IRAN – tipy, postrehy, ceny, poznatky, zkusenosti
Uvodem: nase poznatky jsou i pres snahu objektivity subjektivni. Je mozne, ze se budou v nekterych bodech od jinych nazoru lisit – (a to i na text bez diakritiky).
VIZA
Zadost pres Touranzamin. Behem ca. 5 dnu potvrzeni a referencni cislo po platbe 50€/osobu na jejich svycarsky ucet.
Vizum jsme obdrzeli bezproblemove po priletu na letisti u maleho okenka IKA zaplacenim dalsich 50€/osobu u vedlejsiho okenka – banky. Urednik po nas nechtel absolutne nic navic – stacilo ono referencni cislo, ktere mu ministerstvo vnira asi take poslalo, a ktere si nasel na zaklade kopie naseho mailu od agentury. Nezajimalo ho nic vice – ani potvrzeni rezervace hotelu, ani pripravene zdravotni pojisteni, ani navrh prubehu cesty, ci fotky pro vizum.
Krome toho jsme meli stesti, ze jsme byli asi treti ve fronte, pak pristaly dalsi letadla a tvorila se delsi fronta, to znamena delsi cekani, nebot ne vsem cizincum z ruznych jinych zemi byla udelena viza tak hladce a rychle jako nam. Doporuceni – ihned po vstupu do haly z letadla hledat vizove okenko.
PENIZE
V kazdem meste moznost smeny, je treba se ptat na smenarnu. Nedoporucuji menit na ulici, ale je mozne, ze to neni az tak velke riziko, jako v jinych zemich. Vekslaci postavali jenom v Isfahanu u menaren a trochu dotirali.
V Teheranu jsou nejlepsi kurzy oproti jinym mestu. Smenarny jsou ve Ferdosi ulici Je tam nova smenarna VIP EXCHANGE, Southern Ferdoosi no. 51 smerem od bazaru a od Khomeni Square ve spodni casti ulice vpravo, neni nutne chodit az nahoru do ostatnich smenaren, zvlaste pro ty, co bydli u bazaru.
Kurz v kvetnu 2013 mirne klesal z 46 200 na 45 000, nyni zase stoupa.
Tip: kurzy na webu:
http://www.2gheroon.com/index.php
Prvni radek tabulky US Dollar, druhy radek tabulky kurz Eura v Rialech Hodnoty vse jen pri nakupu, t.z. Pri prodeji je kurz o neco nizsi. Levy odstavec – kurz predesly den, stredni odstavec – soucasny kurz. Sipky vpravo – cervena – kurz klesa a naopak. (Eventuelne dat do prekladace googlu, nebo se naucit perske cislovky, coz se jiste vyplati).
Na letisti IKA Teheran moznost zpatecni smeny zbylych Rialu pred odletem zpet – dve smenarny, jedna v prizemi pred a druha v prvnim patre za pasovou kontrolou v transitnim prostoru pred Duty Free, ta je o neco vyhodnejsi.
Zasadni nevyhoda systemu valut je, ze je nutno vzit cely predpokladany a dostatecny obnos valut s sebou, coz neni zrovna dobry pocit mit je stale u sebe behem cesty.
Poznatky z mest
(Mesity a ostatni pamatky jsou vsude jinde podrobne popsane, proto je nezminujeme).
TEHERAN
http://11aa.rajce.idnes.cz/Teheran_-_Darband/
Rozsahly BAZAR je sice podobny, jako kazdy jiny, ale vstrebavanim dojmu okolo neho je fascinujici pro toho, koho to bavi. Jelikoz jsme ten den nemeli sebou navigaci, poradne jsme zabloudili a obesli ho cely z opacne strany – o to vice pak poznali ruch a zivot okolo bazaru v prilehlych ulicich.
Krome znamych teheranskych zahrad bych doporucil vylet do DARBANDU. Vyletni misto na severu Teheranu horach v koryte reky. Konecna metra c. 1 – Tadrish, jit kousek nahoru pres maly bazar na namesti nad metrem, vzit taxi – 20 000 R ve spolecnem, 50 000 R samostatne. Z pocatku se putuje kolem rady honosnych vyletnich restauraci (vpravo-vlevo), stale vyse se cesta zuzuje ve stezku k mensim cajovnam a restauracim se stoly s koberci primo na rece, kde se travi volny cas po persky. Tzn. i nekolik hodin odpocivat, polehavat, pit caj, nechat si prinest kebab a ukoncit siestu vodni dymkou. Nezapomenutelny zazitek.
UBYTOVANI
Hotel Firouzeh
www.firouzehhotel.com
Cena 800 000 R. Nic moc a sice proto, ze na patre t.c. bydlela parta mistnich (snad 4 na jednom pokoji) a meli zasadne otevrene dvere az do 2-3 hodin v noci. Kdyby byl v Iranu povolen alkohol, rekl bych, ze byli na mol. Takze ani spunty v usich nepomohly a rano uz zase budil rachot pod okny z opravovny a prodeje pneumatik a disku dole v ulici pod okny.
Vsude zminovany recepcni Musafi pomohl s tipy na dopravu ci smenarnami a zaridil predem, pri rezervaci hotelu, take odvoz z letiste v noci ve 4 rano za 400 000 R do hotelu.
Alternativa:
Shojaifard Guest House – Imm Khomni Sq, jizne smer bazar v ulici New Saddi Ave. East 7 Block. Dvojluzko 500 000 R bez toalety, bez sprchy, jen pro otrle.
Na te same ulice je vicero Guest House ruznych kvalit a cen, napr. Hotel Fars 1 100 000 R.
Lepsi hotel:
Elyan Hotel http://www.elyanhotel.com/ELYAN%20HOTEL.Home.html Kupodivu maji na webu udaj, ze dvojluzko stoji jen 720 000 R, nam ale rekli cenu 1 600 000 R. Jestlize se tam nekdo ubytuje, bylo by prinosne to tu sdelit, co skutecne pozaduji.
ISFAHAN
http://11aa.rajce.idnes.cz/Isfahan/
Pro nas nejpritazlivejsi mesto, nejen klimatem, ale i atmosferou, lidmi, parky, az s temer evropskym sarmem, mnoha universitami s mladymi lidmi. Zivot se soustreduje nejen do ulic s obchody prochazkou bazaru se zlatem a stribrem, ale zivo je hlavne kolem siroke reky, nekolika mostu pres ni, pak ve ctvrti Jolfa, kde je mnoho modnich obchodu s prekvapive dobrou urovni a nepredstavitelne nizkymi cenami. Zivot pulzuje take v mnoha nadhernych parcich a samozrejme v neposledni rade na druhem nejvetsim namesti na svete – Meydan-e Imam pred hlavnim bazarem.
CAJOVNA Azadegan Teahouse
http://11aa.rajce.idnes.cz/Isfahan_-_Cajovna_a_restaurace/
Raritou je znama, ale zastrcena cajovna na vyse zminenem namesti (s bazarem za zady vlevo, v prvnim pruchodu s military oblecenim a hned za nim vpravo do uzkeho pruchodu s bizarni sbirkou zaprasenych starobylyleho haraburdi. V prvni mistnosti jsou jen muzi, ve druhe i zeny. Stoji to za to. Ovsem tvrdy vyhazov uz kolem 22.30, proto nutno prijit radeji odpoledne, nebo driv k veceru. Caj pro dva 50 000 R, vodni dymka 100 000 R.
Hned blizko je trochu skryta ale interierem tradicni restaurace Naqsh-e Jahan Sonati s perskymi stoly s koberci.
Caffe Store
O kousek dale, take vlevo v pruchodu do dvorku, je sympaticky maly Espadana store coffee s velkym vyberem kavy. Prijemny majitel, umi anglicky, da tipy.
Kdo hleda kontakt, tak na namesti Imam v noci s piknikujicimi rodinami a pozvani na kus reci a na caj, je zde skoro jiste.
UBYTOVANI
Hotel IRAN, cena 870 000 R.
Velice doporucuji – nase nejuspokojivejsi ubytovani vubec behem nasi cesty. Klidny hotel, dobra zvukova izolace, sprcha, evropske WC, cisto, prijemna jidelna pro snidani, vyborna poloha – primo v centru na hlavni ulici, recepcni dopoledne mluvi anglicky, WIFI na recepci.
Alternativa – hotel Safavi, pres 1 000 000 R
http://www.safavihotel.ir/
YAZD
http://11aa.rajce.idnes.cz/Yazd/
Po Isfahanu pro nas druhe nejzajimavejsi mesto. Jednak udrzovanym -bohuzel jen parcialne ohranicenym malym- usekem hlinenych puvodnich staveb kolem hlavni mesity, pak zdrzenlivou, ale presto srdecnou vstricnosti mistnich, zvlastnim, jiz hodne orientalnim nadechem a krome jineho dvema zoroastrianskymi pohrebnimi vezemi ticha, jeste donedavna pouzivanymi(do 1970), za mestem na okraji pouste. Opravdu fascinujici.
http://11aa.rajce.idnes.cz/Yazd_-_Veze_ticha/
UBYTOVANI
Hotel Silk Road
http://11aa.rajce.idnes.cz/Yazd_-_Silk_Road_Hotel/
Karavanseraj blizko mesity. Jak Michal pise ve svem prispevku Iran 2013, „…Silk Road Hotel, je hned vedla Masjed Jameh. Noc tam stoji 400 000 R za izbu a 100 000 R za dormitory room. Izby su v tradicnom style, maju tam aj vynikajucu restauraciu + malu turisticku agenturu, kde vam zabukuju vylety do okolia….“
Alternativa: naproti Silk Road pres ulici k mesite jina karavanseraj – Hotel Orient: www.orienthotel.ir 400 000 R za 2-luzkovy pokoj
www.mehrchainhotels.com/
Hotel Fahadan
http://11aa.rajce.idnes.cz/Yazd_-_Fahadan_Hotel_a_cajovna/
Skvely interier Fahadan muzea a hotelu. Raritou je potucek v nejnize polozene mistnosti, ktery dokumentuje dokonaly system chlazeni domu v minulosti. Nachazi se naproti Alexander Prison.
Kabab
V Yazdu primo v pruchodu pod mesitou Amir Chakhmâgh nekolik malych lidovych, ale presto originalnich kebab-jidelen, jen se dvema tremi stoly s koberci a jedna velka jidelna hned u vstupu vlevo.
V pruchodu mesity mozno videt take vyrobu krystalu cukru do caje.
NAIN
http://11aa.rajce.idnes.cz/Nain/
Oproti jinym nazorum nas nijak nenadchnul. V nejdrazsim hotelu – Naein Tourist Inn – nebyl na recepci nikdo, kdo by umel anglicky, k tomu vsemu jeste netecnost personalu. K videni rozpadla, presto impozantni vez Narin Galeh, temer opusteny bazar, rozsahle znicene, rozpadajici se a neudrzovane puvodni hlinene stavby a nabidky pruvodcu ke shlednuti stareho podzemniho vodniho kanalu, tkani kobercu, vylety do pouste nebo do vesnice Abyaneh. Priste bychom se tomuto mestu vyhnuli. To je vsak jen nas osobni nazor, jini mohou mit zcela opacny.
UBYTOVANI
http://11aa.rajce.idnes.cz/Nain_-_Hotel_Tourist_Inn/
Naein Tourist Inn ca. 1 000 000 R
Pruvodci po okoli, poust, Abyaneh.
Mahmud – jeho kancelar na hlavni ulici s internetem –
http://www.naeinsun.ir/ zaridi vsechny vylety, nabidky na jeho webu a vse, co lze shlednout v Nainu a okoli.
Mohammad
http://www.deserthome.ir
Vylety do jineho poustniho mesta Toudesk a dalsi nabidky na jeho webu.
KASHAN
http://11aa.rajce.idnes.cz/Kashan/
Nijak zvlast zajimave mesto, vetsinou zastavka na ceste z nebo do Teheranu. Lakadlem by mela byt Fin-Zahrada. Ovsem bohuzel asi jen v tom smyslu, ze tam mel byt donucen k sebevrazde (ci byl zavrazden) Amir Kabir – nekdejsi progresivni ministersky predseda. Kdo navstivil zahrady Isfahanu, udrzovane, rozsahle, krasne, ciste a bez poplatku, bude z male zahrady, navic se vstupnym za 150 000 R asi zklamany. Krome jednoho, na vsech fotografiich uvadeneho bazenku (vodni nadrze), jsou ostatni neprilis udrzovane (viz foto) a hodne znecistene, proste zklamani.
Kdyz uz se tam clovek dopravi (je to hodne vzdalene od centra), oplati se snad zustat v nektere z typickych vyletnich restauraci ci cajoven pred vchodem na prijezdove ulici a uzivat si na stolech s koberci siestu s kebabem, cajem, ve stinu natazenych plachet pred salajicim sluncem.
Mistni bazar je docela prehledny a sympaticky. Nas si odchytil mistni lapac turistu a za 50 000 R na osobu vyvedl na strechu bazaru se zajimavymi nahledy skrze svetliky dolu do bazaru i pres strechy bazaru na Kashan.
UBYTOVANI
http://11aa.rajce.idnes.cz/Kashan_-_Hotel_Say_Yan/
Hotel Say Yah hned vlevo u vchodu do bazaru, coz je vyhodna poloha. Recepce OK, pry PC s internetem u recepce zadarmo – nezkouseli jsme – vyhodou je i rozsahly parking, ale pokoje male, koberce spinave, tenke steny a hlucna klimatizace, rizena jen centralne. Odbyta typicka snidane v neutulne jidelne. Na jednu noc to ujde, cena pokoje se sprchou a WC kolem 840 000 R. Prodlouzeni pobytu druhy den do 18 hod. Do odjezdu utobusu, 420 000 R.
Hned vedle prostorna kebab jidelna, kterou nedoporucuji pro spatnou kvalitu kebabu. Take byla stale prazdna.
Jedna sverazna cajovna je uprostred bazaru po schodech dolu, otevrena prubezne, takze zde je mozno preklenout siestu.
Alternativa – velmi doprucovany Manouchehrihouse http://www.manouchehrihouse.com/home.html
Taxi do Teheranu nebo k letisti od 700 – 850 000 R.
My jseme zvolili bus za ca. 50 000 R a nechali se vysadit na dalnici za odbockou na letiste. S nami vystoupil jeden irancec, ktery se nas ujal a po kratkem pochodu po dalnici smerem k letisti prijela jeho manzelka autem a nas nalozila. Nakonec z toho bylo pozvani k nim.
DALSI tipy, poznatky
MOBIL
Nepostradatelny byl mobil se simkou IRANCEL. (Simku jsem dostal od Michala, zde na hedvab. stezce – viz. jeho prispevek Iran 2013), nechal jsem ji nabit kupony v obchode, a sice jak na telefon, tak na data. Presto, ze vetsina webovych stranek, (seznam, idnes atd.) je blokovana, je spojeni se svetem a hlavne orientace pres google map vyborny pomocnik. Samozrejme jede jen pomale EDGE, zato temer vsude, dokonce i v blizkosti atomovych objektu u Abyaneh.
OBCHODY, BAZARY
Vetsinou je otevreno od 8-9 hod. do poledni siesty, tedy do ca. 13 hod. Ulice pak vymiraji prazdnotou a horkem v prazicim slunci pres poledne. Zivot se obnovuje kolem pul pate a konci v deset, pul jedenacte v noci. Bohuzel i mnohe cajovny, takze krome zminenych pikniku v parku je vseobecne vsude celkem pusto (ale bezpecno).
Kulinarsky Iran
http://11aa.rajce.idnes.cz/Iran_kulinarsky/
Tip: treba zkusit gosht – zluty hrach (cizrna) se skopovym masem. Serviruje se v keramickem hrnicku bez ucha. Nejdrive slit vrchni tekutou polevku do talire, natrhat tam servirovany persky chleba, nechat vsaknout a jist. Pak tlouckem v hrnicku rozmelnit hrach s masem na kasi podle gusta a nabrat kusem chleba (lavashem nebo sangjakem). K tomu pripijet dught – redeny slany jogurt.
My zasadne chodili do typickych kabab jidelen pro mistni. I kdyz se tvrdi, ze napr. v Teheranu zmizely nahradou za Fast Foody, neni to pravda. Nasli jsme je vsude, je potreba se trochu ptat. Nejvice vzdy blizko bazaru.
Kdo bude bydlet v hotelu Firouzeh v Teheranu, hned naproti pres ulici Amir Kabir je jedna kebab-jidelna, neni tak dobra jako ta, ktera je asi 300 metru dale vlevo, na stejne strane. Kompletni jidlo s polevkou, napoji, kebaby pro dva ca. 120-160 000 R.
ZABAVA
Veskera zabava se odehrava doma v soukromi. Zvykem je, ze se po zavreni bazaru a obchodu v 22 hodin, v mensich mestech i v 21.30, jde celkem svizne najist do Fastfoodu nebo kebab-jidelen a pak domu. Ulice se rychle vyprazdni.
Vyjimkou jsou zminene parky a verejne zahrady, kde rodiny piknikuji nekdy az do jedne, dvou v noci i s malymi detmi.
ZENY-Cador
Nikde jsme nejenom ze nepotkali Mravnostni policii, naopak nas udivila lezernot noseni satku mnohych zen a devcat, ktery casto jen zakryval vyceasene vlasy do drdolu ci uzlu, takze byla videt pulka hlavy.
Kdo ma jeste cestu pred sebou, snad mu tyto informace pomohou s planovanim cesty po teto zajimave, pratelske, bezpecne a financne vyhodne byt politicky sverazne zemi.
Dík za cenné informace. Mňa zaujalo, že s referenčným číslom nie je potrebné ísť na ambasádu. Stačí ak ho ukážem na letisku spolu s nejakým dokladom od agentúry. Pochopil som to správne?
To Miloš
Referenční číslo má smysl si pořizovat jen tehdy, JESTLIŽE ŽÁDÁŠ O VÍZUM NA AMBÁSADĚ! Jestliže letíte do Teheránu, tak Ti bohatě stačí pas, POTVRZENÁ (!!!) hotelová rezervace a 60 euro za Visa on Arrival. Tento způsob – VOA odzkoušen cca před 3 týdny bez jakýchkoliv problémů na IKA.
to Alex:
Budu nejake problemy s Visa on arrival na letisku, ked budem celkom v Irane 19 dni?
Snažil jsem se Ti odpovědět už v jiném vláknu, že víza jsou prodloužitelná o jednou 14 dní. Tzn. že je na letišti dostaneš celkově platnost 30 denní, ale s a daty pro pobyt jen na dobu prvních 15 dnů. Letenky při vydání víz nikoho nezajímají. Jen potvrzené a OVĚŘITELNÉ ubytování na 1. noc.
A pak si vízum musíš někde na imigračním (nejlépe během prvních 10 dnů pobytu) prodloužit v rámci těch celkových 30 dnů. Na letištní víza to lze JEN JEDENKRÁT:-(
Počítej, že mne tady vzápětí začne bulvárně-pornografický žurnalista Brezina s vydatnou pomocí censorky Katky Smolové parodovat.
To Miro:
Přesně jak píše PaV, tedy ten pravý PaV;-)
Vízum v pase budeš mít na 15 dní a s prodlužováním by neměl být problém. V každém větším městě je služebna policie, kde se dají víza prodloužit. Já sám jsem víza neprodlužoval, ale co jsem se bavil s lidma, tak bez problémů.
To Miro:
Přesně jak píše PaV, tedy ten pravý PaV;-)
Vízum v pase budeš mít na 15 dní a s prodlužováním by neměl být problém. V každém větším městě je služebna policie, kde se dají víza prodloužit. Já sám jsem víza neprodlužoval, ale co jsem se bavil s lidma, tak bez problémů.
Pane PaV, a co ta policie která vás vyšetřuje kvůli podvodům s íránskými vízy? Jak víte, v diskkusích na HS jsem se vás zastávala, ale tohle jste prostě přehnal, hanba!
můj nick je Z ciziny, nick „z ciziny“ je pošuk ivan brezina, co ho teď zase odněkud vyhodili, chudák jak bude živit tu svou rodinu s bláznovou ivou a pubertání nadváhou trpící…
Hezky napsáno! Jen bych dodal, že podle mých informací by měl být v dohledné době v Íránu povolem prodej piva, zatím jen nízkostupňového.
Vas to fakt jeste bavi? Zahlcovat cely Iran forum takovym spamem a otravovat akorat zivot ostatnim, kteri chteji podiskutovat o cestovani? Horsi jak maly pubertaci…
Kdo chce vědět něco o Íránu, ať se zeptá. Byl jsem tam nejvíckrát co kdo z Česka a vím toho nejvíc. Rád poradím!
Mě by zajímalo, jak se v Iránu tankuje a platí benzín a zda tam maií bezolovo 🙂
V Íránu se tankuje leda tak koks nebo karbid.
Víza do Íránu seženu levně. Poradím za pár dolarů jak na Írán. Pište, kupujte!
Perfektni informace. Diky
http://www.vyskoveprace-praha-pardubice.cz
http://shazovanisnehu.cz
http://www.rizikove-kaceni-stromu-praha.cz
http://www.prace-z-lana.cz
http://www.work-at-height.eu
http://www.kacime-stromy.eu
ahojte, ak by mi mal dakto chut poradit ohladom Severneho iraku a Iranu tak prosim napiste mail 🙂 ide mi vo viza, ref cislo, hranicne prechody, chystam sa busom, stopom, mail je v profile dakujem
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru