Kanada

Jak na trip po celé Kanadě?

Adam

Ahoj všem, měl bych dotaz. Rád bych příští léto vycestoval do Kanady, ale nevím, jak zkombinovat mé požadavky s přijatelnou cenou za cestu. Vzhledem k tomu, že bych rád poznal jak kanadská města na východě, tak pak především přírodu na západě, od národních parků v Albertě po Yukon, případně i Aljašku, tak jsem původně myslel, že bude nejlepší přiletět do Montréalu nebo Toronta, tam si vypůjčit auto a přejet Kanadu po svém. Přes střed ke Calgary a Banffu, poté uhnout na sever a letecky s přestupama domů z Whitehorsu nebo Anchorage. Tato kombinace letenek mi vyšla nejlépe zhruba na 25 tisíc na jednoho (co si o tom myslíte?). To by šlo, ale asi jsem podcenil cenu vypůjčení auta na takovou vzdálenost. Kolik by to podle Vás mohlo stát a jak to udělat nejlépe? A jak je to s omezením půjčování aut mladým lidem? Mě bude 21, kolegovi 19. Zajímalo by mě, co si o tom celkově myslíte, a pokud vám tyto požadavky připadají až nereálné (v souvislosti s nějakou rozumnou cenou), jakou byste mi doporučili alternativu, jak toho zkombinovat co nejvíce a co nejlépe? Díky moc za všechny názory a rady z řad zkušenějších cestovatelů

Zkušenosti čtenářů

Libor

Ahoj, já bych doporučil, abys, pokud nechceš platit min. 25 CAD denně za věk do 24 let, cestoval s řidičem od 25 let výše nebo odložil Kanadu na později. Teď spíš vyraž do zemí, kde se běžně auto nepůjčuje a cestuje se spíš místní dopravou. To je kromě Kanady a USA téměř celý svět (Evropu teď neberu v úvahu). V Austrálii a NZ je také lepší půjčit si auto, ale v Austrálii se můžeš snadno přidat k někomu, kdo si auto koupil či půjčil a hledá spolucestující (není tam tolik možností, kudy jet) a na NZ se zase snadno jezdí stopem.
Jestli na Kanadě trváš, rozhodně nejezdi autem od východu na západ, protože to je strašně daleko, nic moc cestou není a pokud bys vůbec sehnal půjčovnu na tak vzdálené vrácení auta, příplatek za one-way rental by byl asi dost vysoký. Snaž se raději udělat okruh z Vancouveru či Calgary (případně i Seattlu) s návratem do stejného místa, aby ses vyhnul příplatku. Vzdálenosti jsou obrovské (hlavně na Yukon, ale i třeba na sever B.C.), takže počítej s velkou částkou na benzín. Pokud chceš poznat zároveň i města na východě (nechápu, Vancouver je mnohem lepší a Calgary je asi stejně tak málo zajímavé jako města na východě), tak přeleť letadlem.

Adam

Ahoj, díky za odpověď a názor. Zmínil jsi stop v NZ, jak je to s ním v Kanadě? Nad tím už jsem také uvažoval. Pokud stojí auto 25 CAD pro mladé řidiče za den, tak je to opravdu palba.Mě vždy lákalo vzít auto a projet Kanadu z východu na západ, ale asi ti musím dát v tomhle za pravdu. Co se týče měst, tak nikdy jsem v Kanadě nebyl, ale Quebec, Ottawa či Montreal na mě působily zajímavějším dojmem než města západní, tak proto.

Libor
Adam:

Před pár dny jsem mluvil s kamarádem, který teď žije v Ottawě. Říkal, že je to spíš vesnice postavená bez urbanistického plánu, neudržované stavby, pár mrakodrapů v centru. Montreal by byl zajímavější, ale nejde stihnout vše. Vancouver je v Kanadě bezkonkurenčně nejlepší velkoměsto.
V Kanadě jsem stopoval jen na 3 krátkých úsecích. 2x na Vancouver Islandu na trek a zpět to bylo v pohodě a 1x v Jasperu po treku pro auto mě po delší době stopování vzali lidi, které jsem před tím potkal (tedy svezli mě ze známosti tam, kam by ani nejeli). Cestou z Aljašky, když už jsem se vracel do Calgary sám, jsem vzal 2 stopaře na 1350 km z Liard Hot Springs do Edmontonu. Oni (kluk a holka, 2 kluci by to měli horší) už projeli stopem z Maine na Aljašku a vraceli se domů. Jde to, ale chce to mít dost štěstí. A pokud uvízneš mimo kemp či město přes noc, měl bys být připraven zabezpečit jídlo kvůli medvědům tak, aby nebylo ve stanu (pokud o něj nechceš přijít, tak ani vedle stanu) – nejlépe aby viselo na laně přes větev.
S autem je to mnohem jednodušší. Můžeš zvážit i nákup starého, ale to chce jet na dýl a případné náklady na opravy a odtah z odlehlých oblastí mohou být vysoké. Jezdil jsem i autobusem a pěkná je jízda trajektem z Prince Rupert do Port Hardy nebo dokonce severněji. Asi si rozumíme, ale pro přesnost – těch 25 CAD je jen příplatek, jinak půjčení auta v létě stojí asi od 60 CAD denně s restriktivnějšími podmínkami (bez Yukon Territory) nebo od 76 CAD u Alama. Při rezervaci s větším předstihem to může být levnější.

Adam

Moc pozitivně ta situace se stopem tedy nevypadá. Autem by to bezesporu bylo nejlepší, toho jsem si vědom, ale přijde mi to opravdu hodně peněz, zvlášt když jsem si chtěl v oblasti BC,AB,YT dát na čas a strávit tam třeba tak 20-30 dní. Podle toho co píšeš, by nás to auto pak vyšlo zhruba na 50 tisíc, a to ani nepočítám benzín. Zmíněný nákup starého může vyjít zhruba na kolik?

Libor
Adam:

S nákupem starého auta mám zkušenost jen z Austrálie a tam se mi to dost prodražilo hlavně kvůli opravám a preventivním výměnám náhradních dílů a pneumatik. Při delší cestě se to vyplatilo víc než půjčení (šlo navíc o teréňák), ale je třeba vzít v úvahu časovou a administrativní náročnost nákupu, prodeje a získání pojištění (povinné ručení se v Kanadě a USA získává složitěji, je na řidiče, ne na auto jako v Evropě). Doporučuju najít si další 2 spolucestovatele na rozložení nákladů.

Pavla

Lidicky prosim Vas neposlouchejte Libora nebo dopadnete jako nase dcera.

Libor
Pavla:

A copak se stalo dceři?

Pavla
Libor:

Je toho dost, aby na Vas mohlo byt podano trestni oznameni. Dale na Vas nebudu reagovat. A totez doporucuji vsem slusnym lidem.

Libor
Pavla:

Ha ha, tak uveďte aspoň nějaký příklad. To by mě zajímalo, jak můžu předáním své zkušenosti někoho poškodit. Zatím si nikdo nestěžoval, naopak děkovali. Samozřejmě slepě se řídit podle mé zkušenosti nelze, už další den může být situace jiná. Dál už na Vaše bláboly nehodlám reagovat.

Markéta

Adame,
mám proježděný celý východ Kanady (ON, QC, NS, NB, NL). Podle mého názoru jsou města ztrátou času (pro Evropana tam není nic tak zajímavého – jedno město a jeho dowtown vidět bohatě stačí – pak je to všude stejné). Quebec city -centrum je turistický skanzen, do Montrealu se vyplatí jet přes léto (července, srpen) – je tam spousta festivalů (Jazz, Cirque, atd.) – a atmosféra je tam skvělá. Nejlepší na Kanadě je příroda.
Jak píše Libor, chtít v jedné cestě zvládnout východ a západ jsou dost velké oči, a přejíždět to celé autem – to máš týden nonstop za volantem (max. povolená rychlost je 100 km/hod), přes prérie, tj. rovina rovina rovina. To spíš vymyslet si okruh na východě, tam půjčit auto, vrátit ho, pak se přemístit na západ a tam to stejné. Přes celou Kanadu jezdí i vlak – pokud se nechcete vzdát pozemní cesty, tak to by se mi zdálo jako přijatelné řešení.

Katka
Markéta:

Ahoj Markéto,
které národní parky jsou na východě Kanady nejzajímavější? Začínám plánovat dovolenou na příští rok a zjistila jsem, že NP budou díky 150 letému výročí založení Kanady zdarma…
Díky.
Katka

Petra

Ahoj Adame a ostatní!
Myslím že pokud ti chceš cestovat víc než měsíc tak není na škodu si auto koupit, pokud přiletíš do Vancouveru tak ze své vlastní zkušenosti vím že se tam dá sehnat během pár dní já koupila svůj Dodge Caravan za 1200, je tam hodně lidí odjíždející zpět po working holiday a potřebují to prodat rychle, hodně jich taky prodává už s vestavěnou postelí čím vám i odpadá starost o ubytování. Já za sebe bych tak nejak doporučila tak nějak podobný okruh jako toto Vancouver-Whistler- pak nahoru na Aljašku a určitě se cestou najde spoustu zajímavých míst-Yukon, Jasper, Banff, Calgary a potom bych pravděpodobně ve vašem případě jela přes Kelownu zpět do Vancouveru, Vancouver Island (Victoria, Tofino) a pak ve Vancouveru prodala auto a přeletela do Toronta nebo Motrealu pokud chcete i do těchto měst a můžete dat i Otawu. Další možnost je to projet celý, což plánuju já:) ale to je asi na dýl. Pokud máš nějaká dotazy klidně mi napiš, nejsem expert a zatím jsem byla jenom na pár z uvedených míst ale plánuju taky mega trip.P
 
Můj e-mail je


li***********@gm***.com











Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: