Možná se budu opakovat, ale napíšu sem stručně pár postřehů z Indie. Třeba se budou někomu hodit.
LÉKY A OČKOVÁNÍ:
Kromě ŽLOUTENKY, TETANU, TYFU a MENINGITIDY bych doporučil pro jistotu ještě VZTEKLINU. Stojí 1500,- a očkuje se v rozmezí 4 týdnů.
Proti malárii a parazitům se dá doporučit DELAGIL, který je na předpis a bere se několik týdnů před odjezdem, během pobytu a pár týdnů po příjezdu, vždy 2 tablety jednou týdně. Nezatežuje organismus jako běžná antimalarika.
Na zažívací potíže zabírá ERCEFURYL na předpis, jinak REASEC nebo SMECTA.
Příjemně překvapil levný repelent DYFUSIL z lékárny, který funguje daleko lépe než dražší Off.
CO S SEBOU:
Doporučuji mít vždy po ruce ČELOVKU. Výpadky proudu nejsou nic výjimečného a večerní procházka po Darjeelingu se může kdykoliv změnit v noční bojovku.
Pokud si rychle nezvyknete na prostý kyblík s vodou, je TOALETNÍ PAPÍR nebo hygienické ubrousky všude nezbytností.
Porušte své pevné morální zásady a v letadle bezostyšně ukradněte DEKU. Letenka je stejně předražená, takže na ní máte právo. Navíc nikdy nevíte kdy vám bude chladno nebo v kterém hostelu bude deka plná brouků.
CESTOVÁNÍ:
Na delší vzdálenosti se kvůli pohodlí a rychlosti určitě vyplatí cestovat letadlem. Levné letenky koupíte na www.cleartrip.com
Pokud máte víc času nebo omezenější rozpočet, můžete na delší vzdálenosti využít noční lůžkové vlaky. Doporučit se dají místa ve vagonech AC 2 TIER s klimatizací a dvěma lůžky nad sebou za rozumnou cenu, na kratší cesty pak místa v AC CHAIR CAR. Jízdenky je lepší koupit pohodlně přes www.cleartrip.com než přes složitější oficiální stránky železnic. Shánění jízdenek na místě na poslední chvíli se nevyplatí, většinou jsou vlaky obsazeny již měsíc dopředu.
Na nádražích určitě využijte KLIMATIZOVANÉ ČEKÁRNY.
Na letištích a nádražích najdete kanceláře PREPAID TAXI za rozumné ceny. Platí se předem a žlutou stvrzenku odevzdáte řidiči vždy až potom, co vás doveze na místo určení!!! Na ulici cenu taxi nebo rykši vždy domluvte předem a pamatujte že cena přijatelná pro řidiče je většinou poloviční, než jakou vám nabídne jako první. Rozhodně nepřistupujte na tarif podle pochybného taxametru. Tenhle trik používají řidiči hlavně v Mumbai.
UBYTOVÁNÍ
Ubytování je v Indii levnější, ale odpovídá tomu jeho kvalita. I v dražších hotelech si většinou na luxus jen hrají a na teplou vodu člověk musí čekat půl hodiny. Při online rezervaci levných hostelů se připravte i na to, že budete na místě hledat alternativní ubytování. V teplejších měsících se vyplatí pokoje s klimatizací, pokud nemáte hodně rádi saunu. Pokud něco potřebujete, pomůže buď úplatek nebo telefonát majiteli, který zaměstnance aspoň na chvíli dokáže vytrhnout z letargie.
Ještě jedna důležitá věc!!!
Tahle konkrétní zkušenost je z Darjeelingu, ale může se vám stát kdekoliv. Prostě vlezete do koupelny a tam na vás vybafne vyděšená krysa a ve vteřině zmizí v odpadu.
Proto, pokud máte slabší nervy, doporučuju nejdřív zabušit na dveře koupelny. Jestli je tam Mistr Tříska, tak uteče zpátky do kanalizace. Potom zkontrolovat odpadní kanálky v podlaze. Pokud se vám zdají moc velký, prostě do nich nacpěte třeba petláhev. Pro jistotu pak radši na noc zavřete dveře do koupelny 🙂
mam jen malý doplněk k dece, docela jste me pobavili :), tak vam řeknu svou zkušenost. U některých leteckých společností př. Emirates, Cathay Pacific dostanete deku, kterou si sice malo kdo vezme při odchodu s sebou, ale let. společnosti ji neperou a nedesinfikují, jak by se někdo mohl domnívat, ale likvidují. tzn každý cestující dostává novou. takže nevidím tento „odnos“ jako krádež, ale něco na co maš nárok. Prostě je to servis, který patří k letence. To vše k dece:)
a teď bych měla dotaz, za kolik je možné sehnat letenku do Indie, netrvám na letu z Čech, ale na tom nejlevnějším. díky
Ahoj,¨
my letíme ze Stuttgartu s Pegasusem za cca 1500,- do Istanbulu a z Istanbulu s Air Arabia za cca 4000,- do Teheránu.Pokud poletíš s Air Arabia do Indie,určitě tě se dostaneš do 8000,- až do Indie…
Musíš sice přestupovat,ale je to mnohem levnější než nabízí Finnair z Prahy akci do Dilli za 12.000,-
z IStanbul do Teheran chodi bus, kedysi to stalo 20USD asi den cesty komfi busom.
Hmm, to bych fakt rad videl, jak se da kombinaci jednosmernych letenek nejak usetrit oproti „akcni cene“ 12 000 Kc za zpatecni letenku. Jeste k fenomenu deky: nerekl bych, ze jsou na jedno pouziti…nektere letecke spolecnosti je usilovne vybiraji nebo na ne pisi – pouze pro pouziti v letadle. No a pri letu z Dilli do Istanbulu tento tyden z Turkish Airlines dokonce „deky dosly“ – nechce se mi verit, ze by to tak spatne spocitali, nebo ze by si tolik pasazeru deku odneslo 🙂
Ahoj Michale,
máš nějaká zajímavá místa,které jsi objevil a nejsou tak moc uváděná v průvodcích? Jedeme na 3 měsíce a nemáme moc času studovat průvodce.Jaká část Indie je nejzajímavější? Na kterou se máme soustředit více?
Nemáš informaci,zda je průchozí pakistánsko-indická hranice?
Díky za info.
Lucka
Michale,
jsou antimalarika tak důležitá? Mám s nimi špatné zkušenosti.Nebylo mi vůbec dobře.Které oblasti jsou nebezpečné?
Lucka
Ja bych si do tropictejsich oblasti bez antimalarik netroufnul…jestli ti bylo zle po normalnich antimalarikach, urcite bych zkusil DELAGIL…neni to takova sila…byli sme tri bez znamky problemu kvuli tomuhle leku.
Ohledne mist, zalezi na tom co vas zajima a taky kde budete…rozhodne si nesmite nechat ujit Agru, Jaipur a Varanasi. Pak uz to zalezi na vas…nam to bohuzel kvuli casu a rocnimu obdobi nevyslo, ale urcite bych se podival do Corbett National Park na tygry, nebo Sasan Gir National park na asijsky lvy. A kdyz vam zbude cas a sezenete levnou letenku treba na http://www.cleartrip.com letel bych na Adaman Islands 🙂
Ohledne hranice bohuzel nic nevim:(
Poradte mi nekdo, kde zjistim, jak se rekne sinhalsky „koriandr“ ? Angl slovu nerozumej a nez do Indie odjedu, vedet to musim, nebo tam chcipnu s prvnim listeckem ty smradlavy travy! dik zachrancum 🙂
To byl opravdu zásadní dotaz. Opravdu hledáš sinhálský výraz? Touto řečí se člověk domluví v Indii leda tak na srílanské ambasádě.
no uz jsem zjistila jak to reknou v Indii, na Sri Lance to myslis bude stejne?
KORIANDR je to nejbáječnější na světě. kam se hrabe petržel :-). Jedli jsme to v Thajsku a na mauritiu a až tam jsem zjistila, co vlastně je v jídle. Od té doby hmi roste ne zahrádce. Do vývaru – báječný. Mluvím o zeleném. Kuličky jsem ještě neměla možnost okusit.
Ahoj Michale,
chtěla jsem se tě zeptat, máš nějaké zkušennosti s počasím v Indii v létě? letíme tam na měsíc na konci června a je tam období monzunů. Je to v pohodě nebo tam leje celý den? Slyšela jsem, že prší třeba 2 hodiny a pak zas dobrý… Doufám, že nám to nezkazí celý pobyt 🙁 budeme spíše v severní Indii – Dilli, Agra, Rishikesh, a pak himaláje (Joshimath, Gangotri)
Ahoj, nemáte někdo zkušenosti se směnou eur? Nebo jsou dolary nezbytnosti? Díky!
menil jsem eura i dolary a oboje bez problemu
Hotovost v USD nebo EUR se nikdy neztrati, ale jinak se v Indii da bajecne prezit i na kreditni karte. Bankomaty jsou na kazdem rohu a funguji. Tedy pokud mate doma na ucte penize :). Jen v Lehu jsme meli problem, ze bankomatu je malo a vecne je obleha armada (a kazdy vojak vybira penize sobe a 5 dalsim kamaradum, kteri mu dali svuj pin na kousku papiru :)). A kdyz pred nim neni fronta, tak nejspis dosly penize :).
Díky moc za odpověď!
Nemáte zkušenosti se sháněním plynové bomby na vařič? Dají se sehnat už po příletu na letišti, nebo někde v centru okolo Mani bazaru?
díky!
Ahoj, Main bazar ještě nedávno byl(a myslím, že ještě nějakou dobu bude) v sutinách,tam toho asi moc nekoupíš:-(
Sháněli jsme bombu do vařiče celý měsíc – od Delhi Přes Manali, Padum, Kargil… a našli jsme až v centru Lehu, kde jsou ve všech trekshopech i teď po povodních.
Ahoj, další postřehy a rady také na webu http://www.hindustan.cz, nově poměrně rozsáhlé povídání o vlacích v Indii …
Michale, díky za postřehy z Indie. Chystám se do Radžastánu koncem října. Jenom nemohu přes internet rezervovat vlakové jízdenky. Přímý server indických drah neakceptuje české kreditní, ani debetní karty. Rovněž přes cleartrip.com ani yatra.com to nejde.
Nemáš zkušenost, moc by mně to pomohlo.
Díky.
Dobré postřehy. K antimalarikům bych jen dodal, že pro lepší pokrytí všech běžných typů malárie jde kombinovat DELAGIL s PALUDRINEM. Paludrine nemá cenu kupovat v ČR, protože v Delhi a všech ostatních větších městech je dostupný a o dost levnější… To platí ostatně skoro o všech lécích. Dostupné, levné a fungují i v Indii. Ne jako léky proti průjmům z Čech…
Dobré postřehy. K antimalarikům bych jen dodal, že pro lepší pokrytí všech běžných typů malárie jde kombinovat DELAGIL s PALUDRINEM. Paludrine nemá cenu kupovat v ČR, protože v Delhi a všech ostatních větších městech je dostupný a o dost levnější… To platí ostatně skoro o všech lécích. Dostupné, levné a fungují i v Indii. Ne jako léky proti průjmům z Čech…
Obávám se, že Delagil je dneska k ničemu. Stojí sice pár korun, ale nefunguje…
ahoj, mas nejaky tip na lek proti prujmum? myslim mistni lek, ktery zabral. jedeme za tyden a rozhodujeme se, ze antimalarika koupime az na miste, kvuli cene. nejsou predpokladam na predpis,ze?
diky za rady.
market
Na východ od Košic není NIC na předpis….Ale dopředu je lepší vědět, jaká antimalarika jsou v dané oblasti účiná, rezistence je bohužel realitou. Klidně se vám může stát, že koupíte antimalarika, která vám budou k ničemu, indický lékárník se rád zbaví ležáku ;-))
U průjmu záleží na jeho původu…různé mikroorganizmy, červíci atd. Nic univerzálního neexistuje, při dlouhotrvajících obtížích doporočuju Stool test v laborce za pár drobných a terapii dle výsledků. Na běžný cestovatelský průjem je skvělá Smecta…
Letos v listopadu nás v Indii postihly těžké zažívací potíže / ukrutný průjem /. Z domova jsme s sebou měli Ercefuril a Endiaron, oba naprosto selhaly. V Agře v lékárně jsme koupili za 100,- rupek místní lék CIPLOX – TZ a po požití 2 tablet bylo vše v normálu. Vašek
Já jsem v listopadu absolvoval Indii se zácpou. Horší to bylo s mojí ženou, ta dostala devatenáctý den průjem
(při dodržování všech hygienických opatření – prostě stalo se). Během dvou hodin byla dehydrovaná, že jí ochrnuly ruce. Doktor nikde. Ačkoliv jsme měli s sebou Ercefuril, Imodium, Normix a Ciphin (česká obdoba Ciploxu)a nasadili jsme tebou zmíněný Ciplox, bylo především nutné okamžitě nasadit rehydratační roztok. Ten jsem dojel spolu s Ciploxem koupit rikšou do vzdálené lékárny (vím,že se dá namíchat ze soli a cukru). Při opravdovém průjmu nezapomenout hlavně pít a pít, i když se nechce. Teď už na to jen vzpomínáme, ale bylo to maso.
Postřehů není nikdy dost. Měl bych praktický dotaz, resp. dva: používali jste nějakou místní SIM kartu na levné SMS domů? Co Vás zaujalo v okolí Darjeelingu?
A ještě dodatek: možná bys nemusel nabádat k tomu opatřování si dek v letadle. Taky se dá vzít z domova. Ja jí vozím vždycky, do zimy z klimatizací (další chytrá věc: mít po ruce v příručáku ponožky). Letenky se mi v poslední době nezdají rozhodně předražené, já do Indie zanedlouho cestuju asi za 12 tis., což velký prostor pro kradení dek nedává. Jinak, já jsem vnitrostátní letenky Jet Airways kupoval přes http://www.travelocity.co.in a také to šlo.
Rozhodně nechci nabádat k ochuzování aerolinek 🙂
Přišlo mi ale praktičtější nešpinit si deku vlastní. Navíc jsem se s ní nemusel zbytečně tahat domů, protože tu kradenou jsem před odjezdem daroval nějakýmu šupákovi na ulici. Tímhle dobrým skutkem jsem si tě snad udobřil 🙂
A pro ty z vás, kdo v dětství fandili Bratrstvu kočičí pracky a ne Mirku Dušínovi, mám další radu. Když v letadle ukradnete i polštářek, bude se vám výborně hodit nejenom na spaní. Zjistíte totiž, že většina polštářů v letadle má hned několik obalů. Ty se dají výborně použít na zabalení věcí, aby se vám v batohu nepomíchaly nebo neušpinily 🙂
…ty jsi ale strelec takhle jsem se uz dlouho nezasmal…:-D
Sim kartu na SMS domů jsme nepoužívali. Ale místní karta se určitě vyplatí na volání do hotelů kvůli odvozu a tak. My jsme měli SIMku na dobíjení od AIRTEL. A když si připlatíš za datový služby, můžeš domů posílat emaily místo SMS:)
A jak jsi vyřešil registraci SIM (dal se snadno obejít požadavek na trvalou adresu v Indii)?
Martine, s mistni SIM kartou jsme na jare 2009 nemeli zadne problemy. Airtel v Rajastanu nechtel zadnou stalou indickou adresu. Vzali si kopie pasu, fotky, vyplnili jsme formular a napsali jim adresu hotelu, kde jsme spali jednu noc a do nekolika hodin SIMka (dobijeci pre-paid) fungovala.
Slozitejsi je, ze vetsina spolecnosti ti proda SIMku pro dany stat. Pokud jedes do jineho statu, musis pouzivat neco jako roaming. Coz v praxi znamena, ze to nahlasis, kdyz si SIM kupujes a oni ti roaming aktivuje a neplatis 0,0nic za minutu hovoru, ale 0,01nic :), coz neni treba resit. Takze se staci poptat, jestli dany operator ma pokryti ve vsech castech Indie, kam se hodlas podivat. Jo a jeste se trochu lisi zpusob dobijeni kreditu, kdyz jsi v jinem state, nez kde je registrovana SIMka, ale nic dramatickeho.
A s opravdovu problemovym pokrytim jsme meli problem jenom v Jammu & Kashmir, kde jsou blokovane site kvuli bezpecnosti a musis mit SIMku koupenou primo v J&K, aby ti tam fungovala.
V Darjeelingu jsme bohužel neměli moc času na zkoumání vzdálenějšího okolí. Až tam přijedeš, možná tě trochu zklame, kolik je tam aut, špíny a turistů. Člověk si to prostě představuje trochu jinak. Určitě ti doporučuju zůstat tam delší dobu a navštívit nějaký odlehlejší čajovníkový plantáže než je Happy Valley Tea Estate přímo v Darjeelingu. Poptej se v hotelu na nějakej výlet třeba s pěší tůrou, kde budeš moct hory pozorovat nerušeně sám. Určitě se musíš podívat na Observation Hill a neměl bys vynechat východ slunce a pohled na Himaláje na Tiger Hill. Večer si domluv taxi, ten tě kolem 4:00 ráno vyzveden u hotelu a zaveze až na místo. Nečekej ale žádnou velkou romantiku. Je odtud sice nejhezčí pohled, ale taky mraky turistů. Dvakrát denně vyjíždí z Darjeelingu historickej parní vlak do města Ghum a zpátky (www.dhr.in). Pokud ale budeš mít smůlu jako my a zrovna budou stávkovat nakladači uhlí, sedni do taxíku a podívej se aspoň na Batasia Loop, vlak tam vždycky staví kvůli vyhlídce. Jestli tě zajímá horolezectví, podívej se do Himalayan Mountaineering Institute.
Z letiště v Bagdogra tě taxi za 3-4 hodiny doveze až do Darjeelingu za 1000Rs.