Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Indonesie – šnorchlování – tipy!!

Dáša

Všechny Vás tady moc zdravím a prosím o radu! Můj dotaz bude asi silně amaterský, tak se předem omlouvám za nevědomost :-)v roce 2014 bysme rádi s přítelem navštívili Indonesii. Zcela poprvé. A začínám vlastně od toho, že zvažuji kam vůbec zavítáme? :-)) A tak jsem chtěla poprosit o rady zkušenné a zcestovalé – tady na fóru. Já hrozně ráda šnorchluju… nejsem žádný profík, s přístrojem jsem se ani nepotápěla…. ale miluju obyčejné šnorchlování a do moře bez ploutví a brýlí nevlezu. Minulý rok mě uchvátilo Rudé moře. A tak bych ráda jela někam, kde jsou hezké lokality na šnorchlování – přímo z pláže – bez nutnosti výjezdů lodí. To je takový 1.požadavek, od kterého bych se chtěla odpíchnout. A pak takové další představy:

1/ období cca únor – květen
2/ klidné lokality bez turistů
3/ zajímavá a bohatá fauna i flóra
4/ možnost levného pořízení letenky
5/ možnosti levného ubytování či případného spaní na divoko
6/ relativně dobrá dostupnost

Taky bych ráda prožila takové to krásné bydlení v chatkách na krásné pláži u moře… možná si to celé až moc idealizuju :-)) nevím…. dále je moje představa taková, že bysme vystřídali během naší dovolené cca 3-4 místa…

Předem Vám děkuju za jakýkoliv názor 🙂

Zkušenosti čtenářů

HoKa

Ahoj, opravdu si to trochu idealizujes. Hlavne – podle mne – je snorchlovani v Rudem mori vubec jedno z nejlepsich na svete a Indonesie ho urcite neprekona. Tam, kde je snorchlovani pekne (sever Sulawesi, Gilli´s, okoli Komoda a Rinji,…) je pomerne hodne turistu. Jinak co se tyka pevniny, tak kazdy ostrov je trochu jiny a na kazdem najdete nadhernou prirodu – doporucuji si naplanovat navstevu nekolika narodnich parku.

Dáša

Nečekám, že Indonésie překoná Rudé moře, ale myslela jsem, že se mu alespoň vyrovná. A k tomu, že si člověk užije krásnou přírodu a pláže… což se třeba o Egyptě říct nedá… opravdu je už Indonésie celá plná turistů? 🙁 je pravda, že Thajsko už to asi dost postihlo 🙁

Bk

No, to je hodne odvazne tvrzeni. Indonesie je cca 17 tis. ostrovu s misty s nejvetsi biodiverzitou na svete…takovy ambon, alor, raja ampat, komodo, triton bay, cenderawasih bay, maluku, halmahera…jsou jedny z nejlepsich mist na underwater na svete. Vetsina techto oblasti neni moc dobre dostupna a turistu tam obvykle moc neni. To bych s Egyptem, byt je skvely, urcite nesrovnaval. Samozrejme je to take za zcela jine naklady nez levne potapeni v Egypte, nebot vetsina z techto mist je pristupna pouze na liveaboardu. Ale stoji to za to.

Dáša

Tak asi jde i o to, jestli místa hodnotí profi potápěči, kteří se pohybují v hloubkách… anebo jenom amatéři šnorchlaři, kteří se plácají jenom u břehu a tak 🙂

Palo

Urcite v Indonezii nie je tolko turistov, ako v Thajsku, alebo Egypte, aby som vymenoval tie spominane krajiny. Alebo ich proste nevidis, lebo su rozptyleni. Praveze som bol prekvapeny, ked som pri cestovani nenarazil na bledu tvar obcas aj 3 dni.
Ale co sa tyka snorchlovania: Urcite budes musiet niekam mimo preludnene ostrovy tipu Java. Tam som nic extra nevidel, mozno na ostrovoch okolo – su tam nejake morske NP na sevrrozapade a zapade. Celkom dobra kupacka bola na Gili Islands. Voda perfektne cista, ale koraly bohuzial pri pobrezi mrtve. V tomto je Egypt super – ze lezies do vody a uz ja okolo zivot.
Este som nebol na Sulawesi, ale co som cital, tak NP Bunaken na sever od Mandaa a na Togien Islands su jedny z najlepsich miest na potapanie na svete. A vraj je Sulawesi jedine miesto na planete, kde sa vyskytuju vsetky 3 tipy koralovych ostrovov na jednom mieste. Skusil by som stastie tam.

Palo
Palo:

A este k ubytku a doprave:
Spanie nadivoko by som moc nevidel. Nie ze by sa nedalo niekam na noc zaliezt, ale miestni nepochopia, preco to robite a myslim, ze sa vam do toho ani nebude chciet. Lacneho ubytovania je vsade dost a castokrat su v cene aj ranajky.
Doprava v Indonezii funguje prekvapivo zhusta a jednotlive ostrovy aj miesta na nich su dobre pospajane. Lietadla, lode, busy, vlaky, prenajate male auta aj so soferom. Necakaj extra rychlu, ani pohodlnu prepravu, ale nakoniec sa vsade dostanes.

Iva

Karimunjawa – floating hotel a můžete šnorchlovat přímo z terasy pokoje

Dáša
Iva:

Nemáš odkaz? Vychází to draho??

Iva
Iva:

Tohle jsem k tomu našla, ale stačí zaserfovat a jistě se dozvíš víc..http://www.lonelyplanet.com/indonesia/karimunjawa/hotels/wisma-apung

V r. 2009 to bylo za pár kaček (150Kč/pokoj pro 2), teď nevím..

Dáša

Palo – dík za odpověď a info 🙂 s tím ubytováním máš asi pravdu… pokud se budou dát sehnat levná ubytka, tak radši budu někde ubytovaná… myslela jsem to spíše v okamžiku, že bysme se třeba dostali někam, kde budou jenom drahé hotely a my nic rozumného neseženeme… plánuju navštívit 3-4 ostrovy… takže si musím prostě naplánovat něco, co bude logicky navazovat… snažím se sbírat informace už z jednoho předešlého vlákna.. ale protože se zatím moc v těch ostrovech nevyznám, tak mi trvá než si vždy udělám obrázek, o čem kdo mluví a kde to leží :-)) a hlavně názory se liší a člověk má pak v hlavě zmatek. Hlavně bych se chtěla vyhnout přelidněným místům s mrtvým mořem….trošku problém vidím v tom, že někdo popíše nějaké místo jako úžasné na potápění, ale bere to z pohledu potápěče s přístrojem, který někam dojede lodí.. a já se tam pak poženu, ale pro amatéra se šnorchlem u břehu tam nebude nic 🙂

Bk

Ver tomu, ze nektera z uvedenych mist jsou skvela i na snorchlovani. Zalezi take, jak moc jsi zkusena, jake mas preference – co chces videt, nebo zda-li proste jen nejake rybicky…

Dáša
Bk:

Zkušenná asi moc nejsem… šnorchluju opravdu hodně ráda a už od mala…do moře bez ploutví ani nejdu a pod vodou vydržím hodiny…sice jsem dobrej plavec, ale na druhou stranu asi šnorchluju pořád tak nějak stejně a nezdokonaluju se a jsem prostě amatér. Nějaké konkrétní požadavky, na to, co chci vidět, nemám…ráda bych opět potkala želvu… no a samozřejmě musí být zážitek potkat něco většího /žraloka, mantu, barakudy/ – ale to se asi při šnorchlování někde u břehu moc nepotká…..můj sen jsou delfíni, ale to je asi o velkém štěstí a hnát se jenom za tím je asi kravina…

Dáša
Bk:

Děkuju za tip – už jsem na to někde narazila 🙂

David

severní Sulawesi,Togian island,ostrov Waleakodi,pan Aleš
http://www.waleakodi.com
dva kroky do vody a jsi v podmořském ráji.

Dáša
David:

Děkuju za tip – už jsem na to někde narazila 🙂

Odpovědět

Dáša

Tak tu mezitím prolézám diskuse a pátrám po dalším info… a prý Flores lepší než Sulawesi?? Že Togianské ostrovy už mají zničené korály kvůli velkému rybolovu?? Je to pravda?? A jaká oblast je méně turistická?? Flores + Komodo, Rinca.. nebo severní Sulawesi s Togian island??

olin

Na Sulawesi je moc pekny Bunaken,dokonaly koral, velka biodiverzita, jsou tam zelvy jak stul a uvidíš je na 100% Togiany maj koral plosne znicen. Jen na Waleakodi to vcelku ujde. Na Floresu je super Pulau Babi u Maumere a taky Labuanbajo. Flores je celkove moc hezky. Sopky (aktivni gunung egon je uzasny)termaly (Soa)atd. Jak Sulawesi,tak Flores jsou zhruba stejne turisticke. Proste se budes setkávat s batuzkari. Pokud na cestách nemuzes citit arogantni americany, povyšující se nemce, nebo ozrale anglicany atp. doporučuju severni Moluky.Konkretne ostrov Halmahera- Tobelo(pulau Bobale,Pawole a Tagalaya). Tam bule (indonesky cizinec)proste nejsou…

Dáša
olin:

Moc děkuji za odpověď 🙂 o Severních Molukách jsem četla, že už jsou dost divoké a místa na krásný šnorchl jsou hůře dostupná a je to spíše pro profíky… není to prý o šnorchlu z pláže apod. Nevadí mi potkat turistu… ale nerada bych, aby jich byla plná pláž 🙂 stále nevím jestli Sulawesi či Flores. Chtěla bych vystřídat za 3 týdny cca 2-3 místa. Nikam se hnát nechci a nechci strávit čas přesunama. To radši jedno místo poznám lépe…A začínám se bát ubytování 🙂 nejsem sice zhýčkaná, ale představa špinavé chaty se švábama a zadělanýma tureckýma záchodama mě docela děsí :-)) a taky by bylo super nějaké příjemné zázemí, kde si můžu dát v restauraci na pláži kávičku či pivko 🙂 dá se něco takového? Anebo jsem úplně naivní? :-))

olin

z tvého posledního prispevku jasne vykristalizoval Flores,Rinca-Komodo,zasek na Lomboku a ukonceni na Bali… vo tom zadna

Dáša
olin:

Myslíš tím to, že Flores je takový víc civilizovaný??

Dáša
olin:

Chápu správně /po přečtení příspěvků/, že do NP Komodo se dostanu vždy pouze nějak organizovaně?? Že se prostě budeme muset zúčastnit nějakých organizovaných několikadenních výletů a tak?? Nebo se tam dá prostě dojet a někde tam pak bydlet a přemístit se zase o kus dál a tak??

Martin

Ahoj, čtu vaši diskuzi a už si dělám poznámky :). Včera jsme koupili letenky do jakarty a máme 17 dní.. Kdyby mi někdo poradil kudy a kam směřovat cestu..
Díky moc…

kouťák

Já na Sulawesi ještě nebyl a plánuju ho teďko na únor 🙂 šnorchl na Floresu nebyl špatnej, ale zažil jsem krásný útesy na Sumatře. Jenomže to jsem tam byl rok na studiích a zkrz místní jsem si domlouval noclehy na ostrůvkách cca 20 km od západního pobřeží kam turisté vůbec nejezdí. Tam sem šnorchloval tak, že sem si spálil záda a 3 dny jsem se nevyspal :). Byly tam krásný kaňonky, kterejma se dalo proplouvat k útesu. Želvy, žraloci, murény, hafo rybek..no furt bylo na co se dívat. Jinak si myslim, že po indonesii je to asi všude stejný akvárko. Je to fuk kam pojedete.

Dáša
kouťák:

To muselo bejt super… a to tu Sumatru nikdo moc nezmiňoval… a to jsi spal u různých domorodců??

Kleki

Ahoj Dášo!
Ještěk Tvým delfínům. U ostrova Bunaken ( severní Sulawesi)se určitě dá koupit výlet za delfíny – byli jsme dvakrát, protože to fakt stálo za to. Cena byla 70€ za loď, která nás dovezla na místo, kde bylo několik set delfínů. Skákali a dováděli všude kolem loďky. šnorchlování s nimi byl opravdu zážitek

Kleki

Ahoj Dášo!
Ještěk Tvým delfínům. U ostrova Bunaken ( severní Sulawesi)se určitě dá koupit výlet za delfíny – byli jsme dvakrát, protože to fakt stálo za to. Cena byla 70€ za loď, která nás dovezla na místo, kde bylo několik set delfínů. Skákali a dováděli všude kolem loďky. šnorchlování s nimi byl opravdu zážitek

Dáša
Kleki:

Ahoj Kleki – Tebe jsem sháněla!! To je super tip – to je můj sen… tak to je bomba :-))) Sledovala jsem Tvoje příspěvky a plán cesty 🙂 co jste teda přesně jeli? A jak dlouho jste byli na Bunakenu a kde jste bydleli??

fero

na bunakene som bol minuly rok dec2012-jan2013 tyzden. robil som si tam potapacsky kurz, fantazia ako pre potapanie tak aj pre snorchlovanie. byvali sme v Panorama cottages – super ubytko, domaci, jedlo. najdes na booking.com
potom sme boli este na Gili, znicene koraly, rybicky su, ale inac v porovnani s bunakenom velmi slabe.
prekvapenim bolo Gili Gede na Lomboku – vedla su take tri male ostrovceky s koralmi, neskutocne, este krajsie koraly ako na bunakene, 0 turistov…
spicka v indonezii je raja ampat, malo turistov, ale je to tam drahe, malo ubytovania a horsia doprava.
dalej banda island a tiez komodo – crystal rock.

Martin
fero:

Ahoj Fero,
jedeme v březnu 2014 na Flores a Lombok (Bali už byla minule 🙂 ), zmiňoval jsi se, že na Lomboku jsou užasné tri ostrovy Gili Gede, ale googlemap mi navrhl pouze část Mataramu.
Můžeš mi to trochu více popsat ?
Jinak nebyl jsi náhodou na Kuta – Lombok – jižní část ostrova, stojí to za to ?
díky za info
Martin

cipous
Martin:

Nevim jestli uz neni pozde, ale na Gili Gede jsme tedka byli. viz. http://evaradek.blogspot.cz/2014/01/lombok-gili-gede.html Jestli to muzu nejak shrnout, tak doprava neni problem, trosku problem je s ubytovanim, zvlast v obdobi destu jsou nektere „resorty“ zavrene. Kazdopadne my meli ultra smulu, protoze byl brutalni slejvak a Gili Gede je blizko pevniny a i ty ostruvky byly v hnede vode s viditelnosti par metru. Nicmene si dovedu podle koralu predstavit, ze za dobre viditelnosti to musi byt skvele.

Obecne jsme celkem doplatili na obdobi destu. Nekde jsem cetl, ze v prosinci je to v klidu a dokonce nejake servery davaji 4/5 bodu na navstevu v zime. Podle me je to o stesti a my ho nemeli, takze vyhledy ze sopek ci viditelnost v mori a velikost vln na volnemu mori tomu odpovidalo…

David

Na Bunaken je dost možností ubytování.Já jsem přespával v Novita homestay ve vesničce poblíž kostela.Noc+oběd+večeře 250 000r (rok 2012,leden).starala se o mě obří paní a každý večer jsem musel popíjet místní palmové víno s jejím obřím tátou.Celá rodina byla v pohodě.
Co mě na ostrově překvapilo,byl naplavený bordel po plážích a co mě dostalo byla skládka v přístavu,kde je vstupní brána do národního parku.
Na pevnině mě upozornovali,že se platí vstupné do parku 50 000r na osobu a den.Mě lodka dovezla do přístavu ve vesnici a tím jsem se asi placení vyhnul.Takže nemohu sloužit,zda se stále platí vstupné.
Ohledně bordelu mě bylo vysvětleno,že veškerý odpad táhnou k ostrovu proudy z Manado.
Togiany jsou relativně čisté a pro to je více doporučuji.

David

Dášo,pokud máš čas šoupnout se na místo bez turistů,vem noční lod z Manado na ostrov Sangihe cca 12h plavby směr Filipíny.Byl jsem tam v jedne vesničce v homestay.Za týden jsem potkal pouze dva kanadské vedce(v hlavním přístavu),kteří natáčeli zvuky velryb.staral se o mě místní učitel angličtiny a s jeho bratrem,amaterským přírodovědcem, jsme dělali výlety do pralesa.Tento ostrov má mnoho endemických druhů zvířat a rozhodně stojí za návštěvu.
Pokud budeš chtít,mohu ti napsat kontakt na homestay.
Ještě k Bunaken-pokud najdeš Bamboo Cafe,tak tam nějací běloši spali ve stanu.Prostě se dohodli s majitelem.

Lucie
David:

Davide, můžete mi prosímposlat kontakt na homestay do sangihe? chystáme se tam.

Děkuji:)

Dáša

Děkuju za další rady a tipy…. pro Togiany jsem rozhodnutá… a pak bude asi následovat Bunaken. U Bunakenu se už psychicky připravuji na to, že to není o hezkých plážích a že je tam bordel… ale šnorchlování tam bude asi fakt dobrý, tak by bylo asi škoda ten ostrov vynechat. Bydlení v Panorama mi už doporučoval Aleš, ale bohužel to vypadá, že už teď mají únor a březen 2014 obsazený.. alespoň podle rezervačních serverů na netu.. tak se musím rozhodnout jestli si po netu zajednám jiné – dražší – ubytování anebo jestli to nechám až na místo… tohle je naše první cesta do Asie, takže nejsme zkušenní cestovatelé.. tak pro nás bude asi takové uklidňující mít něco už jistého.

Karel

Ahoj Dášo,
narazil sem tvou diskuzi o potápění. Jedu 28.1. – 19.2.2014 nejdříve Sulawesi – Rantepao, Togiany, Bunaken. Pak Jáva – sopky, historie a domů. Je to moc krátká doba. Dnes sem si zrovna bookoval ubytko na Bunakenu – Daniels homestay, Panaroma byla už prý plná. Také sem váhal.Ale tento plán zvítězil, tak doufám že se to povede. Kdy jedeš ty?

Dáša
Karel:

Ahoj! :-)Já jedu 10.02. – 04.03.2014 🙂 a jsem hrozně zvědavá :-)Já se budu pohybovat jenom na severu Sulawesi – nechci se zbytečně hnát a trávit čas na cestách..

Karel

Jj, asi je to tak lepší.Já měl nejdříve letenku do Jakarty, pak jsem myslel přeletět na Flores,Lombok a Jáva. Pak jsem sehnal v promo letenky Makassar a Manado. Tak sem se rozhodl projet Sulawesi od jihu na sever. Cestování mi nevadí, alespoň člověk něco vidí. Nemám rád prostoje. Co ty chceš vidět na severu. Je tam hodně zajímavých míst – sopky, národní parky, potápění…

Dáša
Karel:

Můj hlavní cíl je šnorchlování.. tj.: Togiany + Bunaken.. no a pak bych ráda i nějaký národní park.. zatím nevím jaký ale 🙁 možná Lore Lindu??

Libor

Hledáme spolucest. třeba i na část cesty po JV Asii
Odlétáme 17/3/14 Prg a vracíme se 17/4/14 Muc
Plánujeme navštívit:
Turecko-Istanbul(stopover 16.4-17.4)
Thajsko-Bangkok(stopover 18.3-20.3)
Indonésie-Bali,Komodo/Flores,Borobudur/Prambanan(20.3-4.4)
Malajsie-Kuala Lumpur,Melaka(stopover)(4.4-6.4)
Nepál-Káthmándú,Chitwan,Pokhara,Bhaktapur)(6.4-16.4)
Cíl-poznání(kultura a příroda),koupání,šnorchlování,
treky,hory
Ahoj a hezký nový rok všem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: