Jake jsou aktualni informace ohledne viz? Na strance ambasady v Praze je to popsano jednodusse:
-nutné se rezervovat přes rezervační formulář
-žádost o vízum – formulář ke stažení (formát DOC)
-platný pas s biometrickými údaji
-barevné foto
-kopie pasu (barevně)
-kopie průkazky zdravotní pojišťovny
-cestovní pojištění
-výpisy z bankovního účtu za poslední 3 měsíce,
-letenku nebo potvrzení o rezervaci (vč. zpáteční letenky)
Podle mnoha diskuzi zde, to ale neni tak jednoduche, nekteri doporucuji zadat prez iranskou zprostredkovaci agenturu(www.key2persia.com), co se teda vyskytuje za problemy? Doporucujete kontaktovat tu agenturu? Nemam zadny zvaci dopis, chci 3 tydny v breznu cestovat po pamatkach a spat pod sirakem, kde to pujde. Dekuji za info.Pavel brno
musíš mít refernční číslo, vlastně od cestovky hotel, objednaný, ať spíš pod stanem nebo nespíš
a hlavně zaplatit 35 E
ale od 1.2.2013 má být změna…prý
Dej vědět, jak jsi dopadl….pro nás, co jedem později
dík
Vo Viedni bez referencneho cisla od cestovky nevybavuju.
Niektorí v inej diskusii o vízach spomínali aj možnosť žiadať o víza po prílete na letisko v Teheráne. Sú informácie, že ževraj v tomto prípade treba vopred elektronicky o ne žiadať cez stránku iránskeho ministerstva zahraničných vecí, ktorá však nefunguje(v sobotu budem volať do Teheránu na ministerstvo ale pochybujem že sa niečo k veci dozviem). Niektorí tvrdia že aj bez toho dostali víza bez problémov, jedného že vrátili. Je to asi lotéria.
My ideme 24.2. a o víza žiadame až na letisku v Teheráne…
Lukáši, držíme Ti palce. Dej pak vědět, jak jsi dopadl. Po čtení příspěvků o vízech, bych se toho bála. Četla jsem zde, že jednoho nepustili v Istanbulu do letadla, co pak…?
Hodně štěstí
Ahoj Vera,
no verím že nás do lietadla vpustia. Budeme mať pozývací list v perzštine a angličtine, papier o tom, že víza pri ceste do Iránu pred letom netreba, rezervovaný hostel/hotel na prvú noc a plán cesty… Verím, že to bude stačiť… Viac sa obávam o tri americké víza v mojom pase…
Stránka nikdy nefungovala. A Íránci to vědí. A proto dávají na letišti velice promtně a ochotně víza každému (kromě USA, UK, Kanady a ještě jen pár chudších zemí), kdo není nadřazený a zpupný. A kdo spolupracuje na ověření reservace prvního ubytování (i třeba na jednu jedinou noc). Když jsem si to promýšlel, vyšlo mi, že důvod je jediný: Přiletíš do Íránu, za 10 minut máš víza a za dalších deset minut jsi na cestě z letiště. Pokud bezpečnostní složky Íránu mezitím zjistí (anebo se rozhodnou), že jsi zájmová osoba, vědí, kde Tě najdou a kde se na Tebe mohou na čas přilepit a ověřit si zpovzdálí a nepozorovaně, jak se v Íránu chováš. Proto na to kladou důsledný důraz, aby znali Tvůj pobyt/nocleh první noc! My jsme reservaci neměli, ale udali jsme jméno narychlo připraveného hotelu v Tehránu. Oni tam zavolali, zeptali se na recepci, zda nás hotel je ochoten ubytovat. A pak nám bez problémů vydali víza. Kdyby byl hotel plný, asi by nám víza nedali, dokud bychom si nějaký nesehnali. Kdo je ale při jednání arogantní a nadutý, vrací ho bez milosti! Íránci si velice velký důraz kladou na takt:-) V hotelu už na nás na recepci čekal připravený a informovaný noční recepční, nežli jsme tam za cca hoďku dojeli. A za 5 minut jsme byli ve koupelně a pak v postýlkách. Druhý den se na nás v metru, když jsme studovali nástěnnou mapu jen v peštině, přilepil skvělou angličtinou hovořící „mechanik satelitních antén“. velice příjemný a ochotný cca 30 letý gentleman s brašnou s nářadím přes rameno. Navedl nás na správnou trasu/tubus metra, dojel s námi na první přestup na jinou trasu, kterou jsme potřebovali dál pokračovat. A probrali jsme za cca 20 minut všechno možné – odkud jsme, co chceme v Tehranu a později v celém Íránu stihnout. Jestli tam máme a kde známé apod. Když jsme mu odpověděli, kde jsme ubytovaní, poprosil nás, ať určitě pozdravujeme šéfa recepce pana xy „…že i na tom hotelu také udržuje antény…“ a taky se dobře znají. Možná to byla všechno úplně náhoda. Možná „…byl od nich…“. Od toho momentu už byly další kontakty s lokály daleko méně „překvapující“… Hodně štěstí ve skvělém Íránu!
Ďakujem za také obšírne info! Prvú noc si určite dáme v hoteli aj my. Potom to už bude všetko cez CouchSurfing.
Budeme mať navyše aj pozývací list od jednej Iránky, takže verím že problém nebude…
Určitě to bude pohoda! Btw. CouchSurfing nemusíš URČITÉ řešit předem. Poskytuje a nabízí ho doslova každý Íránec nebo Íránka, se kterým se seznámíš, vážně! Někdy je to dilema, zda pokračovat do předzamluveného hotelu anebo zůstat u známých. Počítej ale s tím, že si nesmíš pak zaplatit z vlastní kapsy kdekoli ani ň (vstupy za pár korun, taxi, jídlo v restauraci…cokoliv Ti na očích uvidí). A že se budeš cítit nemístně, když budou za Tebe platit ze svého kapesného i děti hostitelů. A Tobě zakážou vyndavat peněženku…
Ale buď i připravený na to, že stejný „revanš“ budou očekávat i hostitelé, když Ti do Česka/Slovenka pošlou své známe, příbuzné apod. A poprosí Tě, zda bys za nimi na víkend skočil je autem vyzvednout z Kodaně, Brusselu apod. a dovezl si je ubytovat domů (a očekávají že jim budeš schopen ZADARMO poskytnout naprosto stejný servis, jako jsi Ty obdržel v Íránu…). Jsi na to dost připravený?!
Nazdar,
myslím si, že som. CS na tom tak funguje a je to (mal by to byť) aj akýsi základ, že keď niečo dostanem, tak niečo by som mal aj dať. Ubytovanie, stravovanie a sprevádzanie nie je problém, skôr by išlo o to, taktne a slušne skorigovať také požiadavky ako vyzdvihnutie v Kodani alebo Bruseli…
Upřímně se obávám, že právě v relaci s Íránem hrozí při CS kolize:-( Íránci jsou na domácí půdě celkem blahobytně zámožní suveréni. Ujedou s Tebou stovky i tisíce km po výletech a po jejich známých po skvělých dálnicích, úměrně rozloze Íránu. Za třetinu ceny PHM, nežli v EU. Ale pak Ti právě zavolají, že letí z nějakého důvodu třeba do Brusselu a jestli se uvidíte. Íránec si nemůže vyměnit a vyvézt dostatek volně směnitelné měny na cesty do zahraničí. Takže jakmile přejede hranice, musí počítat každý cent. Btw. rozloha Íránu je 1.600.000 km2 a EU cca je jen 2x větší a naopak Slovensko 35x menší, nežli Írán. Takže pozor na nedorozumění jaký je očekávaný revanš:-) V Íránu Tě bude zvát domů a hostit téměř každý, na koho se podíváš… S tím Bruselem a Kodaní to jsou moje osobní zkušenosti:-)
Ty si budeš za 15 tisíc pořizovat letenku, kupovat víza, pojištění, nějakou výbavu atd. a pak budeš tři týdny spát pod širákem, abys ušetřil za hotel??
Doporučuju ti tam vůbec nejezdit.
Proč letenku za 15? Proč kupovat vybavení? Radši Karle nikomu nic nedoporučuj.
Než reaguješ, tak si pořádně přečti, co jsem napsal.
Jsem zpet z Iranu, vizum jsem dostal na posledni chvili. V letadle Pegasus vizum nekontrolovali. za Dolar jsem dostal 350 000Rialu, Vstup 100 000R asi 60kc bylo nejcasteji, do persopilis asi 90kc. mistni plati desetinu. Skopove se tam jist neda, je s tukem a divne voni(v CR ho jim bez problemu) Ostatni jislo jde, ale s loveckym salamem jsem tam udelal diru do sveta, vsichni mi rekli, ze nic lepsiho nikdy nejedli a chteli znova a znova a to ze je v tom veprove jim nevadilo. Slibil jsem, ze priste kazdemu dovezu jednu stangli:) Vsichni mladi jsou nabozensky vlazni az neverici, ale furt velice pohostinni. Jedte, nevahejte! Pavel
Nestrašte. Vaše vložené příspěvky jsou sice pravdivé, ale časové rozpětí taky. První odkaz je z r.1999. Za ty roky najdete v každém státě nějaké únosy, vraždy. A na „blbce“ můžete narazit všude.
To co píšete bych podepsal. Ala na druhou stranu si nelze nevšimnout, jakou hysterii vyvolal únos dvou českých dívek v Pákistánu, viz bouřlivá diskuse na HS. Jenže pro ten únos platí přesně to samé, co říkáte o Íránu: „Nestrašte… Za ty roky najdete v každém státě nějaké únosy, vraždy. A na „blbce“ můžete narazit všude.“
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru