Před časem jsem na Hedvábnou stezku napsal článek „Guatemalské okrádání“. Teď jsem se vrátil z Indie a musím říct, že kam se hrabe Guatemala. Vím, že
to je časté téma a jsou na něj různé názory, ale ten můj je takový, že největší zloděj je Indická vláda a jí nastavené vstupné na památky! Já naprosto chápu a respektuju, že za náš „bílý ksicht“ musíme platit nutnou daň v podobě vyšších cen. Ale co je moc, to je moc. Někdo na indickém ministerstvu si asi řekl „když už sem jezdí, zmáčkneme je co to půjde“. A tak se vstupné pro zahraniční turisty (samozřejmě nejen bílé) zvyšuje rovnou
několikanásobně.
(pokr)…V kapse čerstvé české vydání LP „Severní Indie“ (překlad anglického z r.2007), jsme se nestačili divit, kam až vstupné dokázali vyšroubovat. A to samozřejmě jen pro cizince.
Nejkrásnější příklad je Taj mahal: místní 20 rupií, cizinci 750, tedy skoro 40x víc!!! Běžná cena je pro místní 10-20, pro cizince 200-300 (80-120Kč), což by mi i u nás přišlo dost. Největší navýšení proti ceně z LP 2007 jsme viděli v Orche: z 30 na 250, běžně to bylo tak 3-5x.
Přitom ale po Indii cestuje v dnešní době čím dál víc Indů, kteří mají čím dál víc peněz a mnoho z nich mi přišlo, že rozhodně nemají hluboko do kapsy…nové moblní telefony, digitální foťáky, pěkné oblečení…opravdu žádní chudáci. Třeba ve zmiňovaném Taj mahalu mi přišlo tak 100 Indických turistů na jednoho zahraničního. A podobné to bylo i jinde, zvlášť ke konci roku, kdy měli prázdniny.
Abych byl spravedlivý, musím dodat, že ne všude to bylo tak nehorázné. Většinou na památkách spravovaných soukromým subjektem bylo vstupné třeba 30 vs.60 nebo 100, což mi tak ještě příjde úměrné.
Vím, že s touto indickou nespravedlností nic neudělám a že naše časté vztekání bylo asi celkem zbytečné. Ale aspoň se teď a tady můžu trochu vypovídat Pokud máte podobné a nebo třeba i opačné pocity, rád si je přečtu.
750 rupii, to je cca v Praze dva listky do kina s jednim popcornem na nejakou blbost. To mi porad prijde taj mahal vetsi zazitek. Chodis nekdy do kina?
A vidim tam i dalsi aspekty, proc by vstupne mohlo byt vysoke – nakladna udrzba, napr. Rekonstrukce intarzii s polodrahokamy, prinos pro indockou pokladnu a z toho plynouci vetsi pece o pamatky, regulace mnozstvi navstevniku pamatek atd.
Homer: při vší úctě – ten tvůj poslední důvod je naprostá blbost. Skutečně obrovským vstupným zreguluješ počet návštěvníků, když místní tam chodí za naprostý pakatel? Kolik tak asi cizinců odradí ten obrovský rozdíl v kombinaci s tím, že Indů je v oné památce zrovna stokrát tolik? A navíc mi přijde, že Martin si nestěžoval na výši vstupného, ale na nehorázně velký rozdíl mezi vstupným pro místní a pro bílé ksichty.
Ještě bych teda pro spravedlnost dodal, že to není specialita jen indická, třeba soudruzi v Rusku ovládli techniku dvojích cen pro inostránce rovněž dokonale.
nehorázný mi přijde vybírání peněz za trekování v Gharwálu dokonce i s tím, že si musíš vzít vztyčného důstojníka, treky, který jsou banální a prošel jsem je vesměs sám, museli letos kamarádi platit o Rusku se radši vyjadřovat nebudu musel bych být sprostej
Ano, šlo mi hlavně o nehorázný rozdíl mezi vstupným pro zahraniční turisty a místní, kterým se navíc opravdu nevede tak špatně, aby museli být takto nízkým vstupným podporování. Pro ty lidi 20 rupií nic není, to dají za cestu rikšou k té památce víc. Druhá věc, která mě hodně štvala, byl ten velký nárust z poslední doby. Jim nestačí to zvýšit o 50 nebo 100%, ale zvyšují rovnou třeba o 300 nebo 500%. Samozřejmě jen pro zahraniční.
Ohledně té údržby památek ze vstupného by to bylo na další dlouhý příspěvek. Ano, Taj Mahal je opravdu vzorně udržovaný a je tam pořádek (ale to hlavně za cenu, že si tam nikdo nesmí vzít nic jiného než foťák…ani třeba průvodce…tím pádem tam Indové nemají co odhazovat), ale to zdaleka neplatí o všech památkách. Jako v celé Indii je kolem památek navíc velká přezaměstnanost a neefektivita práce. Stručný příklad: kolem památky XY je vzorná a pěkná zahrada, o kterou se ale stará třeba 15 „zahradníků“, přičemž by to byla práce tak pro 1-2.
Je mi jasný, že tohle není zdaleka indická specialita (byť rozdíl 40x bude podle mě aspirovat na čelní příčky na celém světe), spíš mi příjde, že tohle se děje v zemích, které ještě nedospěly ke slušnému vychování. U nás to dřív bývalo taky, ale teď už doufám není.
Máš pravdu, ceny vstupů do památek jsou pro turisty naprosto nesmyslně vysoké oproti cenám pro místní.Když jsem byla v listopadu v Taj Mahalu bylo tam cca 10% bělochů a zbytek byli indové. Podobné to bylo i u ostatních památek. U Taj Mahalu mě překvapilo i kolik je tam securiťáků. Při noční prohlídce nás asi 3x prohledávali a to jsme neměli šanci jít mimo skupinu, která byla hlídaná dalšíma vojákama….
Souhlasím s tím, že pokud by se tam mohlo vzít jídlo, budou odpadky všude ( stejně jako na ulicích po celé Indii). Pokud se nemýlím bylo vstupný do Taj Mahalu i 950, ale vláda to byla nucena snížit na 750 kvůli velkým protestům.
Vtipný na Indii je i to, že musíš smlouvat v bance kvůli kurzu měny a na letišti nemůžeš v duty free platit jejich měnou, ale pouze eurem, dolarem nebo librou. To mě opravdu pobavilo….
Tak Taj Mahal je Taj Mahal, je to drahé,naruší to trošku rozpočet, ale je to tam hezke. Vtipnější mi přislo muzeum v Kalkatě, vstup byl také drahý /ted presne nevim kolik/, pro mistni samozrejme za cca 10 rupek, ale uvnitr hruza des! Pred sto lety to muselo byt nadherne muzeum, ale od te doby tam jiste prach nikdo neutrel, exponaty byli vetsinou rozpadle nebo seschle, vycpana zvirata v zalostnem stavu.
Nevím co v Indii, ale já se vrátila teď ze Srí Lanky a tam je to obdobné. Každý vstup někam je vykoupen obrovskou sumou vstupného pro turisty. Například vstup v Dambule do Sklaního chrámu nás stál 10USD a místní pouštěli zdarma.Pro nás to také sice nejsou závratné částky, ale přece jen ten rozdíl je mnohonásobný.
Jitka :o)
Ahojka všem,nemáte někdo zkušenosti s delší úschovou věcí v Dillí (cca 1-2měsíce) při dlouhodobém pobytu v Indii?Při minulém pobytu jsme nechávali věci nejdéle 1 den v úschovně na nádraží,teď by bylo třeba nechat část věcí v úschovně dýl.Díky vsem za rady a tipy!Kača
no hotely maj normalní úschovny zavazadel, ale to je za prachy, co zkusit ambasádu? většinou si tam nechávám penize v cashi(Peru, Pakistán), ale mělo by jít i ze pár věcí
My jsme uložili tašku v hotelu, co jsme v něm v Dillí bydleli (byl to Ashoka Guest House na Paharganji). Byla tam dva měsíce, co jsme byli na jihu, a dohodli jsme se na 5 rupkách za den, takže jsme jim po návratu za to dali tři stovky.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.