buďte zdrávi, hledáme pár nebo i jednotlivce na cestu do irska,,,nejspíš začátkem dubna kdy je v pondělí státní svátek(ale jiný datum taky možný)
a pak taky prosím ostatní o radu. jak nejlíp cestovat po irsku? lákalo by nás určitě s krosnou na zádech, pěkně po svých, ale to toho asi tolik neuvidíme. pak snad půjčit kolo? jak ho tam dopravit? nebo kde půjčit? auto na týden vyjde tak na 10 tis. že?(benzín a půjčení,,pojištění) ale zase by se toho hodně vidělo.
nevíte někdo jak je to s volným stanováním? fakt je to tam tak že každý pole,louka je oplocená a najít místo pro stan nelze?
jak je to s vodou?? jsou tam prameny, studně?
vim vim, těch otázek je jako indů ve vlaku,,,
vo*******@se****.cz
Ahoj, kdyžtak poradím byl jsem tam v létě 3 týdny a objel ostrov. Kam přesně přiletíte? Jak dlouho tam budete?
Ohledně stanování to je celkem težký..většina je oplocena, ale dycky jsme se nějak dohodli s místními, nebo spali třeba na zastávce 🙂
Ahoj Honzo!
My jsme byli loni v létě v Irsku na 11 dní. Bohužel jsme toho nestihli tolik, ale i tak to byla paráda, tak pár skromných rad:
ohledně cestování – jezdili jsme autobusem, ovšem v jejich jízdních řádech by se nevyznalo ani prase, kolikrát nám ten autobus ujel.:)) většinou jsme se ptali přímo řidíčů, z toho mám dva poznatky – vyjadřovací schoponosti autobusáků jsou zhruba na úrovni pětiletých dětí s obrnou lícního nervu, a za b – dost často jsem měla pocit, že ani oni sami nevědí, kam vlastně jedou, což byl právě kámen úrazu. cestovali jsme tedy často stopem – vždycky jsme došli na konec města, někam k větší křižovatce a tam se snažili chytiti stop. to bylo super – ano, trvá delší dobu, než irové zastaví. ale to čekání stojí za to – jsou komunikativní, rádi, že mohou pomoct, a když jim řeknete, kam se chcete dostat, jsou přeochotní! kolikrát nás odvezli rovnou do kempu a ještě skvěle poradili. dokonce jsme si jednou stopli bulharku, která dva roky žila v praze, tkaže mluvila obstojně česky. jeli jsme z kilkenny do cashelu, ona bydlela asi 20km od cashelu. pomohli jsme jí doma vyložit nákup a ona nás odvezla až tam, kam jsme chtěli – stejně měla volné odpoledne a na místě známé:)))
s ubytováním je to tak, že se dá najít dobrý kemp, pokud máš průvodce, někde jsou značený i na mapě. cena cca kolem 20 na noc, myslím. rozhodně ovšem kempy přepychové, krásné, čisté zázemí, travička jedna báseň, uměle vyrovnáváné, aby tě netlačily boule do zad, prostě ráj, s českými nesrovnatelné. jednu noc jsme spali v hostelu, 16 na osobu, ale s monumentální snídaní a wc a koupelna jako v hiltonu:))
a s místními se dá dohodnout – u clonmacnoise jsme po několika hodinách bloudění zjistili, že místní kemp je zrušený – přímo naproti clonmacnoise bydlí velká rodina, oslovili jsme pána a ten, aniž bychom dopověděli dotaz, rovnou řekl, ať si postavíme stan na zahradě kde chceme. pozor – má otravného vnuka, malý kluk, který týrá svého psa Jacka:)))
nedoporoučuju někde stanovat bez dovolení. irové jsou velmi vstřícní, a když slušně poprosíš, nechají tě na zahradě postavit stan nebo doporučí známého. jsou opravdu velmi ochotní.
tak už dost, přeju krásnou cestu, hezké počasí a skvělé zážitky:)
ahojda,
my sme s kolegom navstivili Irsko uz pred par rockami (myslim ze to bolo 2004), ale pamatam si, ze on tam stravil mesiac, a precestoval krajinu aj vdaka istej „regionalnej jizdenke“ – resp. nieco ako neobmedzeny listok na vlak v celom state.. Skus sa povrtat na internete, myslim ze tieto mesacne listky stale existuju.. 🙂 PS: a taktiez odporucam hostely (moznost prania, varenia, pozicovne bicyklov, sprcha), pripadne skuste ako my stanovanie v malych dedinkach pri plazi (kde koncia cesty a je tam malinke parkovisko)…rozlozili sme si stan za clnom kusok pred paskou na luke.. inak si pamatam ze niekto nam odporucal stanovat na zahrade nejakeho penzionu ci hostelu po dohode s majitelom 🙂
Ahojky, cestování po Irsku není jednoduchý. Dopravní spojení téměř neexistuje, a když je, tak neni spolehlivý. Nejlepší je auto, nebo stopem.
Ano vše je oplocený, ale v Jižním Irsku je mnoho kempů. Určitě bych neriskovala spát mimo označený území, či na pláži. Je tam velká kriminalita, šusťágové gengy neznají slitování. Nekecam! Mám několikaleté zkušenosti. Ale Kerry a Conemara v poho.
Hodně štěstí, dobré oblečení a pevné nervy! 🙂
V.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
OBZORY jsou za námi a my už se těšíme na další setkání. Tak ahoj zase za rok!
JEMEN – Skrytá perla Orientu
Zimní dobrodružství v evropských horách: Průvodce pro náročné turisty
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.