Ahoj,jedu v lednu do Thajska a rada bych videla i Angkor,ale nasla jsem jen drahy letenky..zpatecni za 5tis a vlakem se tam pry jede 20h..Nekde na diskuzi jsem cetla,ze tam ted vede nova silnice a po ni turisticke busy..Muzete mi doporucit tuhle variantu?Jake jsou vase zkusenosti?Nej varianta,cena,casova narocnost?Diky vsem za info.Mona
Ahoj, má tady někdo zkušenost s přenocováním v Aranyaprathet? Případně s cestou v odpoledních hodinách (po 14.00 hod) z Bangkoku/letiště do Aranyaprathet. Předem díky.
Zdravím Vás přátelé.
V květnu se budem pohybovat po Irianu.Chtěl bych zjistit jestli je možnost dostat se nějak na Novou Britanii.
Díky moc JBW.
Dotaz jsi zadal do nesouvisejícího vlákna, na další dotazy si založ nové. Jinak lze snadno vygooglovat, že jedině přes Port Moresby nebo Lae v Papui (pokud nemáš jachtu):
http://wikitravel.org/en/New_Britain_%28Papua_New_Guinea%29
Jestli se chystáte překročit Thajsko-Kambodžské pozemní hranice, dávejte si veliký pozor. Poipet je ráj zlodějů. Napsal jsem pár tipů, jak bezpečně přejít hranice Poipet/Aranyaprathet a vyhnout se scamu. Přechod hradice Thajsko Kambodža – Poipet
Kdy jedes? Tohle pojedu koncem ledna, plan mam zhruba sestaveny.
Letenky BKK-REP jsou drahe kvuli monopolu Thai Airways na tehle trase.
Nejdriv se musis dostat do mesta Aranyaprathet u hranice. Jezdi tam z Bangkoku bud autobusy (asi co pul hodinu, nevim presne). Nebo vlak. Vlak je levnejsi (ne ze by bus ale nebyl levny), trva dyl, ale cesta je asi peknejsi, tak volim tuhle variantu. Jeden vyjizdi nekdy po poledni, jeden v 5:55. Cena je okolo 30 Kc.
Po prijezdu je treba chytnout tuk-tuk nebo taxi na kambodzskou hranici. Prejdes hranice a pak se musis dostat do mesta Siem Reap. Bud si slozis s lidmi na taxika (okolo $45) a dojedes tam tak za dve hodiny (jak rikas, je tam ted nova cesta) nebo pojedes preplnenym autobusem pod $10 (ktery jede pry dyl, nevim jak dlouho). Prespis v Siem Reap (pokud nebudes spat v Aranyaprathet, tam je asi treba prespat, kdyz se jede tim odpolednim vlakem) a rano hura na prozkoumavani chramu.
Zpatky to jde stejnou cestou, ale musis mit predem vyrizene vizum – na tehle pozemni hranici se nevydava visa on arrival. Ja tohle teda resim jinak, ze Siem Reap pokracuju dale autobusem do Phnom Penh, prohlednu si mesto a do Bangkoku se vracim letecky s nizkonakladovkou. Je to sice drazsi (ale levnejsi nez letet ze Siem Reap), ale zase si prohlednu Phnom Penh a usetrim cely den cesty. A nemusim mit vizum (na letisti v Bangkoku se dava bez problemu). Cena letenky na unor je (budu kupovat v nasledujicich dnech) aktualne 60 USD, plus 25 USD se plati odletova taxa na letisti.
… jo, pry existuji zajezdy z Bangkoku primo do Angkor Wat, ale je mezi nimi pry mnoho podvodniku atd, takze se jim doporucuje vyhnout, a osobne stejne radsi volim metodu na vlastni pest.
Vsechny informace jsem posbiral v predchozich dnech na netu, brat prosim bez zaruky (treba ty casy odjezdu) a proverit radsi.
Ahoj zennie,
jedeme s kamarádem koncem ledna na měsíc do thaiska, kambodzi. Můžeš prosím poslat odkaz na nízkonákladovku jak si o ní psal ve foru? Nemáme plán, ale nechceme se flákat na jednom místě. Dostat se ale zpátky do BKK letadlem za rozumnou cenu není zase od věci….
díky
Ahoj Jirko, zmiňovaná nízkonákladovka je profláklá AirAsia (airasia.com), z Phnom Penh lítají do Bangkoku a KL, ze Siem Reap myslím jen do KL. Jednosměrná letenka Phnom Penh-Bangkok mě vyšla na cca 1200 Kč s 15kg zavazadlem, předrezervovaným jídlem a vybranou sedačkou. Dá se to sehnat levněji, ale dýl dopředu, případně v nějaké promoakci.
Každopádně, můžeš trochu rozvést vaše plány o cestě? Zdá se, že nás v regionu bude v tu dobu víc a vzhledem k tomu, že budu celou dobu sám, bych se samozřejmě nebránil s někým zajít na pivko, kdybychom byli náhodou ve stejnou dobu na stejném místě.
Budu v Bangkoku 24-25.1., 26-28.1. v Kambodži, pak znovu v Bangkoku jenom na noc 3. 2. a ještě 9. 2. (to možná na den někam vyjedu).
Vojta
Těm zájezdům z BKK do Siem Reapu se často říká „Khao San Bus“ obecněji Scam bus. Když si v KhaoSR podíváte na ceny přepravy, si řeknete, jak je možné se dostat za 350B (velmi často do 500B) do SReapu. Tou cenou to samozřejmě nekončí, „cestovka“ bude vnucovat předražené vízum na „konzulátě“ u hranic. Bude zastavovat na samých výhodných zastávkách, může se stát, že bude cestou porucha (pro ně je lepší, když se zákazník dostane do SR v noci – podstrčí se mu předražené ubytování). Samozřejmě se nic dopředu od cestovky nedozvíte, pěkně potupně všechno vypluje na povrch až cestou a to je to nejhorší, že každý vystřízliví a nadává, že do toho šel. Najít ty poctivější je těžké, samozřejmě, že vám v BKK bude cestovka vdušovat, že jsou poctiví a dělají to jiní….. je lepší si tu cestu absolvovat sám, tak těžké to není.
Díky za podrobné info. Slyšel jsem, že to jsou podvody, ale doteď jsem teda nevěděl přesně, v čem spočívají.
do zavazadel, které vám na chvíli zmizí z očí nedávejte cenné věci, všechno cenné mít vždy při sobě! krádeže při přepravě jsou taky časté a to u soukromé přepravy, státní busy z nádraží bývají v pohodě, ale stejně je dobrý být stále ve střehu a při každé zastávce se dívat. pokud se dávají věci pod bus, kde se musí otevřít postranní dekl tak to lze kontrolovat při každé zastávce, pokud se nakládají zavazadla do dvoupatrových busů tak některé takové busy mají extra dveře s možností jednoduchého přístupu z vnitřku busu i za jízdy….a to je nemožné hlídat.
Díky za info. Máš nějaké konkrétní doporučení na cestu Poipet-Siem Reap? Aranyaprathet-hranice to vidím na nějaký tuktuk jak jsem psal výše, ale dál nemám přesný plán. Jde mi o to, jaký autobus vybrat, kam jít, protože předpokládám, že jich tam bude hromada a můžou se tam vyskytnout další podvody a podobně. Nejradši bych samozřejmě taxi, ale nevím jestli se mi na hranici podaří najít 3-4 spolucestovatele, nebo jo?
Důležité věci budu mít určitě u sebe v batohu, ale stejně jsi mě trochu vystrašil, protože krosna do busu asi neprojde.
zavazadla se z přepravního prostoru obvykle neztrácejí, spíš je někdo prohrabe a vezme si cenné věci, pamatuji si první cestu do BKK v 2004 a to bylo přes Kyjev, jak cestou tam tak i zpět, byla řada zavazadel otevřených, ti kdo se do nich dívali se ani neobtěžovali dát zipy do původního stavu…. 2005,2007 a 2009 jsem už nic takového neviděl
cestu si na hranici určitě najdeš je to triviální, vlakem nebo busem, vlak má pevný jízdní řád, busy z Mochit nádraží jezdí každou chvíli, vyražte ráno a večer jste v SR, zdrojů na internetu (nebo knižní průvodci) je dost a najít si tu vlastní cestu je zábava.. a o tom to cestování je 🙂
Jasně, ja to zvladnu, nebojim se toho jestli najdu cestu, jen se ptam, jestli mas nake osobni doporuceni, pruvodce taky mam, neboj 🙂
Ahoj, ja jsem to absolvoval pred tremi tydny.Z letiste z BKK jede bus az na hranice s KMB (jede bud z autobusaku kousek od letiste, kam jezdi free shuttle busy, popr.pak jede i uz ten dalkovy bus znovu pres letiste-ale tam je asi tezsi trefit kde na letisti cekat a nastoupit – neceka tam dyl nez minutu.Jeli jsme hned po priletu,BKK jsme si nechali na zaver cest pred odletem.Prijde mi to z mnoha duvodu lepsi nez jet hned po priletu do BKK.Ale z5 k info – pokud priletite jako vetsina do BKK brzo, tak stihas ten bus v cca 7 hodin. Za tusim 180 bahtu jsi na hranicich nekdy o pul dvanacty. Vyklopi te na takovym vetsim placu.Instinktivne se drz proudicich lidi(pres hranice je cily ruch) a nedej se nalakat zadnyma lidma, co te vedou k nejakym barackum kvuli vizum. Zasadni infomace je,ze o normalni kambodzsky viza zadas az kdyz opustis Thajsko! – tedy az projdes oficialnim vystupnim celnim uradem – a ten urcite poznas-vypada to skutecne jako hranice – jsou tam prepazky, urednici v uniformach, snimaji te webkamerou. Pozadat o KMB viza se vsemi procedurami trva cca 30 minut, spis vic.Oficialni cena je 20USD za obyc a 25za nejaky „lepsi“ vizum.Ale chteji neco navic. Trvej na 20USD a nakonec z tebe dostanou jeste 100 bahtu. To obetuj, jinak tam taky muzes stat pekne dlouho. My jsme to vydrzeli asi 15 minut, kdy si te nikdo nevsima, kdyz pridas tech 100 Bahtu, tak uz to jde rychle.Castku v USD i bahtech mej presne pripravenou, kdyz jim das vic, uz to neuvidis. Na cestu z Poipet do SiamReap se asi domluv na sharetaxi. Po nejakym ukecavani se dostanete na 10 USD za osobu. Tur.busy jsou myslim za 8, ale jedou dyl.JInak toho moc nejezdi. MOzna najdes i neco levnejsiho, ale o moc to nebude. Mimo „turisticke“ nadrazi je za rohem i mistni autobusak, ale jezdi to malo. Zalezi jak te tlaci cas. Cesta pak trva cca hodinu a pul(autem).Samotny Angkor je zajimavy objet na kolech,pokud zvladnes cca 30 km za den. Aspon neco zazijes oproti tuk tukum, ktery te vozi od jednoho ke druhymu, coz muze byt za chvili nudny. Ale zalezi, co preferujes.Pokud zadas o thajsky viza uz tady (jsou zdarma), tak chtej dvouvstupy vizum (musis dolozit bankovni vypis s 30 tis Kc)-bez problemu ti jej daji. Pak nemusis resit problem nazpet do Thajska. Jinak muzes pri opousteni Thajska pozadat o reentry ticket (ale to nemam prakticky overeno – spis jsem si to nacetl), na ktery by te zase meli pustit zpet.Hlavne se toho moc neboj,je to v pohode.Celkem pekna je i cesta lodi pres jezero pod SiamReapem do Battambangu (odsud se ale uz hur dostava na hranice).
Dekuji za rozsahly komentar. Jet hned z letiste do Kambodzi me napadlo taky, ale nemuzu, protoze co nejdriv musim v Bangkoku vyridit vizum do Barmy.
Jinak uz jsem precetl nekolik stranek o tehle trase, takze o vyhybani se nabidkam a zadani az na hranici i uplatku 100 THB vim.
Za taxi mi nevadi zaplatit o 2 USD navic, jen doufam, ze se mi podari odchytnout nejakou particku, ktera by se mnou jela. Vim ze prechod ma byt docela rusny, tak predpokladam, ze tam budou mit velke zastoupeni i mladi cestovatele.
Kolo jsi pujcil kde? Vzhledem k tomu, ze budu mit na Angkor jen jeden den, tak jej chci vyuzit co nejvic. Kolo by bylo fajn, taky mi to prijde lepsi.
Jinak co se tyce meho problemu s vizem, tak na dva vstupy sice vyridim, ale vzhledem k tomu, ze se chystam to vzit pres Laos a Barmu, budu potrebovat celkem 4. Nevi nekdo, kde se zada o reentry permit a za jakych podminek? Jeste to prozkoumam.
Jinak Battambang nestihnu, po Angkoru jedu do PP, kde stravim den a pul a vracim se letecky co Bangkoku.
Kola v SReapu jsou na každém rohu, často se nabízí takový ty obyčejný ukrajiny s blatníky a zakrytym řetězem (volnoběh, 2 brzdy – levá ruka zadní brzda, pravá ruka přední brzda) jsou v dobrém a špatném stavu, a nabídka jde až do horských kol, logicky za diskomport s ukrajinou se platí nejmenší půjčovné, obvykle jeden dolar za den – nebo na ten dolar to vyjde při zaplacení více dnů najednou (vyplní se formulář, jméno, pas, jméno místa ubytování, zaplatí se, někde si řeknou o depozit za kolo cca $10-20, kopii formuláře máte dostat). Zámek na kolo by měl být v ceně. My jezdili 3 dny (malý a velký okruh uveden v LP, chtěli jsme si užít památky v pohodě a nehnat se stylem vidět maximální počet památek) na takových ukrajinách, SR je placka, není problém na nich najezdit bez větší námahy 30-40km denně a člověk nemusí být atlet. Stačí si vybrat pořádné kolo s dobrými brzdami (musí se často dělat kompromis – že něco nebude proti gustu, protože v nabídce je velký počet pleček), je možné si nechat předělat sedlo z jiného kola, trochu víc seřídit brzdy a nafouknout kola. Testovací jízda je neomezená, určitě stojí za to si najít pořádné bicykly, pokud budete chtít jezdit třeba 3 dny. KOLO rozhodně doporučuji, rád na tento nezávislý pohyb po SR vzpomínám.
Při půjčení hlavně nových/zánovních kol, motorky nebo auta doporučuji si výpůjčku zkraje vyfotit ze všech stran (aktivovanou funkci zobrazení datumu a času na fotkách) – najdou se vychcánkové, které zkoušejí turisty obrat na fíglu poškozené výpůjčky, často bývá odřený lak, zlomený nějaký vnější plast, cokoliv. Ne vždy je člověk ostražitý a zápůjčku si pořádně zkontroluje. Před nedávnem se v diskuzních forech rozebíral případ půjčování vodních skůtrů na Phuketu, kdy při vracení jeden majitel chtěl velké peníze za poničení spodku. bylo to nápadný až v momentě, když si na něj stěžovali lidi, kteří to nenechali být. Před 2 roky jsem to sám zažil při vracení zánovní motorky (Trang), kdy majitel urgoval škrábance na těle motorky. Ukecal jsem to tehdy, že to nebylo možný, abych to za tak krátkou dobu udělal. Dost možná to zkoušel,kde byla pravda nevím, měl jsem štěstí.
Ok, uz me nenapada na co se dal zeptat, kolo si urcite pujcim.
Znovu dekuju moc 🙂
určitě zvažte využití průvodce aspoň na první den návštěvy a třeba jen na malý okruh s Angkor Watem – zas tolik průvodce nestojí, někteří průvodci jsou i tuktukáři v jedné osobě, někdy a to je častější se platí tuktukář a průvodce (tuktuk=vlečka za motorkou uveze 4lidi)….. tuktukář na den stojí 8-12USD, průměrný „všudenabízejícíse“ průvodce je s cenou podobně, kombinace obojího 20usd a víc, ceny podléhají vyjednávání a aktuální nabídce (kvalitu angličtiny/francoužštiny si předem ověřte)… od průvodce máte možnost se dozvědět nejen o památkách, ale i o Kambodži jako celku, takže co chcete dozvědět je jen na vaši zvídavosti a podaných otázkách 🙂
Osobne bych zkusil pozadat o 4 vstupe vizum do Thajska tady v Praze. Pokud jim dolozis popis cesty, tak by ti ho meli dat. Max. ho nedostanes – ale je to zadarmo, tak te pokus nic nebude stat(pokud neni Praha daleko). A usetri ti to mozna nutne omezovani se v hr.prechodech. Thajsko je hodne zavisle na turismu a ted maji diky krizi a i diky jeste doznivajici tsunami min turistu – takze se je snazi lakat (to je i ten duvod viz zdarma..) Pokud mas jeste cas, tak zvaz i vyrizeni barmskeho viza odsud. Kamaradi tam byli v listopadu a vyrizovali si to z ČR (tuším že ve Vidni, ale nechci kecat…) a taky bez problemu – usetris cas na miste.
Kola, jak psal Pepa, sezenes na kazdym rohu. V zapalejsich ulicich levneji. Staci i „ukrajina“ – je levnejsi a je to sama rovina. Foceni pocatecniho stavu je dobry napad, ale spis u motorek. Tam to ma smysl. KOla nejsou uz pri pujceni rozhodne nikdy ve stopro stavu, takze nejakej novej sram vzdycky ukecas…Zalohu po nas nechteli, takze taky nemaji moc dobrou vyjednavaci pozici pri vraceni. Bylo to za dolar, ale v bocni ulici (kousek od jedineho maxi billboardu v centru – kdybys chtel pouzit stejnou). Za slusny MTB na hlavni tride chteli i 8 USD na den.
Spolucestujici na taxi behem dne nebudou problem. Belochu je tam hodne. Nas tam bylo nezavisle na sobe asi 7 paru soucasne a plynule prichazeli a odjizdeli dalsi lidi…Jenze proto jsme taky museli zaplacnout tech 100 BHT, protoze jinak nas celnici proste ignorovali a brali pasy od jinych…No uvidis namiste.
Diky za prispevek. Z ambasady v Praze mi bohuzel prisel mail, ze viza na vice nez 2 vstupy vubec nevydavaji. V kazdem pripade, treti a pripadny ctvrty vstup mam naplanovany na BKK letiste a na most mezi Vientiane a Nong Khai, coz jsou obe mista, kde se visa on arrival vydava. Po svatcich zkusim zavolat do Bratislavy a zeptat se tam.
Vizum do Barmy tady vyrizovat nebudu z duvodu, ze jedina ambasada siroko daleko je v Berline a jet dvakrat z vychodni Moravy do Berlina by znacne omezilo muj rozpocet na vylet, holt budu muset na te ambasade v Bangkoku chvili cekat.
tady je zdroj příběhů o busech z Khao San, příběhy z hranic (jak zaplatit za vízum jen $20 a ani dolar navíc, a neplatit drahé taxi)
http://www.talesofasia.com/cambodia-overland-bkksr-package.htm
Kambodžské vízum je opravdu legrace, já je dostal naprosto bez problému za správnou cenu, byl jsem na hranici brzo ráno v sedm, vyplnil jsem formulář a na pokus o úplatek jsem se usmál a ukázal na obrovskou ceduli se správnou částkou, chlápek to zkoušel asi ještě 2x a potom to vzal dal mi to pěti minut víza.
Asi jsem měl i štěstí, protože většina lidí co jsme potkal musela zaplatit víc.
Ahoj, pridavam se k Hondzovi, za vizum do KMB jsem dal 20 USD, ani bath navic a za 5 minut jsem mel hotovo. Asi nesmite ani naznacovat, ze premyslite o tom, jestli jim tech 100 THB dat, nebo ne. Proste nekompromisne predat zadost, fotku, pas a 20 USD a rict, ze cekate na vizum…