Volná diskuse

ideální země pro fotografa

Petr

Čtenáři místní diskuse a zběhlí cestovatelé! Rád bych si přečetl vaše názory na ideální zemi pro fotografa, téměř kdekoliv na zemi. Za zbehlého cestovatele se co do počtu zemí určitě nepovažuji a zkušenosti mám většinou z velkých měst západního světa. Příští rok na konci května po skonceni semestru na uni v Anglii v oboru fotograf hledám „ideální“ zemi na fotografování školního projektu „Urban Narratives“. Na cestu budu mít maximálně 5 týdnů a projekt bych chtěl zaměřil na kontrast mezi dnešní urbanizací velkých měst a životem mimo něj kde slovo urbanizace je pojmem neznámým. Z převážné části portéry lidi v jejich přirozeném prostředí. Lidé by tedy měli být ochotni se nechat fotografovat. Počasí během června příjemné, bez děšťů, teploty nad 20. Podělte se o svůj názor!

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Ahoj Petře,
já bych třeba doporučil Bangkok, kde momentálně pobývám. Centrum vypadá jak z roku 2050, ale když zajedeš kousek bokem, tak je to síla- slumy, bída a když ještě dál, tak rýžová políčka, farmáři, bůvoli apod. V červnu by ještě nemělo moc pršet, alespoň nepršelo tenhle červen a teploty přes 30. Lidé se narozdíl od afrických měst nechají docela v poho fotit. Byl jsem několikrát v Africe, dále v Indii a všude po Evropě, ale takové rozdíly jako tady neuvidíš snad nikde. Kolikrát stačí přejít silnici a jsi v jiném světě. Před pár dny jsem se vrátil z Hongkongu, tam také narazíš na ukrutánské rozdíly, ale Číňani jsou nepříjemní a vyjde tě to mnohem dráž.

jeff
Pavel:

Umět si sám najít témata, a pracovat s ním je jistou známkou kreativnosti fotografa, můžu ti říct x míst a destinací se všemi podrobnostmi, ale to neznamená, že ti nějaký bude sedět, mimochodem taky studuji na universitě a to co mě naučila nejvíc je samostatná práce s zadáním tématu, to jestli se lidé budou ochotni fotografovat záleží hlavně na tobě, ikdyž s tvého příspěvku mám pocit, že pomalu chceš aby za tebe někdo mačkal spoušť

MartinT.
jeff:

Já podobný pocit nemám, že by nás žádal, abychom mačkali spoušť. Prostě se normálně zeptal, tak mu Pavel odpověděl, a nemyslím si, že je třeba to nějak zlehčovat. Pochopil jsem to jako dotaz mladého člověka bez větších zkušeností z „třetího světa“, který by se rád někam vydal a zvládl své téma. Myslím, že poučky o „samostatné práci“ nejsou zrovna tím, co ho zajímalo. Práci určitě zvládne sám, ale na diskuse o základním nasměrování je pro mne docela normální, až se divím, že i tohle lze zpochybnit. Nedovedu si představit, že by bylo možné žít bez sdílení informací, ale jednu výjimku tady asi máme.

Jinak, můj tip je (v mém případě dost očekávaně) Indonésie… kontrastů mnoho, lidé velmi příjemní a fotogeničtí. Vydal bych se například do města Surabaya, které nemá „lesk a třpyt“ jako Jakarta, ale je to velkoměsto a život tu lze fotografovat zcela „bez přikrášlení“.

Silvie

Indie je taky zajímavá….

Petr

Díky Martine, také mám ten pocit z mého úvodního příspěvku, že nežádám někoho o mačkaní spouště na mém fotoparátu. Jinak jsi to vystihl naprosto přesně, že moc zkušeností s cestováním do méně rozvinutých zemí nemám. Indonésie byla jedním z míst o kterých jsem přemýšlel a Indie je na seznamu kde bych rád nafotil sérii fotek k výše zmíněnému tématu. Před týdnem jsem se vrátil z rumunských karpat a tam byli také lidé velmi přijemní a ochotni k jakékoliv komunikaci a zapózování před foťákem. Surabayu pohledam na netu. Diky

Romeo
Petr:

Petře, nemám velké zkušenosti s focením, cvakám spoušť jak mne napadne. Co se však týče různorodosti měst od venkova, řekl bych, že je jedno, kterým směrem se vydáš. Mohu srovnat situaci v rozvojových zemích na dálném východě či v Africe, nezařaditelných v Evropě, na blízkém východě či Oceánii nebo „vyspělých“ v Austrálii a Evropě.
A všude je situace stejná, jen posazená do jiných kulturních a zeměpisných podmínek. Při srovnání Australského Sydney s městečky v Queenslandu, kde lidé žijí pořád jako více než před 50 lety, nebo při srovnání života v Praze s vesničkou v Jeseníkách, nebo ten zmiňovaný Bangkok a okolí…nemusíš lítat přes celou zeměkouli, aby jsi našel to, co hledáš. Je to jen o tom, jak to dokážeš zachytit a podat. Být na tvém místě, vyberu si místo, které mne nejvíc láká a kde se budu cítit dobře, abych mohl podat ten nejlepší výkon…

David G
Petr:

INDIE!!
Neuvěřitelně pestrá – barvami, kulturou, lidmi, náboženstvím, památkami, přírodou. Dobré fotky tam vznikají skoro samy. I neumětelové jako jsem já odtamtud přivezou super záběry.

JEMEN
Sice jsem tam nebyl, ale neviděl jsem snad ještě škaredou fotku z Jemenu.

K tomu Bangkoku – souhlasím s Pavlem, že to je velmi zajímavé město, ale zkoušel jsem tam fotit mnohokrát a je to docela těžké vystihnout duch toho místa; teda aspoň mi se to nikdy nepovedlo.

Petr D.

musim souhlasit se Sylvii, Indie je asi idealni, kontrast měst jako Hyderabad a vesnicemi je neuvěřitelný.

Pavel

doporučuji Island a Omán

Island – v květnu jasno a křišťálově čistý vzduch

Omán – stále modré nebe a v kontrastu s horami nebo mořem je tzo super, taky staré pevnosti a vesničky jsou velice fotogenické.

Obě země vyzkoušené, mohu poskytnout několik foto.

Pavel

Zdenda Benda

Idealni zeme na foceni je prece cela ZEME. Hra stinu, svetel, podzimnich barev, jarnich kvetu. Cestovatelska fotografie by mela zachytit situaci, prozitek, naladu, obycej, ale dobra fotografie muze zachytit cokoli. Jinak abych dostal dotazu z uvodu, tak muj tip je SRI LANKA….preju hodne stesti a co mozna nejostrejsi zaber.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: