Ahojky,
Letos se chystám jet poprvé do Indie a zajímalo by mě jak je to s očkováním? Jestli je to potřeba a na co všecno by se člověk měl nechat očkovat? Plánuji cestu asi tak na 3 týdny s pobytem v Suratu u známých a potom nějake cestování po památkách..
Předem díky moc za odpovědi
Ahoj,
bola som v Indii min.rok (kashmir, ladakh, varanasi, agra), bola som ockovana proti zltacke a+b, brusny tyfus a vraj to stacilo…kamos bol v indii asi pred 2 mesiacmi, ockovany len proti zltacke a pohoda…
Pekny, farebny a vonavy pobyt Vam prajem !!
Mělo by stačit očkování proti žloutence A,B a břišnímu tyfu. Často nabízejí vakcíny proti vzteklině, ale ta je podle mě zbytečná (pokud tam nebudeš sahat na opice a psy). Byl jsem tam dvakrát a poprvé jsem se nechal očkovat za 7000 (vším co mi nabídli). Po druhý ničím (žloutenka je při 3 vakcínách nadosmrti a tyfus mi zrovna končil). Užij si Indii a věř, že to bude chvílemi šok. Jak ti popřála Veronika – voňavý pobyt to nebude ani náhodou – všude bordel, smrad moči, hlava na hlavě, otravní naháněči atd. Za chvíli si ale zvykneš 🙂
Jen bych upřesnil, že to očkování u žloutenky není nadosmrti. Většina výrobců vakcíny to udává, ale dobré je se za 10 let přeočkovat. Ale to už je každého věc. Štastnou cestu přeju
Ahoj,
byla jsem v Indii před rokem 1 měsíc, letos měsíc v Malaysii a 2 měsice v Indii odkud jsem se vrátila na Vánoce. Žádné očkování jsem nepodstoupila, žádný průjem jsem neměla.. a šok? ..nezažila jsem ho.. Indie je láska od srdce a napořád.. a voní všemi možnými vůněmi, ujdeš pár kroků a vše se mění, vůně květů ve vůni smažených poori,pak ve vůni splašků a hnijících odpadků, pak ve vůni vonných tyčinek apod. . je jen na tobě co označíš za smrad a co za vůni. ale tohle JE indie! Hezké zážitky a príma lidi na cestě! Otevřené oči i srdce..
já označuju za smrad právě tu moč, splašky a exkrementy, které jsou úplně všude 🙂 S tím očkováním riskuješ. Kolega přijel z Indie se žloutenkou a byl v nemocnici. Takže se Michaelo určitě aspoň na tu žloutenku (a radši i tyfus) očkovat určitě nech! Hrdinství nestojí za ty komplikace co můžou nastat. Kulturní šok existuje a v tak odlišné zemi je běžný (hlavně, když tam člověk jede poprvé). Ilona tady všechno vyvrací podle sebe, ale já jen píšu, co tě může čekat a překvapit (ale taky nemusí jako Ilonu) Já jsem tam byl s přítelkyní a ta to občas nedávala. Po pár dnech bylo vše v pořádku
Ahoj Ilono. Já zatím taky cestovala všude bez očkování. Ale asi s věkem chytám trochu paniku. Dá se zvládnout Indie bez žloutenky? Díky, Tereza.
Všem moc moc děkuji za rady :o)
Jěště bych se chtěla zeptat jestli znáte něko v Praze nějaké dobré očkovací centrum nebo myslíte že je to všude podobné a ceny jsou stejné? Dá se to stihnout do měsíce anebo to zabere více času?
Jelikoz ockovani tedka podstupuje muj kolega tak to muzu presne vypsat. Tyfus jedna strela a MINIMALNE 14 dnu zadne dalsi ockovani doporucuje se az 4 tydny. Zloutenka 3 strely a ta třeti se dává až po pul roce! Zluta zimnice 1 střela, Pokud je to ockování živočisného druhu tak až 3 měsíce žádné jine očkování! Už nevím jaké další připadají v uvahu. Dneska sem byl na vzteklinu a jsou to tři střely po tydnu.
Žloutenka A (3x injekce po 1-1 měsíci a pak po roce) cena cca á 1200,-Kč
Břišní tyfus 1x – 680,-Kč
Mengigokok 1x – cena do 1000,-Kč
vzteklina 2x (1+1 injekce přesně po týdnu) cena zatím nevím, jdu až příští týden
Tetan zkontolovat
Vzteklina stála 500 kč jedna vakcína. Ale ta je opravdu zbytečná. Zvířata na vás útočit nebudou (chodí kolem nich tisíce lidí denně, tak proč by útočila na vás) navíc i po kousnutí infikovaným zvířetem máte 12 hodin na to, dostat se k doktorovi. Jen budete sponzorovat vakcinační centra 🙂 Ale taky jsem do sebe nechal narvat všechno, co mi doporučili. Stačí žloutenka, případně tyfus. Ale kdo nemá nacpanou peněženku, ať do toho klidně investuje 🙂
Ty vztekliny jsou 3 davky. Každa po 500kč a jste krytí jen rok.
Pokud JSI OCKOVAN proti vztekline, mas 12 h cas se dostat k lekari a doufat, ze bude mit patricnou vakcinu.
Pokud nejsi ockovan a nakazis se, lehni si a cekej, az umres, protoze vzteklina je 100% smrtelna za strasneho utrpeni.
A pejskove byvaji pritulni,nekdy pomuze se shybnout k zemi , jako ze zvedas kamen , a oni se daji na ustup. Je to zkusenost ze Sri Lanky.
Preji krasne zazitky @
Roku 2002 jsem byl svědkem napadení a pokousání jednoho turisty psem uprostřed dne na Main Bazaru,ročně v Indii zemře 10 000 lidí na vteklinu rozhodně to nepodcenovat jako každé očkování,kdo očkování neuznává je cvok!!!
Zase bych nespoléhal,že tě nic nepokouše a vzteklinu bych zvážil. Čoklů tam běhá milion a jeden mě za všeobecného veselí honil uličkou v dillí. Když si někdo přivstane a vyjde brzy ráno do prázdných ulic,tak ho taky může zaskočit dotěrnost psisek.
vakcína proti vzteklině je v Indii k dostání prakticky všude, takže je zbytečné se očkovat předem. Pokud se vám stane, že vás pes kousne, necháte se očkovat až po. Důležitá je ale rychlost.
Vakcina ti mozna pomuze , pokud JSI ockovana .
Opakuji , ze bez ockovani je vzteklina 100%smrtelna.Poptej se v ockovacim centru.
ne, vakcinace je mozna a ucinna i po pokousani – do te doby, nez se objevi priznaky. pak uz nepomuze nic.
V Indii som bol minulý rok a myslím si, že očkovanie proti hepatitíde A-B plus brušný týfus je cestovateľská samozrejmosť. Ja som sa pred cestou zaočkoval ešte proti meningitíde A,C.
India je rozmanitá a úžasná krajina. Prajem ti veľa úžasných zážitkov na ktoré nezabudneš do konca života…
Ahoj, nevíte někdo, jakej pas potřebuju do Indie? Ten nový, se strojově čitelnými údaji?
V tuto chvíli, pokud vím, tak biometrický pas potřebuješ jen do USA. Pokud máš platný pas – ale minim. 6 měs. po návratu, tak ti do Indie stačí ten klasický.
Díky za odpoveď. pas si právě nechám teprve udělat, tak nevim, který z nich. Ten biometrický je levnější tak půjdu asi do něj.
Zdravím, řeším ted dilema – do Indie bych měla odletět nejpozději 23.4.2012, jenže nemám pas. Rychlopas platí jen 6 měsíců a to se pere s tou podmínkou, že musí být platný ještě min.6 mesíců po vstupu. Navíc jsem ted ve Švýcarsku, takže do ČR se dostanu nejdřív přístí týden a až po vydání pasu můžu žádat o vízum…….mám šanci to všecko stihnout i s očkováním?
Ahoj jajo,
ja resil podobny problem predloni pri odletu do USA. Mel jsem 3 tydny na vyrizeni pasu i viz… Co si budem povidat, stresy to byly silene, ale stihl jsem odletet 🙂
Z mych zkusenosti se novy biometricky pas da vyridit do 14ti dnu. Co se indickych viz tyce, hotove jsou do tydne, takze kdyz vyrazis na ambasadu hned po zhotoveni pasu, teoreticky to stihas. Ale stat se muze cokoliv…
No a u ockovani zalezi na tom, ktere uz mas a ktere jeste ne. Na zloutenky A+B potrebujes mesic, takze by sis prvni varku musela dat pichnout ve Svajcu. Zlutou zimnici a brisni tyfus ti pichnou s tydennim odstupem a na vzteklinu potreba 3 tydny. Takze se to opet stihnout da.
Dle meho, kdyz se do toho po vikendu v CR obujes, tak to stihnes 😉
Uzij si Indii, ja odletam v sobotu :))
Ahoj, za dva měsíce odlétám do Indie, strašně se těším, jen zbývá vyřešit to očkování 🙂
mám v plánu žlutou zimnici, tyfus, vzteklinu a co se týče žloutenky A+B stíhám to ještě když odlétám za 2 měsíce??
+ doporučujete ještě něco dalšího? třeba proti japosnké encefalitidě atd? budu 6 týdnů v Delhi a hlavně v severní Indii.
moc děkujju za odpovědi
Ahoj,
A+B stihneš,první dávku teď,další po měsíci, tu poslední až se vrátíš domů.Jinak máš asi všechno.
L
Pokud budeš v Delhi a na severu, tak žlutá zimnice je podle mě zbytečná, spíš bych volila meningitidu. Byla jsem v Indii teď v březnu a po konzultaci v očkovacím centru jsem byla naočkovaná proti žloutence A+B, tyfu, meningitidě a samozřejmě tetanu. Ostatní je myslím zbytečné. Dva měsíce na proočkování je akorát, mně to taky tak vyšlo. Přeju šťastnou cestu a tak trochu závidím 🙂
Děkuju za odpovědi, já jsem právě slyšela, že žlutá zimnice je pro vycestování do Indie povinná, tak proto jsem ji zvolila…
Taky váhám nad tou vzteklinou, tak to ještě zvážím 🙂 díky
Japonská encefalida tedy předpokládám nebude nutná? Vzhledem k tomu, jak je drahá, budu jedině ráda:D
Ta zimnice je povinná pouze pokud přijíždíš z určitých území (Evropy se to netýká) a encefalitidu bych také vynechala.
V očkovacím centru Ti všechno podrobně vysvětlí :), 2 měsíce jsou akorát. Pokud nebudeš celou dobu chodit po pralesech není podle mě jap. ecefal. nutná. 😉
Byla jsem v Indii minulé léto, očkování určitě 🙂 Břišní tyfus, obě žloutenky, vzteklina, cholera. Na průjem doporučuju místní jogurty (raita) spíš než prášky a živ. uhlí. Oni v tom zkrátka mají balanc ;-).
A hlavně repelenty. V létě v období monzunů (cca červenec-září) je tam neúnosné množství komárů, po ránu a k večeru je lepší nosit všechno dlouhé, jinak vás sežerou. Místní používají repelentní „mastičku“ Odomos (ale komu se tím chce pořád natírat, sprej je lepší). Můj český fungoval. Po štípnutí-svědění, na to mají taky bezva malou žlutou tubu s mastičkou, jmenuje se to nějak Itchy Stichy a funguje :).
Hlavně ale používat ty repelenty, já jsem na to ke konci pobytu kašlala a po návratu jsem si týden poležela v nemocnici s horečkou dengue na kterou není ani očkování ani léčba a může být smrtelná. Teď minimálně rok do tropů nesmím protože při další dengue už by to tělo nemuselo zvládnout :p!
Přeji krásné zážitky, otevřenou mysl, nikomu nenaletět, brát všechno s humorem, a nespěchat! :-)))))
Zdravím všechny,
já jedu na rok na taiwan a budu cestovat po celé oblasti jiho-východní Asii a taky Indie. Očkování mám doporučené A+B a břišní tyfus, ale kamarád který jede se mnou se už nechal očkovat a po břišním tyfu měl horečky a zvracel.
Uvažuji tedy že se očkovat nenechám. Jde o nemoc špinavých rukou, tudíž riziko nákazy lze výrazně snížit správnou hygienou a návykama. Navíc vakcinace je z 80% úspěšná. Nehovoří ze mě hrdinství, naopak, chci se vyhnout negativním účinkům očkování, ježichž chemické složení podle mě má negativní vliv na organismus, někdy z krátkodobého hlediska, někdy z dlouhodobějšího.
Zloutenku A mám ještě z dětství, a co se týče Béčka, tam lze riziko také výrazně snížit.
Ahoj Pavle,
vakcína proti břišní tyfu není sice 100%, ale co dnes je…Když si sepíšeš pro a proti určitě dojdeš k tomu, že je vhodné se očkovat proti břišnímu tyfu. Žloutenka B se přenáší krví – to ale klidně může být: u holiče (když tě řízne), společný zubní (kontaminovaný)kartáček atd. Opět riziko očkování s porovnáním s tím, že to máš jasně hovoří proto se očkovat.
Ahoj Pavle,žiju už půl roku v Kambodži a rozhodně souhlasím s Honzou. Až něco chytneš tak je pozdě litovat, že ses nenechal očkovat. Já mám naočkované snad všechno a jenom se teď tluču do hlavy, že jsem si nenechala i japonskou encefalitidu. Nic z toho za ten risk nestojí, obzvláště při kvalitě místních lékařských zařízení.
právě si pročítám tuto diskuzi, díky všem za příspěvky, ne podzim jedu do Indie a vaše zkušenosti a názory mi pomohly, Lenka
Je to jednoduché – položte si otázku. Kolik peněz stojí základní doporučovaná vakcinace a kolik peněz mohou stát případné komplikace a následky pokud se skutečně nakazíte. njoy travelling a nepodceňujte!
pred dvema roky ctyri mesice Nepal a Indie ted tam jedu znova a zadne extra ockovani nemam..
Tak doufam ze preziju, po precteni vsech prispevku zacinam mit o svuj zivot strach.
Mozna je asi lepsi nikam nejezdit, zavrit se doma a vubec nevychazet… i to by totiz mohlo s podobnym smyslenim zpusobyt nejakou katastrofu..
Opravdu pekne ranni pocteni, zvedlo mi to naladu na cely den.
DIK!
budu sem chodit castejs.
Ahojteee…prosim prosim poradte aj ked sa nejedna o indiu :)…o mesiac sa chystam vycestovat na Bali a mala som v plane zaockovat sa proti brusnemu tyfu…co cert nechcel tak bohuzial na slovensku nie su momentalne dostupne ziadne vakciny 🙁 co teraz???mam to riskovat alebo mam niekam vycestovat na ockovanie k susedom alebo cakat ci nahodou nedojde ta vakcina k nam?? Vsetky ostatne odporucane ockovania mam,len ten tyfus mi robi starosti :/
dakujem za kazdu odpoved…pekny vecer 🙂
posilam citaci ze stranek ockovaciho centra ohledne vztekliny( to k tem diskuzim o ockovani vztekliny výše) „Jedinou možností, jak zabránit onemocnění, je velice včasné očkování po poranění zvířetem!“
Ahoj
zjistil jsem že bohužel aktuálně neni k dostání očkování proti břišnímu tyfu. Rušit cestu do indie kvuli tomu rozhodně nebudu. Neznáte nějakou zaručenou prevenci nebo alternativu kde vakcínu sehnat?
Ahoj Michale,
ockovani proti brisnimu tyfu – do Indie jedu 1.3.2013 a vakcinu jsem resila od ledna. Kazdopadne je treba obvolat vice ockovacich center. Ja mela uspech v centru v Rumunske http://www.ockovanipraha.cz/html/Ockovaci%20centra.html
Pani doktorka mi zarezervovala jedny z poslednich vakcin a tak je treba jednat rychle (ockovala jsem se 8.2.2013). Toto centrum mohu jen doporucit, ceny mirne (660,- za tyfus) a lekarka nam dala mnoho cennych rad na cesty.
drzim palce
misa
My letime ve stredu. Tyfus mame sice oficialne do cervna, ale radsi jsme taky chteli preockovat. Bouzel vakciny nejsou (pry na konci unora), takze to nechaame az na Indii. Tam by mely byt i ty oralni a za par dolaru. Tak uvidime. Mate s ockovanim primo v Indii nekdo zkusenost?
Vakcíny proti tyfu sice moc nejsou k dostání (stejně jako proti choleře), ale vyplácí se obvolat očkovací centra i praktické lékaře se specializací na cestovní medicínu. Mně tyfus i choleru sehnali tady – http://www.doktor-mucha.cz/ – včera jsem se vrátila z Indie a jsem moc ráda, že jsem jela očkovaná. Nechala jsem si aplikovat i vakcínu proti vzteklině. Jinak se vplácí nechat se očkovat i proti chřipce, ta se v Indii vyskytuje celoročně a v místě, kde jsem byla (v jedné misijní škole pro děti z ulice) měla chřipku tak polovina osazenstva.
Očkování bych asi raději řešila doma, ale v Indii jsem si koupila léky, které musím brát a které jsem nechala doma. Cena stejná (žádná pojišťovna mi je nehradí, jsou to léky na křečové žíly), ale v rupiích:-) Koupila jsem si zásobu i na doma.
V Indii jsme byli s pritelem na mesic, zili ruzne po hotelech, navsitivili trasu Rajastan, Utarpradesh a Himachalpradesh a ja mela ockovani jen zloutenku a tetanus. Pritel, ktery ockovani moc nefandi se nedal ockovat vubec a prezil naprosto v pohode. Jen treti tyden nas oba postihl cestovatelsky prujem, ktery me na tyden uvrtal do postele (endiaron vubec nepomaha). Jinak vse v pohode. Na severu v horach je hodne psu, ale nejsou agresivni, spise nam delali pruvodce po nasich vyletech na okolni kopcich.
Ahojte, taky se chystám „trošku cestovat“. A docela mě překvapilo, že na tu žloutenku ted vzp přispívá. Celých 1400!
ahoj, mohu se jen zeptat, při vyplnovani formulare na vizum,vadi hodne, když dam UN EMPLOYED…? Resi to tam někdo vyrazne?
diky moc
Ahoj Martine, ja letim v prosinci zajimalo by mne jak jsi vyresil, ze jsi napsal nezamestnany do formulare diky
Tak ja neviem. Tak ako si to napisal…to vyznieva ze ta zamestnava Organizacia spojenych narodov a nie ze si nezamestnany :-)))
omlouvám se, tady bylo řečeno, že vzp přispívá 1400, je to ale o 100 kč méně. Celé to vyjde asi 3600 Kč a do konce roku 2013se musí stihnout naočkovat první dávka a druhá alespon zakoupit…Tak takhle to je.Už jste to někdo vyřizoval??
Zdravím, prosím pěkně, poraďte nějaký účinný repelent z u nás dostupných lékáren… A zkoušeli jste někdo na průjem v Indii náš Ercefuryl? Nebo živočičné uhlí? Mělo to nějaký účinek nebo se dá sehnat na místě něco z jejich zdrojů? Děkuji za odpověď.
Ja by som si práve že kúpil repelent už u nás – mne sa dobre osvedčil Predator forte. Ten mi prišiel taký príjemnejší než tie domáce. Ale veď skús oboje, aj nejaký domáci a potom sa rozhodneš.
A na prujem rozhodne lieky z domácich lekárni – teda indických, tie naše nemajú vôbec žiadny účinok. Ja som pri ceste Indiou mal pri sebe Antinal z Egypta, ale použiť som ho nemusel.
repelent si kup az na mieste. zivocisne uhlie nema ziadny efekt, ani endiex a mne nepomohli ani miestne lieky na prujem. ale v indii som ziadne problemy nemala, az v bangladesi.
Ahoj, v Indii jsem byla dva roky zpátky a taky jsem řešila jestli očkovat a nebo ne a hlavně co. Nakonec jsem si našla očkovací centrum, kde jsem si nechala poradit a měla jsem povinnou žlutou zimnici, žloutenky A+B a břišní tyfus. Takže vlastně všechny základní kromě tetanu, na tom jsem byla asi před dvěma lety. a navíc jsem měla ještě očkování proti vzteklině. Každopádně na cestu doporučuju přibalit nějaké kvalitní repelenty
Já jsem to řešila podobně, našla jsem si nejbližší očkovací centra, v mém případě to byl avenier, protože má pobočku v Brně, kde studuji, a normálně jsem si s nimi domluvila konzultaci. Řekla jsem jim, kam se chystám včetně toho, kde se budu zhruba pohybovat (ona i každá oblast je v tomhle rozdílná) a oni mi podle toho doporučili vhodná očkování, ale v zásadě jsem měla to stejné, co tady píší ostatní, to je asi takový ten základ.
Díky za tip na Avenier. Přemýšlela jsem, že kam se půjdu na očkování zeptat. Studuji také v Brně – poslední ročník a rozhodli jsme se s přítelem, že půjdeme trošku počestné Asii. Zkusit se podívat i na svět někam jinam a hlavně mě zajímá jak tam lidé žijí. Rozhodli jsme se nedávno, ale už teď se těším.
Brano ciste statisticky: vyznam ma pouze ockovani proti zloutence A. Vsechno ostatni jsou tak vzacne nemoci, ze cloveka v Indii spis srazi auto nez ze by je dostal. Pri psani pruvodce po Asii Cesta na vychod jsem ted travil hodne casu nad kapitolou o zdravi a ty statistiky zjistoval na SZU. Cholera: za poslednich deset let se nakazili dva Cesi, tyfus: tri Cesi za rok, japonska encefalitida: za poslednich deset let jeden Cech, meningokok: za poslednich deset let ctrnact Cechu (zatimco doma se jich nakazilo 874) a tak by se dalo pokracovat. Problem je, ze tohle vam zadky lekar otevrene nerekne. Zije totiz z toho, ze vam vnuti predrazene vakciny proti vsem moznym nemocem. Ze stejneho duvodu se mi taky stala kuriozni vec. V knize puvodne chtelo inzerovat nekolik ockovacich center a vyrobcu vakcin – do te doby, nez si precetli, ze zverejnuju ty statistiky SZU. Pak si uvedomili, ze jim kazim byznys, a vycouvali. Takze je jen na vas, jestli chcete tyhle parazity na lidske hlouposti zivit. Racionalne uvazujici clovek zvazi realne riziko.
Suhlasim s Ivanom,pred cestou som sa nechala ockovat na zltacku A a brusny tyfus. A meningokoka mam zaockovaneho ani nie tak kvoli Indii,skor pre vseobecnu istotu..kedze aj doma ciha 🙂
Srdecne pozdravy z Amritsaru!
Zuzano, to jsme se skoro minuli, ja byl v Amritsaru pred tremi tydny:-))
tak nevím co si mám vybrat dnes mi to bylo nabídnuté pracovně na 4-5 týdnů. Samozřejmě jsem to vzal 🙂 ale co teď!!!!!!!! jsem odpůrce zbytečné chemie v těle(dárce krve). Budu se pohybovat jen v městech a v průmyslu. Dobrá rada nad zlato nikdy nevíš kdy tu moji dostaneš 🙂
Ahojky
Chystám se do Indie cca za měsíc a jsem naočkovaný na žloutenku a tifus……budu se pohybovat pouze po severu Indie.
jedu také za měsíc poprvé do Indie,ale zatím všude cestuji s tímto – obě žloutenky (A,B), tyfus, tetanus, vzteklina……prý to stačí a před odjezdem je dobrý si zavolat do střediska na očkování do zahraničí a případně bodnou něco aktuálního (meningitita, obrna…)