přes FB. Nebo ji napiš email
Hezkou cestu
Martina
My byli v JAR v říjnu 2015, měli jsme půjčené auto, se stanem, projeli jsme Dračí hory a pak šup na jih do Addo a po pobřeží do Kapského města. Pokud byste měli zájem o info, jsem z okolí Brna. Více na e-mailu
5j*@se****.cz
.
Ahoj, poradíte mi prosím s jakou měnou přijet do JAR (euro/dolary/libry) a kde je nejlepší peníze vyměnit za randy? Děkuji.
Ahoj, už jsem to v tomto vláknu psal 27.12.2015. Do JAR nebrat hotovost, jestli nechceš strávit drahocenný čas hledáním banky, která to bude schopná vyměnit. A když ji najdeš, tak čekat třeba hodinu, než se tam prokoušou neuvěřitelnou byrokracií (jinde na světě jsem něco takového nezažil a obyvatelé JAR to mají s výměnou ještě obtížnější) a ještě zaplatíš velký fixní poplatek. Na letišti by výměna byla asi rychlejší, ale ne moc výhodný kurz. Všude včetně Krugeru snadno, rychle a výhodněji vybereš z bankomatu a často lze platit kartou. Ale když už chceš tahat hotovost, tak z těchto měn je to úplně jedno.
Dolary nebo Eura – vyměnit hned na letišti u příletů, a snažit se platit kartou, jinde už penize jen tak nevyměníš. Pokud najdeš banku, co ti je vymění, strávíš tam cca hodinu papírováním a zaplatiš za to cca 160ZAR.
Ahoj v září budu na 10 dní v Kapském Městě… doporučíte mi něco? Počítám s klasikou…žraloci,Stolová hora,Lví hlava,Dobrou naději…a co dál nevynechat? Mám rád raději přírodu a mám využít tamní agentury nebo si to projezdit autem? Díky
Vcera 6.8. jsem se vratila z JAR. Pokud chcete tuto zemi jeste navstivit ucinte tak urychlene. V JAR se schyluje k obcanske valce. Vice informaci hledejte primo na nezavislych zdrojich protoze evropska media jako tradicne mlci kdyz jde opravdu o neco zavazneho.
Hmm take jsme si povsimnuli zvyseneho stehovani bileho obyvatelstva z JAR predevsim do Australie a Kanady. To nedopadne dobre. Je to casovana bomba, ktera tika jiz od padu apartheidu. Touha po odplate je velka.
Evropská media vždy píší jen o tom co je zajímavé a přínosné (třeba hlavně pro Amíky). Tam kde nejsou žádné „zlaté doly“ nebo jsou ale mají v tom prsty už Číňani, tak śe problémy neřeší.
A navíc, když je to turistická destinace, na které vydělávají balík všechny cestovky, protože turisti si myslí, že pravou a nejlepší Afriku najdou jen v JAR, tak to media nesmí potopit. JAR, Kenya atd. Zrovna tyhle země jsou mnohem méně bezpečné než Mozambik, Botswana, Namibie, Zambie a Malawi…
V JAR se již mnoho let v tichosti děje to samé co v sousední Zimbabwe, následuje je i Namibie, jen tam to nedělají brutálním způsobem jako v JARu a Zim. O tom že pod krutou rukou a mačetou nevzdělaných tupých a brutálních afričanů zemřelo již několik tisíc farmářů a k tomu x set dalších bělochů, a tisíce pracovitých Zimbabwanů se nikdo nikdy v Evropě nedočte. Ž e se vše otáčí a rasismus (minimálně od úředníků se stáčí proti bílým bohužel) je cítit na mnoha místech.
Nikdy se nemluví o obrovské genocidě v Zimbabwe, v JAR v Sudánu atd. protože ta destinace pro nikoho není tak zajímavá – ekonomicky. Diamanty, zlato a ropu už tahají do Asie, tak není pro Evropu a Ameriku místo – tudíž co by pomáhali.
K tomu všemu co se v JAR a okolí děje vůbec nepříspívají projekty na pomoc chudým afričanům – je to kontraproduktivní a navíc nesmysly typu – co Vám to ti zlí kolonialisté provedli – nejsou vhodné. Neříkám, že se všichni běloši chovají k černochům správně (Búrové jsou prasata – samo ne všichni), ale jak se chovají černoši k sobě navzájem??? Jak to bylo na jihu Afriky několik set let nazpět? Původními obyvateli jsou Sanové, negroidní kmeny Bantu přitáhli na jih a obsadili i násilně území jižní Afriky. Kdopak se pozastavuje nad tímto faktem. Nikdo!!!!
Ze zkušeností, letitého poznávání Afriky vřele doporučuji místo JAR navštívit Botswanu, Zambii, Malawi, Mozambik a Namibii – v těchto zemích se budete cítit jak v pravé Africe. Lidé jsou milý a přátelský…
Dekuji Andreo. Vyborny prispevek. Snad to cesky „nizkonakladovy“ cestovatel pochopi…
Nepotěšila si mě ale stornovat už nic nehodlám…snad budu mít štěstí:))
Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný
Ahoj, prosim, dostanu do JAR znovu 90denni viza pri opakovanem vstupu? Mezitim jsem byla 3 mesice v Evrope. Nebo se viza nejak odecitaji? Vim, ze se cas z viz odecita, kdyz si clovek vyjede do sousedni zeme (Zimbabwe, Botswany), ale kdyz jsem byla v Evrope, naskakuji mi znovu 90 denni viza? Diky moc, kdokoli to vi na sto procent, uvahy mi mnoho nepomohou .-) Spatne se to dohledava!
doplnuji vyse zmineny prispevek. Minula 90 denni viza do JAR jiz prosla.
Ahoj Katko,
pokud se vrátíš do země původu, a pak znovu poletíš do JAR, dostaneš nová víza opět na 90 dnů. „Border hopping“ do sousední Zim nebo kamkoliv jinam již od 2015 nefunguje. Doba se pořítá ode dne vstupu do země a i kdyby jsi jela až do Zambie, stále Ti běží 90 dnů. Můžeš si požádat o prodloužení, lze to jen přes viza servis, cena na naše cca 3900,- Kč. Vyřídit to mají mezi 6-8 týdny, ale letos nám to vyřízovali 3 a půl měsíce. Prodloužení jsme dostali až po skončení platnosti našich víz…
dd
Ahoj, chci se podelit o trytydenni cestu, kterou jsme absolvovali s manzelkou letos v rijnu po JARu. Pujcili jsme si auto v Cape Town, kam jsem prileteli a vratili ho v Johannesburgu, odkud jsme odletali. Nase cesta probihala zhruba takto: Cape Town-Cape of Good Hope-Hermannus-Stoellenbosch-Jeffreys Bay-Addo Elephant Park-Coffe Bay(doporucuji, neni moc zname)-Durban-Lesotho-Kruger-Blyde River-Johannesburg. JAR je uzasne zeme, krasna priroda, prazdne plaze, dobra silnicni infrastruktura, vyborne ubytovani a servis celkove, velke plus je take malo turistu. JAR ma pouze jeden problem. Je to bezpecnost. Za cewly pobyt se nam nic nestalo a ani jsme nebyli svedkem niceho, ale ten pocit opatrnosti tam stale je. Je to neco, na co nejsme tady zvykli. Musite tento fakt prijmout a pristoupit na urcita pravidla. Tuto zemi nedoporucuji nekomu, kdo ma rad pohodli a byl na dovolenych pouze v Evrope. Tuto zemi naopak doporucuji vsem, kdo maji radi necekane zazitky, trochu dobrodruzstvi/adrenalin. Ale jak rikam, da se to a zazitky jsou pak intenzivnejsi. Faktem je, ze jako beloch v podstate v teto zemi nejste svobodni. Nemuzete chodit kam chcete a kdy chcete a to ani pres den, resp. musite si zjistit, zda je to bezpecne. Pokud mate cestovatelskeho ducha a mate radi trochu toho adrenalinu, jedte do JARu. Tato zeme turisty opravdu potrebuje a lide vam to daji najevo. Lepsi servis, at uz kdekoli jsme snad nikde nezazil. Jedte tam, podporte tamni ekonomiky a rozdejte neco na dyskach, stoji to za to. PS: V navaznosti na prispevky ohledne rasovych nepokoju, ta situace opravdu neni jednoducha. Myslim, ze bude cim dal tim tezsi zemi projet na vlastni pest, kriminalita tam bohuzel od roku 2012 zase zacala kazdorocne rust. Proto jedte, dalsich 10 let to bude jeste ok.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru