Zdravim,
Chtel bych se informovat ohledne financi v Izraeli. Zajimalo by me, na kolik tak cca vyjde jidlo na den (Jeruzalem, Ein Gedi, Tel Aviv). Dopravu a ubytovani mame propocitany.
Zajimalo by me jeste, jestli je vyhodnejsi menit sekely v Izraeli za eura nebo dolary.
Dik
Ahoj, můžeš to zvládnout ze 150 kč/den pokud se spokojíš s jídlem na ulici (které není tak hrozné jako jídlo v ČR na ulici,)ale taky utratit denně řádově tisíce… Příklad: k snídani shakshuku 5-15 NIS, k obědu nějakej kebab 5-15 NIS a k večeři falafel 3-10 NIS.
Pozor v Ein Gedi toho moc nekoupíš, tam je jenom bufáč a možná benzínka.
Jenom ještě doplnim, já si k tomu jídlu dávám často ještě jedno, protože mám silnej apetit… a navíc obvykle nějakou kávu, místní sladkosti, sem tam pivko, víno a to to pak skáče… Takže pokud aspoň trochu cestuješ pro to abys posílil tělo a ne jen ducha, tak ze 150 Kč nepočítej 🙂
Vrátil jsem se z Izraele a jordánské Petry a Wadi Rum přesně před necelými třemi týdny. V turistických centrech Izraele, ato i v Betlémě je pro nás dost draho, a to i když si jdeš koupit jídlo do obchodu . Vrcholem ovšem byla snaha prodat třetinku piva v plechovce v bufáči za bránou v jordánské Petře za 14,50 USD. Kafe u silnice tak za pět dolarů, voda za dolar. Jídlo v restauraci typu fast food, deset dolarů. Musíš rozhodně nakupovat někde stranou, města jako je Jeruzalém, by tě finančně dostala. Když k tomu vezmeš do úvahy, že letecká společnost El Al přestala dávat jídlo v letadle a dostaneš tak maximálně pohárek vody, tak nákladama nic moc. Je jenom dobře, že jím nevadí, že si vezmeš do letadla alespoň namazanej rohlík.
Jo a dodatek, pokud budeš chtít, šekely na nic nepotřebuješ, snad někde je lepší je použít na záchod.Samozřejmě, jako všude, se dolar zaokrouhluje nahoru.
Baba: A neletěli ste náhodou s El Al up ve třídě economy, kde na jídlo nemáte nárok?
Honza: Pokud se chystáš jíst na ulici, šekely jsou přirozeně lepší, protože jakmile vytáhneš dolar tak si těžkej turista 🙂
Doporučuji sledovat kam choděj místní a kolik platí, ale to jistě víš. Jeruzalém neni drahej, když víš kam jít (a neznamená to vždycky mimo centrum). To jak se snažili vzít na hůl babu je běžná praxe, nenech se. Ceny nejsou vždy tak pevné jak se někdy zdají, tak je nekaž jinak je zmlsáš a pak s nima nebude řeč 😉
Dobre je taky nakupovat jidlo v samosce AM:PM apod. Leckdy je trh drazsi, kdyz nevis kam jit a nebo te natahnou, vnuti vetsi mnozstvi veci, nez jsi chtel apod. Obecne pocitej, ze jidlo prijde o neco draz, nez kdybys ho kupoval v Cechach. Drahe jsou mlecne vyrobky, tak je treba trochu uzpusobit, co kupujes.
Dobra „zradelnicka“ je v Tel Avivu na konci hlavniho trhu vpravo u parkoviste, kde si naberes vanicku ryze a zeleniny za 10 šekelu a mas to na obed OK.
Dá se i docela dobře smlouvat, tím že na kebab narazíš na každým rohu, tak si to můžeš dovolit. Je teda pravda, že jako blondýna jsem to měla ještě mnohem jednodušší 🙂 V Ein Gedi toho moc k jídlu není, je tam bufet u pláže a u vstupu do rezervace. Hlavně je zbytečný kupovat vodu, protože (konkrétně v Ein Gedi), byla normálně zdarma dostupná. V Jeruzaléme ve Starém městě je taky jídlo dražší, stačí vyjít z nějaké brány a hned ceny padají. My jsme za den utratili kolem 4 stovek, ale nijak jsme nešetřili. Ale spíš doporučuji používat šekely, ne všude ti vezmou dolary a není to moc výhodné.
Ahoj,
diky vsem za rady. Samozrejme, ze budem platit sekely – clovek vzdy musi myslet v mistni mene… 🙂 Mame v planu jist prevazne na ulici u mistnich a v mistnich restauracich. Ani ne tak kvuli usetreni, ale kvuli ochutnani mistni kuchyne:)
Jeste bych se chtel zeptat, jak to je s dopravou o sabesu? Z Ein Gedi se chceme premistit do Jeruzalema 20.6. – je to patek. Chteli jsme si ubytovani v Ein Gedi prodlouzit, ale bohuzel to nelze. Mate nekdo zkusenost s dopravou z Ein Gedi o sabesu? V kolik jede posledni bus? Snazim se to najit na netu (jizdni rad Egged), ale nejak se mi to nedari.
Diky
Co vím, tak v pátek z Jeruzaléma vyjížděly autobusy zhruba do 17:30 (a v létě to bude ještě později, to se díky slunci trochu posunuje). Takže bych si troufala tvrdit, že se v pohodě z Ein Gedi kolem 16,00 dostanete do Jeruzaléma. Jen to bude asi vše dost narvané a nemusíte se do autobusu vůbec dostat. My takhle museli nechat dva autobusy ujet. Obecně mi přijde, že pátek je o šabatu v pohodě, ale v sobotu už je fakt mrtvo a jinak než šerutem nebo taxíkem se nedostaneš.
super, diky za info. Snad se jeste dohledam nejakych jizdnich radu. Popripade se zeptam v Ein Gedi. Jeste planujeme vyjet z Jeruzalema na jeden den do Jericha nebo Betlema. Nemas nahodou zkusenosti s temahle cestama?
Diky
Osobní zkušenost nemám, ale z Jeruzaléma jezdí autobusy do Jericha, je to asi půl hodiny. Do Betléma jeli známí taxíkem, s tím, že je jeden taxík dovezl na palestinsko-izraelskou hranici, ta se dá projít pěšky (všude je plno taxikářů, kteří ti tvrdí, že to pěšky nejde) a pak na druhé straně zase vzali taxíka a dá se opravdu hodně smlouvat. Do Betléma se dá jet i autobusem, ale myslím, že jen k hranici.
OT ale ok: z Jeruzaléma do Betléma bus(ne Egged)nebo taxi(ktere muzou do Palestiny – zelena znacka)oboje by melo jezdit od Damasske brany.
Pro inspiraci Jeruzalem – Betlem a zpet vcetne cekani 100 NIS, navíc podle nás super řidič a bezva zazitek.
Da se stihnout v jednom dni oboje.
Ještě dodám, že reálně usmlouvatelná cena je asi určitě nižší… a že v Betlémě budete dost možná čekat hodinu, pokud budete chtít navštívit místo kde se údajně narodil Ježíš (a žádný zvláštní zážitek to podle mě, nejste-li nějak pohnutí křesťanstvím neni)
Tak do Betlema jsme z Jeruzalema jeli busem 21 – ten nas odvezl tusim na Hebron road odtud jsme sli pesky na Manger Square. V Chramu jsme nikde necekali, protoze jsme sli druhou stranou (vchodem). Zpet jsme jeli od Checkpointu 300 busem c.24.
Do Jericha jsme jeli busem na Almog Jericho Junction – krizovatka na hlavni silnici, odtud jsme do Jericha i zpet stopovali. Obe mesta jsou zajimava a doporucuju navstivit.
my jsme se stravovali v místních bistrech v cenových relacích od 25 za falafel talíř po cca 50 NIS za kebap. Málokde jsme viděli ceny nižší. Je pravda, že jsme jedli v blízkosti památek, nechtělo se nám v čas oběda běhat po městě či jíst jídlo ze samošky. V restauraci za rybu jsme platili kolem 80, někde to bylo i s předkrmy. Na večeři jsme si kupovali chleba (placky) a humus či obdobné věci z lilků ap., cottage sýr, gervais ap. a jedli na pokoji (bydleli jsme přes airbnb, v bytě byla vždy i kuchyňka s lednicí)- ceny byly tak 7-15 za menší balení. To jsme pak jedli i na snídani. S nějakým čerstvě vymačkaným džusem, kávou či zákuskem bych řekla že jsme se dostali tak na 100 NIS na den, záleželo, jak drahý byl oběd.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Vodopády kam se podíváš…
Cestobraní – festival, na který se nezapomíná
Dokonalé holení nejen na cestách
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.