Zdravim,
S několika kamarády se chystáme v červnu letecky do Gruzie (jedná se o naší první cestu na Kavkaz)… z tohoto důvodu bych se chtěl informovat na několik věcí. Chceme v Gruzii pobýt 2 týdny a procestovat toho co nejvíce (hlavně horské oblasti a památky)… Předně se chci optat zda-li někdo neprodává podrobné mapy Gruzie (hlavně oblast Tusheti a okolí Kazbegu). Dále zda-li se dá ujít pěší tůra z Omala do Stepansmindy za 4 až 5 dni? Pokud ne je mozno se zde prepravit i auty (jeepy) ci marsrutkami? Jakou by jste doporucili cestu do Omala? Vetsinou jsem se docetl ze se cestuje z Tbilisi do Telavi a odsud marsrutkami az na misto…. Hodlame si vyzkouset i gruzinskou zeleznici (trasa Tbilisi-Batumi)…mate s ni nejake zkusenost?? cena, doba cestovani, atd?? byl bych vděčný za jakékoli poznatky a informace…nevyhýbame se ani potencionálním dalším spolucestujícím (my skupina 3-4 lidí)….mail:
za****@se****.cz
Děkuji za případné odpovědi
Jakub
Ahoj Jakube, my byli letos v srpnu na tři týdny s odbočkou do Arménie. S mapami byl obecně trochu problém, hlavně s těmi podrobnými v horách. Na vyzkoušení železnice bych doporučila cestu z Tbilisi do Zugdidi(noční vlak), odkud se dá dostat maršutkou do Mestie na parádní 3-5 denní trek do Ushguli (oblast Svanetie), která určitě stojí za to. Ze Zugdidi se pak dá do Batumi taky dostat maršutkou. Vlak je možná pomalejší, to zkus někde dopátrat. Jinak Batumi fajn, ale koupání žádný zázrak. S Tushetií neporadím, nestihli jsme. V okolí Kazbegu je docela dobrá vybavenost, myslím, že tam se mapy seženou v pohodě, ale nepotřebovali jsme je. Pro nás byla Gruzie dost levná, ale záleží na náročnosti a taky jak se budete ubytovávat.
Mapy – kupite napr.v Geolande, cez vikend su ale zavreti.
Vlak do Batumi – nocnzm vlakom neskoro vecer z Tbilisi, o siedmej rano ste v Batumi
Omalo-> Stepanstsminda – za 5 dni ani nahodou, to je trek tak na 12 dni. Za 5 dni dojdete tak do Shatili. A stade sa busom/jeepom pod Kazbeg dostanete jedine cez Tbilisi.
mozte to spravit prip este tak, ze dojdete do z Omala do Shatili, stade chytite bus do Barisakho, odtial preslapete cez Korshu, Roshku a Chaukhi pass az do Juty a tam si najdete dake taxi do Kazbegi (je to este asi 30km). Kuknete Kazbegi a hajde domov, cele je to tak na 11-12 dni
cesta do Tusheti – my sme rovno nasli taxikara na Didube co mal znameho co jazdi jeepom do Tusheti, super chlapik. Za taxi k Alaverdi chcel 100 GEL, jeep do Omala stal potom dalsich 200. Chcete cislo?
Ahoj,
hľadáme parťákov/čky na trek po Gruzii, niekedy na prelome jul/august 2014 na cca 2tyzdne.
My: 2ks 30+ Ostrava
Cesta je cieľ: trek je prostriedok, Kazbeg výzva, more odmena, ludia+historia+vinko bonusy
Viac info
vl******@gm***.com
Třeba by se to někomu hodilo – ubytování v Khashuri, v samostatném domu se zahradou http://www.opu.cz/cz/article/338
Ahoj, možná s křížkem po funuse… Vrátili jsme se z oblasti před dvěma dny. Ale třeba informace pro ostatní, co nemohou sehnat mapové podklady. Zkuste se poptat v informačních centrech ve městech (kam nejspíš doletíte, dojedete, my jeli po vlastní ose), po publikaci Mountaineering Routes of Georgia. My ji dostali zadarmo v informačním centru ve Mcchetě naproti hlavní katedrále Sveticchoveli. Nedávají jí samozřejmě a rovnou, ale paní pro ni došla do zadního traktu infocentra, když jsme si s ní chvíli povídali o horách a viděla náš zájem. Je v ní podrobný popis přístupu i výstupových cest na většinu zajímavých gruzínských hor a mapky masivů či hor. Není udělaná vysloveně na přechody, ale dá se využít, pokud chcete vylézt nebo třeba jen dojít k nějakému vyššímu kopci. K dispozici měla (opět nikoli přímo na stojanech) i dobře zpracovaný popis Walking Tracks in Ateni Valley (pod Gori), kde je mapa a popis cest i lezeckých. Dost možná budou mít k dispozici zpracované i další oblasti. Jen je nemají vystavené a mají je dobře utajené. Zkuste se zeptat a mámit. Pěkná mapa s vyznačenými cestami a přechody, kterou zpracovali Poláci a kterou lze minimálně ofotit, je ve vesnici Juta, odkud se dá také vycházet na trek. (Nás nepustili pohraničníci dál než do sedla. Ale měli pravdu, otevírají cestu i sedlo až v červnu, my tam byli 26.5. a sněhu nahoře bylo ještě docela dost. Vzali nám pasy, abychom se jim jistojistě vrátili dolů a nepřešli jim přes průsmyk :-)). Jinak se dala docela dobře využít i GPS s naloudovanými bezplatnými mapami, na kterých byly i cesty či pěšiny v horách. Přeji šťastnou cestu!
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.