Spolucestování Asie/ Australie

Indie – listopad 2012

Eva

Zdravím všechny zkušené i nezkušené cestovatele:)
Ráda bych v listopadu letěla na 4 týdny do Indie.
Trasu si představuji nějak takto: přílet do Dillí,
přesun do Agry (Taj Mahal), Varanasi (pohřebiště), dále Darjeeling či Kalkta a nakonec letecky na pláže Goa.
Tam si dát cca 4 dny relax a nakonec zpět do Dillí přes růžové město Jaipur. Treky do hor bych raději vynechala…
Zatím jsem v Indii nebyla, ale velice mě to láká. Proto bych se ráda seznámila s partou příjemných lidí, kteří mají podobné touhy jako já:)
Myslím, že je důležité spolucestující před cestou dobře poznat, než se vyrazí, a proto sem píši už takto s předstihem.
Je mi 28 let a partu si představuji cca 3-5 lidí plus mínus kolem mého věku.
Dejte vědět, vy co hledáte parťáky na cesty za dobrodružstvím napříč Indií:)

Zkušenosti čtenářů

JIří

Ahoj Evo taky jedu v listopad-prosinec do Indie,ale na hedvábné stezce narazit na někoho „normálního“je asi nemožný.Jedu do goa a tam jsi asi pujcim motorku nebo auto a projedu jenom okolí.Jsou tady na mě moc velký cestovatelé.Možná udělám stop over v Karachi 2.noci Moje foto (kdyby se chtěl někdo podívat) z Kuby,Dom.Republiky,Mauriciusu,Jamajky,Singapuru,Malajsie,Filipín,Thajska,Vietnamu na ORBIONU.cz

http://cestovatele.orbion.cz/dall/

Jirka

Eva
JIří:

Ahoj Jirko,

díky za reakci. Já se ale nechci jen válet na pláži:), ale hlavně zažít atmosféru Indie a poznat kulturu. Takže naše cesty se asi určitě nespojí.

Martin

Eva , v Indii som bol uz dvakrat a kedze ma tato krajina neuveritelne ocarila rad by som sa este vratil. Tento rok som planoval Sikkim – Darjeling + nieco k tomu , ale zatial sa mi nepodarilo najst cestovatelskeho partaka. Mas uz aj detailnejsi itinear , alebo len hrubu skicu ?
Urcite odporucam Varanasi asi naindickejsie mesto s magickou atmosferou , to by som rad este zazil. A asi najmenej ma zaujala Agra kde okrem Taju nic moc nieje , ak neratam vsadepritomnych obchodnikov ktory sa snazia cloveka , len osidit o co naviac penazi 🙂

Martin:

Ahoj Martine,

trasu bych chtěla tak jak mám uvedenu v prvním příspěvku. Je samozřejmě možné s tím různě hýbat dle ostatních členů „expedice“ 🙂 Já bych ten Taj Mahal určitě ale dát chtěla. Nevím, jestli se do Indie ještě někdy potom podívám…Varanasi určitě a Darjeeling by se mi také líbil. Nicméně putování bych ráda zakončila na plážích Goa. Potřebuji trochu odpočinku a když si ho nedopřeju v létě, tak bych ráda právě v Indii.

Martin

Eva ,Taj Mahal treba vidiet aspon raz v zivote , stoji to za to ,hlavne pri vychode slnka je uzasny. Aky rozpocet planujes na cestu ? Presuny medzi lokaciami planujes vlakom alebo lietadlom? Mimochodom november je skvely na navstevu Indiu , minuly rok som tam bol v septembri a teploty okolo 35 a strasne vysoka vlhkost , co cloveka doslova nicilo.

Petr

Ahoj.
Plán vypadá dobře,jasně že je ještě dost času,ale chce to delší čas na přípravu.Letenky ,vízum (to už mě asi propadlo) atd.Zastavil jsem se tam loni ,jen na pár hodin při cestě do Nepálu,ale co jsem viděl tak nebylo nim moc hezkého.Večerní Dilí.Právě proto bych toho chtěl vidět o něco více,a projet větší část Indie.
Jak si představuješ spaní,a jak píše Martim ,jaký plus mínus rozpočet.
Zatím díky Petr 44,Poděbrady

Marta
Petr:

Evo, ahoj, vzala bys i ,,stařenku“, ale čilou? Letos jsem se rozhodla, že si tu Indii splním, ale nemám parťáka a nechci s cestovkou.Jsem pohodová, odolná, přizpůsobivá…Ten program se mi líbí, nemám s Indií zkušenost, teď se vrátila kamarádka a moc mne namlsala.

Eva
Marta:

Ahoj Marto,
no já myslím, že klidně „stařenku“ beru:) Jestli se ti líbí můj plán, tak se určo můžeme domluvit…sejít a pohovořit osobně:) Ještě bych počkala, jestli se případně pár lidí nepřidá…Přeci jen bych ocenila někoho, kdo už má trošku s Indií zkušenosti. Představovala jsem si partu okolo 4-6 lidí.
Kdyžtak mi napiš e-mail a zůstaneme v kontaktu.
PS: Odkud jsi? Já nyní bydlím v Praze:)

marcela
Marta:

V Indii jsem byla sama, pred par mesicema, je mi 60. Nedoporucuji vam vice nez 2-4 lidi.Budete se spatne domlouvat.
Indii moc vsem doporucuji!!
M

Eva

Martine/Petře,

co se týče rozpočtu…určitě chci jezdit vlakem popř. si půjčit v určité části auto. No a na západ – Goa určitě letadlem. Spaní asi v nějakých hotelech…nevím přesně jaké jsou tam možnosti. Koukala jsem teď na letenky a vycházejí zpáteční cca kolem 12-14tis. ale určitě se to ještě časem zvedne. A s sebou tak kome 20 tis. nevím, jak moc je to reálné. Určitě nehodlám utrácet, ale nebudu setřit na jídle a občas slušném ubytování, kde se půjde dát vykoupat. Zkuste mi říci vy ze zkušeností, jak se ceny pohybují.

Martin
Eva:

Tak Evi , tych 20k ceskych je cca 800 euro. Pokial clovek nie je narocny da sa z toho ten mesiac vyzit ,ale bude sa musiet obcas trochu obmedzovat. Ked mam povedat ceny .. takze vnutrostatne letenky stoja cca od 100 dolarov do 250 , zalezi od casu bookovania , pripadne ci letecka spolocnost ma nejaku akciu. U vlakov to dost zalezi od triedy , prva je dost draha , druha trieda sleeper AC2 stoji napr. z Delhi do Varanasi okolo 30 dolarov.Tie nizsie triedy je uz dost velky extrem ,osobne som tam necestoval , bol som tam ,len nakuknut :). Cena ubytovanie zalezi od kvality , hostely a hoteliky sa daju zohnat od 5 dolarov na osobu/noc pri 3-4 postelovych izbach . Strava velmi lacna pokial sa clovek stravuje tam kde miestny. Lacna vo fastfoodoch a drahsia ako u nas v lepsich restauraciach. Aj ked zo zaciatku je lepsie zacinat na bezpecnom jedle , hlavne pokial si clovek nezvykne na miestne bakterie 🙂 … a pivo to je relativne drahe (2-4 eura) , v niektorych statoch dostupne ,len v alkohol shopoch.

Eva
Martin:

Martine, díky za super rady!:) Myslím, že střední třída vlaku bude akorát… Jídlo taky nějak zvládnu:) Zbývá jen najít nějakou partu lidí…Kdy ty plánuješ vyrazit?

Martin
Eva:

Planoval som cestu na april , ale vyzera to , ze nikoho nenahovorim a samemu sa mi cestovat nechce. Ak by sa dalo mozno by som sa pripojil aj k tvojej skupine. Daj vediet.
PS: jedlo v Indii netreba podcenovat , hlavne na ulici … aj ked vyzera uplne cerstve a miestny ho jedia vo velkom , to este neznamena , ze pre europana bude uplne bez nasledkou 🙂 …. hlavne prve dni

Láďa

Ahoj všichni co se chystáte do Indie.
Byl jsem v Indii v lednu a únoru 2011 a zatím nemám možnosti jet znova a když tak ne letos. Mohu však předat některé zkušenosti, pokud o ně bude zájem. Záleží na okolnostech,vše má nějaké výhody a nevýhody, a některé jsem poznal, ale někdo druhý zase může mít úplně jiné zkušenosti nebo pohled na věc, záleží jak kdo co vnímá a snáší. Mám těch zážitků hodně a bylo by to na dlouhé povídání, když dělám přednášku a prezentaci fotek,minivideí,CD,DVD a výstavku dovezených suvenýrů, tak mě nestačí ani několik hodin a stále je o čem hovořit. Pokud bude zájem a čas, tak bych mohl občas po večerech přidat příspěvek a zkušenost na nějaké téma. Například záleží jak se jede(solo,skupina,cestovka),kolik lidí jede(kapacita a počet taxíků,rikš, mikrobusu),čím se jede (letadlo, vlak, autobus, taxi) a na jaké vzdálenosti a v jaké třídě. Dále jaké jsou nároky na ubytování, hygienu, stravování a pod.,což záleží jednak na financích (cena) a individuální náročnosti (pohodlí,hygiena), ale i fyzické a zdravotní kondici a odolnosti (strava,imunita)-určitá rizika v Indii jsou, ale záleží i jak k nim individuelně přistoupit a jak si je připustit. Jednak zdravotní(infekce,malárie, hadi, hmyz) ale i společenské (chudoba, žebráci, mrzáci, špína,krádeže, smlouvání cen) někdo to těžce snáší. Také záleží za jakým účelem se jede a co tě zajímá (turistika,sport,duchovno,folklor,památky,příroda,lidi,společnost…relax,odpočinek) a tak dále.

Já mám zkušenost z pětitýdeního putování bez cestovky s batohem na zádech po jižní Indii ( od Bombeje dolů i napříč na východní i západní pobřeží),letadlem, vlakem mikrobusem i taxíky, podle vzdálenosti. Ubytování v laciných ubytovnách ve zděných pokojích s postelí, nebo v ašrámech, stravování v bufet- jídelnách a na ulici, jídlo místní a laciné, pití balené (PET). Hygiena nic moc, turecké záchody bez papíru, ale na pokoji voda -umyvadlo/sprcha.
Jelo nás 9, ženy i muži od mladých po důchodce, jen jeden uměl anglicky a ten domlouval ubytování a dopravu. Jeli jsme po ašrámech,chrámech,posvátných horách a pod. s duchovním zaměřením ( převažuje hinduismus, jen malé procento je budhismus- hlavně na severu). Také příroda, hory, rezervace,vodopády i architektura, infrastruktura,ale i koupání v moři, trhy,obchůdky…Spousta paradoxů např v obchodech(smlouvání), bez masa uzenin,pečiva, mléka, sýrů, oblečení-barevnost,jak tráví lidé čas bez hospod a vináren, alkoholu, kouření, nebo paradoxy v dopravě, hluk, stravování a jídlo, Nejzajímavější jsou lidé, děti, obchodníci,svatí muži… Pochopitelně mám tisíce fotek, ale já nefotil a měl jsem tak více času pozorovat a vnímat.

Měli jsme i nějaký plán a trasu i některé adresy a místa s kontaktem na místní Indy- zejména v ašrámech, i zabukované vlaky, ale také jsme jeli jen tak, včetně hledání dopravce a ubytování na místě. Vystačil jsem si s výměnou 15 tisíc Kč na 5 týdnů pobytu a to jsem asi za 5 tisíc nakupoupil nějaké drobné suvenýry jako mály,lingnamy, kameny, rudráše, ale i šaty pánské, dámské i dětské a také lacinou bižuterii, kabelky, šperkovničky, a pod.- vše jen mini na ukázku, ale i velký buben, CD,DVD s hudbou tanci, mantrama,obřady. Musel jsem tam na to koupit kufr- batoh byl na osobní výstroj a výbavu do terénu- s tím mám také zkušenosti, co vše nabalit pro přežití do stanovené váhy do letadla a nyní už i co bylo zbytečné a dá se tam sehnat.

Navštívil jsem Bombay a ostrov Elefanta s jeskyními budhistickými chrámy, Puttaparti- ašrám Sai Baby, Tirumanovalai-chrámový komplex a horu Arunáčalu v Tamil Nadu, bengálský záliv Pondičery a Aurovile, Palakad a ašrám Tatháty v Kerale, národní park s tygry a slony, Kolur s chrámem matky vesmíru Mokkambika i ašrámem a novodobým chrámem Dharma Píta, horu Kodačadry, obrovskou sochu Šivy na západním pobřeží, kde jsme se i koupali v moři, největší indické vodopády, prales….V chrámech a ašrámech jsme meditovali i zpívaly mantry v sanskrtském jazyce, sledovali obřady a motlitby, tance a zvyky místních a vnímaly monumentnost i historii, ale i živost.

Najezdili jsme několik tisíc km a bydleli asi v pěti městech a třech ašrámech i v rýžových polích pod palmama. Je toho mnoho a nejlépe by bylo se zůčastnit prezentace, ale ty už jsem v Pardubicích a okolí dělal několikrát a nyní již nemám další zájemce-objednávku. Nebo se sejít osobně, také jsem takto již měl několik schůzek s těmi co se chystali do Indie, a předával jim zkušenosti, ale žádný z nich už se bohužel po návratu sám neozval, jak se tam měl a jaké má on poznatky, abych to mohl porovnat. A to mě trochu mrzí, věnoval jsem prezentacím pod. rád hodně času a zdarma, protože Indie si to zaslouží, ale nelituji a proto jsem napsal i tento příspěvek do diskuse.

Ježiši, to jsem se rozepsal, už je půl druhé ráno, takže končím. Pokud se ještě nebudem kontaktovat, tak vám všem přeji hodně štěstí a štastnou sestu i návrat domů s krásnými zážitky jako jsem měl já.
dobrou noc a ráno. Láďa

Eva
Láďa:

Ahoj Laďo,
já moc děkuji za tvoje rady.
Zajímalo by mě co jsi zjistil, že bylo zbytečné s sebou „tahat“ jak píšeš. Co se tam dá všechno koupit? Oblečení, šampon a jiné hygien. potřeby?
Jaké očkování je dobré si nechat udělat a co je naopak zbytečné?
díky

Laďa
Eva:

Ahoj Evo
Před odjezdem jsem sledoval aktuelní zprávy od lidí, co zrovna byly v Indii a uváděli, že tam nemohou něco sehnat: Hned jsem letěl do města a kupoval vše, protože jsem věděl, že část pobytu budeme i mimo civilizaci někde v ašrámech mezi rýžovým polem, také v pralese a pod. Také jsme měli plánovaný pobyt i ve městech Bombaji, Puttaparti, Tirumanomalai,Palakad, Kollur, ale nevěděl jsem, kolik tam budu mít času na shánění něčeho po obchodech a zda tam vše bude k sehnání. Tak byly zprávy např.že nemohou sehnat toaletní papír nebo papírové kapesníčky (vše jsem tam běžně sehnal ve smíšeném obchodě), nebo teplé vložky do ponožek, když se stojí dlouho v chrámu na kamené zemi( to jsem pak nepotřeboval). Také jsem zbytečně nakoupil drahou moskytiéru, repelenty, odpuzovače komárů do zásuvky a pak jsem tam vše viděl v obchodě za směšnou cenu. Nejvíce jsem však vezl léků i obvazů a ortrézu na kotník,rameno, koleno,loket a pod, kdybych měl někde problém v pralese nebo na výstupu na nějakou horu.Ale naštěstí jsem to nepotřeboval, ale o prevenci proti infekci a lécích až třeba jindy.
Také nemá smysl vést navíc žádné šaty a boty, vše se tam dá lehce sehnat, ve městech jsou obchody jak u nás a na vesnicích stánky, včetně krejčích, kadeřníků, žehlení a pod.

Bohužel mě teď do toho něco náhle vlezlo a musím končit, tak se ještě ozvu třeba zítra. Ahoj

Láďa
Eva:

Ahoj,předevčírem jsem musel ukončit psaní předčasně, tak se to pokusím nějak dokončit. Jak jsem uvedl, tak pokud se jede po městech, tak alespoň v jižní Indii šlo sehnat snad vše potřebné. Byl trochu rozdíl ve střední Indii v relativně moderním Putaparty a na východě v starodávném Tirumanovalay v republice Tamil Nadu – ta na mě působila nejzaostaleji, ale zase např. víc na jihozápadě v republikách Kerala a Karnataka byly smíšené obchody potravin, domácích potřeb a drogerie úplně se vším. Pokud musíš všechno tahat na zádech v batohu a šetřit místo i váhu, tak bych si již nevezl šaty ani boty, je lepší si tam koupit místní lehké a vzdušné vč. triček, také sandály i tenisky a vše laciné. Také veškerou hygienu vč.prášku na praní, repelentů, ubrousků.
Trochu pikantností k té hygieně: toalaťák se tam do tureckého záchodu nepoužívá, zadek (i předek) se omývá vodou z hrníčku, a je to makačka přijít na to, jak to dobře udělat a také si nezacákat šaty a boty. Zkus si to doma nacvičit a uvidíš. Řešení na hotelu je jednoduché, na WC se úplně svléknout a mít osušku, ale ve městě a ve vlaku bych snad ani na takové WC na velkou nevlezl, pokud tě však nechytne průjem, to už je pak vše jedno. Také je problém jak rychle umýt vodou z hrníčku, která nemá sílu proudu, pošpiněnou šlapko-mísu, desítky pokusů, voda proteče a stále nic spláchlé. A za dveřmi čeká na WC netrpělivě i druhý spolubydlící a nechceš před ním vypadat jako čuník. Nikde totiš nebyla na WC štětka ani nic podobného. Napadne Vás rychlé a efektivní řešení? Jen v Putaparty v ašrámu u Sai Baby byly záchody evropské splachovací i sprcha v ubytovně pro cizince za 50 Rps(25 kč)za noc a den. V Tirumanovalay na hotelu, jak se tu říká každé ubytovně, za 300 Rps (150 Kč) už jen šlapky a sprcha byla jen dírka ve zdi o průměru asi 1 cm ve výši asi 2m. Podle toho jak se povolil kohoutek u země, tak se nastavil proud, aby na vás přesně docákl a ne na protější dveře nebo naopak jen netekl po zdi. Teplá voda se většinou ohřívá jen venku v trubkách od slunéčka a bývá spíše jen vlažná. Ale při cestě zpět jsme všichni po 24 hodinách cestování vlakem ocenili na letišti v Bombaji turecký záchod i když tam byly i evropské splachovací. Ten turecký měl již místo hrníčku na boku u země malou spršku s asi metrovou hadičkou. Takže jsme se tam všichni sprchovali na bobku, a jak rádi,sprchy tam nebyly jen umyvadla.
Vezl jsem si také mini rychlovarnou konvici a k ní misku na instantní polévku nebo čaj, ale misku i polévky a čaj tam seženeš,ale konvici jsem nikde neviděl a tu jsem denně využil a stále kolovala i u ostatních čajařů a kafařů.Doporučuji.
Pokud budeš spát na obyčejných malých hotelech a ubytovnách, a budeš si každý večer prát jediné oblečení, tak je dobré mít něco na sušení prádla,oni suší většinou venku na trávě a keřích, na pokoji sušáky nejsou, ale venku jsou drzé opice zlodějky! Takže dost dlouhou pevnou šňůru, ale problém za co ji na pokoji uvázat, většinou jsou tam ve výšce jen dřevěná futra dveří a naproti nim pak okno, když má mříž je to ok. Podobný problém s moskytyérou, stropy vysoké a betonové. Nemohl jsem sehnat alespoň dvě-tři pevné skobičky se závitem do dřeva na ty futra, aby bylo kam uvázat šňůru a také pevné tak, aby to uneslo mokré prádlo. Takže doporučuji vzít si lustrháčky a malý navrtáváček. Hřebíčky se ohnou i vytrhnou a nejdou opakovaně použít. Jako elektrotechnik jsem si vezl i mininářadíčko, ale již doma si udělal z tenké dvojlinky asi dvoumetrovou mini prodlužku na 220V (oni nemají zemnicí kolík, takže dva dráty stačí)protože konvice má jen půlmetrovou šňůru. Jakobych to tušil na jednom pokoji jediná zásuvka u dveří nahoře vedle vypínače světla a na jiném zase jediná uprostřed manželské dvojpostele. Takže bych tu konvici musel celou dobu vaření držet ve výšce v ruce, nebylo ji na co položit v dosahu její krátké šňůry. Takto mě prodlužka dosáhla až na zem nebo židli. Také jsem měl malé noční světélko do zásuvky, protože když v podvečer vypnul proud a naskočil diselagregát, tak nižší napětí již nenastartovalo zářivku a ta jen stále blikala a cvakal startér. A jak na potvoru většinou na pokojích byla funkční jen ta zářivka, žárovky byly spálené.
Musím již končit, protože jsem zjistil, že když dlouho píši, tak pak při odeslání již je stránka odpojená pro nečinnost, nebo nevím proč a nejde to pak odeslat.
Tak zase příště, třeba něco o lécích, očkování, malárii nebo dopravě a pod. vyber si co dříve.
Ahoj Láďa

Pavel

Ahoj Evi,
dobrovolně se hlásím do party, pokud je ještě místo…
Pavel

Ahoj Evo,
take se mi libi Tvuj prispevek. Pokud by byla sance,
ze dostanu v praci volno, rozhodne bych vyrazila s Vami.
Nevim, jak jste s planovanim daleko anebo jestli cesta mezitim nepadla. Kdyz budes mit chut, napis mi na [email protected] a nebo se muzeme sejit osobne, taky bydlim v Praze.
Je mi 29let, anglicky se domluvim a uz jsem par mist navstivila. Zdravi, Katka

Jára

Ahoj Evo,

je Tvá Indie stále aktuální? J.

Bashka

Ahoj, ak este stale hladas spolucestujucich, rada sa pridam tiez:)

Bashka
Bashka:

a teda este s tym, ze mozno z Delhi ist do Jaipuru a potom do Pushkaru, vraj je tam krasne, a potom Agra, Varanasi, Darjeeling, letiet do Mumbai, vidiet plaze Goa, a z Mumbai sa vracat do Europy… to je teda aspon moj plan:)

Monika

Ahoj Evo a vsichni ostatni..
Jak jste na tom s planovanim cesty, uz se vas par seslo a zacli jste se domlouvat?
Mam dost podobny plan jako ty, akorat bych tam chtela stravit vic casu, z Darjeelingu se vydat pomalu na jih atd.
Bude to moje prvni cesta do Indie, tak shanim nejake partaky alespon do zacatku, nez se rozkoukam..
Ozvi se mi kdyztak na mail [email protected] a muzeme si pokecat..
Monika

Pavel

Ahoj Evo,
Jaký je aktuální stav plánované skupiny?
Mám v úmyslu navštívit stejnou oblast, pouze bez posledního týdne.
Přelet z Darjeeling do Dillí a domů…
Anglicky se domluvím..
Napiš na e-mail. [email protected]
můžem probrat více

Čau Pavel

Veronika

Ahoj Evo,
v jaké fázi jsou Tvoje přípravy na cestu do Indie?
Ráda bych jela také v listopadu.
Itinerář se mi zamlouvá, takže pokud stále hledáš parťáky, můžeme se domluvit dál.:-)
Díky! Veronika

MiraS

Ahoj všichni,
taky bych rád na podzim vyrazil do Indie, bohužel to asi nepůjde na 4 týdny (max. 3). Neplánujete do někdo na kratší dobu? Na destinacích mi příliš nezáleží, klidně bych se i na část cesty připojil. Jinak jsem 33, nějaké zkušenosti s Asií už mám (Nepál, Kambodža) a jsem z Brna.
Mira

Martina
MiraS:

Ahoj, listopad a Indie je pro me ok:)
Nechteli byste se nekde sejit a treba o tom popovidat?
Martina
mail [email protected]

Adam
Martina:

Ahoj, já plánuji ideálně druhá polovina ŘÍJNA. Ale můžu jen na dva týdny. Pokud by se chtěl někdo přidat, budu rád. Anglicky se domluvím, cestovatelské zkušenosti mám průměrné 🙂 Adam 29

Radim

Ahoj!

Do Indie t.c. spise nemirim, ale absolvoval jsem podobnou trasu v roce 2006 (taky listopad). Z Darjeelingu jsem byl osobne zklaman, ale asi jsem mel jine predstavy. Nicmene je to dobry vychozi bod pro trek na Sandakphu. Z vychoziho bodu treku se cca za 5 dni da dojit na vrchol (3.636 m n.m.). Cestou jsou na horach ubytka i s moznosti jednoducheho stravovani. Nic extra narocneho to neni, nejsem zadny horal ci sportovec a zvladnul jsem to i s brutalnim nachlazenim pri antibiotikach… Batoh s technikou a vodou (cca 10 kg) jsem si nesl sam, druhy batoh (obleceni apod.) mi nesl nosic.

Cestou jsou, kdyz vyjde pocasi, nadherne vyhledy na Himalaje, mj. je videt i Mt. Everest, byt samozrejme z dalky, ale stoji to za to!

Pokud tam mirite, urcite doporucju o tom aspon popremyslet… Mj. se da zvolit cesta kousek pres Nepal, nevim, jaka je trasa cela po indickem uzemi, ale ta nepalska odbocka se mi libila… Je treba pocitat na horach s teplotami kolem bodu mrazu…

R.

Veronika

Ahoj,
kdo jste z Prahy a plánujete listopad (klidně asi i přelom říjen/listopad) na cca 3 týdny Indii, dejte vědět a můžeme se sejít! 🙂
Veronika

Veronika

Ještě přidávám svojí adresu – [email protected]

Karel

No já byl v Indii už třikrát a nadlouho, takže už nechci. Ale rád se rozdělim o zážitky a informace.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: