Ahoj, hledám radu. Chtěl bych letět letos (respektive příští rok 🙂 ) s přítelkyní do Gruzie, ale šéf mi nedá víc jak dva týdny dovolené. (Původně jsem plánoval tři). Je nějaká šance stihnout, alespoň větší kus Gruzie projet, prostopovat, projít? Plánoval jsem nějaký trek do hor kolem ruských hranic a podobně plus tedy nějaká větší města a možná moře na jeden den. Vůbec nemám představu kolik času by to spolklo, tak se ptám jestli je to reálné? A jaká místa určitě navštívit? A jaký trek, pokud by byl jen jeden, jít?
Jako trek asi část z tohoto viz diskuze pod článkem:
https://www.hedvabnastezka.cz/zeme/asie/gruzie/trek-pres-omalo-satili-kazbegi/
Za 2 týdny se něco stihnout dá včetně měst a moře.
Hmm hrdina smazal starý příspěvek a tentokrát se ani nepodepsal 😀
Ok kouknu děkuji
Pozri aj na http://www.caucasus-trekking.com/
Jo to jsem dneska našel 🙂 jsou tam super treky 🙂
Ahoj, narzila jsem na webu na článek o cestovaní do Gruzie na občanku – na stránkách mzv o tom ale neni ani čárka. Máte někdo zkušenost?
*Citizens of Member States of the European Union may enter Georgia with a travel document, as well as with an identity card issued by a Member State of the European Union. The identity card shall contain the name, surname, date of birth and a photo of the person.
https://www.geoconsul.gov.ge/HtmlPage/Html/View?id=25&lang=Eng
Ano, běžně se na občanský průkaz pouští, ale osobně to doporučuji pouze v případě, že pojedete/poletíte do Gruzie v rámci Schengenského prostoru. Pokud poletíte třeba přes Kyjev či Istanbul, tak v případě potíží (zpoždění letadla, zrušení spoje apod.) se nedostanete přes hranici (jinak lze v obou případech pouze s pasem bez víza). Pokud někdo jenom trochu cestuje mimo Schengen či státy, které umožňují cestování pouze s OP, tak, předpokládám, má pas vyřízený.
Jinak na webu našeho MZV to je uvedeno (https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/gruzie/cestovani/documents.html).
Co už se ale málo píše, tak to platí pro OP formátu ID 1, 2, tj. formátu platební karty, pozor na to!
Nějaké tipy,kdyý jedu sama ohledně bezpečnosti.
Z toho duvodu se chystám pouze do Tbilisi.
Gruzie patří mezi bezpečné země a v gruzínských městech se člověk cítí bezpečněji než v Praze nebo v Brně či jiných velkých evropských městech (Gruzínci umí pít, takže nejsou často tak opilí na rozdíl od Čechů či Poláků). Tj. chovat se bezpečně tak jak jinde v Evropě. Muzea v Tbilisi mají menší sbírky exponátů, jinak samotné město vystačí na procházení na jeden až dva dny (pěkná procházka je v botanické zahradě v Tbilisi). Trochu utajený je vodopád Leghvtakhevi nacházející se poblíž centra Tbilisi. Na autobusovém nádraží či v ubytování člověk může potkat jiné cizince (nejčastěji jsem potkal Poláky) a domluvit se s nimi a vzít si společně taxíka, který pak může zastavit na zajímavých místech po cestě (já takhle cestoval např. s dvěmi Číňany do Kazbegi) nebo cestovat společně maršrutkami. Doporučuji denní přespání v Akhaltsikhe s návštěvou Vardzie. Na půldenní až denní výlety z Tbilisi vhodné zejména Mccheta, skalní město Uplitsikhe a Signaghi. Do moderního letoviska Batumi se dá dostat pohodlným vlakem (disponuje i zásuvkami). Pro mne osobně jedním z největších zážitků z Gruzie je pohostinnost místních, kteří ti nečekaně nabídnou nějaké pohoštění zdarma (to ale bývá, pokud se pohybuješ mimo nejznámější turistické lokality). Trochu respektu jsem měl z divočejších gruzínských řidičů v Tbilisi a na dálnici. Pozitivní dojem ti mohou zkazit taxikáři (tak jak je běžné všude na světě).
Asi už odpovedám neskoro – ale krajina naprosto bezproblémová. Ľudia ochotní, mílí. Vôbec sa nemusíš báť. Skôr Tbilisi, na pouličných chmatakov alebo v metre. Asi ako v každom veľkom meste na svete.
Ahoj, kdyby měl někdo zájem, mám pár věciček, co se mohou v Gruzii hodit. Sim, lítačka,… Kdyžtak
zd*************@gm***.com
Jináč je tam klid a pohoda, jen taxikáři nám dělali potíže. Ale nic vyjímečného 🙂
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.