V červenci se nuceně vyskytneme v Batumi (vyřízení víz do Azerbajdžánu) a setrvat několik dní v tomto přímořském letovisku se nám moc nechce, proto bychom rádi procestovali něco okolo. Kusé informace a mapy hovoří o tzv. Malém Kavkazu a národních parcích, ale taky o neuvěřitelné deštivosti oblasti. Nebyli jste tam někdo náhodou a neumíte poradit, kam se na pár dní vydat, abychom něco zajímavého viděli? (A přitom nebyla 98% šance, že bude týden v kuse lít 🙂 )
Ahoj, v Batumi jsem nebyl, ale v roce 2012 jsem strávil asi 4 dny v městě Hopa, což je v Turecku asi 30 Km od Batumi. To počasí je tam opravdu jedinečné. U moře svítí téměř vždy slunce, ale nad horama je vždy zataženo a hřmí. Parádní věc je, že se tam pěstuje čaj, banány a rýže, což tuto krajinu velmi osobitě přetváří. Já jsem tam byl začátkem srpna. Bohužel s Batumi neporadím :/
V srpnu 1997 jsme byli 2 dny v horách východně od Batumi, přesněji v údolí rezervace Kintrishi. V Kobuleti jsme si domluvili dopravu gazíkem, kam až to šlo a pak šli pěšky. Místní nám nedoporučili jít výše do hor (chtěli jsme až na Khino/Chino), protože bychom se v mracích, které tam většinou jsou, bez průvodce na stezkách vyšlapaných pasoucími se zvířaty asi ztratili. Někdy i pršelo. Žilo tam před 17 lety už jen několik lidí a přitom dříve to bylo osídlené hodně, o čemž svědčí mosty z 11. a 12. století (tehdy byly v nížinách bažiny s komáry). Cestou zpět nás pohostila (včetně archívní vodky) 1 z posledních tam žijících rodin a gazík na nás nepočkal. Museli jsme jet stopem. Já jel nejdřív na korbě náklaďáku naloženého kmeny a u závory mi místní strážci zastavili auto jedoucí z té vesnice. Kluci se vešli do jednoho auta, ale to je neodvezlo až do Kobuleti, kam dorazili o mnoho hodin později. Pokud byste tam chtěli jet, doporučuju kontaktovat nějakou místní CK, protože na stopa se spoléhat nedá. Červenec je asi méně deštivý než následující měsíce aspoň podle statistiky pro Batumi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Batumi#Climate
V horách prší kolem 4500 mm ročně. Další možnost je NP Mtirala.
Jinak je hezká botanická zahrada v Batumi, v Kobuleti je celkem dobrá písečná pláž, jižně od Kobuleti jsou na pobřeží pěkné skály a je tam i zřícenina hradu Petra z 6. století. Jižně od Batumi je římská pevnost Gonio z 1. století.
Kobuleti vřele doporučuji, loni v září jsem odtud podnikala výpravy po okolí. Botanická zahrada v Batumi i NP Mtirala rozhodně stojí za návštěvu i oddychová výprava na zříceninu Petra.Bohužel do parku je dost obtížný výstup a je zapotřebí džíp, nebo gazik, ale pronájem je dost drahý. Šla jsem pěšky co to dalo a zpátky s pastevci na povoze. Přesto to stálo za to.Z Batumi se dá do Kobulety jet maršutkou, místní CK jsou dost neflexibilní, hlavně v sezoně, ale možná jen moje špatná zkušenost, spoléhala jsem na slušnost taxikářů. Taky doporučuji přechod s Tureckem Sarpy a okolní hory, je tam nádherná pláž hned u silnice, ale moc vysoko do hor jsem se nedostala , pouze do městečka samotného, bylo to příjemné. Ale u přechodu je pořád hrozný provoz, v červenci to bude asi mazec. Letos to zkusím znovu, ale zase v září. Mohu předat kontakt na levné ubytování v Kobuleti,je to dost oblíbená lokalita východoevropských turistů a v červenci tam bude asi nabyto.
Jestli máte víc času, možná by stála za úvahu i horská Adžárie. Je to sice náročná cesta, byť to není daleko, ale příroda je tam super. Tady je k tomu nějaké bližší info: http://www.sakartvelo.cz/?p=2165
V Batumi vízum do Ázerbájdžánu nejspíš neseženete. Zkušenost stará asi měsíc. Vydává je už jen velvyslanec v Tbilisi. Konzulovi v Batumi to už zatrhli, odpojili ho od systému.
Pokud si chcete vyřídit víza do Ázerbájdžánu v Batumi, tak Vám musím sdělit, že nedávno byl tento „byznys“ ázerbájdžánského konzula zlikvidován. Víza do AZB se dají sehnat pouze ve Tbilisi za „standardních“ podmínek (tj. pozvání, v některých případech i zajištěné hotely apod.). Zlaté časy bohužel skončily.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.