Ahoj, na stránkach summitpost.org som sa dočítal o nutnosti sprievodcu na všetky vrcholy v Ekvádore, ktoré majú ľadovú pokrývku. Vraj to tam zaviedli nejak pred rokom. Nemáte o tom niekto prosím viac informácií. Zaujímalo by ma hlavne ako moc to sledujú a či sa to dá nejak obísť. Sprievodcu by sme naozaj nechceli. Díky za info. Roman
Osobně chodím na treky včetně vysokohorských většinou bez průvodce a sám, ale na ledovcích, kde se cesta kvůli novým trhlinám často mění jako na Cotopaxi nebo je velmi dlouhá, klikatá a náročná jako na Chimborazo, vidím opodstatnění pro to mít místního průvodce. Navíc se vystupuje z bezpečnostních důvodů v noci. Také je to levné – na Cotopaxi kolem 170 USD na osobu včetně dopravy, jídla, ubytování v chatě a půjčení vybavení. V jinak levném Nepálu dáte jen za poplatek za výstup na podobný vrchol asi 2x tolik a průvodce je na trekové vrcholy povinný. Ekvádor je unikátní mezi turisticky atraktivními rozvojovými zeměmi, že jsou zdarma vstupy do NP (kromě Galapág). Když přijdete třeba 4 lidi ve městě Latacunga do místní CK, snížíte cenu na osobu až na 140 USD (prosinec 2012). Jsou max. 2 lidi na 1 průvodce, ale do auta se vejde víc. Pokud je nová regulace, že řidič musí být jiná osoba než průvodce, může to být více. Bylo by to rozumné, protože někteří průvodci spí jen pár hodin denně večer mnoho dní za sebou, v noci jdou na vrchol a pak vezou turisty několik hodin do Latacungy a obratem další na Cotopaxi. Pokud byste chtěli vystupovat na Cotopaxi od jihozápadu, kde není chata, a chtěli si tam nechat bez dozoru část věcí, tak bacha na zloděje – loni tam ponechané věci jedné výpravě ukradli.
Obcházení místních pravidel je na každý pád čecháčkovství a nerespekt k místním podmínkám a lidem. Pokud chcete takovou turistiku provozovat,budete jen smutným příkladem trapného českého přístupu. Zjisttěte si podmínky a náklady na takové akce si prostě připočtěte k cestě. Vždyť v Ekvádoru zas až tak vysoké náklady na vše ostatní mít nebudete. Šťastnou cestu a zkuste razit trochu normální přístup ať se ti, co pojedou po vás, nemusí cítit trapně.
hele tyhle radoby moralni kecy o cesis si schovej pro svoji babicku
je to o tom, ze ne kazdej se chce nechat v rozvojovych zemich zdimat jak ovce. delaji to polaci,holandani, svycari, nemci… neni to o cesis
Kecko, přečti si ten můj příspěvek výše. Výstup s průvodcem do 5900 m n.m. včetně dopravy terénním autem, jídla, ubytování v chatě ve 4800 m n.m. a půjčení vybavení Ti za 140 až 170 USD připadá jako ždímání? Taky to je o bezpečnosti viz můj dnešní příspěvek.
Hlavně nejezdi na výstupy na vrcholy do Nepálu, na Aconcaguu nebo na Kilimandžáro, tam to je opravdu předražené. Spokojen budeš v Bolívii.
jedu tyhle vanoce a mam obdobny problem, guida bych si bral jedine pokud pojedu sam. na summitpost.org je forum na toto tema – podle toho co tam pisou staci dat mistnimu s „Native Guide Licences“ 30usd one way a provezou te pres branu. plati pro illinizas a cotopaxi. guide tedy nutny neni:
Also, if you are an experienced climber and don’t need a guide… there’s a transportation company located right at Cotopaxi’s south entrance (white trucks) and in the town of Machachi as well (Transportes „La Dolorosa“ At Mercado Amazonas). All of its drivers have Native Guide Licences and can help you going through the National Parks entrances (Cotopaxi and Illinizas) with no problem, as long as you pay for the ride up to the parking lots. You can arrange pick up time for the following day too. Rates are about USD. 30,00 – 35,00 one way.
Ten uvedený příspěvek byl napsán v srpnu 2012:
http://www.summitpost.org/phpBB3/guide-cotopaxi-chimborazo-t62183.html
Ti 3 na Illinize Sur zemřeli v říjnu 2012 a pak vznikl zákaz výstupu bez průvodce:
http://www.summitpost.org/phpBB3/illiniza-sur-3-climbers-died-t63463.html
Věřil bych spíš Honzovi B., který dělá mj. v Ekvádoru průvodce.
Procházet se v noci přes trhliny a mezi seraky není o moc lehčí a bezpečnější ani když jste 2 ale bez znalosti aktuální cesty, pokud by ses tam nějak dostal. (Ve dne se tam z bezpečnostních důvodů nahoru nechodí.) 3 a více zkušení na ledovci s dobrou výbavou už by bylo něco jiného.
Zamenuje se zde pruchod pres branu do Narodniho parku – ktery je vsude mozny bez pruvodce – s lezenim na ledovce vrcholy, ke kterym pruvodci nutni jsou. Takze pokud nekdo zaplati 30usd za pruchod pres branu, tak je opravdu okradenej a blbej!
Nic se v tom příspěvku na summitpost nezaměňuje. Je to jen stará informace, kterou mám i v mém průvodci z roku 2011. Už tehdy bylo třeba mít na dopravu do PN Cotopaxi auto se speciálním povolením a licencovaným průvodcem. Stálo to 25 USD od odbočky do parku a 35 USD z Machachi za svezení až 3 lidí. Je to dost velká vzdálenost a dříve tam byla i špatná silnice. Koncem roku 2012 ji rozšířili a opravili.
Ahoj, to proste neni pravda. Do NP Cotopaxi se muze bez pruvodce, bez auta/bez specialniho auta a bez poplatku… mistni jezdi naprosto normalne svymi auty na pikniky k lagune. Musis se pouze zaregistrovat pri vstupu. Neco jineho pak je vystup na vulkan Cotopaxi.
Ahoj, pro místní to je něco jiného. Kdo přesvědčí strážce u vstupu, že jde jen na piknik nebo krátký výlet s místními, může být možná vpuštěn asi i jako cizinec. Ostatně Honza píše: „obzvláště když uvidí, že máš lezecké vybavení“. V mém průvodci Footprint, který si takové věci nevymýšlí, se píše, že se to auto se speciálním povolením a licencovaným průvodcem týká turistů. Četl jsem i o lidech, co kvůli tomu nebyli vpuštěni.
Jedna vec je, co se pise v pruvodci a druha je skutecnost. Vstup i vjezd je proste pro vsechny bez povoleni a bez pruvodce (podminky nejsou rozdilne pro mistni a cizince – jde jen o to, ze cizinci casto veri ruznym podvodnickum, kteri jim nalhavaji podobne blbosti…ekvadorska rodina na vylete jsou stejni turisti jako cizinci), nikdo ti rozhodne nebude prohledavat batoh, jestli mas lezecke vybaveni nebo ne, pokud te ale treba strazce parku uvidi v refugiu pripraven na vystup bez pruvodce, tak mas smulu…jinak s tebou naprosto souhlasim, ze na vrchol by se melo jit pouze s pruvodcem…tim bych to asi ukoncila 🙂
PS: http://www.ambiente.gob.ec/wp-content/uploads/downloads/2012/07/Parque-Nacional-Cotopaxi.pdf cast 7
Taky znam lidi, kteri nebyli vpusteni do NP Cotopaxi pres branu. Nekteri z nevpustenych si na to stezuji na ruznych forech na itnernetu (napr. LP).
Mozna slo jen o pokus strazcu si neco privydelat bokem – naseho ridice zadali o uplatek, zdrzeli jsme se kvuli tomu pul hodiny a neco musel pry zaplatit pri odjezdu.
Ahoj, toto pravidlo platí pro výstup na všech deset vrcholů nad 5000 metrů. Vstoupilo v platnost nedlouho po sérii těžkých nehod, která vyvrcholila smrtí tří turistů na Iliniza Sur.
Do národního parku Cotopaxi a k chatě v NP Chimborazo je také nově zakázaný vstup bez místního průvodce. Problematický bývá podle správce chaty pod Iliniza i přístup bez průvodce k chatě, nicméně já jsem před několika týdny vůbec žádný problém neměl.
Obejít se to samozřejmě dá:
– nepůjdeš přes oficiální vstupní místa (což ale např. v Cotopaxi, Cayambe, Antisana, Chimborazo, … vyžaduje slušný pochod…)
– nějak se „domluvíš“ se strážci (není stoprocentní, že ti to vyjde, obzvláště když uvidí, že máš lezecké vybavení)
– zaplatíš průvodce s licencí pro vysokohorské výstupy, který tě jen provede přes kontrolu (POZOR, řidič a průvodce s v jedné osobě je dnes v Ekvádoru také omezené, plaťte až po vstupu.)
Ekvádor se nám bohužel mění ve druhou Kostariku… Jeden zákaz za druhým.
Honza
Honzo, dík za info.
ahoj, jak pise Honza, vystup nad ledovcove vrcholy je mozny pouze s certifikovanym pruvodcem. Neni ovsem pravda, ze by se nemohlo jit bez pruvodce do NP Cotopaxi.
Moznosti obejiti jsou podle mejo nazoru dost nerealne. Rozhodne zadny pruvodce nebude riskovat ztratu licence, aby te pouze provedl check-pointem (kde si logicky zapisuji jeho jmeno a berou jej jako zodpovednou osobu) a stejne tak strazce parku to nema za potrebi – jedna se o pomerne dobre placene zamestnani. Muzes samozrejme rict, ze jdes jen trekovat a pak nakonec lezt nahoru, ale pak budes muset hodne klickovat, pokud bys chtel jit nejznamnejsimi cestami – napr. Cotopaxi z refugee. A obchazeni oficialnich vstupu je bohuzel takoveto typicke cechackovstvi, ktere je podle meho nazoru trapne.
Nikdy jsem sice nebyla v Kostarice, ale mohu Ekvador porovnat s Peru a Kolumbii a podle meho nazoru je turistika v Ekvadoru mnohem dostupnejsi a prijemnejsi. Nikde nejsou placene vstupy, vsechny NP maji zdarma stanovani na vyhrazenych mistech, Ministerio de turismo dela plno znacenych cest atd. Pokud se turiste budou snazit tech par omezeni obchazet, tak to povede pouze k narustu zakazu…btw: vstupy do NP byly zruseny teprve nedavno na natlak samotnych pruvodcu, kteri se tim bourili proti tomu, ze vytezek ze vstupu jde malokdy na samotny park…co se asi stane, pokud zacnou turiste hromadne lezt na sopky bez pruvodcu? Ti se vzbouri a donuti vladu k nejakym vetsim omezenim – pruvodci jsou zde pomerne vazena skupina…