Írán, Pákistán, Afghánistán

(Iran)Teheran, ubytovani a ostatni aktualni ceny

toni

Ahoj.
Mozna by byl muj dotaz a hlavne odpovedi velice uzitecne vsem, co planuji cestu do Iranu, potazmo Teheranu v roce 2012.
Zajimalo by nas s manzelkou, kde lze v Teheranu nocovat, kolik stoji hotely a zda lze nejake doporucit – na internetu jsou ale neobykle vysoke ceny, zda je moznost se ubytovat na privatu, jak na to, kde najit kontakty atd.
Jake jsou vase zazitky a zkusenosti s noclehem,jak jste ho hledali, ceho se vyvarovat, co doporucit.
Mozna nam daji tipy i rodili iranci, nebo ti, co jiz v Teheranu dele byli a meli podobne zakladni starosti.

Dale by nas zajimaly aktualni bezne ceny, dulezite pro turisty, t.j. taxi, jidlo, mena a kde menit, jake penize brat atd.

Chceme letet na jare, jake spojeni je vyhodne? Cteme, ze mnozi leteli do Istanbulu a pak do Teheranu? Jsou jina vyhodna spojeni a jake jejich ceny?

Dale na co dbat pri ceste a pohybu v Teheranu?
Oplati se navstivit okoli ci pobrezi u Kaspickeho more?

My se tesime videt a uzit si eventuelne jen Teheran a to jak jih a bazary tak sever, velice se tesime na jejich jidla a posezeni na kobecich a stolech ve vode a potocich a atd. eventuelne navstivt, zbude-li cas i Isfahan nebo Shiraz ale prednost ma Teheran, kde je hodne co videt.
(Chteli bychom totiz neco napsat o jejich vynikajicich priparavch ryze a jinych pokrmu a eventuelne byt pritomni jejich svatku a procesi Ashura – kdy se slavi v roce 2011?)

Budeme vdecni za jakekoliv aktualni tipy a prakticke rady a jiste nebudeme sami, kteri to oceni.

Mozno take psat osobne na

cc***@ti*****.cz












Predem diky.
T+M

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Protoze se nejak odpovedi nehrnou, tak Ti na vetsinu otazek doporucim http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/blizky_vychod/iran/cestovani/index.html
Jinak se obavam, ze asi pricestujes do naprosto jine zeme, nezli si predstavujes. Iran prudce bohatne, na jednu klasickou iranskou restauraci je 10-50 fast foodu (ne zrovna levnych). Napr. v celem Shirazu neb o Isfahanu je potreba prejet nekolik ctvrti, abys do typicke iranske restaurace zasedl. V motorestech po ceste jsou z 99% jen a jen fast foody. Pokud je jeste nejaka typicka restaurace, tak je nabidka omezena na chevap. Zapomen na nejaka varena jidla apod. Pokud jsme nase iranske pratele pozadali aby nas vzali do nejake typicke restaurace, nasledovalo telefonovani, hledani a popojizdeni. A temer nam neverili, ze uprednostnujeme iranska jidla pred „svelymi“ a „trendy“ fast foody. Takze jsme se dockali tradicnich jidel jen na navstevach.
Iranci nemaji problem Ti nabidnout nocleh. Byty maji zarizeny velice luxusne. Ale i v nejluxusnejsich domech a bytech a bohatych rodinach je typicky zachod na slapky. Proto se Iranci stydi Evropany na neho posilat a tezko chapou, ze to vetsine Evropanu nevadi – jit na slapky. A take predpokladaji, ze Evropane jsou prinejmensim stejne zamozni (neli zamoznejsi) nezli Iranci – a ze by je nabidkou noclehu doma mohli urazit.
Teheran ma skutecne velice drahe a obvykle luxusni hotely v radech stovek EUR nebo dolaru. Na druhou stranu mimo Teheran se da najit stejne luxusni hotel za uz pouhe desitky EUR (USD). Takze se nejak zdrzovat v Teheranu nema smysl, pokud tam nemas zname, kteri se Te ujmou.
Klasickou trasou je Tehran-Kashan-Isfahan-Shiraz-Yazd. Jsou to nejkrasnejsi mesta a jsou temer na spojnici. A je jedno, jak si je seradis nebo objedes. U Zalivu je vedro i v zime – a u Kaspiku zase neni nic velezajimaveho.
Ceny jidla, sluzeb v Iranu jsou podobne tem ceskym nebo evropskym. S pribyvajicimi hvezdickami ale jdou rychleji nahoru. Dalnice jsou levne v radech korun/nekolik stovek km. Litr benzinu okolo 12 korun. Zatim je velice levna mistni doprava, jak mezimestska, tak lokalni.
Zadne nebezpeci, ani kriminalita temer neexistuje. Ani zadne zdravotni komplikace. Celkem vse je plosne na velice vysoke urovni. Nejvetsim problemem je absence latinky na obchodech, takze se vse jen v perstine hleda daleko pomaleji, nezli v jinych „turistictejsich“ statech. Silnicni ukazatele, navigace a turisticke cile jsou vzdy ale i v latince. Znaceni je daleko lepsi a prehlednejsi, nezli v CR.
Takze asi tak k zemi, ktera Te po prijezdu velice prekvapi a kterou Ti mohu z celeho srdce jen doporucit…

PepuvKamos
Pavel:

tak to som v soku, ako sa Iran zmenil podla toho co pises. Moja skusenost z roku 2000 bola uplne opacna. Do Iranu som vstupil po zemi a prva zastavka v Tabrize bola dychom exotickej perzie. Autobus zastavoval pravidelne pri domacej iranskej vyvarovni, domaci si dali medzitym kratku motlitbu na koberceku. Ludia v Irane boli velmi priatelski, a zjavne ze som bol cudzinec, sami sa prihovorili, sami zaviezli do hotelu. Podotykam ze neslo o nejake kseftovanie so zakaznikmi, lebo to bol typicky lacny hotel v ktorom byvali vacsinou len domaci, malo to caro ze clovek s irancami popijal ich klasicky caj s kostkami cukru popripade potahoval z vodnej fajky a debatoval o vtedy este „normalnom“ svete. Liter benzinu stal netusim, ale viem ze za 1 dolar bolo mozno nacapovat 25 litrov benzinu ! Ano, jednu bandasku ! Prave preto bola domaca autobusova dobrava velmi lacna, napr. z Teheranu do Esfahanu stal autobus 2 USD a v cene bolo samozrejme aj obcerstvenie a Zam Zam Cola 🙂
Napriek pozitivnym zazitkom, boli aj negativne, kde sa ma v noci pokusili okradnut banda troch mladikov, len blbec chodi v noci po Teherane, 🙂 Ale napokon som mal rychlejsie nohy ja. Vsade bolo plno domacich restauracii a varila sa prevazne ryza s jahnacim alebo s kebabom, a na ryzi roztopene maslo. Nezabudnutelne boli pistaciove a rozne ine oriesky marinovane na rozlicne sposoby. Oh sweet Iran. Este jedne varovanie, davajte si pozor s akou dievcinou sa na verejnosti vypravate, lebo podla ich sarijskeho zakona sa mozete velmi lahko stat novym clenom rodiny 🙂

Pavel
PepuvKamos:

Iran se za poslednich nekolik let zmenil k nepoznani. Irancum zatim zmizeni restauraci nevadi. Zamilovali si fast foody, kterych je v kazde ulici nekolik. Letos jsme prochodili tam a zpatky od autobusaku u Immam Khomeini, okolo byvaleho US Embassy a Shirudi Stadionu az po nadrazi Behesti – tam a zpatky. A nenasli jsme JEDINOU iranskou restauraci. Jen fast foody. A nakonec jsme se zachranovali v bocni ulicce u hypermarketu Yas v jedne mini chevapcarnicce. Naproti cevapcarnicce byl cely nekolikapodlazni komplex K1 (iranske KFC). Na hlavni Haft Tir byli nahaneci do fast foodu, protoze fast foody uz jsou asi premnozeny a bojuji o rozmazlene Irance. Stejne tak v okoli turecke a nemecke ambassady neni jedina iranska restaurace. Jen fast foody a 2-3 mini cevapcarnicky.
Za byvalym US Embassy ma byt proslula indicka restaurace v hotelu Safir. Tu jsme ale vubec nebyli schopni najit a nikdo z mistnich o ni nevedel. Uz ji ale nekdo mezitim pridal na Google Maps:

Nejlepe je videt, jak vypada dnesni Iran (a trendy Irancu) na: http://www.youtube.com/watch?v=e7rSfWRbu4E

Petr
Pavel:

Právě jsem se vrátil z lyžování v Íránu. S výše uvedeným nelze než souhlasit. Jen ceny považuji za přátelštější protože souvisí s kurzem. Když si prohodíte usd nebo eura v dobrém kurzu, což bylo asi 15 000 rijálů za usd , tak nejdražší hotel 5 hvězd jsme pořídili za necelých 150 usd včetně snídaně.
Když budeme mít zájem, tak se ozvěte.
Pa

David
Petr:

Ahoj, prosím tě jak je to s cenami hotelů nebo ubytoven v Teheránu. Chci tam jet lyžovat. Má smysl si brát lyže na sjezdovku nebo jenom na freeride ? je potřeba si rezervovat ubytoání nebo řešit vše až na místě ? díky

Lukáš Vávra
David:

Ahoj,
právě jsem se z Íránu vrátil. Rád zodpovím jakékoliv dotazy. Můžeš na IG lukas_vavra nebo mail

lu*********@ma**.com












Cestování zdar!

Jenda

Teherán… Já nevím, byl jsem tam před 4 roky a že by se mi tam nějak extra líbilo, to se říct nedá. Všude jinde v Íránu to bylo nesrovnatelně lepší. Na Teherán vzpomínám jako na obrovskej chaos, smog a velkou drahotu. Přecházení ulic je kapitola sama pro sebe. Zavřít oči, modlit se k Alláhovi a jít!! Popř. se držet za šos nějakýho místňáka. Co se mi Teheránu líbilo byla národní pokladnice! Pecka!!!
Kaspické moře… Byl jsem v Chalůsu a nebyl jsem z toho moře a města nějak zvlášť unešen. Strašnej bordel.
Jinak zbytek Íránu – super! Mašhad, Yazd, Šíraz, Esfahán, Tabríz…
Co jsem slyšel, tak Írán celkově docela dost podražil.

pepuvKamarad
Jenda:

haha…pripmenul si mito prechazeni silnic. ..lol..a fakt to bolo ako v supr mario bross. nesmies udelat chybu lebo zivot mas len jeden 🙂 po par dnoch sledovania domacich som sa aj ja naucil prechadzat petprudove cesty v ktorychsa jazdi 100kmh. dolezity bol timig a synchronizacia a potom uz len utekat 🙂

toni
pepuvKamarad:

Dekuji vsem za velmi zajimave a uzitecne informace.
Asi se Teheran meni a zmelil rychle. Kdysi velmi davno jsem tam uz byl a to byly jednoduche restaurace na kazdem kroku, pil se jeste alkohol a ctvrtinka lahve vodky se pila k jidlum skoro jako voda.
Byl nahodou nekdo nahore v Teheranu, kde byly ony zminene stoly s koberci v rece, kde se pohehavalo, pospavalo a jedlo, cele rodiny tam travily i den v pohode a v chladku reky a stromu, kdyz byly ve strednim nebo dolnim Teheranu…No uvidim snad sam, zda se ta tradice zachovala…a jine s ni…

Samozrejme budeme radi za kazde dalsi aktualni tipy, nebo jakekoliv zazitky.
Tak tatim.
T+M

PS. Vite, kdy se kona procesi a svatek Ashura v roce 2012?

Pavel
toni:

Tam, kde bývaly ty „stoly“ „a podhorské vesničky“ stojí dnes i 30 patrové obytné činžáky a budovy správních rad státních firem. Severní Tehran je asi jedno z nejluxusnějších míst na dnešní zeměkouli. Byty pod 120m2 jsou tam naprostou raritou… Íránci pijí (jen doma!) dneska spíš whisky a víno. Na veřejnosti je za to basa – a díky tomu se Írán tak vzmohl a stal se naprosto bezpečnou a prosperující zemí. Ashura by měla být v pátek po setměni 23. listopadu…

Pusť si znovu to mnou výše doporučované video, ať pak nejsi po příletu tolik v šoku: http://www.youtube.com/watch?v=e7rSfWRbu4E

Ali Reza

Jeďte do Kašánu, to je maloměsto, které si uchovalo svůj šarm, měšťanské domy, bazar. Jsou tam i pěkné zahrady.
To samé Jazd, to je perla v poušti. V Teheránu kromě královského paláce a již zmíněné pokladnice není o co stát. Restaurace ale nezmizely, jen jich je pravda méně a je třeba je více hledat.

V hlavním městě je možné velmi pěkně, čistě a bezpečně spát „již od“ 80-100 tisíc tumánů za double se snídaní. Za 200 tisíc tumánů je pak super luxusní hotel. Záleží pak na kursu k dolaru kolik zaplatíte, teď to dost kolísá, resp. padá.

Lucie K.
Ali Reza:

Ali, ty ceny jsou skutečne v tumanech nebo v rialech?

Ali Reza
Lucie K.:

Ahoj Lucko, ty ceny ubytovani v Teheránu jsou v tumanech a jsou aktuální (leden 2012). Pro pořádek 1 tuman činí 10 riálů. Nicméně netvrdím, že nelze sehnat nic levnějšího než za 80 tisíc tumanů za double (s touto cenou mířím tak na kategorii 2 hvězdy evropského standardu, snídaně, wifina, vlastní koupelna a WC). U levnějších hotelů ale nesmí vadit sem tam nějaký kolega šváb a kamarádka bleška. Je bohužel fakt, že ceny slušnějších hotelů v hlavním městě za posledních pár let neuvěřitelně vyskočily. Ostatně jako všechno. Pamatuji benzín za 300 riálů litr. V dubnu 2011 po zdražení stál už 700 tumanů.

Podle mých informací lze nyní vyměnit dolary pod rukou za kurs již přes 2000 tumanů, ale je to zakázané. Banky dávají při oficiální výměně ale jen 1400 tumanů za dolar…hmm.

Jenda

Levné ubytování v Rakovníku. Potřebné info a galerii naleznete zde – http://www.penzion-bezdekov.cz. Cena v případě více osob činí 250 kč.

Ahoj, my bydleli v hotelu Firouzeh na Dolat Abadi Alley. Doporučuji, hlavně je na recepci chlapík Mr. Mousavi, který je velmi nápomocen, ale bohužel i zaneprázdněn, protože zbytek osazenstva hotelu je k ničemu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: