Ahoj,
chceme letos na přelomu června a července vyrazit (letenky už máme) do Íránu a zabloudit do Iráckého Erbílu a podívat se do údolí Rawandúz. Chci se zeptat, zda je tady někdo znalý místních poměrů.
Rádi bysme zjistili, jak je to s hraničním přechodem Piranshahr? Je do Kurdistánu (kurdská část Iráku) potřeba víza, nebo pouští i bez víz?
Díky moc za odpověď.
S prominutím, tam bych teda nejela, vzhledem k poměěrům, které tam vládnou.
Ahoj Pavle,mam pritele primo z Erbilu.jsem Ceska a ziji v Rakousku.
Vim,ze v Nordiraku je vysoka zivotni uroven,krasna
priroda,vyborna kuchyne a hodni lide.
k tvemu dotazu ti odpovim,jen s ho musim zeptat.
Taky by me zajialo aktualni info.diky.
já myslím že je tam třeba vízum, ale kurdská část je teď zabráná IS, to bych moc neriskoval.
lidi, nebuďte z toho takoví zesraní! kurdistán je zcela bezpečný. ČR taky není nebezpečná, protože se něco děje na ukrajině.
užívejte si nových zážitků a nezkažených kultur, komerce jednou všechno zlikviduje.
Ahoj Pavle,
v Kurdistánu jsme byli s přáteli na podzim 2013, v té době dávali víza na hranici a zdarma, platnost tuším 14 dní. Vstupovali jsme z Turecka. V Erbilu i Rawanduzu jsme byli, určitě doporučuju – takové večerní posezení v Erbilu na hlavním náměstí u vodní dýmky a sledování cvrkotu je k nezaplacení! Co se týče bezpečnosti, Kurdistán doporučil pro letošní rok svým čtenářům např. i britský Guardian – viz http://www.theguardian.com/travel/2015/jan/10/adventure-holidays-worldwide a ten by je myslím neposlal nikam, kde je čeká smrt.
Jenže Guardian kromě varování před minami taky píše, že se situace může rychle změnit a má se zkontrolovat „FCO advice“. Tam varují pro oblast Erbílu před „all but essential travel“ (tedy před všemi cestami kromě nezbytných) a píšou např.:
On 15 March 2015, several rockets landed on the outskirts of Erbil, to the west of the city.
Oblasti s varováním před všemi cestami jsou od Erbílu kousek viz mapka.
Tak to je snad zřejmé, že před samotnou cestou si člověk zkontroluje aktuální situaci, myslím, že to není něco, co je potřeba extra vypichovat. I v době, kdy jsme tam byli my, došlo poblíž Erbilu k nějakým útokům (což jsme ani nevěděli), a to v té době nějaký IS ještě na vzestupu vůbec nebyl. Čili ono to info je stejně vždycky jenom orientační. Rozhodně bych tak týden před cestou kontaktovala konzulát v Erbilu a zeptala se, jak to tam vypadá. Kdyby bylo nejhůř, tak holt zůstanete v Íránu. Každý má taky svoje osobní hranice nastavené někde jinde.
Právě kvůli IS se situace od roku 2013 změnila a už se nedá říct, že je Kurdistán zcela bezpečný. Tato mapa (na kterou odkazuje Guardian) o tom jasně svědčí:
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/iraq
Díval jsem se, jak mají podchycené jiné země a oranžovou a červenou barvou v mapách určitě zbytečně neplýtvají. To samozřejmě neznamená, že se tam každému něco stane, zatímco v ČR se nestane určitě nic. Zcela bezpečno tam ale není.
Ahoj, souhlasím, že Kurdistán v Iráku je bezpečný. Dejte ale pozor na jinou věc. Nerad bych kecal, ale slyšel jsem o nějakém novém zákonu v EU, podle kterého jsou všichni navrátilci z Iráku automaticky v podezření z podpory IS. V Anglii to už platí, u nás nevím.
Zjistěte si detaily, sám toho moc nevím. Možná by to vyřešily dva pasy…
Nestraš. Pokud letíš zpátky letadlem, tak můžeš klidně ukázat občanku a nikdo neuvidí tvůj pas.
Každopádně tady je server o reálném cestování, ne gaučácký orbion.
cestování=přesouvání z místa na místo, reálné cestování=přesouvání se po reálném světě, takže sice to někdo nepřenese přes srdce, ale i nechat se někam odvézd cestovkou a dovolenou proležet na pláži je reálné cestování! .)
Zadny „dva pasy“ nebo opcanka v Ruzyni nebo EU nepomohou. Velky Bratr uz ma vse podchyceno od IMEI mobilu, pres vyber z bankomatu az po vyhledavani letenek na netu. Jedinou sanci je v Turecku ci UAE zmenit naprosto identitu, mobily, ucet atd. A s novou identitou pokracocat dal bez toho, ze by by clovek jedinkrat prihlasil na email nebo fb. Staci jedine cookie a seberou ho na 1. mezipristani v EU.
Byla jsem v iráckém Kurdistánu 5.04.2015 – 10.04.2015 v Erbílu, Rawanduz a Sulejmanii. V těchto částech Kurdistánu je bezpečno. IS je na východ od Erbílu a v okolí Kirkúku.
Možná tam teď je bezpečno, ale nevíme, co může být do pár měsíců.
že se v Erbílu Rawanduzu a Sulejmanii neválčí a jsou bezpečné je fakt, což mám ověřené i přes couchsurfing u místních, fronta je dál na východ od těchto měst a bezprostředně už je přímá ofenzíva IS neohrozí, jsou celkově v defenzivě, druhou věcí nad kterou pochybuji je možnost únosu na místě, IS má i mezi Kurdy sympatizanty, viz. nedávný bombový útok v Erbílu, a to je čistě věc náhody ve špatný čas potkat špatné typy..tohle riziko tady je a to tady nikdo nevyloučí, můžeme to probírat jak chceme..
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru